آدرس :

سعادت آباد، سرو غربی، بخشایش،بهار سوم، پلاک ۳۹

مربی تربیتی و آموزشی کودک

آموزش اصول رفتاری و پرورشی که تحت عنوان “تربیت کودک” انجام می‌پذیرد، نیازمند استخدام مربی اموزشی کودک از موسسات معتبر و حرفه‌ای است. اگرچه در گذشته معمولا مادران وظیفه خطیر تربیت کودکان را به عهده داشتند. اما شاخه جدید روانشناسی که به روانشناسی کودک اختصاص یافته، بر این اصل تاکید دارد که جو خانواده و تربیت کودک در سنین اولیه، بیشترین تاثیر را در شخصیت فرد دارد و این امر خطیر و حساس باید به فردی متخصص سپرده شود.

از آنجایی که هدف اصلی ما در مجموعه بزرگ و خوش سابقه پرستار اول، بهبود و ارتقای سطح سلامت، رفاه و آسایش هموطنان گرامی است، بخش عظیمی از خدماتمان به پرستاری و پرورش کودکان اختصاص دارد. اعزام پرستار کودک، مربی آموزشی، مادریار کودک و همچنین مربی تربیتی کودک از خدمات با کیفیت و کارآمد مجموعه در زمینه پرورش کودکان هستند که در این نوشته به طور جامع و کاربردی خدمت شما عزیزان شرح داده می‌شوند. اما اگر پس از مطالعه این مطلب باز هم سوالی در این باره داشتید، ارتباط ۲۴ ساعته با همکاران ما می‌تواند سوالتان را پاسخ دهد.

 

نقش مربی کودک در تربیت و پرورش کودک

نقش مربی کودک در تربیت

در گذشته نه چندان دور که علم روانشناسی هنوز به تاثیر تربیت و رفتار دوران کودکی در شخصیت افراد پی نبرده بود، والدین به شیوه دلخواه خود کودک را لبریز از عقایدی موروثی، باورهایی کهنه و ارزش‌هایی آمیخته با تعصب می‌کردند. اما در عصر حاضر که علم روانشناسی به اطلاعات ارزشمندی در مورد ریشه بیماری‌های روحی در کودکی دست یافته، وجود مربی کودک به عنوان مربی آموزشی و تربیتی بسیار مهم است. همچنین امروزه کودکان از سنین بسیار کم به منابع اطلاعاتی گسترده‌ای دسترسی دارند و برای جلوگیری‌ از آسیب‌ها باید در جهت آموزش درست هدایت شوند.

برای تربیت کودک به صورت موثر و ایده‌آل باید سه فاکتور “مربی آموزشی”، “برنامه تربیتی” و “متربی (کودک)” حاضر باشند. یک برنامه خوب و استاندارد که توسط مربی مجرب و ماهر اجرا شود، تاثیر به سزایی بر رفتار و کردار کودک دارد و بسیاری از مشکلات وی در کنترل احساسات، یادگیری و آموزش را برطرف می‌سازد. استخدام مربی اموزشی یا روانشناس کودک کمک می‌کند حتی اگر فاکتورهای ژنتیکی کودک او را به سمت ابتلا به افسردگی و اضطراب می‌برند، کودک بتواند با آن‌ها مقابله کرده و در جهت پیشرفت و رشد حرکت کند.

 

ویژگی‌های لازم برای مربی تربیتی کودک

مربی تربیتی کودک

دانش و تخصص بالا

اولین ویژگی لازم برای یک مربی کودک، دانش و تخصص به‌روز در زمینه اصول رفتاری و روان‌شناختی کودکان است. مربی کودک باید دانش کافی برای پرورش کودک را دارا بوده و افزون بر “داشتن اطلاعات”، توانایی “انتقال اطلاعات” به شیوه درست را داشته باشد.

مخاطب‌شناسی 

یک مربی خوب بعد از چند جلسه نشست و برخاست با کودک و خانواده، متوجه نقاط قوت و ضعف و ویژگی‌های عاطفی و رفتاری ایشان می‌شود. این شناخت برای پیشرفت کار و اجرای برنامه مربی تربیتی کودک الزامی است.

استمرار و پویایی 

اعزام مربی آموزشی کودک یک روند پویا و فعال است. چراکه کودکان، موجودات پویایی هستند و در طی زمانی کوتاه دچار تغییرات زیادی می‌شوند. مربی تربیتی کودک باید در اجرای برنامه‌های خود دو اصل پویایی و استمرار را در نظر داشته باشد. زیرا تغییر اصول رفتاری در کودک امری زمان‌بر و نیازمند صبر و استمرار زیاد است. همچنین اگر مربی اموزشی کودک برای مدت زیادی یک روش تربیتی را به پیش بگیرد و نتیجه‌ای دریافت نکند، باید برای اصلاح برنامه بکوشد تا شاید روشی دیگر برای آموزش کودک کارآمد واقع شود.

مدیریت عوامل محیطی قابل کنترل و از راه برداشتن موانع

یک مربی خوب کودک سعی می‌کند در تمام پروسه آموزش و تربیت کودک، موانع مسیر را بشناسد و با تدبیر خود و کمک خانواده آن‌ها را از میان بردارد. در این مورد نیز ارتباط صبورانه با خانواده بسیار مهم است. به عنوان مثال در مورد کودکی که به اختلالات کم توجهی و بیش فعالی مبتلا است، رسانه‌های مجازی، گوشی، تبلت، تلویزیون و.. از موانع راه تربیت به شمار می‌روند. از این رو برای ثمربخش بودن اقدامات تربیتی، باید این موانع کمرنگ و حذف شوند تا کودک بتواند عادات خود را تغییر دهد.

توجه داشته باشید که صبر و حوصله و اخلاق نیکو در ارتباط با کودکان بسیار مهم است. موسسه پرستاری از کودک نیز تاثیر به سزایی در کل پروسه تربیت دارد. چراکه از یک موسسه خوب می‌توان انتظار نیروی کاربلد و موثر داشت و نظارت موسسه بر روند کار مربی است که جهت درست راه را حفظ می‌کند. خدمات پرستاری از کودک پرستار اول بهترین نیروی‌ها را جهت مادریار کودک و مربی تربیتی و آموزشی گردهم آورده و بالاترین کیفیت را با مناسبترین هزینه به مراجعین گرامی ارائه می‌کند.

 

تماس تلفنی