تاریخ انتشار: سپتامبر 7, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
اشتباهات مرسوم پرستار در نگهداری از سالمند

پرستاری از سالمند، چالش‌های خاص خود را دارد و پرستارانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، باید اصول و استانداردهای وابسته به آن را دانسته و به خوبی این موارد را رعایت کنند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به اشتباهات رایج پرستار سالمند که ممکن است هر پرستاری نادانسته مرتکب شود، بپردازیم و ببینیم چطور باید از بروز خطای پرستار سالمند در چنین مواردی پیشگیری کرد. با ما همراه باشید.

اشتباهات مرسوم پرستار سالمند کدامند؟

یک پرستار سالمند با موارد و ملاحظات مختلفی در خصوص مراقبت از فرد سالخورده سر و کار داشته و اهمیت زیادی دارد که به تک تک آن‌ها به خوبی بپردازد. در این میان ممکن است مشکلات و اشتباهاتی نیز وجود داشته باشد. از جمله اشتباهات پرستار سالمند، موارد زیر را داریم که هر یک از آن‌ها بسیار مهم بوده و باید حتما مورد توجه پرستار قرار بگیرند:

  1. عدم ارزیابی جامع
  2. سوء مدیریت دارو
  3. نداشتن دقت کافی در مراقبت فیزیکی از سالمند
  4. تاخیر در حضور
  5. حضور بی‌ موقع

در ادامه به توضیح کامل تری از آن می‌پردازیم.

عدم ارزیابی جامع

یک اشتباه رایج در پرستاری از سالمندان، عدم انجام یک ارزیابی کامل و جامع است. افراد مسن اغلب دارای چندین بیماری مزمن و نیازهای پیچیده هستند که باید برطرف شوند.

نیاز های سالمند

افراد مسن اغلب دارای چندین بیماری مزمن و نیازهای پیچیده هستند که باید برطرف شود.

غفلت از جمع‌آوری اطلاعات جامع می‌تواند منجر به تشخیص نادرست شرایط پزشکی، مدیریت ناکافی علائم یا نادیده گرفته شدن نگرانی‌هایی شود که ممکن است بر پیامدهای سلامت کلی سالمند، تأثیر بگذارد.

پیشنهاد مقاله: چرا نباید پرستار سالمند ارزان قیمت بگیریم؟

سوء مدیریت دارو

مصرف داروهای مختلف در سالمندان رواج بیشتری دارد و به همین اندازه نیز ریسک این که مصرف داروها و تنظیم آن‌ها اشتباه شود، بیشتر است. گاهی اوقات پرستار سالمند به دلیل عدم اشراف کامل بر داروهای سالمند یا بی‌دقتی، چنین خطایی را مرتکب می‌شود. اشتباه در هنگام مصرف داروها به دلیل عواملی مانند پیچیدگی دستورالعمل و اشتباه گرفتن با داروهای مشابه ممکن است رخ دهد. عدم انجام تطابق دارویی مناسب و نظارت بر تداخلات نامطلوب دارویی نیز می‌تواند عواقب بدی به دنبال داشته باشد.

نداشتن دقت کافی در مراقبت فیزیکی از سالمند

زمین خوردن سالمندان، یک مشکل قابل توجه است که هر روز و پیوسته در ریسک آن قرار دارند. پرستاران باید به طور فعال خطرات سقوط و زمین خوردن سالمند را ارزیابی کنند و متناسب با آن، محیط پیرامون او را امن کرده و اقدامات پیشگیرانه مناسب را اجرا کنند. به طور مثال این موضوع هنگام حمام کردن سالمند، بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند و با توجه به مرطوب و خیس بودن محیط حمام، ریسک زمین خوردن به مراتب بالاتر است.

تاخیر در حضور

تاخیر پرستار در حضور به موقع در منزل، برای مراقبت از سالمند، قطعا بر روحیه سالمند تاثیر منفی گذاشته و یک خطای متداول پرستار سالمند است که شاید اجتناب‌ناپذیر به نظر برسد. در واقع برای آن دسته از پرستاران سالمندی که هر روز رفت و آمد به منزل سالمند دارند، این موضوع بیشتر رخ داده و آن‌هایی که استخدام شبانه‌روزی هستند، کمتر این چالش را تجربه می‌کنند. برای رفع این موضوع و پیشگیری از آن، باید برنامه‌ریزی درستی برای رفت و آمد صورت گرفته و حتما پرستار سالمند، فاصله زمانی رسیدن تا منزل سالمند و ترافیک احتمالی خیابان را در نظر بگیرد.

پیشنهاد مقاله: 5 ویژگی ضروری برای پرستار سالمند چیست؟

حضور بی‌ موقع

به همین شکل حضور بی‌ موقع پرستار در کنار سالمند هم یک نکته مهم است که به عنوان یک خطای پرستار سالمند، در نظر گرفته می‌شود. گاهی اوقات سالمند نیاز دارد که تنها بوده و در خلوت خود باشد. همین طور گاهی اوقات نیاز دارد که برخی از کارهای شخصی‌اش را به تنهایی انجام دهد.

اشتباات پرستار سالمند

حضور بی‌ موقع پرستار در کنار سالمند هم یک اشتباه در پرستار است.

در حقیقت پرستار سالمند باید این هنر را داشته باشد که به موقع سالمند را به حال خود رها کرده و اجازه دهد تا خلوت و تنهایی مورد نیاز خود را داشته باشد.

سخن پایانی

در حالی که پرستاران خدمات مراقبت‌های بهداشت جسمی و روحی را ارائه می‌دهند، از اشتباه نیز مصون نیستند. در این مطلب دیدید که اشتباهات رایج در نگهداری از سالمند چیست و چگونه باید از بروز آن‌ها جلوگیری کرد. به این منظور، باید پرستاری را انتخاب کنید که به بهترین شکل رفتار کرده و کمترین خطا و اشتباه را داشته باشد.

برای کاهش اشتباهات پرستار، باید پرستاران حرفه‌ای را از موسسه‌های مخصوص استخدام کنید. مرکز خدمات پرستاری پرستار اول یک موسسه است و می‌توانید فرد موردنظر را از این شرکت استخدام کرده و مراقبت از سالمند خود را با خیال راحت به او بسپارید.


سوالات متداول

اشتباهات رایج پرستار سالمند کدامند؟

توجه نکردن به روحیات سالمند، کوتاهی کردن در مراقبت، بدخلقی، از دست دادن زمان مصرف داروها و … از جمله اشتباهات مرسوم پرستار سالمند هستند.

بزرگترین خطای پرستار سالمند چه می‌تواند باشد؟

کوتاهی در مراقبت از سالمند به عنوان بزرگترین خطای متداول پرستار سالمند شناخته می‌شود که حتما باید نسبت به آن، توجه کافی صورت بگیرد.

عدم توجه به روحیات سالمند چه عواقبی دارد؟

آسیب‌های روحی و بروز مشکلات مختلف عاطفی، از جمله عواقبی است که عدم توجه به روحیات سالمند ممکن است در پی داشته باشد.

آیا حضور بی موقع پرستار در کنار سالمند اشتباه است؟

بله، گاهی اوقات لازم است که سالمند در خلوت خویش بوده و حریم شخصی و خصوصی خود را داشته باشد. پرستار باید این مورد را حتما لحاظ کند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.