تاریخ انتشار: سپتامبر 27, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
نمونه گیری در منزل چگونه انجام می شود؟

وقتی صحبت از انجام آزمایش خون در منزل می‌شود، ناخودآگاه افراد به چگونگی نمونه گیری در منزل فکر می‌کنند. سالمندان با توجه به کم شدن توانایی‌شان در انجام فعالیت‌های روزانه، امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه‌ها را ندارند. علاوه بر این بسیاری از بیماران به خاطر وضعیت بیماری و شرایط جسمانی‌شان، نمی‌توانند به صورت حضوری برای انجام آزمایش‌های خود اقدام کنند.

بسیاری از افراد سالم هم به خاطر تداخل ساعت‌های کاری‌شان با ساعت انجام آزمایش در آزمایشگاه‌ها، امکان مراجعه حضوری ندارند. از طرفی کودکان به خاطر ترسی که از سرنگ و محیط آزمایشگاهی دارند، در برابر انجام نمونه‌گیری مقاومت می‌کنند. بنابراین مراجعه حضوری برای نمونه‌گیری از کودکان، بسیار زمان بر بوده و به سختی انجام می‌شود. امروز قصد داریم در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول، در مورد انواع نمونه گیری در منزل با شما صحبت کنیم. در این مقاله علاوه بر آشنایی با انواع روش های نمونه گیری در منزل، بهترین مرکز برای نمونه گیری خون در منزل را به شما معرفی می‌کنیم.

چگونگی نمونه گیری در منزل

افراد با رسیدن به دوران سالمندی در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلفی همچون پوکی استخوان، کم خونی، بیماری‌های قلبی، آلزایمر و زوال عقل قرار می‌گیرند. بنابراین انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از این بیماری‌ها  اهمیت بسیار زیادی دارد. پزشک با توجه به وضعیت بالینی سالمند، پیش از تجویز دارو، دستور انجام آزمایش‌های مورد نیازش را می‌نویسد.

خون گیری و نمونه گیری در منزل یکی از خدمات مراکز ارائه دهنده خدمات پرستاری و آزمایشگاهی است، که با هدف رفاه حال سالمندان و بیماران انجام می‌شود. انجام چکاپ به موقع در سالمندان، سلامتی آن‌ها را در برابر بیماری‌های مختلف تضمین می‌کند. انجام آزمایش‌های دوره‌ای در سالمندان به پزشک کمک می‌کند تا درک درستی از وضعیت سلامتی آن‌ها پیدا کند. علاوه بر این با تشخیص به موقع یا احتمال ابتلا به یک بیماری خاص، روند درمانی یا پیشگیری را با کیفیت بیشتری انجام می‌دهد.

نمونه.گیری

انجام چکاپ به موقع در سالمندان، سلامتی آن‌ها را در برابر بیماری‌های مختلف تضمین می‌کند.

دیابت، فشار خون و کلسترول خون بالا از شایع‌ترین بیماری‌ها در سالمندان هستند که با انجام آزمایش به راحتی قابل تشخیص و درمان خواهند بود. اگر پدر و مادر سالمند دارید، باید حواس‌تان به انجام آزمایش‌های دوره‌ای آن‌ها باشد. برخی از بیماران که در خانه خودشان تحت مراقبت و پرستاری هستند، امکان مراجعه برای انجام آزمایش های خود را ندارند. حال شاید بپرسید چگونه در منزل نمونه گیری کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم در چنین شرایطی بهترین راهکار، استفاده از خدمات خون گیری و نمونه گیری در منزل است. این نوع از خدمات به بیماران و خانواده آن‌ها کمک می‌کند تا بدون دغدغه رفت و آمد به آزمایشگاه، آزمایش‌های لازم را انجام دهند. شما با تماس با یکی از مراکز معتبر خدمات پرستاری در منزل، می‌توانید از خدمات آزمایش نمونه گیری خون در منزل آن‌ها استفاده کنید. در ادامه با انواع نمونه گیری در منزل آشنا شده و نحوه نمونه گیری در منزل را برای شما توضیح می‌دهیم.

پیشنهاد مقاله: چرا زنان باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند

انواع نمونه گیری در منزل

افراد با ورود به دوران سالمندی، علاوه بر کاهش تحرک، سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شده و مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شوند. علاوه بر این حضور این افراد در محیط آلوده آزمایشگاه‌ها باعث ابتلای آن‌ها به بیماری‌های مختلف خواهد شد. بنابراین برای حفظ سلامت سالمندان در جامعه باید نمونه‌گیری در منزل باید به عنوان مهم‌ترین اقدامات تشخیصی ارائه شود. چگونگی نمونه گیری در منزل با توجه به وضعیت بیمار و همچنین نوع آزمایشی که قرار است انجام شود، تعیین می‌شود. در ادامه انواع روش های نمونه گیری در منزل را به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. نمونه‌گیری مویرگی
 2. نمونه‌گیری با روش شریانی یا خون خشک شده
 3. نمونه‌گیری وریدی
 4. نمونه‌گیری‌های مرتبط با مغز استخوان یا آسپیراسیون

در ادامه به توضیح کامل‌تری از انواع نمونه‌گیری در منزل می‌پردازیم.

1. نمونه‌گیری مویرگی

این روش که با نام خون‌گیری مویرگی نیز شناخته می‌شود، یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌های نمونه‌گیری به شمار می‌رود. چگونگی نمونه گیری در منزل با روش مویرگی با توجه به سن بیمار و شرایط او انجام می‌شود. در این روش مقدار کمی خون از نوک انگشت بیماران بزرگسال عصبی یا کودکان گرفته می‌شود.

2. نمونه‌گیری با روش شریانی یا خون خشک شده

در خون‌گیری شریانی از شریان اصلی مچ دست نمونه مورد نظر گرفته می‌شود. معمولا این روش نمونه‌گیری در بیمارستان‌ها کاربرد داشته و از آن برای شناسایی اختلالات تنفسی استفاده می‌شود.

3. نمونه‌گیری وریدی

روش دیگر نمونه‌گیری که به طور مستقیم از رگ بیمار انجام می‌شود، نمونه‌گیری وریدی است. چگونگی نمونه گیری در منزل با این روش به رگ‌های سطحی بستگی دارد. این روش با استفاده از رگ‌های سطحی در اندام فوقانی که به پوست نزدیک‌تر بوده و اعصاب زیادی در نزدیکی آن قرار دارد، انجام می‌شود. اگر چه این روش یکی از رایج‌ترین و البته بهترین راه نمونه‌گیری به شمار می‌رود، اما برای بیماران استرس‌زا بوده و بسیار ناخوشایند است. سرنگ و لوله خلاء ازمهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز در نمونه‌گیری وریدی به حساب می‌آیند.

4. نمونه‌گیری‌های مرتبط با مغز استخوان یا آسپیراسیون

این نوع از روش‌های نمونه‌گیری با وارد کردن یک سوزن کوچک به داخل مغز استخوان انجام می‌شود. بافت برداشته شده برای انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. مغز استخوان دو قسمت جامد و مایع دارد که وقتی نمونه‌ای از بخش مایع آن برداشته می‌شود، به آن آسپیراسیون گفته می‌شود. نوع و چگونگی نمونه گیری در منزل با این روش، با توجه به تشخیص نوعی بیماری و شرایط بیماری انجام می‌شود.

شما می‌توانید انواع نمونه گیری در منزل تهران را به راحتی با استفاده از خدمات آزمایشگاه‌ها و موسسات مختلف بدون مراجعه به آزمایشگاه و در منزل خودتان انجام دهید. حالا که با انواع روش های نمونه گیری در منزل آشنا شدیم، احتمالا این سوال را بپرسید که فرایند نمونه گیری در منزل به چه شکل انجام می‌شود؟ برای دریافت پاسخ این سوال، پیشنهاد می‌کنیم بخش بعدی را مطالعه کنید.

پیشنهاد مقاله: تاثیر قرص B2 در آزمایش ادرار اعتیاد چیست؟

فرایند  نمونه گیری در منزل به چه شکل است؟

چگونگی نمونه گیری در منزل یکی از مهم‌ترین خدمات مراکز پرستاری در منزل است که با هدف آسایش و راحتی سالمندان، بیماران و کودکان انجام می‌شود. به طور کلی خدمات نمونه‌گیری در منزل شامل خدمات زیر است:

 1. آزمایش خون
 2. آزمایش ادرار
 3. آزمایش مدفوع

در ادامه توضیح بیشتری از فهرست فرایند نمونه‌گیری در منزل می‌پردازیم.

1. آزمایش خون

آزمایش خون یکی از رایج‌ترین نمونه‌گیری‌ها برای تشخیص انواع بیماری‌ها به شمار می‌آید. آزمایش خون نیاز به دریافت نمونه خون از بیمار دارد که با مراجعه پرستار بیمار به مزل ایشان انجام می‌شود. پس از دریافت نمونه، بسته‌بندی شده و به آزمایشگاه برده می‌شود.

2. آزمایش ادرار

تشخیص بعضی از بیماری‌ها نیازمند انجام آزمایش کشت ادرار است که می‌توانید با اعلام درخواست خود، آن را در منزل انجام دهید. چگونگی نمونه گیری در منزل با این روش این گونه است که با دریافت ظرف استریل از آزمایشگاه، آن را در زمان مراجعه پرستار تحویل می‌دهید.

3. آزمایش مدفوع

نمونه‌گیری مدفوع هم مانند آزمایش ادرار یکی از روش‌های تشخیصی بوده و در ظرف مخصوصی توسط پرستار به آزمایشگاه برده می‌شود.

انجام هر یک از روش‌های نمونه‌گیری در منزل با توجه به شرایط و سن بیمار انجام می‌شود. مثلا کودکان چون نسبت به انجام نمونه‌گیری مقاومت دارند، باید با ایجاد شرایط بازی نمونه‌های لازم از آن‌ها گرفته شود.

بهترین مرکز برای نمونه گیری خون در منزل

بالا بودن کیفیت چگونگی نمونه گیری در منزل، بهترین کمک به سالمندان و بیمارانی است که امکان مراجعه به آزمایشگاه‌ها را ندارند. شاید بپرسید بهترین مرکز برای نمونه‌گیری خون در منزل کجاست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین مرکزی که برای انجام نمونه‌گیری در منزل می‌توانید انتخاب کنید، باید هر یک از خدمات زیر را ارائه دهد:

 • نمونه‌گیری کودکان
 • نمونه‌گیری برای چکاپ کامل
 • چکاپ بارداری در منزل
 • نمونه‌گیری برای آزمایش قبل از جراحی بینی

مجموعه خدمات پرستاری در منزل پرستار اول با ارائه خدمات مختلف نمونه‌گیری با بیمه‌های مختلف در خدمت شما عزیزان است. اگر در زمان ثبت درخواست خود در سایت یا به صورت تلفنی، نوع بیمه خود را اعلام کنید، هزینه مربوط به آن از هزینه نهایی کسر خواهد شد.

نمونه.گیری

چگونگی نمونه گیری در منزل با این روش به رگ‌های سطحی بستگی دارد.

بنابراین اگر در خانواده خود سالمند یا بیماری دارید که توان مراجعه به آزمایشگاه را ندارند، همین حالا تلفن خود را برداشته و با شماره ۰۲۱۴۱۱۲۴ تماس بگیرید. کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن درخواست نمونه‌گیری در منزل شما را ثبت کرده و پرستار مورد نظر را برای ارائه خدمات برای شما می‌فرستند.

نکات تکمیلی در مورد نمونه گیری در منزل پرستار اول

امروز در این مقاله در مورد چگونگی نمونه گیری در منزل و فرایند انجام آن صحبت کردیم. علاوه بر این انواع نمونه گیری در منزل و کاربرد هر یک از آن‌ها را برای شما توضیح دادیم. گفتیم بسیاری از سالمندان و بیماران امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه‌ها را ندارند. این افراد معمولا به خاطر شرایطی که دارند، از انجام آزمایش‌شان منصرف می‌شوند. در حالی که مجموعه خدمات پرستاری پرستار اول، با ارائه خدمات نمونه گیری در منزل تهران این مشکل را برای شما حل کرده است. اگر پدر و مادر سالمندتان با شما زندگی می‌کنند، برای انجام آزمایش‌های آن‌ها نیاز نیست خودتان و ایشان را به سختی بیاندازید. هر چه سریع‌تر درخواست خود را به صورت تلفنی یا از طریق سایت پرستار اول، ثبت کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.


سوالات متداول

چه زمانی می‌توان از خدمات نمونه‌گیری در منزل استفاده کرد؟

اگر فرصت مراجعه به آزمایشگاه را ندارید، یا سالمند یا بیماری در منزل دارید، برای انجام آزمایش‌ها باید از خدمات نمونه‌گیری در منزل استفاده کنید.

نمونه‌گیری در منزل چگونه انجام می‌شود؟

با مراجعه پرستار به منزل شما نمونه‌های مورد نیاز برای انجام آزمایش گرفته می‌شود.

برای استفاده از خدمات نمونه‌گیری باید چه کار کنیم؟

کافی است درخواست خود را در سایت پرستار اول ثبت کرده یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نمونه‌گیری در منزل برای چه نوع آزمایش‌هایی انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش‌های خون، ادرار و مدفوع می‌توان از خدمات نمونه‌گیری در منزل استفاده کرد.

مراکز نمونه‌گیری در منزل چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

نمونه‌گیری کودکان، نمونه‌گیری چکاپ کامل، چکاپ بارداری، نمونه‌گیری برای آزمایش قبل از جراحی بینی.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.