پرستار سالمند

پرستار سالمند کیست؟

پرستار سالمند، مراقب، بهیار و یا پرستاری است که وظیفه اصلی‌ او مراقبت، نگهداری و البته پرستاری از فرد مسن یا سالمند است.

فردی که به عنوان پرستار سالمند در منزل انتخاب و استخدام می‌شود، ممکن است تخصص‌های متفاوتی داشته باشد. برای استخدام بهترین گزینه لازم است که انتظارات خود از پرستار را کاملا مشخص کنید و تعیین کنید پرستار در منزل شما علاوه بر نگهداری از سالمند عزیزتان چه کارهای دیگری نیاز است انجام دهد و بر آن اساس میزان زمان کاری نگهدار سالمند و میزان تخصص مورد نیاز را بهتر می‌توان مشخص نمود. بر همین اساس شما می‌توانید تقاضای اعزام پرستار نیمه‌وقت، تمام وقت، پاره‌وقت، شبانه و یا 24 ساعته داشه باشید.

هدف موسسه پرستار اول از ارائه خدمت پرستار سالمند ارائه خدمات مراقبتی و نگهداری به افراد سالمند در جهت به حداکثر رساندن سطح سلامت و تقویت کیفیت زندگی آنان می‌باشد. سالمندان انسان هایی هستند که در ایام جوانی از شور و شوق و انرژی زیادی برخوردار بودند و یک زمانی آنها بودند که به سالمندان دیگر کمک میکردند.پس کمک به آنان نوعی کمک به خودمان در زمان کهنسالی است.

پرستار سالمند
وظایف پرستار سالمند

با افزایش سن، آسیب‌پذیری افراد مسن و کهنسال نیز افزایش می‌یابد. علاوه بر آن شرایط زیستی و زندگی سالمندان و افزاد مسن، آنها را بیشتر در معرض برخی از خطرات قرار می‌دهد. بنابراین وجود یک مراقب یا نگهدار سالمند می‌تواند در حدود زیادی از وقوع پاره‌ای از مشکلات برای سالمند، جلوگیری به عمل آورد. مرکز خدمات پرستاری پرستار اول گروهی از اساتید، کارشناسان و متخصصان حوزه پرستاری را گردهم آورده است و پرستارانی زبده و دلسوز را استخدام نموده و آموزش‌های لازم در خصوصی خمات پرستاری از سالمند در منزل را به آنها داده است. هدف ما در شرکت پرستار اول پیروی از شعار سالمند فعال و ارائه بهترین و باکیفیت‌ترین و البته قابل اعتمادترین خدمات نگهداری از سالمند در منزل است.

مزیت استفاده از خدمات پرستار سالمند در منزل برای سالمند بیمار

علاوه براین‌که یک مراقب یا پرستار سالمند می‌تواند از سالمند عزیز شما در منزل نگهداری کند و به او در انجام فعالیت‌های روزانه کمک کند. حضور و استخدام پرستار سالمند مزایای دیگری هم برای سالمند و خانواده به‌همراه خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • تهیه برنامه غذایی برای سالمندان: پرستار سالمند برای سالمندان برنامه‌ی غذایی که برای سلامت جسمانی آنها مناسب باشد را تهیه می‌کند. ‏
 • کمک به سالمند در مدیریت بیماری: پرستار سالمند می‌تواند به سالمند کمک کند که بیماری خود را کنترل کند.
 • نظارت اعضای خانواده: ‏سالمندان با دریافت خدمات پرستاری در منزل می‌توانند در کنار اعضای خانواده پروسه‌ی مراقبت و درمان را ‏طی کنند. همراهی اعضای خانواده با پرستار سالمند در منزل به تسریع روند بهبودی آنها کمک می‌کند.‏
 • مراقبت خصوصی از سالمند بیمار: در صورتیکه سالمند بیمار در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرد، مراقبت کامل از وی کار سخت‌تری خواهد بود. بنابراین، استخدام پرستار سالمند در منزل می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای دریافت خدمات پرستاری به‌صورت شبانه‌روزی و در نتیجه بهبود روند مراقبت از سالمند باشد.
 • افزایش روحیه­ فرد سالمند: از آنجاییکه محیط بیمارستان به گونه‌ای است که باعث تضعیف روحیه بیمار می‌شود؛ دریافت خدمات پرستاری در منزل می‌تواند انتخاب خوبی باشد. بنابراین، به سالمندان دریافت خدمات پرستاری در منزل را برای بهبود روحیه پیشنهاد می‌کنیم.
 • صرفه‌جویی در زمان: با دریافت خدمات پرستاری در منزل می‌توانید از صرف زمان اضافی در بیمارستان‌ها و ‏مراکز درمانی تا حد زیادی صرفه جویی کنید.‏

افزایش ایمنی با دریافت خدمات پرستاری در منزل: از آنجاییکه بیمارستانها و مراکز درمانی مملو از افراد با بیماری‌های مختلف است؛ دریافت خدمات پرستاری در منزل ایمن‌ترین گزینه می‌باشد. در صورتیکه سالمند در منزل تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد، احتمال ابتلا به ویروس‌ها و بیماری‌ها به حداقل می‌رسد.

دستمزد پرستار سالمند و قیمت نگهداری از سالمند

دستمزد پرستار سالمند با توجه به متغیرهای ذکر شده در زیر متفاوت می‌باشد. زیرا که شرایط سالمندان با یکدیگر متفاوت می‌باشند و هم‌چنین انتظارات و توقعات نزدیکان سالمند از مراقب سالمند نیز با یکدیگر فرق دارد. عواملی همچون: زمان کار پرستار، نوع تخصص مراقب، تعداد نفرات خانواده، وضعیت سلامتی فرد سالمند، میزان سلامت روانی فرد کهنسال و حتی محل زندگی فرد مسن و سالمند بستگی دارد. در زیر تلاش شده است که به این عوامل به‌صورت اجمالی نگاهی بیندازیم.

مقطع کاری پرستار سالمند

این بدین معنی می‌باشد که شما خواهان استفاده از خدمات موسسه پرستاری و مراقبتی در چه تایمی از شبانه‌روز هستید؟ آیا برای پرستاری از سالمند خود نیازمند استخدام پرستار سالمند روزانه هستید؟ و یا ترجیح می‌دهید به‌صورت شبانه‌روزی وی را استخدام کنید؟

مزایای مراقبت و خدمات پرستاری از سالمند

در برخی از موارد نیز ممکن است نیازمند پرستار پارت تایم؛ پرستار نیمه وقت و یا پرستار مقطعی باشید. البته که واضح و مبرهن است که دستمزد پرستار سالمند شبانه‌روزی به نسبت روزانه و مقطعی بالاتر می‌باشد. برای اطلاع دقیق از میزان قیمت استخدام پرستار سالمند با کارشناسان شرکت پرستار اول تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما با افتخار شما را راهنمایی خواهند کرد.

تخصص پرستار سالمند

آیا برای نگهداری از سالمند نیازمند پرستار آموزش دیده و متخصص در این زمینه هستید؟ آیا ترجیح می‌دهید که از یک کمک بهیار یا کمک پرستار برای نگهداری از سالمند خود کمک بگیرید یا درصدد استخدام مراقب ساده هستید؟ مسلم است که هزینه و دستمزد پرستار سالمندی که مدرک رسمی و تجربه کمک پرستاری دارد به مراتب بیشتر از مراقب ساده می‌باشد. پس بهتر است مشخص نمایید که سالمند عزیز شما به چه نوع کمکی نیاز دارد تا بر آن اساس بتوانید میزان تخصص مورد نیاز برای نگهداری از فرد مسن را تعیین نمایید.

تعداد اعضای خانواده

تعداد اعضای خانواده که با سالمند زندگی می‌کنند نیز در میزان دستمزد پرستار سالمند می‌تواند مؤثر باشد. سالمندی که تنها زندگی می‌کند با سالمندی که در یک خانواده پرجمعیت زندگی می‌کند شرایط متفاوتی خواهند داشت؛ زیرا در خانواده‌های شلوغ معمولا انتظارات بیشتری از مراقب سالمند خواهند داشت و ممکن است وظایف بیشتری را به پرستار سالمند محول نمایند. به همین دلیل دستمزد پرستار سالمند تنها از سالمندی که با خانواده زندگی می‌کند کمتر است.

وضعیت جسمی سالمند

وضعیت جسمی سالمند (بیماری های حرکتی،ناتوانی حرکتی،بیماری های اعصاب و روان و…)تاثیر به سزایی در نحوه پرداختی به پرستار سالمند دارد. اگر سالمند قادر به بلند شدن نباشد و اصطلاحا نیاز به کوتاهی و بلندی (یعنی کمک پرستار برای بلند شدن؛ نشستن و جابه‌جایی) داشته باشد و یا وزن بالایی داشته باشد؛ به همان نسبت میزان دستمزد مراقب سالمند نیز افزایش می‌یابد. ممکن است سالمند بیمار باشد و اصلا امکان بلند شدن نداشته باشد. بنابراین وظیفه پرستار بیمار کمک به حرکت دادن سالمند در تخت برای جلوگیری از زخم بستر است. ممکن است فرد مسن و یا کهنسال در راه رفتن، استحمام و یا اجابت مزاج نیاز به فرد کمکی داشته باشد. که این از وظایف پرستار سالمند در منزل خواهد بود.

بنابراین مبلغی که پرستار سالمند دریافت می‌کند با میزان سلامت جسمی سالمند رابطه مستقیمی دارد. هرآنچه که سالمند نیاز به کمک بیشتری داشته باشد. هزینه پرستار بیشتر خواهد بود.

وضعیت روانی سالمند

وضعیت روانی سالمند نیز یکی از فاکتورهای مهم در زمینه هزینه مراقب سالمند است. این بدین معنا می‌باشد که آیا سالمند مبتلا به بیماری‌هایی مانند زوال عقل؛ آلزایمر؛ افسردگی؛ فراموشی؛ پرخاشگری و … می‌باشد یا نه؟ اگر به هر کدام از این بیماری‌ها سالمند مبتلا باشد با توجه به مراحل بیماری و نوع خدمات دستمزد پرستار سالمند نیز متفاوت خواهد بود.

زیرا در صورت وجود اختلالات روانی در فرد مسن، پرستار باید زمان بیشتری برای مراقبت و رسیدگی به کهنسال یا سالمند اختصاص دهد و نیاز به صبر، حوصله و صبوری بیشتری خواهد داشت.

مکان زندگی سالمند

آیا محل زندگی سالمند برای تردد پرستار سالمند راحت می‌باشد؟ آیا پرستار سالمند می‌تواند از حمل و نقل عمومی اتوبوس؛ مترو؛ و … استفاده کند و یا ناچار به استفاده از تاکسی و آژانس می‌باشد. اگر پرستار سالمند برای رسیدن به خانه فرد مسن مجبور باشد هزینه بیشتری پرداخت کند و یا زمان زیادی را در مسیر باشد. به همان میزان به قیمت پرستار سالمند در منزل افزوده می‌شود.

وظایف پرستار سالمند در منزل چیست؟

برخی از مراقبان سالمند علاوه‌بر مراقبت و نگهداری از سالمندان، وظیفه کمک به بهبود روند درمان سالمند را نیز برعهده دارند. که این دسته از پرستاران باید حتما تخصص پزشکی کافی داشته ‌باشند. ولی از سوی دیگر بعضی از پرستارانی که، فقط وظیفه مراقبت، نگهداری و پرستاری از سالمند را دارند، احتیاجی به تخصص زیاد پزشکی ندارند.

پرستار سالمند

خدماتی که یک پرستار سالمند ارائه می‌کند به عوامل متفاوتی بستگی دارد. برخی از این عوامل مستقیما به میزان سلامتی جسمی و روحی سالمند مرتبط است و اینکه سالمند به چه نوع مراقبتی نیاز خواهد داشت. و بحث دیگر انتظارات دیگری که خانواده فرد مسن مشخص می‌کنند بر وظایف سالمند تاثیرگذار خواهد بود.

برخی از وظایف مراقب و پرستار سالمند عبارتند از:

 • به دستورت پزشک گوش کند و آنان را اجرا کند و همچنین به سالمند کمک کند و انسولین را به وی تزریق کند و توانایی تمیز کردن زخم هارا هم داشته باشد.
 • بتواند بخیه بزند و پانسمان کند زخم های سالمند را و با دادن داروهای سالمند به طور مرتب درد او را کنترل کند.
 • انجام تزریقات طبق دستور پزشک، برای سالمند
 • چک کردن و مانیتور فشار خون، قند خون، ضربان قلب، دمای بدن، تعداد تنفس
 • گردش بردن سالمند و خواندن کتاب برای او
 • گزارش تغییرات سلامتی و تغییرات نسخه دارویی سالمند
 • همراهی سالمند در پیاده‌روی
 • کمک به سالمند جهت انجام فعالیت‌های بدنی سالمند

باز هم تاکید می‌کنیم که وظایف سالمند بر اساس انتظارات خانواده که حتما باید در قرارداد هم لحاظ شوند مشخص می‌گردد.

پرستار سالمند باید چه ویژگی و مهارتی داشته باشد؟

با توجه به وضعیت حساس افراد سالمند، آنان باید تحت حمایت تمام افراد جامعه قرار بگیرند. برخی از خانواده‌ها که نمی‌توانند برای والدین مسن خود زمان کافی بگذارند، اقدام به استخدام پرستار سالمند می‌کنند.

برای این‌که مراقب سالمند در نگهداری از سالمند بتواند نقش حمایتی، مراقبتی و نظارتی را به‌خوبی انجام دهد علاوه بر تخصص مورد نیاز برای نگهداری بایسته از سالمند، باید از خصوصیات، ویژگی‌ها و مهارت خاصی برخوردار باشد نمونه‌ای از این خصوصیات و ویژگی‌هایی که پرستار سالمند باید داشته باشد در ادامه لیست شده‌اند:

با مهربانی یک بند عاطفی بتواند با سالمند داشته باشد.

نگهدار سالمند، باید نسبت به تمام عکس العمل‌ها و وضعیت‌های بیمار هوشیار باشد.

ورود و خروج وی در زمان تعیین شده و سر وقت باشد

با خلاقیت و آگاهی امورات مربوط به سالمند را انجام دهد.

ساعات کاری پرستار،باید منعطف باشد تا در صورت لزوم وظایف کاری خود را جا به جا کند.

همچنین مراقب سالمند باید از انجام این کار‌ها اجتناب کند:

پرستار فرد سالمند نباید در ساعت کاری از تلفن همراه استفاده کند.

مراقب نباید در ساعت کاری خود بخوابد.

پرستار سالمند ارزان

خدمات پرستاری از سالمند پرستار اول

مهم‌ترین خدمات موسسه پرستاری پرستار اول، خدمات پرستار سالمند است. امروزه نیاز به پرستار سالمند جهت مراقبت از سالمندان، بیشتر از هر زمان و دوره ای احساس می‌شود. زیرا به دلیل شلوغی شهر ها و ازدهام جمعیت و سبک زندگی مردم و اهمیت پول و کسب درآمد ،افراد به تنهایی قابلیت مراقبت و نگهداری درست و اصولی از سالمند خود را ندارند.

بنابراین اقدام به درخواست اعزام پرستار می‌کنند. شرکت پرستاری پرستار اول، با سال‌ها تجربه درخشان در زمینه مراقبت و نگهداری از سالمندان، می‌تواند بهترین خدمات را در راستای پرستاری از سالمندان به شما ارائه دهد. شما نیز می‌توانید با خیال آسوده به کادر پرستاری ما اعتماد کرده و سالمندان عزیزتان را به دست ما بسپارید. ما تمام تلاش خود را در نگهداری و پرستاری شایسته از سالمندان عزیز شما انجام می‌دهیم. هدف ما آرامش و سلامتی سالمندان شما و عزیزانتان است.

سوالات متداول

هزینه پرستار سالمند در منزل سال 1402 چقدر است؟

هزینه پرستار سالمند، به ساعت کاری،پاره وقت یا تمام وقت بودن پرستاری و تعداد دفعاتی که پرستار در طی هفته،پرستاری می کند و نرخ تورم و حقوق اداره کار بستگی دارد.

چگونه یک پرستار سالمند خوب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب نگهدار سالمند در منزل، ابتدا نیاز‌های مورد نظر خود را شناسایی کنید و سپس با مصاحبه و محک زدن و ارزیابی پرستار ببینید که کدام پرستار میتواند خواسته های شمارا اجابت کند و با هدف های شما هم خوانی دارد.

آیا تمام مراقبان سالمند در منزل می‌توانند پانسمان زخم بستر را تعویض و شست ‌و‌ شو دهند؟

خیر! تعویض پانسمان و شست و شوی زخم مربوط به وظایف پرستاران متخصص می‌باشد و مراقبین حق دخالت در انجام امور تخصصی و درمانی را ندارند.

آیا مراقب سالمند، به امور شخصی و بهداشت فردی سالمند رسیدگی می‌کند؟

بله! نگهداری از سالمندان همراه با انجام امور سالمند تعریف می‌شود. بنابراین پرستار سالمند می‌تواند به امور شخصی و بهداشت فردی، فرد مسن توجه کند.

خدمات پرستار سالمند در منزل چیست؟

خدمات پرستاری سالمند در منزل شامل ارائه مراقبت و مشاوره به سالمندان در محیط خانه‌شان است. پرستاران سالمند در منزل در انجام امور روزانه به سالمندان کمک می‌کنند و همچنین بر وضعیت سلامت آن‌ها نظارت دقیق دارند.

آیا پیدا کردن پرستار برای سالمند سخت است؟

پرستاری از سالمندان کاری بسیار دشوار است که ،نیازمند پرستاری است که بسیار دقیق و منظم به کارها و خدمات سالمندان واقف باشد چراکه در دنیای امروز،که جمعیت کشور رو به پیری می باشد نیاز به پیدا کردن سالمند مناسب بسیار ضروری است.

وظیفه پرستار سالمند چیست؟

برقراری ارتباط صادقانه به علاوه احترام به سالمند و در نظر گرفتن ارزش های دینی و اخلاقی و حرفه ای و صد البته توجه داشتن به ویژگی های خاص هر سالمند از موارد بسیار مهم در پرستاری از سالمند است.

اهمیت پرستار سالمند در منزل چیست؟

پرستار سالمند با ایجاد برنامه ی غذایی مداوم باعث افزایش سلامت جسمی سالمندان عزیزمان می شود، افزایش روحیه و همینطور مراقب خصوصی از سالمندان احتمال ابتلا به آلزایمر و افسردگی را در سالمندان کاهش میدهد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

guest
16 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها