تاریخ انتشار: سپتامبر 25, 2018نویسنده: دسته بندی: روانشناسی, کودک
چگونه مشکل مکیدن شست و انگشت در کودکان را حل کنیم؟

مکیدن شست و انگشت در کودکان : در مورد مکیدن شست و ناخن جویدن در کودکان بیشتر بدانیم.

در مواقعی پدر و مادرها و همچنین پرستار کودک ممکن است با کودکانی مواجه شوند که به طور دایم انگشتان خود به ویژه انگشت شست خود را می مکند.  در خیلی از مواقع شدت این عمل باعث می شود که کودک دچار آسیب گردد. این آسیب ها ممکن است شامل آسیب در انگشتان دست و فک باشد. در زیر اطلاعاتی در خصوص مکیدن شست و راهکارهای درمانی آن آورده شده است که می تواند برای والدین و پرستاران کودک مفید باشد.

مکیدن شست و انگشت در کودکان

مکیدن شست و ناخن در کودکان به چه معناست

مکیدن شست و انگشت  در کودکان که شامل مکیدن شست ها انگشت ها مشت یا پستانک می شود در بین کودکان شایع است.  شواهدی وجود دارد که بعضی از کودکان مکیدن را از داخل رحم شروع می کنند.مکیدن شست و انگشت در کودکان به ازای هر سال تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد کم می شود. مکیدن شست  تا ۲ سالگی عمدتا با گرسنگی خواب ناکامی یا خستگی رابطه دارد. در ۵/۲ تا ۳ سالگی معمولا فقط  شب ها رخ می دهد. و معمولا با استفاده از اشیای انتقالی و رفتاری دیگر مثل کشیدن یا پیچاندن مو یا گوش مالیدن لپ یا مکیدن لبه پتو همراه است. اگر مکیدن شست و انگشت در کودکان در طول روز اتفاق بیفتد معمولا با عمل آرامش بخشی مثل تلویزیون دیدن یا داستان گوش دادن همراه است. طبق گزارش والدین و مراقب کودک؛ در ۵ سالگی اکثر کودکان شست خود را فقط در خواب می مکند. در صورت موجود بودن پستانک بسیاری از کودکان پستانک مکیدن را ترجیح می دهند.

مکیدن شست و انگشت در کودکان

مکیدن شست و انگشت در کودکان چه زمانی حالت جدی به خود می گیرد؟

مکیدن شست و انگشت در کودکان تا زمانی که مزمن نشده و مزاحم سایر فعالیت های کودک نباشد مشکل در نظر گرفته نمی شود. مگر اینکه مشکلات دندانی ۴ تا ۶ سالگی در بین باشد. این مشکلات دندانی عبارتند از : روی هم قرار نگرفتن دندان ها باریک شدن قوس های دندانی التهاب لثه و از ریخت افتادن انگشت. سایر مشکلات بچه هایی که به طور دایم شست خود را می مکند عبارتند از التهاب تحت الشعاع قرار گرفتن جایگاه اجتماعی آن در بین همسالان؛ چون بچه های دیگر آنها را بچه های کم هوش غمگین غیر جذاب غیر دوست داشتنی و دوستانی غیر دلنشین می بینند. وانگهی بعضی از پدر و مادرها مکیدن شست و نگشت در کودکان خود را خیلی آزارنده و خجالت آور می دانند و با توجه منفی خود از آن یک مشکل می سازند. بنابراین مشکلات مربوط به مکیدن شست به شدت و مزمن بودن عادات و تاثیرات آن بر والدین مقبولیت اجتماعی کودک و ساختار دهانی و انگشتان کودک بستگی دارد.

مکیدن شست و انگشت در کودکان

درمان های رایج در مکیدن شست و انگشتان در کودکان چیست؟

شواهد نشان می دهد چند نوع درمان رفتاری در درمان مکیدن شست خیلی موفق هستند. یکی از این روش ها وارونگی عادت است. همچنین تحقیقات نشان داده است که با یک ماده بد مزه و با ایجاد نظام پاداش دهی می توانیم مکیدن شست و انگشت در کودکان چه  روزانه و شبانه را درمان کنیم. همچنین تحقیقات نشان داده است که اگر چه درمان با یک ماده بد مزه به تنهایی کافی است  تا مکیدن شست و انگشت در کودکان ر؛  کم شود ولی پاداش دادن نمکیدن شست نیز مهم است چون به مقبولیت درمان کمک می کند. بسیاری از والدین و مراقب کودک با برداشتن و حذف شی متداعی شده با شست مکیدن به کودک کمک می کنند عادت شست مکیدن خود را ترک کنند.

مکیدن انگشت و شست در کودکان: خوردن پستانک

در مورد پستانک خوردن هم والدین و پرستار کودک می توانند  از فنون مختلفی استفاده نمایند. از جمله برداشتن پستانک پستانک خوردن در مواقع و مکان های خاص مالیدن ماده ای بد مزه روی پستانک و کم کردن تدریجی اندازه و تغییر دادن شکل نوک پستانک.

موسسه پرستاری پرستار اول

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.