تماس با ما

۰۲۱۴۱۱۲۴

 

اختلال حمله خواب یا  narcolepsy  یک بیماری نادر دراز مدت مغز است که باعث می شود فرد در زمان های نامناسب ناگهان بخوابد. مغز قادر به تنظیم عادی خواب و بیداری نیست ، که این امر می تواند منجر به موارد زیر شود.

دلایل حمله خواب

– خواب آلودگی بیش از حد روز

احساس خواب آلودگی در طول روز و در این صورت تمرکز و بیدار ماندن برای شما دشوار می شود.

– اختلال حمله خواب

به خواب رفتن ناگهانی و بدون هشدار

– کاتاپلکسی

از دست دادن موقتی کنترل عضلات که در نهایت منجر به ضعف،احتمال از دست دادن تعادل و سقوط ناگهانی میشود.این اتفاق اغلب در پاسخ به احساساتی مانند خنده و عصبانیت رخ میدهد.

– فلج خواب

ناتوانی موقتی در حرکت یا صحبت هنگام بیدار شدن یا خوابیدن.

– خواب و بیداری بیش از حد در شب

اغلب هنگام خوابیدن (توهم های خواب) یا درست قبل یا هنگام بیدار شدن (توهم های هیپنوتیزم) رخ می دهد.

نارکولپسی مشکلات جدی یا طولانی مدتی برای سلامت جسمی ایجاد نمی کند اما می تواند تاثیر بسزایی در زندگی روزمره داشته باشد و مقابله با آن از نظر عاطفی دشوار است.

 

چه عواملی باعث نارکولپسی یا اختلال حمله خواب می شوند؟

مشکل سیستم ایمنی بدن

به طور معمول ، آنتی بادی ها توسط بدن آزاد می شوند و ارگانیسم ها و سموم حامل بیماری را از بین می برند. هنگامی که آنتی بادی ها به اشتباه به سلول ها و بافت های سالم حمله می کنند ، به عنوان یک واکنش خود ایمنی شناخته می شود.

در سال ۲۰۱۰ ، دانشمندان در سوئیس کشف کردند که برخی از افراد مبتلا به نارکولپسی یا حمله خواب آنتی بادی علیه پروتئین تولید می کنند که توسط ناحیه ای از مغز تولید می شود که هیپوکرتین نیز تولید می کند. این امر منجر به کمبود هیپوکرتین می شود ، به این معنی که مغز توانایی تنظیم چرخه های منظم خواب را ندارد. این نتایج تحقیق ممکن است در بسیاری از موارد به توضیح علت نارکولپسی کمک کند ، اما دلیل اینکه چرا هنوز برخی از افراد مبتلا به این بیماری سطح هیپوکرتین تقریباً طبیعی تولید می کنند را توضیح نمی دهد.

تشخیص حمله خواب

 

عوامل احتمالی اختلال حمله خواب

تعدادی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به نارکولپسی(حمله خواب) را در فرد افزایش داده یا باعث ایجاد یک مشکل خودایمنی شوند.

این عوامل شامل:

یک گسل ژنتیکی ارثی

تغییرات هورمونی ، از جمله آنهایی که در دوران بلوغ یا یائسگی رخ می دهد

فشار روانی عمده

تغییر ناگهانی در الگوی خواب

عفونت ، مانند آنفولانزای خوکی یا عفونت استرپتوکوکی

واکسن آنفولانزا

تحقیقات هنوز تأیید نمی کند که آیا همه اینها در حمله خواب نقش دارند یا خیر!

تأثیر اختلال حمله خواب بر روند خواب طبیعی

کل زمانی که فرد مبتلا به نارکولپسی در خواب می گذارد لزوماً با افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند تفاوتی ندارد. اما نارکولپسی می تواند به طور قابل توجهی بر چرخه های خواب تأثیر بگذارد و کیفیت خواب را کاهش دهد. اگر به نارکولپسی مبتلا هستید ، الگو ی خواب شما پراکنده تر است و ممکن است در طول شب چند بار بیدار شوید.

درمان حمله خواب

درمان اختلال حمله خواب

اختلال حمله خواب معمولاً با مشاهده و رصد کردن نحوه خوابیدن و سایر شرایط زندگی تشخیص داده می شود.اگر فکر می کنید دچار اختلال حمله خواب هستید به پزشک عمومی مراجعه کنید. قبل از قرار ملاقات ، برای شما مفید است که علائم خود را در دفتری یادداشت و ثبت کنید یا یک پرسشنامه خواب آلودگی را تهیه و پر کنید.

پزشک عمومی از نزدیک سابقه پزشکی شما و خانواده ی شما را بررسی می کند و در مورد عادات خواب و سایر علائم شما صحبت می کنند.

 

تشخیص اختلال حمله خواب ممکن است دشوار باشد زیرا علائم می تواند مشابه سایر بیماری ها باشد ، مانند:

  • آپنه خواب
  • صرع
  • افسردگی
  • غده تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)
  • آسیب قبلی سر
  • خواب آلودگی بیش از حد در روز نیز گاهی اوقات می تواند ناشی از عوارض جانبی برخی از داروها باشد.

پزشک عمومی شما ممکن است چندین آزمایش برای کمک به رد سایر شرایطی که می توانند باعث علائم شما شوند انجام دهد. به عنوان مثال ، ممکن است معاینه بدنی ، آزمایش فشار خون و آزمایش خون انجام دهید.

آنالیز خواب

اگر پزشک عمومی شما فکر می کند ممکن است دچار اختلال حمله خواب شده باشید ، شما را به متخصص اختلالات خواب معرفی می کند تا الگوی خواب شما را تجزیه و تحلیل کند. روش های مختلفی وجود دارد که می تواند خواب شما را تجزیه و تحلیل کند.

 

پرسشنامه مقیاس خواب آلودگی

پرسشنامه ای است که برای ارزیابی چگونگی به خواب رفتن شما هنگام انجام فعالیتهای مختلف استفاده می شود. پزشک عمومی شما از نتایج برای تصمیم گیری در مورد ارجاع شما به یک متخصص خواب استفاده می کند.

هنگام پر کردن پرسشنامه ، از شما می خواهد که احتمال خواب رفتن در موقعیت هایی مانند نشستن و مطالعه ، تماشای تلویزیون و مسافرت به عنوان مسافر در اتومبیل را درجه بندی کنید.

نمره ۱۰ یا پایین به این معنی است که شما در خواب شبانه همان سطح عمومی را دارید. اگر نمره ۱۱ یا بالاتر کسب کنید ، میزان خواب آلودگی روزانه شما افزایش یافته است.

 

اندازه گیری میزان هیپوکرتین (اورکسین) 

تحقیقات نشان داده است که اندازه گیری میزان هیپوکرتین در مایع مغزی نخاعی شما ، که مغز و نخاع را احاطه کرده است ، می تواند در تشخیص نارکولپسی مفید باشد. برای اندازه گیری میزان هیپوکرتین ، در طی روشی به نام پنچری کمر ، یک نمونه از مایع مغزی نخاعی با استفاده از یک سوزن خارج می شود. این آزمایش به طور فزاینده ای توسط متخصصان اختلال خواب برای کمک به تشخیص استفاده می شود.

هیچ درمانی خاص برای اختلال حمله خواب وجود ندارد ، اما می توانید علائم را کنترل کرده و تأثیر آنها را بر زندگی روزمره خود به حداقل برسانید. انجام برخی از تغییرات ساده در عادت های خواب گاهی می تواند کمک کند. اگر علائم شما شدیدتر باشد ، معمولاً باید دارو مصرف کنید.

تاثیر خواب خوب بر حمله خواب

 

کارهایی که می توانید برای کاهش خواب آلودگی بیش از حد در روز انجام دهید و خواب شب راحت تر کنید عبارتند از:

– چرتهای مکرر و مختصر

به طور مساوی در طول روز از چرت زدن های کوتاه مدت اجتناب کنید. پزشک عمومی یا خواب می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای متناسب با سایر فعالیت هایتان تنظیم کنید.

– چسبیدن به یک روال سختگیرانه هنگام خواب

هدف این است که هر وقت که ممکن است در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید

– آماده شدن قبل از خواب

به عنوان مثال حمام گرم داشته باشید.

– اطمینان از داشتن فضای خواب مناسب

به عنوان مثال ، نگه داشتن اتاق خواب در دمای متعادل ، سکوت در اتاق خواب  و دوری از هرگونه حواس پرتی

– اجتناب از مصرف کافئین

مصرف قهوه ، چای و برخی نوشیدنی های گازدار ، الکل و سیگار قبل از خواب

– خیلی نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید

بین اتمام ورزش و خوابیدن حداقل ۲ ساعت فاصله داشته باشید.

– قبل از خواب وعده های غذایی سنگین و بزرگ نخورید.

برخی از داروهایی که از داروخانه خریداری می کنید مانند داروهای سرماخوردگی و آلرژی می توانند به عنوان یک عارضه جانبی خواب آلودگی را به همراه داشته باشند. اگر دچار اختلال حمله خواب هستید باید از مصرف این نوع داروها در طول روز خودداری کنید ، زیرا ممکن است خواب آلودگی روزانه شما را بدتر کند. اگر مطمئن نیستید که کدام داروها باعث خواب آلودگی می شوند با پزشک عمومی یا داروساز صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند گزینه های غیر خواب آور را توصیه کنند.

مرکز پرستاری پرستار اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبتی و بهداشتی به سالمندان ، کودکان و بیماران آمادگی دارد تا به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت به همشهریان گرامی بپردازد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
شما چه فکر میکنید !

نظرتان را در فرم زیر بنویسید و برایمان ارسال کنید

( بدون نظر )

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس تلفنی