تاریخ انتشار: جولای 22, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
نگهداری و پرستاری از سالمند پوشکی

بی‌اختیاری ادرار، بی‌اختیاری مدفوع یا هر دو، از مشکلاتی است که ممکن است برای سالمندان ایجاد شود. در این شرایط برای حفظ بهداشت باید از پوشک بزرگسالان استفاده شود. بی‌اختیاری و استفاده از پوشک برای سالمندان بیشتر از آن‌که یک مشکل جسمی باشد، باعث مشکلات روحی و کناره‌گیری اجتماعی می‌شود. این موضوع باعث می‌شود نگهداری سالمند پوشکی کار ساده‌ای نباشد.

در هنگام مراقب سالمند پوشکی در منزل باید مسائل بهداشتی به دقت رعایت شود. کوتاهی در رعایت این مسائل می‌تواند باعث مشکلات دیگری مثل عفونت و مشکلات پوستی برای عزیز سالمند شود. کمک گرفتن از یک پرستار سالمند پوشکی باتجربه و ماهر برای مراقبت از این سری از سالمندان، باعث راحتی بیشتر آن‌ها و پیشگیری از ایجاد مشکلات بعدی می‌شود.

روش های نگهداری سالمند پوشکی

سالمندان پوشکی

در طول دوره درمان سالمند، استفاده از پوشک و پدهای بهداشتی ضروری است.

بی‌اختیاری اداری در سالمندان، معمولا به دلیل یک مشکل در سلامتی ایجاد می‌شود. استفاده از پوشک برای سالمندان ممکن است در ابتدا باعث شرمندگی شود. این شرمندگی باعث مقاومت آن‌ها در استفاده از پوشک یا پدهای بهداشتی یکبار مصرف می‌شود.

پیشنهاد مقاله: استرس در سالمندان چه عوارضی دارد و نقش پرستار سالمند در کنترل آن چیست؟

در ابتدای شروع این مشکل، باید به دنبال درمان بیماری باشید. از یک متخصص اورولوژی وقت بگیرید تا سالمند شما را معاینه و علت بیماری را پیدا کند. متخصصان با توجه به علت بی‌اختیاری، روش‌های درمانی و مراقبتی مختلفی را پیشنهاد می‌کنند.

در طول دوره درمان سالمند، استفاده از پوشک و پدهای بهداشتی ضروری است. همان‌طور که گفتیم سالمند ممکن است در برابر استفاده از پوشک مقاومت کند. در چنین شرایطی شما باید با مهربانی و صبر به او اطمینان دهید که استفاده از پوشک بزرگسالان، باعث خجالت نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

نکات ضروری در نگهداری از سالمند پوشکی

در طول پرستاری از سالمند پوشکی در منزل علاوه بر درمان و مراقبت‌های پزشکی، انجام کارهای زیر به حفظ سلامت و روحیه بهتر او کمک می‌کنند:

ارتقای بهداشت، مراقبت از پوست و پیشگیری از عفونت و زخم بستر

رعایت بهداشت و مراقبت از پوست در برابر ایجاد عفونت در سالمندان پوشکی، موضوع خیلی مهمی است. اگر بهداشت این افراد رعایت نشود، احتمال بروز مشکلات پوستی، زخم بستر، عفونت پوستی و اداری وجود دارد. بروز این مشکلات علاوه بر ایجاد درد و ناراحتی برای بیمار، نگهداری از او را سخت‌تر می‌کند.

با توجه به این موضوع، برای حفظ بهداشت پوست، بعد از هر بار ادرار یا مدفوع، پوشک یا پد را تعویض کنید. پوست آلوده را با آب ولرم و در صورت امکان با آب ولرم و صابون بشویید و خشک کنید. تعویض پوشک را به تاخیر نیندازید چون باعث ایجاد عفونت پوستی و اداری می‌شود.

پیشنهاد مقاله: شش گام برای نشان دادن محبت به سالمندان که خانواده و پرستار سالمند باید بدانند؟

تامین آب مورد نیاز بدن

گاهی ممکن است این راهکار به ذهن برسد که برای کنترل بی‌اختیاری ادرار، مصرف مایعات را برای سالمند بیمار محدود کنید. این موضوع اصلا راهکار درستی نیست و باعث آسیب به کلیه‌ها و دیگر اندام‌های داخلی می‌شود.

شما نمی‌توانید مصرف مایعات ادرارآور را محدود کنید. سعی کنید در طول روز مایعات کافی به سالمند پوشکی بدهید و به جای آن در ساعات پایانی روز مصرف مایعات را محدود کنید. کنترل مایعات مصرفی در هنگام عصر، نیاز به دفع را در طول شب کاهش می‌دهد و برای سالمند بی‌خوابی ایجاد نمی‌کند.

حفظ حریم خصوصی سالمند برای جلوگیری از کاهش اعتماد به نفس

در طول نگهداری سالمند پوشکی، باید حریم خصوصی او حفظ شود. سعی کنید زمان تعویض پوشک سالمند کسی در اتاق حضور نداشته باشد. در طول درمان به سالمند امید دهید که به زودی این مشکل حل می‌شود.

نگهداری سالمند پوشکی

در طول نگهداری سالمند پوشکی، باید حریم خصوصی او حفظ شود.

استخدام پرستار تمام وقت برای سالمند پوشکی

رعایت تمام نکاتی که در مورد نگهداری سالمند پوشکی گفته شد برای شما زمان‌بر است و می‌تواند با سایر وظایفتان تداخل داشته باشد و باعث خستگی شود؛ به همین دلیل استخدام پرستار تمام وقت برای سالمند پوشکی، آسایش سالمند و راحتی شما را تضمین می‌کند.

کمک‌گرفتن از یک پرستار باتجربه در این زمینه علاوه بر راحتی شما باعث پیشگیری از ایجاد مشکلاتی مثل زخم بستر، عفونت پوستی و ادراری می‌شود. این سری از پرستاران برای کمک به سالمندان آموزش‌دیده‌اند و می‌توانند امور مربوط به فرد پوشکی را بهتر و با سرعت بیشتری انجام دهند.

حقوق پرستار سالمند پوشکی
رعایت بهداشت و نظافت شخصی، تعویض به‌موقع پوشک یا پد بهداشتی، دادن داروهای سالمند، حفظ آب بدن، جلوگیری از ایجاد زخم بستر و عفونت ناحیه پوشک، رفتار درست با سالمند و حمایت از روحیه شکننده او همگی از وظایف پرستار سالمند پوشکی هستند.

معمولاً حقوق پرستار سالمند پوشکی نسبت به پرستار معمولی بالاتر است. جابه‌جایی و حرکت برای سالمندانی که بی‌اختیاری ادرار و مدفوع دارند سخت است. این موضوع نگهداری سالمند پوشکی را سخت‌تر می‌کند.

پیشنهاد مقاله: افسردگی در سالمندان: هر آنچه لازم است پرستار سالمند در مورد افسردگی در سالمندان بداند

سخن پایانی

باید توجه داشته باشید که نگهداری سالمند پوشکی یک کار تخصصی است و نیاز به مهارت و تجربه دارد؛ به همین دلیل وظیفه پرستاری از سالمند پوشکی را نمی‌توان به هر فردی واگذار کرد.

برای کمک‌گرفتن از پرستاران باتجربه بهتر است به سراغ شرکت‌های خدمات پرستاری معتبر بروید و از آن‌ها بخواهید تا یک فرد مطمئن را به شما معرفی کنند. این شرکت‌ها برای حقوق نگهداری از سالمند پوشکی، نرخ‌های مصوب دارند و به این صورت شما هزینه اضافی هم پرداخت نمی‌کنید، اگر به دنبال راهکارهایی برای نگهداری سالمند پوشکی هستید تا در کنار راحتی، سلامتی او هم حفظ شود، در ادامه این مقاله از خدمات پرستاری پرستار اول با ما همراه باشید.


سوالات متداول

چگونه پرستار تمام وقت برای سالمند استخدام کنیم؟

برای استخدام پرستار شبانه روزی در منزل د ر وهله اول از شرکت پرستاری معتبر استفاده کنید تا با خیال راحت سالمند خود را به او بسپارید.

چه کار هایی به حفظ سلامت و روحیه بهتر او کمک می‌کنند؟

ارتقای بهداشت، مراقبت از پوست و پیشگیری از عفونت و زخم بستر، تامین آب مورد نیاز بدن، حفظ حریم خصوصی سالمند برای جلوگیری از کاهش اعتماد به نفس

چگونه از سالمند پوشکی مراقبت کنیم؟

استفاده از پوشک و پدهای بهداشتی ضروری است. همچینین شما می‌توانید از یک متخصص اورولوژی وقت بگیرید تا سالمند شما را معاینه و علت بیماری را پیدا کند

چرا از خدمات مرکز پرستاری پرستار اول استفاده کنیم؟

ارائه خدمات بهینه به سالمندان عزیز در الویت این شرکت می باشد همچنین با ارائه خدمات روزانه، شبانه روزی و حتی مقطعی آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.