تاریخ انتشار: آگوست 14, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
آیا هزینه خانه سالمندان بیشتر از پرستار سالمند است؟

مراقبت از سالمند، چالش‎‌های خود را دارد و البته باید به همان اندازه نیز به این رسیدگی و سطح آن، اهمیت زیادی داد. در این شرایط ممکن است شما بین استخدام پرستار سالمند یا فرستادن سالمند به خانه سالمندان، مردد باشید. تفاوت هزینه خانه سالمندان و پرستار در منزل، یکی از مواردی است که شما را دچار این تردید می‌کند. اگر می‌خواهید به یک جمع بندی معقول و مناسب در این خصوص برسید، تا انتهای این مطلب از شرکت پرستاری پرستار اول با ما همراه شوید.

بررسی هزینه‌های خانه سالمندان

هزینه خانه سالمندان، با در نظر گرفتن سطح خدماتی که به سالمند ارائه می‌دهد؛ مشخص خواهد شد. به طور مثال نوع تغذیه، رسیدگی‌های پزشکی و روانپزشکی، نوع اتاق‌ها، سرویس‌ها و … همگی در هزینه نهایی سپردن سالمند به خانه سالمندان، نقش دارند. صرفه جویی در این زمینه، باعث خواهد شد تا سالمند در شرایط نامناسبی به سر برده و کیفیت زندگی او، به شدت پایین بیاید.

پیشنهاد مقاله: برخی از مزیت های استفاده از خدمات پرستاری در منزل

هزینه خانه سالمندان در تهران

قیمت خانه سالمندان در تهران، بستگی به این دارد که کدام مرکز را انتخاب کنید. برخی از مراکز نگهداری از سالمندان، سطح خدمات بالاتری ارائه می‌دهند و به همان نسبت نیز هزینه خانه سالمندان در سال 1402 و سال‌های دیگر، متفاوت خواهد بود. در نظر داشته باشید که اگر بخواهید به لحاظ هزینه، به سراغ خانه سالمندان ارزان قیمت بروید، سطح ارائه خدمات به شدت افت پیدا کرده و فرد سالمند شما، در امور خود، دچار کمبود رسیدگی خواهد شد.

قیمت خانه سالمندان در تهران

قیمت خانه سالمندان در تهران، بستگی به این دارد که کدام مرکز را برای نگهداری از عزیزانتان انتخاب کنید.

این کمبود رسیدگی تنها به کیفیت زندگی مربوط نشده و گاهی اوقات باعث خواهد شد تا سالمند، دچار بیماری‌های جسمی و روانی مختلف شود. از این روی اگر تصمیم به فرستادن سالمند به یکی از مراکز نگهداری سالمندان داشته باشید، حتما باید از نظر سطح ارائه خدمات و دقت در رسیدگی، بررسی‌های لازم را با بالاترین سطح حساسیت انجام دهید.

البته به هر ترتیب، دور کردن سالمند از محیط منزل و اعضای خانواده، به هر ترتیب آسیب‌های روحی و روانی و حتی جسمی زیادی به او وارد می‌کند. به این ترتیب به کلی روحیه زندگی و انگیزه را از سالمند گرفته و او را به گوشه‌ای دور، فرستاده‌ایم. از این روی تنها در شرایطی که هیچ راه حل دیگری وجود نداشته باشد، فرستادن سالمند به خانه سالمندان، به عنوان یک گزینه ممکن در نظر گرفته می‌شود.

هزینه استخدام پرستار سالمند

از طرفی دیگر هزینه استخدام پرستار سالمند نیز تابع موارد مختلفی است. نخست این که شما برای چند ساعت در روز نیاز به استخدام پرستار و مراقب سالمند داشته باشید. هر آن قدر که ساعات بیشتری پرستار را به استخدام بگیرید، هزینه آن نیز به همان اندازه، بالاتر خواهد بود. البته با توجه به نیاز شبانه روزی سالمندان، به مراقبت و نگهداری، معمولا در بیشتر مواقع پرستار سالمند شبانه روزی استخدام می‌شود.

به جز آن شرح وظایف و مسئولیت‌هایی که برای پرستار سالمند تعریف می‌شود، هزینه استخدام پرستار مشخص خواهد شد. با توجه به این که شما می‌توانید پرستار سالمند را برای هر مدت ساعتی در روز که مایل باشید، استخدام کنید، این هزینه کاملا قابل تنظیم با استطاعت مالی شما خواهد بود.

پیشنهاد مقاله: قیمت پرستار سالمند در منزل چگونه محاسبه میشود؟

مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار سالمند

هزینه خانه سالمندان و استخدام پرستار سالمند در منزل، هر یک به شکلی قابل تأمل هستند. به جز تمام مزایایی که استخدام پرستار سالمند در منزل دارد، در مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار سالمند، باید به ذکر یک نکته مهم بپردازیم. زمانی که شما سالمند را به خانه سالمندان می‌برید، باید هزینه کامل را پرداخت کنید؛ این در حالی است که در قالب استخدام پرستار سالمند، امکان استخدام ساعتی را خواهید داشت. به طور مثال شما می‌توانید پرستار سالمند را تنها برای 5 ساعت در روز، استخدام کرده و باقی زمان را خود به رسیدگی سالمند بپردازید.

هزینه استخدام پرستار در منزل

بامقایسه هزینه، مزایا و معایب برای نگهداری از سالمند،استخدام پرستار سالمند، به مراتب مناسب‌تر خواهد بود.

به علاوه در صورتی که بخواهید فرد سالمند را به یکی از بهترین مراکز سالمندان بسپارید که سطح رسیدگی بالایی داشته باشند، قطعا باید ماهیانه هزینه قابل توجهی از این بابت بپردازید. این در حالی است که برای استخدام پرستار، هزینه‌های شما به مراتب کمتر خواهد بود.

پیشنهاد مقاله: رویکردهای نوین پرستاری از سالمند در منزل به جای سپردن به خانه سالمندان

سخن پایانی

با مقایسه هزینه خانه سالمندان و پرستار سالمند، متوجه شدیم که در حالت کلی و با در نظر گرفتن سطح خدمات درجه یک، استخدام پرستار سالمند، به مراتب مناسب‌تر خواهد بود. شما چه نظری در این باره دارید؟ برای سالمند خود، کدام یک را ترجیح می‌دهید و چرا؟ حتما نظرات و تجربیات خود در این باره را با ما و کاربران ما در بخش نظرات به بحث و اشتراک بگذارید. به علاوه پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را برای دوستان و آشنایان خود ارسال کرده و آن‌ها را نیز با این مبحث که احتمالا روزی به آن نیاز پیدا می‌کنند، آشنا کنید.


سوالات متداول

هزینه خانه سالمندان در سال 1402 چقدر است؟

هزینه خانه سالمندان در سال 1402، در مراکز مختلف اعم از دولتی و خصوصی، با درجه خدمات مختلف، متفاوت است.

هزینه استخدام پرستار سالمند چقدر است؟

بسته به ساعات کاری پرستار و شرایط خاصی که ممکن است سالمند داشته باشد، هزینه استخدام پرستار و مراقب سالمند، متفاوت است.

چرا بهتر است برای سالمند، پرستار استخدام کنیم؟

با استخدام پرستار سالمند در منزل، روحیه و انگیزه سالمند به زندگی حفظ شده و می‌توان مراقبت‌ها از او را در همان محیط منزل و در کنار اعضای خانواده، انجام داد.

معایب خانه سالمندان چیست؟

افسردگی و دورافتادگی سالمند از محیط خانه و اعضای خانواده، عدم رسیدگی درست در بعضی از مراکز سالمندان و … از جمله این معایب هستند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.