تاریخ انتشار: سپتامبر 19, 2021نویسنده: دسته بندی: سالمند
10 نشانه اولیه آلزایمر را بشناسید

آیا با نشانه های اولیه آلزایمر  Signs of Alzheimer’s  آشنایی دارید ؟ آیا نگران وضعیت سلامت ذهنی و حافظه خود یا یکی از عزیزان سالمند خود هستید؟  فراموشی خفیف می تواند بخشی طبیعی از روند پیری باشد.

علایم آلزایمر

 اگر در به خاطر سپردن نام کسی مشکل دارید اما بعداً به یاد شما می آید ، این وضعیت یک مشکل جدی در حافظه نیست.

 

اما اگر مشکلات حافظه به طور جدی بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد ، می تواند نشانه های اولیه شروع بیماری آلزایمر باشد. در حالی که تعداد علائم بیماری آلزایمر و شدت آنها متفاوت است ، شناسایی علائم اولیه بسیار مهم است. در این مقاله با علایم اولیه شروع بیماری آلزایمز آشنا می شوید :

 

  1. از دست دادن حافظه

 

این علامت شایع ترین علامت است. آیا اطلاعاتی را که تازه یاد گرفته اید به راحتی فراموش می کنید؟ آیا تاریخ وقایع ، نام افراد  و رویدادهای مهم را به راحتی فراموش می نمایید ؟

آیا  حتی اتفاقات بزرگ را فراموش می کنید؟ آیا بارها و بارها از اطرافیانتان همان اطلاعات یکسان را پرس و جو می نمایید ؟

آیا به شدت به ابزارهای کمک به حافظه مانند یادداشت های روی دیوار  یا یادآوری در تلفن هوشمند خود تکیه می نمایید

 

  1. ناتوانی در برنامه ریزی برای حل مشکل

 

آیا در برنامه ریزی و پایبندی به آنها مشکل دارید؟ آیا پیروی از دستور العمل ها ، حتی آن چیزی که بارها از آن استفاده کرده اید برایتان دشوار است؟

آیا تمرکز روی کارهای دقیق ، به ویژه اگر شامل اعداد باشد ، دشوار است؟ به عنوان مثال ، آیا می توانید صورت حساب های بانکی خود را پیگیری کرده و دفترچه چک خود را بررسی کنید؟

 

  1. کارهای روزانه یک چالش هستند

 

برای فردی که در آستانه ابتلا به آلزایمر است حتی چیزهای آشنا می توانند سخت شوند. آیا به تازگی برای رانندگی به مکانی که اغلب به آن می روید ، مشکل دارید؟

آیا می توانید یک کار معمولی را در محل کار خود انجام دهید؟ آیا قوانین بازی مورد علاقه خود را فراموش کرده اید؟

نشانه های آلزایمر

 

4- زمان و مکان برای شما گیج کننده است

 

آیا می توانید به طور کامل چیزی را که در حال حاضر در حال اتفاق افتادن است درک کنید؟ آیا شما برای رسیدن به مکان مورد نظر بارها از مسیر اصلی منحرف شده اید؟ آیا به راحتی گم می شوید؟ آیا فراموش می کنید کجا هستید؟ یادتان هست چطور به آنجا رسیده اید ؟

 

  1. تغییرات در بینایی

 

آیا خواندن کلمات موجود در صفحه کتاب یا مانیتور برای شما سخت تر شده است؟ آیا در قضاوت فاصله مشکل دارید؟ آیا می توانید رنگ ها را از هم تشخیص دهید؟ این مشکل بسیار مهم است زیرا می تواند بر رانندگی شما تأثیر بگذارد.

 

  1. تاتوانی در انجام مکالمه موثر

 

برای  فردی که در آستانه ابتلا به آلزایمر است پیدا کردن واژگان سخت می شود. آیا می توانید کلمه مناسب مورد نظر خود را پیدا کنید؟ یا همه چیز را با نام اشتباه صدا می زنید؟

برای چنین فردی گفتگوها می تواند تبدیل به یک چالش شود . آیا از پیوستن در گفتگوهای اجتماعی اجتناب می کنید؟

آیا قادر به پیگیری مسائل خود از طریق گفتگو با افراد دیگر هستید؟ آیا ناگهان وسط بحث متوقف می شوید زیرا نمی دانید چه چیزی باید بگویید؟ آیا مدام حرف های خود را تکرار می کنید؟

آلزایمر و تغییر رفتار

  1. اشتباهات مکرر در مورد مسائل مختلف

 

همه گاه و بیگاه  در بعضی چیز ها دچار اشتباه می شوند  ، اما آیا می توانید مراحلی که اشتباه انجام داده اید را به عقب برگردید و دوباره از مسیر درست قدم بردارید ؟

آیا وسایل را در مکانهای غیر معمول مانند ساعت خود در یخچال قرار می دهید؟ آیا مردم را به دزدیدن یا جابه جا کردن وسایلتان متهم می کنید؟

 

  1. مشکل در قضاوت

 

آیا اخیراً تصمیمات ضعیفی گرفته اید؟ آیا در نحوه خرج کردن پول اشتباه می کنید ، مانند پس دادن آن به جای گرفتن بقیه پول ؟ آیا مانند گذشته دوش می گیرید و به بهداشت فردی خود اهیمت می دهید ؟ آیا کمتر از قبل  مراقب خود هستید؟ آیا برای آب و هوای نامناسب لباس مناسبی می پوشید؟

 

  1. کناره گیری اجتماعی

 

آیا پروژه های خود را در محل کار کاهش داده اید ؟ آیا کمتر با سرگرمی های مورد علاقه خود درگیر هستید؟ آیا برای انجام کارها و پروژه ها انگیزه ندارید؟ آیا خودتان را بیشتر از حد معمول در حال تماشای تلویزیون می بینید یا بیشتر از قبل می خوابید؟

 

  1. تغییر در خلق و خو

 

آیابه تازگی به راحتی در مورد مسائل جزیی ناراحت می شوید؟ آیا احساس افسردگی ، ترس یا اضطراب می کنید؟ آیا به مردم مشکوک هستید؟

 

آیا زمان مراجعه به پزشک رسیده است؟

در صورت مشاهده  علائم فوق لازم است سریعا با پزشک خود مشورت کنید. یک متخصص سلامت جسمی و روحی شما را ارزیابی خواهند کرد.

آنها سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و یک آزمایش وضعیت روانی انجام می دهند که در آن حافظه ، توانایی حل مشکلات ساده و مهارت های تفکر شما بررسی می شود. آنها همچنین ممکن است آزمایشات تصویربرداری خون یا مغز را انجام دهند.

 

سپس ممکن است شما را به فردی متخصص در زمینه آلزایمر ، مانند متخصص مغز و اعصاب ، روانپزشک ، روانشناس یا متخصص سالمندان (پزشکی متخصص در درمان افراد مسن) ارجاع دهند. همچنین می توانید از طریق انجمن محلی آلزایمر یا مراکز بیماری آلزایمر متخصص خود را پیدا کنید.

درمان آلزایمر

چرا باید همین حالا به پزشک مراجعه نمایید ؟

هرچه زودتر بیماری آلزایمر تشخیص داده شود ، بهتر است. شروع درمان ممکن است به تسکین علائم و حفظ استقلال طولانی مدت فرد بیمار کمک کند.

 

همچنین تشخیص زود هنگام به فرد سالمند کمک می کند تا با یک برنامه ریزی مناسب در روند درمان خود حضور فعال تری داشته باشد .

شما می توانید قبل از شدت گرفتن بیماری شرایط زندگی را تنظیم کنید ، تصمیمات مالی و قانونی بگیرید و شبکه پشتیبانی محکمی برای خود ایجاد کنید.

شرکت پرستاری پرستار اول  با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.