تاریخ انتشار: آوریل 9, 2019نویسنده: دسته بندی: سالمند
سالمند چه زمانی به پرستار شبانه نیاز دارد؟

پرستار شبانه سالمند

پرستار شبانه سالمند یکی از مسایل مهمی است که در هنگام استخدام پرستار باید به آن دقت کرد. معمولا بسته به شرایط سالمند تعرفه های پرستاری از سالمند متفاوت بوده و باید در قرارداد تمام شرایط قید شود. در بیشتر مواقع به علت شاغل بودن فرزندان و کهولت سن والدین و نداشتن تخصص خاص در جهت نگهداری از سالمند توسط فرزندان، نیاز به پرستار یا مراقب به صورت روزانه و شبانه روزی می باشد. اما اگر سالمند در یک شرایطی خاصی قرار داشته باشد که خود نتواند کارهای شخصیش را در طول شبانه روز انجام دهد در این صورت نیاز به پرستار شبانه روزی در خانواده به راحتی احساس می گردد.. موسسه پرستار اول با سابقه چندین ساله در حیطه پرستاری سالمند و پرستاری کودک در این مقاله سعی کرده است نشانه هایی که شما پرستار شبانه سالمند نیاز دارید را مورد بررسی قرار داده و در اختیار شما خوانندگان قرار دهد.

پرستار شبانه سالمند را می توان از ضروریات دنیای امروز در نظر گرفت. معمولا سالمندان با افزایش سن از انجام دادن برخی کارها ناتوان می شوند. اگر در این سن سالمند دچار مشکلات جسمی و روانی نیز گردد در این صورت نیاز به استخدام پرستار سالمند چندین برابر احساس خواهد شد. نیاز به پرستار شبانه سالمند برای هر کسی متفاوت می باشد زیرا که برخی از خانواده ها در زمانی اقدام به استخدام مراقب سالمند می کنند که هنوز سالمند سالم است و هنوز می تواند کارهای شخصیش را انجام دهد. در زیر ما نشانه هایی که سالمند شما نیاز به مراقبت شبانه روزی دارد را ارائه کرده ایم:

1- آلزایمر یا دمانس در سالمندان

دمانس یک سندروم است که در آن، عملکرد شناختی (یعنی توانایی پردازش اندیشه) از آن چه که از پیری طبیعی انتظار می رود، زودتر زوال پیدا می کند. بیماری دمانس بر حافظه، تفکر، جهت گیری، درک، محاسبه، ظرفیت یادگیری، زبان و قضاوت تاثیر می گذارد. امروزه حدود ۱۲ میلیون نفر در جهان دمانس دارند و نیاز به پرستاری از سالمند آلزایمر نسبت به سال های قبل بیشتر شده است. و انتظار می‌رود که این تعداد در سال ۲۰۴۰ به ۲۵ میلیون برسد. آلزایمر مرحله پیشرفته دمانس می باشد. پرستار شبانه سالمند آلزایمر را می بایستی افرادی انجام دهند که در خصوص مراقبت از سالمند دمانس تخصص دارند.

در سالمندانی که مبتلا به آلزایمر می باشند ممکن است در طول شبانه روز چندین بار این اختلالات بروز کرده و از انجام دادن کارهای روزمره ( حتی خوردن آب) عاجز شوند. معمولا سالمندان مبتلا به آلزایمر چندین بار در طول شب بیدار می شوند و ممکن است دنبال چیزهایی بگردند که ذهنشان مکان آن را یاری نمی دهد. در شرایطی که سالمند دچار آلزایمر می باشد استخدام پرستار شبانه سالمند یا مراقب سالمند شبانه ضروری می باشد. چندین بار مشاهده شده است که سالمند در طول شب از خواب بیدار شده و به علت نداشتن هوشیاری و حضور ذهن کامل دچار مشکلاتی مانند افتادن و … شده و باعث آسیب های جدی به دنبال آن می شود. پس یکی از مواردی که ما به شما پیشنها استخدام پرستار شبانه برای سالمند را می کنیم زمانی است که سالمند به بیماری آلزایمر یا همان دمانس مبتلا شده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد بیماری دمانس می توانید به مقاله پرستاری از سالمند مبتلا به دمانس مراجعه کنید.

2- مشکلات کنترل ادرار سالمند

بی اختیاری ادرار یک بی اختیاری ادرار ناخواسته و خارج از کنترل می باشد . اگر این اتفاق به طور منظم در شخص رخ می دهد حتما آن را باید یک مشکل پزشکی در نظر گرفت. زنان بیش از مردان نسبت به مشکلات بی اختیاری ادرار شکایت دارند.

شایع ترین علل بی اختیاری ادرار:

  •    کمبود هورمون
  •   ضعف عضلات کف لگن
  •     بی اختیاری ادرار به علت بیماری های عصبی
  •  عفونت مجاری ادراری
  •    رشد پروستات

در این مشکل داشتن نیاز مکرر به ادرار در سالمندان بیشتر از معمول مشاهده می شود و ممکن است سالمند چندین بار در طول شب برای رفع ادرار از خواب بیدار شود. پس اگر سالمند نمی تواند به تنهایی از جای خود بلند شود نیاز به پرستار شبانه سالمند از ضروریات می باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد کنترل ادرار در سالمندان می توانید به مقاله بی اختیاری ادرار در سالمندان مراجعه کنید.

3- مصرف دارو در سالمندان

به دلیل مشکلات پیش آمده در سلامت سالمندان بسیاری از سالمندان لازم است که در زمان های خاصی از شبانه روز داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است را مصرف کنند. در این شرایط اگر سالمند مشکلاتی دیگری مانند آلزایمر نیز داشته باشد شمامی بایستی در فکر استخدام پرستار شبانه سالمند و یا پرستار شبانه روزی برای سالمند باشید. پس یکی از وظایف اصلی پرستار سالمند به یادآوری زمان مصرف دارو در طول شبانه روز می باشد.

پرستار شبانه برای سالمند

4- مشکلات حرکتی در سالمند

عدم تحرک در سالمندان باعث به وجود آمدن مشکلات جدی و غیر قابل جبران در سالمندان می گردد. به طوری که کیفیت زندگی در سالمندان را به شدت تحت تاثیر و کنترل قرار می دهد. لازم است که بدانید مشکلات مربوط به تحرک و حرکت در سالمندان می تواند منجر به افتادن ؛سقوط و حتی مرگ و میر آنها گردد. زمانی که والدین و سالمندان در اثر حوادث، مشکل تحرک پیدا کرده اند، به شما پیشنهاد می شود که برای مدتی آن ها را در نزد خود نگه دارید و یا یک مراقب برای نگهداری و مراقبت از سالمند را  از موسسه پرستاری معتبر استخدام نمایید( چه پرستار شبانه سالمند و چه شبانه روزی)  تا برای انجام کارهای مراقبتی و امور منزل روزمره بتواند در کنار سالمند شما باشد. استخدام پرستار سالمند بسیار مهم است زیرا که به هیچ عنوان اگر خود قادر به بودن در کنار پدر و مادر خود نیستید تحت هیچ شرایطی او را تنها نگذارید. در این میان اگر امکان تردد روز به منزل پدر و مادر خود را دارید پس به شما پیشنهاد می شود اقدام به استخدام پرستار شبانه سالمند نمایید. این امر می بایستی تا زمانی صورت بگیرد که سالمند شما از نظر سلامت جسمی و روانی به حالت اولیه خود بازگردد و دیگر نیازی به این که یک نفر به صورت دایم در کنارش باشد؛ نباشد. البته که لازم به ذکر است که مصدومیت سالمند ممکن است طولانی مدت باشد و یا ممکن است که به دلیل نوع مصدومیت دیگر سالمند به حالت عادی و سلامت خود بازنگردد، پس شما باید اقدامات لازم را جهت نگهداری آن ها انجام دهید. به همین جهت یکی از نشانه هایی گرفتن پرستار شبانه سالمند به وجود آمدن مشکلات حرکتی در سالمندان می باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد مشکلات حرکتی سالمند می توانید به مقاله مراقبت از سالمند با مشکل حرکتی چگونه باید باشد مراجعه کنید.

پرستار شبانه برای سالمند

5- امنیت سالمند

شاید چندین بار شنیده ایم که از خانه سالمندی دزدی شده و به آن آسیب زده شده است. پس داشتن امنیت یکی از ملزومات برای سالمندان می باشد. پرستار شبانه سالمند زمانی بسیار اهمیت پیدا می کند که بدانیم چون سالمندان به خاطر افزایش سن و از دست دادن خیلی از توانایی هایشان، مثل قبل نمی توانند از خود مراقبت کنند و همیشه یک دغدغه ای از تنهایی و امنیت خود دارند. معمولا سالمندانی که در خانه به طور شبانه روز تنها زندگی می کنند نیاز به یک هم صحبت برای غلبه به ترسشان دارند. برای همین استخدام پرستار سالمند شبانه روزی می تواند این مشکل را حل کند.

موسسه پرستار اول با دارا بودن پرستاران مجرب برای نگهداری از سالمندان و کودکان به طور شبانه روزی آماده پاسخگویی به تمامی نیاز های شما در مورد خدمات پرستاری می باشد. برای گرفتن مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

موسسه پرستاری

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.