تماس با ما

۰۲۱۴۱۱۲۴

پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمند در منزل به یکی از نیازهای اصلی خانواده های امروزی تبدیل گشته است، چرا که با افزایش دغدغه های کاری افراد و درگیر شدن اکثر اعضای خانواده با کارهای خارج خانه عملا مراقبت از سالمند برای اعضای خانواده مقدور نمی باشد.

آیا به علت مشغله­ی کاری امکان مراقبت و رسیدگی به سالمندان را ندارید؟ آیا وظیفه­ دارید که از والدین سالمندتان پرستاری کنید ولی نمی­توانید از عهده ی پرستاری و مراقبت از آنها بربیاید؟

هدف ما از ارائه خدمات به افراد سالمند به حداکثر رساندن سطح سلامت مشارکت و امنیت افراد سالمند به منظور تقویت کیفیت آنها در یک دوره سالمندی می باشد.

شعار ما ایجاد و حفظ سالمندی پویا می باشد. انتخاب پرستار سالمند در منزل از موسسه مراقبتی و روانشناسی پرستار اول  به حفظ پویایی و امنیت سالمند شما کمک می کند.

 

پرستار سالمند در منزل
پرستار سالمند در منزل

تعریف سالمند سالم

سازمان بهداشت جهانی (WHO) افراد ۶۰ سال و بالای ۶۰ سال را به عنوان سالمند محسوب کرده است. با توجه به افزایش بهداشت، استفاده از داروها و افراد متخصص در حوزه های پرستاری و مراقبت از سالمندان و غیره هر روزه شاهد افزایش روزافزون جمعیت انسانی در جوامع مختلف هستیم.

به تبع آن می توان در جوامع افراد سالمند بسیاری را مشاهده کرد که از کارافتاده نبوده و در پی ادامه زندگی و لذت بردن از دوران سالمندی خود می باشند.

پیری یا سالمندی

پیری یا سالمندی به الگوهای مشخص از دگرگونی های طبیعی در زندگی اطلاق می گردد که می توان دلیل آن را به افزایش سن نسبت داد.

این بدان معنا نیست که با افزایش سن دگرگونی ها و تغییرات مختلفی در جای جای بدن به وقوع می پیوندد. این تغییرات را نمی توان به عنوان بیماری در نظر گرفت گرچه باعث محدودیت هایی در عملکرد جسمی و روانی فرد سالمند می گردد.

هدف ما و پرستار سالمند ما از ارائه خدمات به افراد سالمند به حداکثر رساندن سطوح سلامت، مشارکت و امنیت در جهت تقویت کیفیت زندگی آنان می باشد.

سازمان بهداشت جهانی، سالمندی فعال را به عنوان یک هدف دست یافتنی برای سالمندان در نظر گرفته است. سالمندی فعال به مفهوم سالمندی با تجربه ی مثبت و زندگی طولانی تر به همراه فرصت های مستمر برای لذت بردن و مولد بودن است.

به عبارتی سالمندی پویا بهینه سازی فرصت ها برای سلامت، مشارکت و امنیت به منظور افزایش کیفیت زندگی است.

با افزایش سن، آسیب پذیری افراد نیز افزایش می یابد. علاوه بر آن شرایط  زیستی سالمندان آنها را بیشتر در معرض خطر عواملی با اثر منفی بر تندرستی آنان قرار می دهند همانند انزوای اجتماعی و اتفاقات ناخوشایند که می تواند تا حد زیادی آنها را کنترل نمود.

در این میان ارتباط مناسب مراقب سالمند و شخص سالمند عامل بسیار مهم و اساسی جهت رضایت سالمند محسوب می گردد.

وظایف پرستار سالمند در منزل

وظایف پرستار سالمند
وظایف پرستار سالمند

وظیفه اصلی پرستار سالمند در منزل مراقبت از شخص سالمند می باشد و روشن ترین نمود آن را می توانیم در رابطه بین پرستار سالمند و شخص سالمند مشاهده کرد.

برقراری ارتباط موثر و صادقانه به علاوه احترام  به سالمند و در نظر گرفتن ارزش های اخلاقی و حرفه ای و صد البته توجه داشتن به ویژگی های خاص و متفاوت هر سالمند از موارد اساسی و بسیار مهم در پرستاری از سالمند می باشد.

مراقبت از سالمند بخش مهم و اساسی از شرح وظایف حرفه ای پرستار سالمند می باشد. ما سالمندی را نه تنها پایان راه نمی دانیم بلکه آن را دوره ای متفاوت از چرخه زندگی دانسته که نیازهای روحی و جسمی متفاوتی را می طلبد.

مزایای مراقبت و خدمات پرستاری از سالمند

دریافت خدمات پرستاری در منزل مزایای متعددی به همراه دارد. خدمات درمانی در منزل سالمند به طور ‏معمول به صورت شبانه روزی ارائه می شود . از آنجاییکه پروسه ی بهبودی سالمندان در منزل در کنار خانواده ‏سریعتر صورت می گیرد، بهترین گزینه دریافت خدمات درمانی در منزل است.‏

  • تهیه برنامه غذایی برای سالمندان: پرستار سالمند برای سالمندان برنامه ی غذایی تهیه کرده که برای سلامت جسمانی آنها لازم و ضروری ‏است. ‏
  • کمک به سالمند در مدیریت بیماری: پرستاران سالمند می تواند در مدیریت بیماری ها نیز به سالمندان کمک کند.‏
  • نظارت اعضای خانواده: ‏سالمندان با دریافت خدمات پرستاری در منزل می توانند در کنار اعضای خانواده پروسه ی مراقبت و درمان را ‏طی دارند. همراهی اعضای خانواده با پرستار سالمند در منزل به تسریع روند بهبودی آنها کمک  می کند.‏
  • مراقبت خصوصی از سالمند بیمار: در صورتیکه سالمند بیمار در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرد، مراقبت کامل از وی کار سخت تری خواهد بود. بنابراین، استخدام پرستار سالمند در منزل می تواند گزینه ی مناسبی برای دریافت خدمات پرستاری به صورت شبانه روی و در نتیجه بهبود روند مراقبت از سالمند باشد.
  • افزایش روحیه­ فرد سالمند: از آنجاییکه محیط بیمارستان به گونه ای است که باعث تضعیف روحیه بیمار می شود، دریافت خدمات پرستاری در منزل می تواند انتخاب خوبی باشد. بنابراین، به سالمندان دریافت خدمات پرستاری در منزل را برای بهبود روحیه پیشنهاد می کنیم.
  • صرفه جویی در زمان: با دریافت خدمان پرستاری در منزل می توانید از صرف زمان اضافی در بیمارستان ها و ‏مراکز درمانی تا حد زیادی صرفه جویی کنید.‏
  • افزایش ایمنی با دریافت خدمات پرستاری در منزل: از آنجاییکه بیمارستانها و مراکز درمانی مملو از افراد با بیماری های مختلف است، دریافت خدمات پرستاری در منزل ایمن ترین گزینه می باشد. در صورتیکه سالمند در منزل تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد، احتمال ابتلا به ویروس ها و بیماری ها به حداقل میرسد.

مزایای مراقبت و خدمات پرستاری از سالمند

سالمند بیمار

موضوع سلامتی و ارتباط مستقیم آن با افزایش سن  و سالمندی و هم چنین نحوه استخدام پرستار سالمند در دوران معاصر چالش های بسیار زیادی را پیش رو جوامع قرار داده است.

افزایش طول عمر و به طبع آن اضافه شدن جمعیت سالمندان و هم چنین در اختیار داشتن خدمات رفاهی و امکانات مناسب و همچنین کمک گرفتن از نیروهای متخصص چون پرستار سالمند، یکی از مهم ترین دستاوردهای بشر در قرن حاضر بوده می باشد.

پدیده جدید سالخوردگی و سالمندی جوامع مختلف را درگیر کرده است. در این بین ساختارهای اجتماعی از شکل های سنتی به مدرن و صنعتی در سال های اخیر تغییر یافته و به تبع آن، ساختارهای خانوادگی از شکل های گسترده متکی بر مراقبت و نگهداری سالمند در درون ساختار خانواده، جای خود را به خانواده هسته ای سپرده است.

در این خانواده فرزندان برای استقلال در زندگی و جدایی از والدین در تلاشند و ترجیح آنها در مواقع مشخص و مورد نیاز کمک گرفتن از پرستار سالمند می باشد.

جایگاه سالمندان همچنین در جوامع مدرن و صنعتی تغییر بسیار اساسی کرده است. دلیل آن را می توان گسست عاطفی بین نسل ها و شانه خالی کردن فرزندان از زیر بار مراقبت و نگهداری سالمند در خانه دانست.

در این میان بسیاری از نهادها و سازمان ها در جایگاه جدیدی قرار گرفته اند که بتوانند این خلع را پر نمایند. اگر چه هیچ نهاد، سازمان و حتی پرستار سالمند نمی تواند جایگاه فرزندان و اعضای خانواده را در دوران سالمندی والدین داشته باشد.

مراقبت از سالمند بیمار
مراقبت از سالمند بیمار

دستمزد پرستار سالمند

دستمزد پرستار سالمند با توجه به متغیرهای ذکر شده در زیر متفاوت می باشد. زیرا که شرایط سالمندان با یکدیگر متفاوت می باشند و هم چنین انتظارات و توقعات نزدیکان سالمند از مراقب سالمند نیز با یکدیگر فرق دارد. در زیر تلاش شده است که به یکسری از این نکات به صورت اجمالی نگاهی بیندازیم.

مقطع کاری پرستار سالمند

این بدین معنی می باشد که آیا شما خواهان استفاده از خدمات موسسه پرستاری و مراقبتی در چه تایمی از شبانه روز هستید؟ آیا برای پرستاری از سالمند خود نیازمند استخدام پرستار سالمند روزانه هستید؟ و یا ترجیح می دهید به صوتر شبانه روزی وی را استخدام کنید؟

در برخی از موارد نیز ممکن است به نیازمند پرستار پارت تایم؛ پرستار نیمه وقت و یا پرستار مقطعی باشید. البته که واضح و مبرهن می باشد که دستمزد پرستار سالمند شبانه روزی به نسبت روزانه و مقطعی بالاتر می باشد.

تخصص پرستار سالمند

آیا برای نگهداری از سالمند خود شما نیازمند پرستار آموزش دیده و متخصص در این زمینه هستید؟ آیا ترجیح می دهید که از یک کمک بهیار یا کمک پرستار برای نگهداری از سالمند خود کمک بگیرید یا درصدد استخدام مراقب ساده هستید؟

مسلم است که هزینه و دستمزد پرستار سالمندی که مدرک رسمی و تجربه کمک پرستاری دارد به مراتب بیشتر از مراقب ساده می باشد.

تعداد اعضای خانواده

تعداد اعضای خانواده که با سالمند زندگی می کنند نیز در میزان دستمزد پرستار سالمند می تواند موثر باشد. سالمندی که تنها زندگی می کند با سالمندی که در یک خانواده پرجمعیت زندگی می کند شرایط متفاوتی را به پرستار خود غالب می کند.

به همین دلیل دستمزد پرستار سالمند تنها از سالمندی که با خانواده زندگی می کند کمتر است.

وضعیت جسمی سالمند

وضعیت جسمی سالمند نیز در تعیین کردن میزان دستمزد پرستار سالمند موثر است. اگر سالمند قادر به بلند شدن نباشد و اصطلاحا نیاز به کوتاهی و بلندی(یعنی کمک پرستار برای بلند شدن؛ نشستن و جابه جایی) داشته باشد و یا وزن و قد بالایی داشته باشد؛ به همان نسبت میزان دستمزد مراقب سالمند نیز افزایش می یابد.

وضعیت روانی سالمند

وضعیت روانی سالمند نیز یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه می باشد. این بدین معنا می باشد که آیا سالمند مبتلا به بیماری هایی مانند زوال عقل؛ آلزایمر؛ افسردگی؛ فراموشی؛ پرخاشگری و … می باشد یا نه؟ اگر به هر کدام از این بیماری ها سالمند مبتلا باشد با توجه به مراحل بیماری و نوع خدمات دستمزد پرستار سالمند نیز متفاوت خواهد بود.

مکان زندگی سالمند

آیا محل زندگی سالمند برای تردد پرستار سالمند راحت می باشد؟ آیا پرستار سالمند می تواند از حمل و نقل عمومی به مانند اتوبوس؛ مترو؛ و … استفاده کند و یا ناچار به استفاده از تاکسی و آژانس می باشد.

پرستار سالمند ارزان

پرستار سالمند ارزان
پرستار سالمند ارزان

بسیاری از خانواده ها به دنبال پرستار سالمند ارزان هستند و یا به اصطلاح مراقب سالمند که بتواند نگهداری از سالمند را نه به صورت تخصصی بلکه به صورت عادی انجام دهد.

اگر وضعیت سالمند شما به صورتی نیست که بخواهید از نیروهای کمک بهیار و یا متخصص استفاده کنید می توانید از خدمات پرستاری ارزان استفاده کنید.

البته باید در نظر داشته باشید که پرستارانی که خدمات خود را به صورت ارزان ارایه می کنند قطع یقین نمی توانند پرستاران مجربی باشند. به همین دلیل به شما توصیه می شود در زمینه استخدام پرستار سالمند ارزان دقت نظر کافی داشته باشید.

که در آینده دچار مشکلات عدیده ای نشوید. لازم به ذکر است که بسیاری از پرستاران سالمند ارزان به این دلیل که جا و مکان مشخصی ندارند حاضر هستند به قیمت پایین و با در نظر گرفتن این که مکانی برای زندگی داشته باشند.

و همچنین غذا و امکانات اولیه حاضر می شوند که به صورت ارزان ارایه خدمات نمایند. البته در برخی موارد هم ممکن است که پرستار سالمند که خانم هست با بچه بخواهد که ارایه خدمات پرستاری نماید. در این موارد می تواند از خدمات پرستاری ارزان با طیب خاطر استفاده نمایید.

هزینه پرستار سالمند در منزل

هزینه پرستار سالمند در منزل که به برخی از آنها در پاراگراف های بالا اشاره کردیم می تواند با توجه به شرایط متفاوت باشد. باید در نظر بگیرید که پرستار خصوصی داشتن و استفاده از خدمات پرستاری خود هزینه بر است.

زیرا که شما اقدام به استخدام پرستار سالمند خصوصی در منزل می نمایید. به همین دلیل می بایستی برای هزینه های پرستار سالمند آمادگی داشته باشید.

این که برخی از افراد بر این تصور هستند که خدمات پرستاری نبایستی هزینه آن چنانی داشته باشد و یا این که چون در زمانی که پرستار سالمند به صورت شبانه روزی استخدام می شود و مکان زندگی و هزینه خورد و خوراک پرستار با خانواده است پس پرستار باید در راه رضای خدا اعطای خدمات نماید؛ ذهنیت اشتباهی می باشد.

زیرا که بسیاری از افرد به شغل پرستاری سالمند به صورت کاملا حرفه ای نگاه می کنند و منبع درآمد آنها برای زندگی می باشد.

پرستار سالمند در تهران

اگر در شهر تهران زندگی می کنید و در خانواده ی خود فرد سالمندی دارید که نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و به دلیل مشغله کاری و بعد مسافت نمی توانید به او سر بزنید و یا پرستاری از او را بر عهده بگیرید می تواند از موسسه پرستاری و مراقبتی که می توانند خدمات پرستاری در منزل را ارایه دهند استفاده کنید.

در شهرهای بزرگ استفاده از این خدمات به مراتب بیشتر از شهرهای کوچک است زیرا که استخدام پرستار سالمند در تهران هر روز بیشتر از روز قبل اهمیت پیدا کرده است.

این به این دلیل است که در شهرهای کوچک بیشتر فرزندان و خانواده سالمند می تواند عهده دار مراقبت از سالمند باشد و یا می توانند از کمک های فامیل و اطرافیان استفاده کنند.

در حالی که استفاده از کمک اطرافیان به دلیل مسافت و مشغله کاری عملا در تهران امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل پرستار سالمند در تهران را می توان به عنوان شغلی حرفه ای و تخصصی در نظر گرفت که شما می توانید با طیب خاطر به استخدام پرستار سالمند در تهران اقدام کنید.

پرستار سالمند در منزل کرج

اگر به دنبال پرستار سالمند در منزل در کرج هستید به شما پیشنها می شود که از خدمات پرستاری موسسه پرستاری و مراقبتی که در کرج نیز به ارایه خدمات می پردازند استفاده نمایید.

بسیاری که در صدد استخدام پرستار سالمند در منزل در کرج هستند ترجیح می دهند که پرستار سالمند آنها ساکن در کرج باشد. البته اگر شما به دنبال پرستار سالمند روزانه هستید. نظر شما کاملا منطقی و درست می باشد.

به این دلیل که پرستار روزانه به صورت روزانه تردد می کند و ممکن است به دلیل دوری مسافت و یا ترافیک نتواند به موقع در کار خود حاضر باشد و برای خانواده ها نیز امکان این که هر روز دیر منزل را ترک کنند وجود ندارد.

بهتر است که از پرستار سالمند در منزل در کرج که منزلش با منزل سالمند مسافت آن چنانی نداشته باشد استفاده کنید. و همیشه بعد مسافت را به عنوان یک عامل مهم در نظر بگیرید.

ولیکن اگر پرستار در منزل شما به صورت شبانه روزی در منزل سالمند می باشد خیلی این که در کجا زندگی می کند مهم نمی باشد به این دلیل که هفته ای یک روز و آن هم در بیشتر مواقع جمعه ها می بایستی تردد کند که آن هم خیلی مهم نمی تواند باشد.

 

پرستار سالمند

 

قیمت نگهداری سالمند

بسیاری از خانواده ها ممکن است که از قیمت نگهداری سالمند بی اطلاع باشد. البته که به صورت کاملا مشخص در بالا به همه ی این موارد اشاره شده است.

همان طور که ذکر شد قیمت نگهداری سالمند می تواند با توجه به شرایط سالمند؛ مقطع کاری پرستار سالمند و هم چنین شرایط خانواده سالمند متفاوت باشد.

البته قیمت نگهداری سالمند در شهرهای مختلف نیز متفاوت است به خصوص در تهران قیمت نگهداری سالمند در قیاس با شهرستان های کوچک بیشتر است. زیرا که هزینه های زندگی در تهران بالاتر می باشد.

اگر به دنبال پرستار سالمند حرفه ای و مجرب هستید به نسبت می بایستی قیمت بالاتری را پرداخت کنید اگر چه لازم به ذکر است که در یسیاری از موارد اعلام قیمت نگهداری سالمند به صورت قطعی درست نیست زیرا که در بسیاری از موارد بستگی به توافق خانواده با پرستار سالمند نیز دارد.

هم چنین اگر زمانی که برای سالمند مرد خود در صدد استخدام پرستار سالمند خانم هستید می بایستی قیمت نگهداری سالمند بیشتری را پرداخت نمایید زیرا که تعداد پرستار سالمند خانم که به نگهداری سالمند آقا می پردازند کمتر است و به همین دلیل قیمت آن می تواند بالاتر باشد.

تجربه مراقبت از سالمند

چه به صورت تدریجی پرستار سالمند در منزل شده باشید و چه به صورت ناگهانی، چه با میل قلبی یا وظیفه، مراقبت از سالمند را انتخاب کرده باشید چه به اجبار، احساسات عاطفی زیادی را در مراقبت از سالمند تجربه خواهید کرد.

بعضی از این احساسات بلافاصله و بعضی پس از مدت طولانی از شروع کار مراقبت از سالمند شروع می‌شوند.

کلام آخر

در هر موقعیتی فراموش نکنید که شما نیز بسیار مهم هستید. احساسات شما به عنوان پرستار سالمند در منزل بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از این احساسات زمانی خود را نشان می‌دهند که روزهای متوالی را به مراقبت از سالمند بگذرانید.

بسیاری از شاغلان پرستار سالمند درمنزل می‌گویند:

این موضوع برای من اتفاق نیافتاده، من مادرم (پدرم، همسرم، خواهر یا برادرم) را دوست دارم.

ولی بعد از مدتی کوتاه احساسات منفی در مراقب سالمند در منزل ظاهر می‌شود و مراقب سالمند تلاش می‌کند آن‌ها را مخفی نگه دارد. مراقبان سالمند معمولا دوست ندارند این احساسات را بیان کنند چون نمی‌خواهند دیگران در مورد آن‌ها قضاوت کنند.

اگر شما با تمامی احساسات خود کنار بیایید این احساسات در شما رسوخ می‌کنند. اهمیت ندادن به احساسات درونی باعث کم‌خوابی، بیماری‌های جسمی، مشکلات در تغذیه و … می‌شوند.

ولی زمانی که شما احساسات خود را قبول می‌کنید می‌توانید با تفکر راهی برای مقابله با احساسات خود بیابید. بنابراین هم شما و هم سالمندی نیاز به یاری اشخاص متخصص در این زمینه را احساس می کنید.

تماس تلفنی