تاریخ انتشار: ژانویه 6, 2019نویسنده: دسته بندی: کودک
مراقبت از کودک بعد از مدرسه

مراقبت از کودک بعد از مدرسه بر عهده ی چه کسی خواهد بود؟

 

مراقبت از کودک بعد از مدرسه چگونه باید انجام گیرد؟ هنگامی که فصل مدرسه شروع می گردد مشکلات متعددی ممکن است برای والدینی که بیرون از منزل کار می کنند آغاز می شود. یکی از بزرگترین مشکل، بدون شک، این است که مراقبت از کودک بعد از مدرسه چگونه و توسط چه کسی می بایستی صورت گیرد؟ در جوامع سنتی مراقبت از کودک بعد از مدرسه بیشتر با بستگان و به خصوص پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می باشد. البته لازم به ذکر است که مراقبت از کودک بعد از مدرسه اگر توسط پدربرگ و مادربزرگ صورت گیرد گر چه خیال پدر و مادرها را راحت می کند زیرا که اصولا آنها عشق و محبت بی حد و حصر را به کودکان خواهند داد ولیکن در بسیاری از موارد همین عشق بی اندازه سبب می شود که والدین نتوانند بسیاری از رفتارهای کودکان را مدیریت کنند.مثلا کودکان هر چقدر دوست دارند از سمت پدربزرگ و مادربزرگ ها اجازه بازی و تماشای تلویزیون را دارند. همچنین در بسیاری از موارد پدربزرپ و مادربزرگ نمی توانند در خصوص انجام تکالیف درسی کودکان را یاری دهند به همین دلیل ممکن است که تکالیف کودکان برای آخر شب می ماند. همچنین ممکن است بسیاری از پدربزرگ و مادربزرگ ها خود مشکلات جسمی متعددی داشته باشند که توان نگهداری از کودکان را نداشته باشند.

حالا این سوال باید از پدر و مادرها پرسیده شود آیا در اطرافیان شما فردی وجود دارد که بتواند به صورت حرفه ای به عنوان پرستار کودک و یا مراقب کودک به شما کمک کند؟ اگر جواب شما مثبت است که جزء والدین خوش شانس هستید ولی اگر جوابتان منفی می باشد نگران نباشید شما می توانید از موسسه پرستاری درخواست استخدام پرستار آموزشی کنید. مراقب کودک که بتواند علاوه بر پرستاری از کودک آموزش کودک را نیز بر عهده دار باشد.

مراقبت از کودک بعد از مدرسه

وظایف پرستار آموزشی کودک چیست؟

پرستار آموزشی کودک فردی است که می تواند زمانی که مدرسه و یا مهد کودک شما تعطیل می گردد او را تحویل بگیرد. در واقع مراقبت از کودک بعد از مدرسه و مهد بر عهده او می باشد. او در خانه غذای کودک را آماده می کند و یا گرم می کند. بر اساس برنامه روزانه مدرسه به کودک در انجام تکالیف درسی کمک می کند. کتاب می خواند، برنامه های و بازی های مربوط به خلاقیت و بسط قوه تخیل را انجام می دهد. با کودک برنامه های تلویزیون مناسبی که مخصوص کودکان است را تماشا می کنند. در صورتی که کودک در مدرسه دچار مشکل شده است سعی در حل و فصل کردن آن ها خواهد داشت. درس های مهم را تکرار می کند. در صورتی که کودک امتحان داشته باشد تمرینات بیشتری را با او انجام می دهد تا او را برای امتحان در مدرسه آماده نماید. اگر کودک در انجام تکالیفی دچار مشکل باشد توضیحات لازم را در این خصوص ارایه می دهد. پرستار آموزشی کودک نه تنها مراقبت از کودک بعد از مدرسه را بر عهده دارد بلکه سعی می کند به عنوان جایگزین مادر با مهر و محبت در کنار کودک باشد. او در کنار کودک خواهد بود و تمام وقت خود را با کودک می گذراند تا کودک احساس نبود پدر و مادر را در ساعاتی از روز احساس نکند. البته اگر که کودک شما با مدرسه و یا مهد مشکل داشته باشد پرستار آموزشی می تواند در حل این مشکلات نیز به والدین کمک کند.

البته در صورتی که والدین قصد استخدام پرستار انگلیسی زبان را داشته باشند پرستار کودک دوزبانه یا انگلیسی زبان وظیفه آموزش زبان دوم را نیز به کودک بر عهده خواهد داشت.در بسیاری از مواد کودکان می توانند مشکلات خود را راحت تر به پرستار آموزشی خود بگویند تا به والدین. زیرا که پرستار آموزشی کودک به عنوان یک دوست خواهد بود. در زیر به برخی از نکاتی که پرستار کودک آموزشی و یا مربی آموزشی کودک می بایستی بر عهده داشته باشد اشاره می گردد:

 1. انجام بازی های آموزشی و سرگرم کننده
 2. کمک به تغذیه سالم کودک
 3. یادد ادن نحوه مسواک زدن کودک و نظارت بر مسواک زدن کودک
 4. کمک در تنظیم خواب کودک
 5. کتاب خواندن
 6. آماده کردن و کمک به کودک در انجام برنامه های درسی روزانه
 7. تکرار دروس
 8. انجام برنامه های موسیقی
 9. انجام برنامه های ادبی
 10. کمک در تقویت اعتماد به نفس
 11. کمک در تقویت روابط اجتماعی
 12. انجام بازی ها بر اساس برنامه روانشناس کودک در جهت رشد جسمی و ذهنی کودک
 13. تکنیک های تنفس
 14. تمرینات پیاده روی
 15. و … .

مراقبت از کودک بعد از مدرسه

در مقاله بالا سعی شده است که شما را به صورت مختصر با پرستار آموزشی کودک، مربی آموزشی کودک و شرح وظایف پرستار آموزشی آشنا کنیم. در عصر حاضر نیاز به استخدام پرستار کودک خود را بیشتر از عصرها و زمان های دیگر نشان می دهد. به والدین توصیه می گردد که بنا به دلایل امنیتی و روانشناختی به هیچ عنوان کودکان خود را بعد از این که از مدرسه تعطیل شدند در خانه تنها نگذارند. و حتی در صورتی که مدرسه کودک شما از منزل فاصله دارد حتما یا از سرویس مدرسه برای رفت و برگشت کودک خود استفاده کنید و یا فرد معتمد و بزرگسال را برای همراهی کودک در رفتن و برگشتن از مدرسه در نظر داشته باشید. بسیاری از افراد بیمار و سودجو ممکن است از نبود والدین در منزل سوء استفاده نمایند به همین دلیل در صورتی که نمی توانید از همراهی بستگان درجه یک خود در خصوص مراقبت از کودک بعد از مدرسه استفاده نمایید به شما پیشنهاد می گردد که اقدام به استخدام پرستار کودک در منزل نمایید تا حداقل هم بتواند نبود شما را برای کودک جبران نماید و هم بتواند در امور مربوط به مدرسه و تحصیل کودکتان شما را یاری رساند. نظارت شما بر رفتار کودک و همچنین بر تحصیل کودک در سال های ابتدایی مدرسه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر چه عنوان شد در صورتی که شما و همسرتان شاغل باشد می توانید از یک مراقب کودک باتجربه با تحصیلات مرتبط استفاده کنید. البته که لازم به ذکر است اگر از نزدیکان خود کسی را دارید که به صورت حرفه ای به شغل پرستاری کودک می پردازند این بسیار مورد خوبی می باشد که بتوانید از کمک او استفاده کنید و در صورتی که کسی را از نزدیک نمی شناسید می توانید از خدمات استخدام مراقب کودک موسسه پرستاری استفاده نمایید تا در زمینه ی مراقبت از کودک بعد از مدرسه خیال خود را راحت کنید.

 

 

 

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.