تاریخ انتشار: سپتامبر 13, 2023نویسنده: دسته بندی: کودک
مربی کودک خوب چه خصوصیاتی دارد؟

تربیت فرزند دغدغه‌های همیشگی خانواده‌ها بوده است. امروز با وجود مشغله‌های زیاد اعضای خانواده در بیرون از منزل، رسیدگی به امور تربیتی فرزندان بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر شده است. استفاده از تکنولوژی‌های روز و فضای مجازی باعث شده فرزندان رشد فکری سریع‌تری داشته و با سرعت خیلی بیشتری با جهان پیرامون خودشان ارتباط بگیرند. این مسائل موجب آن شده تا رسیدگی به امور تربیتی فرزندان اهمیت بسیار بیشتری پیدا کند. به همین دلیل است که خانواده‌ها با استفاده از روش‌های مختلف تربیتی تلاش می‌کنند تا فرزندشان را به بهترین شکل تربیت کنند.

تربیت صحیح باعث می‌شود کودک در بزرگسالی تبدیل به یک شخصیت کامل و موفق شود. کمک گرفتن از مربی‌های آموزشی و تربیتی یکی از بهترین روش‌های تربیتی است. شما به راحتی می‌توانید با استخدام یک مربی تربیتی و آموزشی فرزندتان را به بهترین شکل توسط یک مربی باتجربه آموزش دهید. ما در این مقاله از موسسه پرستاری پرستار اول می‌خواهیم در مورد ویژگی‌های مربی خوب صحبت کنیم. اگر شما هم به دنبال استخدام یک مربی برای کودک خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

ده ویژگی طلایی مربی خوب

یکی از سوالاتی که در زمان استخدام مربی خصوصی برای خانواده‌ها پیش می‌آید این است که ویژگی‌های مربی خوب چیست؟ پاسخ به این سوال می‌تواند راهنمای استخدام یک مربی کودک در منزل برای شما عزیزان باشد. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های مربی خوب را برای شما بیان می‌کنیم:

 1. مهربانی و اخلاق خوب
 2. عمل‌گرا بودن
 3. گفتار مناسب
 4. داشتن صبر و پشتکار
 5. عذرپذیر بودن
 6. ظاهر آراسته
 7. رصد و ارزیابی
 8. تشویق به جا
 9. نظم و سازماندهی
 10. مسلط بودن به مهارت‌های زندگی

در ادامه به بررسی جزئی‌تری از این خصوصیات و ویژگی‌ها خواهیم پرداخت. در کل باید گفت، یک مربی خوب کودکان به عنوان یک منبع انگیزه و پشتیبانی برای رشد و تربیت سالم کودکان عمل می‌کند و در کنار والدین به عنوان یک شخصیت مهم در زندگی کودکان حضور پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله : مراقبت از کودک بعد از مدرسه

 • مهربانی و اخلاق خوب

مهم‌ترین ویژگی مربی عالی مهربانی و اخلاق خوب است. یک مربی موفق کسی است که با اخلاق خوب و گشاده‌رویی بتواند حس خوبی به مربی انتقال دهد. اگر مربی اخلاق خوبی نداشته باشد کودک از او فاصله گرفته و ارتباط‌ خوبی شکل نمی‌گیرد.

یک مربی خوب کودکان باید پر از عشق و احترام نسبت به کودکان باشد. این ویژگی به کودکان احساس اهمیت و ارزش می‌دهد و ارتباط نزدیکی بین مربی و کودک ایجاد می‌کند.

 • عمل‌گرا بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های مربی که باعث موفقیت در کارش می‌شود، عمل‌گرا بودن است. یکی بودن رفتار و گفتار از ویژگی‌های پسندیده برای هر مربی کودک است.

شما اگر می‌خواهید که کودک یا فرزند شما تمام توصیه‌های شما را بپذیرد و بدون اعتراض چیزهایی که از او می‌خواهید را انجام دهد، باید گفتار و رفتارتان کاملا با هم منطبق باشد.

 • گفتار مناسب

زیبا صحبت کردن یکی از بزرگترین امتیازات بشر است. انسان‌ها می‌توانند از طریق حرف زدن عقاید نیازها و احساسات خودشان را بیان کنند. در بحث‌های تربیتی هم گفتار صحیح تاثیر زیادی در پیشبرد اهداف آموزشی و تربیتی دارد. یک مربی برای این که بتواند روی متربی تاثیر بگذارد، باید کلام و گفتار مناسبی داشته باشد. ارتباط گفتاری یکی از کم هزینه‌ترین، موثرترین و راحت‌ترین روش‌های تربیتی است که اگر به نحو صحیح انجام شود تاثیر بسیار بالایی دارد.

پیشنهاد مقاله : به چه دلایلی کودکان از رفتن به مهد کودک امتناع می کنند؟

 • داشتن صبر و پشتکار

یکی دیگر از اصلی‌ترین رفتارهایی که جزو مهم‌ترین ویژگی‌های مربی است، داشتن صبر و پشتکار است. در بیشتر موارد ممکن است متربی ناسازگاری کند و یا اینکه مشکلات شخصی برای مربی به وجود بیاید.

داشتن صبر و پشتکار

از اصلی‌ترین ویژگی‌های مربی کودک، داشتن صبر و پشتکار او است.

در چنین شرایطی مربی باید صبور بوده و با پشتکار وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. همه ما می‌دانیم که رفتارهای کودکان از روی ناآگاهی است، پس نباید رفتار اشتباه کودک آموزش گیرنده روی برنامه‌های یک مربی تاثیر بگذارد.

 • عذرپذیر بودن

یکی دیگر از ویژگی‌های مربی خوب عذرپذیر بودن او است. والدین و مربیان اشراف کامل بر احساسی و هیجانی بودن رفتارهای کودکان و نوجوانان دارند. بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مربی خوب این است که صبور بوده و در موقعیت‌های مختلف رفتاری آن‌ها عذرپذیر باشد.

 • ظاهر آراسته

یک مربی موفق، باید ظاهری آراسته و پاکیزه داشته باشد تا حس خوبی در ارتباط با کودکان ایجاد کند. در واقع یک مربی نیاز به ایجاد حس خوب در شاگردان خود دارد. ذکر این نکته ضروری است که یک مربی نباید دچار تجمل گرایی شود. زیرا هر چقدر که پاکیزگی و آراستگی در کودکان حس خوب ایجاد می‌کند، تجمل‌گرایی می‌تواند تاثیراتی منفی در شخصیت آن‌ها شود. پس یک مربی خوب باید بتواند در عین پاکیزگی و آراستگی از تجمل گرایی دوری کند.

 • رصد و ارزیابی

رصد و ارزیابی دائمی کودکان در سنین رشد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مربی موفق است. یک مربی موفق دائما در حال رصد و ارزیابی برنامه‌ها و رشد شخصی و شخصیتی شاگران خود باید باشد. برای این که یک مربی به اهداف آموزشی خود دست یابد، باید یک برنامه اصولی برای عملکرد خود داشته باشد. برنامه‌ یک مربی مانند یک نقشه‌ راه و مسیر عمل می‌کند و شما باید همواره بدانید که حرکت بعدی چیست.

پیشنهاد مقاله : موفقیت تحصیلی در کودکان بیش فعال

 • تشویق به جا

از دیگر ویژگی‌های مربی خوب در فرایند آموزشی تشویق به جا است. در واقع یک مربی موفق باید بداند چه زمانی باید شاگرد خود را تشویق کند. تشویق به جا و درست باعث ایجاد حس خوب در کودک شده و همچنین باعث نزدیکی مربی و کودک می‌شود. در چنین شرایطی میزان یادگیری کودک افزایش یافته و نتیجه نهایی آموزش رضایت‌بخش‌تر خواهد شد.

 •  نظم و سازماندهی

نظم جزو مهارت‌هایی هستند که به کودکان کمک می‌کند تا وظایف و فعالیت‌های خود را به یک ترتیب روتین و ساختارمند انجام دهند. این مهارت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 1. مدیریت زمان

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه زمان خود را مدیریت کنند و وظایف را به تعویق نیاندازند.

 نظم و سازماندهی مربی کودک

مربی کودک و نوجوانان باید مسئله مدیریت زمان را برای آن‌ها به خوبی آموزش دهند.

مربیان باید به آنها نشان دهند که اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی می‌تواند به بهبود موفقیت‌هایشان کمک کند.

 2. مرتب کردن و تنظیم

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه اشیاء خود را مرتب کرده و محیط خود را تمیز نگه دارند. این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا از نظم در زندگی خود بهره‌مند شوند.

 3. ترتیب دادن به وظایف

کودکان باید بیاموزند که چگونه وظایف خود را به ترتیب انجام دهند و به جزئیات کوچک توجه کنند. این مهارت به آنها کمک می‌کند تا کارهای پیچیده را به شکل مرحله به مرحله و بدون احساس کمبود زمان انجام دهند. و یک کار سخت را به کارهای جزئی‌تر و آسان‌تر تبدیل کنند تا راحت‌تر از پس آن بربیایند.

 • مسلط بودن به مهارت‌های زندگی

یک مربی باید با مهارت‌های زندگی کاملا آشنا باشد. آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان کمک می‌کند تا روش‌های مورد نیاز برای موفقیت در زندگی روزمره و بزرگتر شدن را یاد بگیرند. این مواردها شامل 4 مهارت اصلی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 1. حل مسائل: کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با مسائل و مشکلات روبرو شوند، ایده‌های مختلف را ارزیابی کنند، تصمیم‌های درست بگیرند و به دنبال راه‌حل‌های منطقی بگردند.
 2.  ارتباطات انسانی: مهارت‌های ارتباطی نیازمندی‌های مهمی در زندگی اجتماعی هستند. کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با دیگران صحبت کنند، احساسات و نیازهای خود را بیان کنند و به دیگران احترام بگذارند.
 3. تصمیم‌گیری: کودکان باید یاد بگیرند که چگونه تصمیمات بهتری بگیرند. این شامل تصمیم‌گیری در مورد اولویت‌ها، مدیریت ریسک، و تفکر منطقی در مورد تصمیمات مختلف است.
 4. مدیریت مالی: مهارت‌های مدیریت مالی نیز برای زندگی مستقل در آینده مهم هستند. کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با پول برخورد کنند، بودجه بندی کنند، و برای آینده خود پس‌انداز کنند.

آموزش این مهارت‌ها به کودکان کمک می‌کند تا خودشناسی بیشتری داشته باشند و آمادگی بهتری برای مواجهه با چالش‌های زندگی داشته باشند.

پیشنهاد مقاله : چگونه با کودکان بیش فعال خود ارتباط برقرار کنیم؟

چرا مربی و پرستار کودک در منزل استخدام کنیم؟

بسیاری از خانواده‌ها برای بالا بردن کیفیت آموزش کودکان، اقدام به استخدام مربی و پرستار کودک در منزل می‌کنند‌. در برخی موارد هم خانواده‌ها دوست دارند که کودکانشان با سرعت بیشتری آموزش ببینند. به همین دلیل یک مربی و مدرس خصوصی استخدام می‌کنند، تا استعدادهای فرزندانشان هدر نرفته و کودک نسبت به هم‌سالان خودش پیشرفت بیشتری داشته باشد‌.

در حال حاضر موسسات زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید یک مربی و مدرس کودک در منزل استخدام کنید، یکی از معتبرترین موسسات استخدام مربی خصوصی در منزل پرستار اول است. این موسسه حرفه‌ای‌ترین و با تجربه‌ترین مربی‌ها و پرستار کودک در منزل را برای آموزش و تربیت کودکان استخدام کرده است. حساسیت بالای پرستار اول در استخدام مربی و پرستار کودک در منزل باعث شده تا بهترین مربی‌ها و پرستاران کودک جذب این موسسه پرستاری با سابقه شوند.

استخدام مربی کودک از موسسه پرستاری پرستار اول

در این مقاله از سایت مجموعه پرستار اول در مورد خصوصیات و ویژگی‌های مربی خوب برای آموزش کودکان صحبت کردیم. گفتیم برای این که مطمئن باشید کودک‌تان مهارت‌ها و آموزش‌های لازم را در دوران کودکی خود دیده است، بهتر است برای او یک مربی کودک در منزل بگیرید. مجموعه پرستار اول بزرگترین موسسه خدمات پرستاری و مربی خصوصی کودکان در منزل است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب و اعزام مربی کودک با ما تماس بگیرید.


سوالات متداول

مهم‌ترین ویژگی‌های مربی خوب چیست؟

مهربانی بودن، عذرپذیر بودن، داشتن ظاهر آراسته، گفتار مناسب و خیلی موارد مهم دیگر که یک مربی خوب باید داشته باشد.

تشویق به جا چه تاثیری در تربیت و آموزش کودکان دارد؟

وقتی یک کودک به جا مورد تشویق قرار بگیرد، اعتماد به نفس و پشتکار او افزایش یافته و کیفیت یادگیری او بالاتر می‌رود.

عمل‌گرا بودن یک مربی چه تاثیری در کیفیت آموزش به کودکان دارد؟

عمل‌گرا بودن یک مربی به معنی انطباق عمل و رفتار او باعث می‌شود کودکان بیشتر به توصیه‌های او عمل کنند.

چگونه برای کودک خود بهترین مربی خصوصی در منزل بگیریم؟

برای گرفتن بهترین مربی خصوصی برای فرزندتان با پرستار اول تماس بگیرید و با کارشناسان ما به‌صورت رایگان مشاوره بگیرید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.