تاریخ انتشار: دسامبر 22, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, عمومی, کودک
دلیل احساس خستگی مزمن چیست و روش درمان آن چگونه است

خستگی مزمن Chronic fatigue یکی از مشکلات در افراد بالای 30 سال است که در زنان بیشتر از مردان شایع است . آیا همیشه از احساس خستگی رنج می برید و نمی توانید دلیل آن را بفهمید؟ عوامل مختلفی می تواند منجر به خستگی شود ، اما لازم است از اشتباه گرفتن خستگی عمومی با خستگی بدون دلیل و همیشگی اجتناب نماییم.

دلیل خستگی مزمن
خستگی که غیرقابل توجیه ، مداوم و مکرر باشد و بر عملکرد فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد باید مورد بررسی قرار گیرد. این احساس شبیه کمبود خواب یا خستگی زیاد هنگام ابتلا به بیماری آنفولانزا است. دلایل خستگی شامل مشکلات جسمی مربوط به سلامتی ، استرس ، سبک زندگی بی تحرک و نگرانی از بیماری های زمینه ای شدید است.

وضعیت سلامتی شما چگونه است؟

خستگی مزمن و کمبود خواب

افرادی که مشکل کمبود خواب دارند به دلیل خستگی زیاد و احتماله خواب ماندن در صبح ، در کنار میز خود یک ساعت زنگ دار و تلفن همراه کوک شده دارند . بنابراین بارزترین دلیل احساس خستگی کمبود خواب می باشد.
افراد بالغ تقریباً هر شب به هفت ساعت خواب نیاز دارند تا بدن آنها به طور موثر کار کند.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در جهت حفظ چرخه خواب آورده شده است:

هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. این شامل آخر هفته ها و روزهای تعطیل هم هست .
از چرت زدن میان روز پرهیز کنید. خواب های اضافی الگوی خواب منظم شما را از بین می برد.
زمان بیدار بودن در رختخواب را به حداقل برسانید.

مصرف کافئین خود را کاهش دهید و بعد از ظهر از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنید.
قبل از خواب از دخانیات و الکل خودداری کنید.
شرایط اتاق خواب خود را تغییر دهید. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما تا آنجا که ممکن است ساکت ، تاریک و در دمای مناسب قرار دارد.

تاثیر رژیم غذایی بر خستگی مزمن

داشتن یک رژیم غذایی متعادل برای داشتن انرژی بیشتر عامل اصلی سلامتی است. مشکلات تغذیه ای باعث ایجاد سطوح مختلف خستگی و همچنین پرخوری یا کم خوری در افراد می شود.
داشتن رژیم غذایی نامتعادل می تواند باعث بروز خستگی شود ،

اما در اینجا چند نکته اساسی آورده شده است که باید در مورد وعده های غذایی به خاطر بسپارید:

کالری مورد نیاز خود را در نظر بگیرید.

هر کس بر اساس جنس ، سن ، وزن و موارد دیگر نیازهای متفاوتی دارد. از پزشک یا متخصص تغذیه خود بپرسید چه میزان کالری برای نیازهای روزانه شما مورد نیاز است.

مراقبت و درمان در منزل
یک بشقاب رنگارنگ درست کنید.

بیشتر روی پر کردن بشقاب خود با میوه ها و سبزیجات تمرکز کنید ، سپس در مورد کربوهیدرات هایی که می خورید تأمل کنید. اطمینان حاصل کنید که از غلات کامل مانند برنج قهوه ای ، بلغور جو دوسر و نان سبوس دار استفاده می کنید. باقی مانده بشقاب شما باید پروتئین باشد. گوشت بدون چربی و مرغ غنی از امگا 3 دارای چربی کمتری است.

هرگز از صبحانه صرف نظر نکنید.

صبحانه وعده غذایی است که برای بقیه روز انرژی بدن شما را تأمین می کند. حذف صبحانه باعث می شود که مواد مغذی ضروری را از دست دهید.

آب دوست بدن شماست.

کمبود آب بدن می تواند منجر به بروز خستگی شود ، اما نوشیدن آب بیشتر می تواند از بروز این مسئله جلوگیری کند.

اصلاح شیوه زندگی برای رفع خستگی مزمن

فعال بودن برای جلوگیری از خستگی بسیار مهم است. یک مطالعه توسط دانشگاه جورجیا در آتن ثابت کرد که شرکت در ورزش متوسط تا شدید به مدت 20 دقیقه باعث افزایش انرژی بیشتر از بی تحرکی می شود.
این تحقیقات همچنین کشف کرد که وقتی افراد کم تحرک تمرینات بدنی منظمی را انجام می دهند ، خستگی آنها نسبت به افرادی که این کار را نمی کنند بیشتر می شود.

استرس شما چقدر است؟

همه افراد معمولا در زندگی خود دارای عامل استرس زا هستند ، اما فشار بیش از حد می تواند منجر به بروز فرسودگی و گاهی بیماری شود.
گاهی استرس های شدید می تواند مربوط به مشکلات خانوادگی ، وقایع مهم زندگی ، انتقال به مکان دیگر و بیکاری باشد.
این یک فرایند استرس زای شدید و بسیار طاقت فرسا برای بدن انسان است که اغلب منجر به خستگی ، سردرد و میگرن می شود.

استرس و خستگی مزمن
روش کاهش سطح استرس :

نوشتن در یک دفتر خاطرات

جزئیاتی راجع به احساس خود و چگونگی انجام فعالیتهای روزمره خود بنویسید. اینکار به شناسایی نقاط موفقیت و الگوهای مختلف استرس زا در زندگی شما کمک می کند.

ارتباط و بیان احساسات :

بیاموزید که چگونه احساسات خود را بیان کنید ، به ویژه به کسانی که باعث استرس بیش از حد شما می شوند.

قبول کنید که نمی توانید همه چیز را تغییر دهید.

برخی عوامل استرس زا از کنترل شما خارج شده و اجتناب ناپذیر است. بیمار شدن یا مرگ یکی از عزیزان نمونه هایی از رویدادهایی است که می تواند در مدت طولانی استرس زیادی ایجاد کند. دستیابی به کمک و یادگیری مکانیسم های جدید برای مقابله با چنین شرایطی کلیدی است.
منبع استرس را کشف کنید

تا زمانی که متوجه نشوید چه چیزی باعث استرس شما شده است ، پایین آوردن سطح استرس دشوار خواهد بود. اگر این مسئله به خودی خود چالش برانگیز است ، صحبت با یک مشاور یا روانپزشک را در نظر بگیرید تا به شما در کشف مسئله اصلی کمک کند.

آیا علائم و نشانه های دیگری دارید؟

همیشه در نوبت های مشخص با پزشک خود همراه باشید تا اطمینان حاصل کنید مشکلات اساسی در مورد شما وجود ندارد. چندین مشکل جسمی و روانی وجود دارد که خستگی می تواند یکی از علایم آن باشد :

کمبود ویتامین و مواد معدنی

حتی اگر تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرده باشید و رژیم غذایی خود را بهبود بخشیده باشید ، باز هم ممکن است چندین ماده مغذی حیاتی را از قلم انداخته باشید.
گاهی اوقات می توان با قرار دادن یک مولتی ویتامین روزانه در رژیم ، این مشکل را برطرف کرد. قبل از شروع هر برنامه غذایی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسب ویتامین ها و مواد معدنی را مصرف می کنید.

ارتباط افسردگی و اضطراب با خستگی مزمن

اگرچه گاهی اوقات افسردگی یا ناراحتی طبیعی است ، تداوم این احساس به صورت روزمره و تکراری خطرناک است . اگر علائم حداقل دو هفته به طور مداوم ادامه داشته باشند و زندگی روزمره شما را تحت تأثیر قرار دهند ، روحیه ناراحت شما واجد شرایط ابتلا به افسردگی است.

اگر این احساسات منجر به عصبی شدن شدید ، نگرانی و ترس شود ، ممکن است این شرایط یک مورد اضطراب موقتی نیز تلقی شود. اگر فکر می کنید علائم افسردگی یا اضطراب دارید با پزشک خود صحبت کنید. آنها شما را به متخصصان مناسب ارجاع می نمایند. لازم است برای گذر از این شرایط برنامه ریزی کنید و از گزینه های درمانی مناسب برای خود استفاده نمایید.

سندرم خستگی مزمن

این وضعیت باعث بروز خستگی شدید در افراد می شود اما با استراحت برطرف نمی شود. اعتقاد بر این است که سندرم خستگی مزمن CFS به دلیل مشکلات جسمی بروز نمیکند.

دلیل خستگی مزمن

حتی اگر علت خستگی مزمن کشف نشده باشد ، این حقایق در مورد سندرم خستگی مزمن شناسایی شده است:

علائم حداقل شش ماه طول می کشد
CFS فرد را برای انجام عملکردهای روزمره مانند وظایف خانه و محل کار باعث ایجاد چالش می کند.
متداول ترین گروه سنی متأثر از 50 تا 30 سال است.

زنان در معرض خطر CFS بیشتر از مردان هستند.
کودکان و نوجوانان معمولاً تحت تأثیر این بیماری قرار نمی گیرند.

سایر مشکلات جسمی که باعث خستگی مزمن می شوند:

تیروئید کم کار
دیابت
بارداری
بیماری قلبی
عدم تحمل غذا
کم خونی
تب غده ای
عفونت مجاری ادراری

به طور کلی ، با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی ، تغییر رژیم غذایی ، ایجاد یک الگوی خواب ثابت و افزایش سطح فعالیت ، می توان بر خستگی غلبه کرد.
با این حال ، اگر این تغییرات باعث بهبود سطح انرژی شما نشوند ، ممکن است ازسندرم خستگی مزمن رنج می برید.  بهتر است پزشک خود را در جریان این مشکل بگذارید و برای حل آن از کمک تخصصی بهره مند گردید.

مرکز پرستاری پرستار اول با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل است. با کارشناسان ما در تماس باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار دلخواه شما اقدام گردد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.