نیروی امور منزل

در عصر حاضر تعداد مادرانی که بیرون از منزل مشغول به کار هستند رو به افزایش می باشد. اگر به سال های نه چندان دور نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که مادران بیشتر کارهای مربوط به منزل را انجام می دادند. البته به طور سنتی ممکن بود در اقتصاد خانواده نیز نقش داشته باشند.  این بدین معنی می باشد که بسیاری از زنان نه تنها در امور بیرون از منزل فعالیت داشته اند بلکه در منزل و کارهای مربوط به خانه نیز نقش اساسی ایفا می کردند. ولیکن با تغییر روند جوامع به خصوص در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه زنانی که وارد دانشگاه می شوند و در حال ادامه تحصیل هستند افزایش پیدا کرده است. همچنین اگر نگاهی به اطراف خود در محیط کار خود بیاندازید حضور پررنگ تر زنان را در محیط کار خواهید دید. البته کم نیستند زنانی که هم در بیرون از منزل شاغل هستند و هم امور مربوط به خانه و فرزندان را انجام می دهند. اما در برخی از موارد خانواده ها و به خصوص مادران نیاز به کمک دارند. زیرا که در واقع پیدا کردن زمان برای کناز خانواده بودن به جای انجام کارهای منزل برای آنها بسیار سخت می باشد.

 

امور منزل یکی از معضلات خانواده های شاغل امروزی است که زن و شوهر هر دو شاغل هستند. مرد یا زن خانواده بعد از بازگشت از محل کار به جای استراحت و یا پیگیری برنامه های آتی خود، بایستی درگیر کارهای روتین و تکراری امور منزل شده و زمان بسیاری را صرف این امور نمایید. یا در مواردی به خاطر یک سری مشکلات جسمی، روحی و سایر شرایط امکان انجام بهینه امور منزل برای اعضای خانواده مقدور نمی باشد. البته لازم است ذکر گردد در بسیاری از موارد سالمندان نیز نیاز به کمک جهت انجام امور منزل خود دارند. در بسیاری از موارد مراقب سالمند موظف است علاوه بر پرستاری از سالمند در انجام امور منزل نیز به سالمند کمک کند. البته امور منزل فقط مختص سالمند نمی باشد بلکه در بسیاری از موارد وقتی والدین کودک تصمیم به استخدام پرستار کودک می گیرند نیز ترجیح می دهند مراقب کودک آنها در انجام امور منزل به خانواده یاری رساند.

در این زمان است که بایستی کارهای نظافت منزل را به شخصی دیگری محول کرد. انتخاب یک شخص برای انجام امور منزل خود حساسیت های خاص خود را دارد، چرا که نیروی امور منزل به خانه شما وارد شده و به بعضی از اسرار و اطلاعات خانوادگی شما دسترسی پیدا می کند، در جریان مسائل زندگی شما قرار می گیرد و …. لذا انتخاب یک فرد مناسب و دادشتن یک قرارداد مشخص و معین در این خصوص می تواند شما را از بسیاری از حواشی به دور نگه دارد. البته به شما توصیه می شود که قبل از این که فردی را وارد خانه و زندگی خود کنید حتما و حتما از پیشینه خانوادگی و شخصی نیروی امور منزل خود اطلاعاتی را کسب کنید. هر کسی را نمی توانید به راحتی وارد خانه و زندگی خود کنید. اگر فردی را نمی شناسید و یا معرف ندارد حتما و حتما از موسسات پرستاری و مراقبتی و یا خدماتی درخواست نمایید که یک نفر را به عنوان نیروی امور منزل به شما معرفی کنند. خانواده بایستی این اطمینان را داشته باشد تا فردی که به عنوان همیار در امور منزل به خانه آنها مراجعه می کند علاوه بر انجام دقیق و تمیز وظیفه محول شده از لحاظ اخلاقی و درستی قابل اعتماد بوده و تضامین های لازم از سوی موسسه اعزام کننده از وی اخذ شده باشد تا  شما بتوانید با فراغ بال بیشتری کلید خانه خود را در اختیار نیروی کار قرار دهد. در غیر این صورت نمی توانید به کسی که نمی شناسید اعتماد کنید. شما به نیروی امور منزل نباید نگاهی سنتی داشته باشید زیرا که انجام امور روزانه منزل خود به تجربه بالایی احتیاج دارد. اینکه فرد بداند از کدام مواد شوینده برای شستشوی ظروف یا لباس ها استفاده کند؟ حمام و دستشویی و سرویس های بهداشتی را بایستی با چه چیزهایی تمیز کند؟ اگر لازم است که به لباس های بچه برسد و آنها را تمیز کند لازم است که از کدام مواد استفاده نماید؟ در اتوکشی لباس ها دقت نظر داشته باشد و همچنین حتما می بایستی آشنا به امور آشپزی نیز باشد. مواد غذایی را بشناسد و بتواند ذایقه و سلیقه اعضای خانواده را در طبخ غذا در نظر بگیرد. همچنین نیروی امور منزل یا خدمات منزل می بایستی در کار خود تجربه کافی را داشته باشد و نکات ایمنی را رعایت کند. نکات ایمنی در منزل می بایستی به دقت رعایت گردد و گر نه ممکن است برای خود فرد و یا اعضای خانواده مشکلاتی را ایجاد کند. به خصوص وقتی پای مواد شوینده در میان است که ممکن است باعث مسمویت گردد.

 

موسسه مراقبتی  پرستار اول ارایه دهنده خدمات مراقبتی و پرستاری به صورت روزانه و شبانه روزی با کادری حرفه ای و آموش دیده می تواند در کنار شما و خانواده شما باشد.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.