تاریخ انتشار: می 5, 2021نویسنده: دسته بندی: کودک
علل سبزشدن رنگ مدفوع نوزدان چیست؟

رنگ مدفوع سبز در کودکان می تواند نگران کننده باشد، اما معمولاً خیلی جای نگرانی نیست. رژیم غذایی، مانند خوردن سبزیجات برگ دار، اغلب باعث مدفوع سبز رنگ می‌شود. در غیر این صورت، ممکن است به اسهال یا عفونت های باکتریایی مرتبط باشد.

مدفوع معمولاً قهوه ای است اما می تواند روزانه تغییر رنگ دهد و این موضوع معمولاً جای نگرانی ندارد. دلایل مدفوع سبز در کودکان ممکن است، بسته به سن آن‌ها از جمله در نوزادان، نوپا و کودکان متفاوت باشد.

تنوع رنگ مدفوع

مدفوع نوزادان معمولاً قهوه‌ای است اما می تواند روزانه تغییر رنگ دهد.

ادامه مطلب را بخوانید تا متوجه شوید که چه عواملی باعث می شود بچه ها مدفوع سبز داشته باشند و چه موقع باید آنها را به پزشک ببرید.

پیشنهاد مقاله : بهترین مواد غذایی برای کودک و نوزاد

عوامل سبز شدن مدفوع کودکان

مدفوع سبز می‌تواند یک اتفاق معمول در کودکان باشد. مدفوع معمولاً قهوه ای است زیرا حاوی صفرا است. صفرا مایعی به رنگ سبز مایل به قهوه‌ای است که کبد تولید می‌کند. مدفوع قهوه‌ای به طور کلی به این معنی است که کبد و پانکراس به طور طبیعی کار می‌کنند و صفرا را به اندازه کافی به مدفوع اضافه می‌کنند.

از آنجا که صفرا رنگ سبز مایل به قهوه ای دارد، گاهی اوقات باعث می‌شود که مدفوع سبز به نظر برسد. در حقیقت، مدفوع سبز در نوزادان و کودکان غیر معمول نیست. گاهی اوقات، به دلیل اختلاط صفرا با رژیم غذایی کودک، ممکن است مدفوع حتی زرد یا کمی نارنجی به نظر برسد. نوع رژیم غذایی و اسهال از مهم‌ترین دلایل سبز شدن مدفوع کودکان است.

رژیم غذایی

بیشتر اوقات ، مدفوع بچه سبز می شود زیرا کودک چیز سبزی خورده است. غذاهایی که حاوی کلروفیل هستند، ماده ای که باعث سبز رنگ شدن گیاهان می شود ، می توانند مدفوع را سبز کنند. رنگ‌آمیزی مواد غذایی مصنوعی نیز می تواند همین تأثیر را داشته باشد.

رنگ سبز مدفوع

مدفوع بچه سبز می‌شود زیرا کودک چیز سبزی خورده است.

لیست مواد خوراکی تاثیرگذار در تغییر رنگ مدفوع کودکان

غذاهایی که می توانند در بچه ها مدفوع سبز رنگ ایجاد کنند عبارتند از:

سبزیجات برگ دار ، از جمله اسفناج ، کلم پیچ و کاهو.

آب نبات ، بستنی یخی یا کیک هایی که حاوی رنگ آمیزی مصنوعی هستند.

مکمل های آهن ، که می تواند مدفوع را سبز یا سیاه کند.

اسهال

اسهال اغلب دلیل اصلی در تغییر رنگ مدفوع است. اسهال زمانی اتفاق می افتد که روده کوچک نتواند آب کافی جذب کند ، که اغلب ممکن است به دلیل وجود ویروس باشد.

از آنجا که اسهال میزان آب و الکترولیت های موجود در مدفوع را تغییر می دهد و از آنجا که مواد با سرعت بیشتری از حد معمول در سیستم هضم حرکت می کنند ، می توانند رنگ مدفوع را تغییر دهند.

برخی از دلایل عمده اسهال در نوزادان و کودکان عبارتند از:

 • نورو ویروس
 • روتا ویروس، که پزشکان اکثر کودکان را در برابر آن واکسینه می‌کنند
 • عفونت های باکتریایی، مانند سالمونلا
 • داروها ، مانند آنتی بیوتیک ها
 • کافئین
 • مسمومیت غذایی

هم‌چنین اسهال مزمن در کودک یا نوزاد می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد ، مانند:

 • بیماری التهابی روده (IBD)
 • بیماری کرون
 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
 • آلرژی غذایی یا عدم تحمل ، مانند گلوتن به دلیل بیماری سلیاک
 • پرکاری تیروئید
 • سرطان ، اگرچه این بسیار نادر است
 • انگل‌ها

در خصوص انگل‌ها باید گفت می‌توانند باعث اسهال شوند. از آنجا که کودکان در مورد شستن دست خود معمولا چندان دقیق نیستند ممکن است، در برابر انگل آسیب پذیرتر باشند.

ژیاردیا انگلی است که از طریق تماس با حرکات روده آلوده منتشر می شود. افراد مبتلا به ژیاردیازیس اغلب دچار اسهال و مدفوع ظاهری چرب می شوند. گاهی مدفوع سبز به نظر می رسد.

مدفوع سبز در نوزادان و کودکان – که مربوط به کودکان زیر 1 سال است، طبیعی و حتی آرامش آور است.

از آنجا که نوزادان و کودکان شیرخوار فقط باید شیر مادر یا شیر خشک مصرف کنند، رنگ مدفوع آن‌ها نسبت به کودکان بزرگتر ثابت‌تر است. طبق گزارش آکادمی اطفال آمریکا:

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند معمولاً مدفوع زرد خردلی دارند. ممکن است به نظر کم رنگ باشد یا کمی رنگ سبز داشته باشد. رنگ مدفوع ممکن است با رژیم غذایی مادر تغییر کند.

نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌شوند باید مدفوع برنزه یا زرد همراه با ردپای رنگ سبز داشته باشند. بعضی‌اوقات ممکن است مدفوع بیش از روز های دیگر سبز به نظر برسد.

در حالی که مدفوع سبز در نوزادان جای نگرانی ندارد، مدفوع سبز همراه با اسهال خطرناک است. در سراسر جهان، اسهال دومین عامل اصلی مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال است.

پیشنهاد مقاله : صدای نوزادان در خواب

رنگ مدفوع در کودکان

انگل‌ نیز می‌توانند باعث اسهال شود.

خطر اصلی اسهال کمبود آب بدن است. مراقبینی که علائم اسهال را در نوزادان مشاهده می‌کنند باید به دقت علائم کم آبی بدن را کنترل کنند.

علایل کم آبی در بدن کودک

عدم مرطوب شدن پوشک  به مدت 3 ساعت یا بیشتر

بدون اشک گریه کردن

خشکی لب یا دهان

چشمان یا گونه های فرو رفته در موارد پیشرفته

هم‌چنین در موارد پیشرفته ، قسمت نرم در بالای سر که فرو رفته است.

مدفوع شل در نوزادان زیر 10 روز طبیعی است. اگر کودک علائم دیگری از بیماری نشان نمی‌دهد، احتمالاً مدفوع شل یا مدفوع سبز به دلیل اسهال نیست.

مراقبان باید نوزادان زیر 2 ماه را که مبتلا به اسهال هستند، به متخصص اطفال برسانند.

هنگامی که کودک دچار اسهال می‌شود، به طور معمول تغذیه آنها را ادامه دهید مگر اینکه متخصص اطفال توصیه دیگری داشته باشد. کودکان بیمار به ویژه از شیر مادر سود می‌برند تغذیه از شیر مادر می‌تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند، بنابراین هر زمان که کودک بخواهد غذا بخورد، حتی اگر بیشتر از حد معمول باشد، او را با شیر تغذیه کنید.

پیشنهاد مقاله : با دلایل زردی نوزادان و روش درمان آن آشنا شوید

مدفوع سبز در کودکان نوپا و کودکان

همان‌طور که کودکان شروع به خوردن مواد جامد می کنند و سرانجام از شیر مادر یا شیر خشک جدا می شوند ، غذا و نوع آن علت مدفوع سبز می‌شود. این غذاها شامل سبزیجات برگ دار و مواد غذایی با رنگ آمیزی مصنوعی است.

 

اسهال در کودکان می تواند خطرناک باشد ، به خصوص اگر چندین روز طول بکشد. والدین باید علائم کم آبی بدن را کنترل کنند که شامل موارد زیر است:

 • عدم دفع ادرار
 • لبهای خشک و چاک خورده
 • خشکی یا خارش پوست
 • انرژی کم
 • عرق نکردن
 • کمبود اشک هنگام گریه
 • ادرار بسیار تیره
 • تحریک پذیری

برای جلوگیری از کم آبی بدن ، مراقبان می‌توانند به کودک نوشیدنی الکترولیت کودک دهند و کودک را به ادامه نوشیدن آب تشویق کنند.

در بیشتر موارد اسهال بدون درمان برطرف می‌شود، اما گاهی اوقات مشکل جدی‌تر است. بسیار مهم است که علائم را کنترل کنید و از کودک بخواهید در صورت بروز احساس بدتر به شما بگوید.

زمان مراجعه به پزشک

پزشک باید وضعیت کودکی را که دارای مدفوع خیلی تیره یا کم رنگ است ارزیابی کند. همه تغییرات رنگ مدفوع به اندازه مدفوع سبز بی ضرر نیست.

 رنگ مدفوع کمرنگ

مدفوع رنگ پریده یا به رنگ خاک رس ممکن است به معنی وجود مشکلی در کبد ، کیسه صفرا یا لوزالمعده باشد. این موضوع به این دلیل است که صفرا در مدفوع کمتر است زیرا این ماده یکی از رنگ دهنده ها به مدفوع است. در صورت بروز این مسئله ، فرد باید فوراً با پزشک مشورت کند.

اگر علائم دیگری مانند درد یا استفراغ وجود دارد ، باید به اورژانس مراجعه کنند.

 رنگ مدفوع تیره

مدفوع بسیار تیره در نوزادانی که چند روزه هستند طبیعی است. این مدفوع مکونیوم نام دارد و به زودی از بین خواهد رفت.

در نوزادان و کودکان بلندتر ، مدفوع بسیار تیره می تواند به معنی خونریزی دستگاه گوارش باشد. نظارت دقیق بر علائم ضروری است ، همانطور که اگر در 12 ساعت بهبود نیافت ، تماس با پزشک نیز ضروری است.

اگر در مدفوع کودک خون وجود دارد یا کودکی خون دفع می کند ، باید بلافاصله به اورژانس منتقل شود.

علائم هشدار دهنده

هنگام ابتلای کودک به اسهال و علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

علائم کم آبی بدن

استفراغ بیش از یک روز

تب بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت

عدم علاقه به غذا خوردن

فرزندپروری برای بیشتر والدین سرشاز  از لحظات ترسناک است. بسیاری از والدین می‌توانند به راحتی تغییر در مدفوع فرزندشان را متوجه شوند و علائم اولیه بیماری را تشخیص دهند.

اما مدفوع سبز تقریباً هرگز به معنای بروز خطری جدی نیست، یعنی والدین می‌توانند این نگرانی را از لیست خطرهایی که نوزاد را تهدید می‌کند خارج نمایند.

سخن پایانی

مرکز پرستاری پرستار اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به هم‌شهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان است.

منبع : GREEN POOP 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.