تاریخ انتشار: سپتامبر 13, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
نحوه انجام آزمایش hpv چگونه است؟

تست HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) یک آزمایش پزشکی برای تشخیص وجود HPV در بدن انسان است. HPV یک عفونت مقاربتی شایع است که می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلفی از جمله زگیل تناسلی و انواع خاصی از سرطان مانند سرطان دهانه رحم شود. اهمیت بسیار زیادی دارد که این ویروس به موقع شناسایی شده و درمان‌های پیشگیرانه و محافظتی در خصوص آن انجام بگیرد. در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول قصد داریم نگاهی به آزمایش hpv و نحوه انجام آن بیندازیم؛ شما عزیزان جهت کسب شرایط استخدامی و اعزام پرستار بیمار می‌توانید با مشاورین مرکز در ارتباط باشید

HPV چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. این یک عفونت شایع مقاربتی است که هم مردان و هم زنان را درگیر می‌کند. HPV عمدتاً از طریق تماس جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می‌شود.

بیش از 100 نوع مختلف HPV وجود دارد و بر اساس ارتباط آن‌ها با سرطان، در دسته پرخطر یا کم خطر طبقه بندی می‌شوند. انواع پرخطر HPV، مانند HPV 16 و HPV 18، به طور بالقوه باعث ایجاد سرطان دهانه رحم، واژن، فرج، مقعد و آلت تناسلی می‌شوند. انواع کم خطر HPV مانند HPV 6 و HPV 11 با ایجاد زگیل تناسلی مرتبط هستند.

HPV.چیست.؟

HPV یک عفونت شایع مقاربتی و مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است.

اکثر افرادی که به HPV آلوده می‌شوند، علائم قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند و عفونت خود به خود و ظرف چند سال از بین می‌رود. با این حال، برخی از عفونت‌های پرخطر HPV باقی مانده و منجر به تغییرات غیرطبیعی در سلول‌ها می‌شوند که در صورت عدم شناسایی و درمان، ممکن است در طول زمان در قالب سرطان بروز کنند.

واکسن‌هایی برای محافظت در برابر چندین نوع HPV پرخطر، از جمله آن‌هایی که بیشتر با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند، در دسترس است. این واکسن‌ها برای مردان و زنان قبل از شروع فعالیت جنسی، معمولاً در سال‌های اولیه نوجوانی توصیه می‌شوند.

باید توجه داشت که انجام رابطه جنسی ایمن، استفاده از کاندوم و واکسینه شدن در برابر HPV، می‌تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به HPV و ایجاد مشکلات مربوط به سلامتی را کاهش دهد.

پیشنها مقاله: 10 مکالمه موثر که هر پدر باید با نوجوان خود داشته باشد

آزمایش hpv چیست؟

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، تست HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) یک آزمایش پزشکی است که برای تشخیص وجود عفونت HPV در افراد، به ویژه در زنان استفاده می‌شود. HPV یک عفونت شایع مقاربتی است که موجب تغییراتی در سلول‌ها می‌شود و ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم و انواع دیگر سرطان گردد.

هدف از انجام آزمایش hpv چیست؟

نمونه گیری hpv در درجه اول برای شناسایی وجود سویه‌های پرخطر که پتانسیل ایجاد سرطان دهانه رحم یا سایر سرطان‌های مرتبط با HPV را دارند، انجام می‌شود. این آزمایش می‌تواند برای غربالگری سرطان دهانه رحم، آزمایش بعدی پس از یک نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر یا به عنوان یک روش غربالگری اولیه در ترکیب با تست پاپ (تست همزمان) برای زنان 30 ساله و بالاتر استفاده شود.

انواع تست‌های HPV کدامند؟

انواع مختلفی از تست‌های HPV موجود است و در ادامه فهرستی از انواع تستHPV را معرفی می‌کنیم:

 1. آزمایش‌های مبتنی بر DNA
 2. تست‌های مبتنی بر RNA
 3. روش کار

از جمله روش‌ها و طریقه انجام آزمایش hpv موارد زیر قابل توجه است.

1. آزمایش‌های مبتنی بر DNA

این آزمایش‌ها مواد ژنتیکی (DNA) سویه‌های پرخطر HPV را در سلول‌های دهانه رحم جستجو می‌کنند. آن‌ها می‌توانند انواع خاص HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم را شناسایی کنند.

2. تست‌های مبتنی بر RNA

این آزمایش‌ها وجود برخی از سویه‌های پرخطر HPV را با شناسایی اسید ریبونوکلئیک (RNA) آن‌ها تشخیص می‌دهند. آن‌ها غالبا در شرایطی استفاده می‌شوند که آزمایش‌های مبتنی بر DNA در دسترس یا مناسب نیستند.

3. روش کار

در طول آزمایش HPV، پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را از دهانه رحم، مشابه آزمایش پاپ اسمیر، جمع آوری می‌کند. سپس نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و بعد از آن، سلول‌ها برای تعیین وجود گونه‌های پرخطر HPV بررسی می‌شوند.

نتایج تست HPV

نتایج آزمایش HPV معمولاً به صورت مثبت یا منفی طبقه بندی می‌شوند:

 1. تست مثبت
 2. تست منفی

1. نتیجه مثبت

نتیجه مثبت به این معنی است که سویه‌های پرخطر HPV در نمونه شناسایی شده اما سرطان وجود ندارد. برای ارزیابی شدت هر گونه ناهنجاری ممکن است آزمایش یا پیگیری بیشتر مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی توصیه شود.

2. نتیجه منفی

نتیجه منفی به این معنی است که هیچگونه سویه HPV پرخطر در نمونه شناسایی نشده است.

انواع.تست.HPV

در تست HPV نتیجه آزمایش می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

اگرچه این به طور کلی یک خبر خوب است، اما محافظت کامل در برابر HPV را تضمین نمی‌کند. غربالگری‌های منظم همچنان اهمیت دارد، زیرا عفونت‌های HPV ممکن است بعدا ایجاد شوند.

چه کسانی آزمایش hpv انجام می‌دهند؟

دستورالعمل‌های توصیه شده برای آزمایش HPV می‌تواند بسته به عواملی مانند سن، سابقه جنسی و نتایج آزمایش قبلی متفاوت باشد.

نحوه انجام آزمایش hpv در زنان

برای انجام آزمایش HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) در زنان، مراحل زیر باید طی شود:

 1. آمادگی
 2. جمع آوری نمونه
 3. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی
 4. نتایج
 5. پیگیری

در ادامه فهرستی از نحوه انجام آزمایش hpv را معرفی می‌کنیم.

1. آمادگی

بیمار باید حداقل 48 ساعت قبل از انجام آزمایش از دوش گرفتن، استفاده از تامپون یا آمیزش جنسی خودداری کند.

2. جمع آوری نمونه

پزشک یا پرستار از یک برس یا سواب کوچک برای جمع آوری نمونه‌ای از سلول‌ها از دهانه رحم (قسمت پایین رحم) در طول معاینه لگن استفاده می‌کند. این روش پاپ اسمیر یا تست سیتولوژی دهانه رحم نامیده می‌شود.

3. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی

سلول‌های جمع آوری شده برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. اگر آزمایشگاه آزمایش DNA HPV را انجام دهد، ممکن است سلول‌ها به طور خاص برای وجود انواع پرخطر HPV آزمایش شوند.

4. نتایج

نتایج معمولاً ظرف چند روز در دسترس خواهند بود. بسته به روش آزمایش، نتایج ممکن است نشان دهد که آیا انواع پرخطر HPV شناسایی شده یا این که سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم پیدا شده است.

5. پیگیری

بسته به نتایج، ممکن است پیگیری و درمان بیشتر توصیه شود. اگر HPV پرخطر تشخیص داده شود، ممکن است آزمایش‌های اضافی مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی برای ارزیابی دقیق‌تر دهانه رحم انجام شود.

پیشنهاد مقاله: چرا زنان باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند

نحوه انجام آزمایش hpv در مردان

در مردان، آزمایش HPV معمولاً برای اهداف خاصی مانند تشخیص زگیل تناسلی یا ارزیابی برخی شرایط مرتبط با HPV انجام می‌شود. با این حال، باید توجه داشته باشید که در حال حاضر، هیچ آزمایش HPV مورد تایید FDA به طور خاص برای مردان طراحی نشده است.

در اینجا چند نکته مهم در مورد تست HPV در مردان وجود دارد مانند:

 1. معاینه چشمی
 2. بیوپسی برس آلت تناسلی

در ادامه به توضیح کامل‌تری از نکات مهم در تست آقایان می‌پردازیم.

1. معاینه چشمی:

رایج‌ترین روش تشخیص HPV در مردان از طریق معاینه بصری است که توسط یک پزشک انجام می‌شود. پزشک علائم قابل مشاهده زگیل تناسلی یا سایر ضایعات مشکوک را در آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران یا مقعد بررسی خواهد کرد.

2. بیوپسی برس آلت تناسلی:

در موارد خاص، اگر فرد مشکوک به ضایعات مرتبط با HPV یا ناهنجاری‌هایی باشد که به وضوح قابل مشاهده نیستند، ممکن است بیوپسی برس آلت تناسلی توصیه شود. در این روش، از یک برس یا سواب کوچک برای جمع آوری نمونه‌ای از سلول‌ها، از ناحیه آسیب دیده استفاده می‌شود. سپس نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

پیشنهاد مقاله: صحبت با کودکان در مورد بیماری های آمیزشی از چه روشهایی امکان پذیر است

نتیجه گیری از مطالعه موضوع HPV

در این مطلب دیدیم که تست hpv چیست و آزمایش hpv برای زنان و مردان به چه شکلی انجام و پیگیری می‌شود. با توجه به اهمیت قابل توجه این موضوع در سلامت و ارتباط آن با انواع سرطان‌ها، لازم است که توجه و مراقبت کافی صورت گرفته و غربالگری به صورت منظم صورت بگیرد.


سوالات متداول

چه کسانی باید تست hpv بدهند؟

به طور کلی همه افراد (به ویژه زنان) باید از 30 سالگی به بعد، آزمایش hpv را در فهرست غربالگری خود قرار دهند، اما آن‌هایی که از لحاظ جنسی فعال هستند، در ریسک بیشتری قرار دارند.

آیا تست hpv با آزمایش ادرار ممکن است؟

خیر، این تست از ترشحات دهانه رحم گرفته می‌شود و ارتباطی با آزمایش ادرار ندارد.

آیا امکان گرفتن آزمایش hpv از دختر باکره وجود دارد؟

در صورت وجود ریسک و صلاحدید پزشک، این آزمایش و تست به منظور حفظ سلامت شخص، انجام خواهد شد.

هزینه آزمایش hpv چقدر است؟

هزینه این آزمایش آن قدرها زیاد نیست و بسته به تعرفه‌های سالیانه وزارت بهداشت و درمان، مشخص و تعیین خواهد شد.

نحوه انجام آزمایش hpv در مردان چیست؟

با دو روش، معاینه چشمی و بیوپسی برس آلت تناسلی انجام پذیر است.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.