تاریخ انتشار: سپتامبر 28, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, سالمند
پوشک سالمند : چگونه می توان یک سالمند را متقاعد نمود تا از پوشک استفاده نماید؟

پوشک سالمند Senior’s  Diapers یکی از وسایل کمکی سالمند است که در هنگام بی اختیاری ادرار یا مدفوع مورد استفاده قرار می گیرد.  بی اختیاری ادرار یک وضعیت خجالت آور است که اغلب پذیرش و تحمل آن برای فرد سالمند امری دشوار است.
بسیاری از سالمندان سعی می کنند این اتفاق ناخوشایند را نادیده بگیرند و به زندگی عادی خود را ادامه دهند ، اما عوارض جانبی بی اختیاری ادرار تا حد زیادی بر تمام جوانب زندگی سالمند تاثیر گذار است.

انواع پوشک سالمند

خوشبختانه روش هایی وجود دارد که می توان سالمند را تشویق نمود تا به حل این مسئله بپردازد . البته پذیرش این موضوع از طرف سالمند نیاز به صبر ، درک زیادی دارد.

یکی از شکایت های دایمی افرادی که از سالمندان مراقبت می نمایند این است که سالمند تن به استفاده از پوشک نمی دهد و در نهایت به دلیل بی اختیاری در ادرار یا مدفوع ممکن است در مقابل دیگران دچار مشکل شود .

از کلمه پوشک سالمند استفاده نکنید :

استفاده از کلمه “پوشک” در مقابل هر سالمندی ممکن است منجر به بروز استرس و اعتراض او گردد. اولین کاری که لازم است تا پرستار سلامند انجام دهد این است که از این کلمه در مقابل سالمند استفاده نکند . لازم است پرستار با دقت کلمات خود را انتخاب نماید زیرا کلمه پوشک برای کودکان نوپا و نوزادان استفاده می گردد که هنوز در مورد استفاده از توالت آموزش ندیده اند. این کلمه برای سالمند بار روانی منفی دارد و احساس ناتوانی و استرس فراوانی را برای او بوجود می آورد .
بهتر است از کلماتی مانند پوشینه بزرگسالان، یا لباس زیر به جای پوشاک استفاده نمایید.

در هر صورت هر عبارت یا کلمه ای که محترمانه باشد و به عزت نفس سالمند خدشه وارد نکند برای این موضوع قابل استفاده است.
به این موضوع دقت نمایید که صرف نظر از سطح ناتوانی جسمی یا ذهنی سالمند نباید با سالمند مانند کودکان رفتار گردد. پرستار سالمند لازم است در هنگام استفاده از پوشک برای سالمند از کلمات و لحنی استفاده نماید که به هیچ وجه باعث احساس تحقیر یا ناراحتی سالمند نگردد.

استفاده از کلمات محترمانه برای هر موردی که به سالمند مربوط می شود به شما یادآوری می کند که شما مراقب بزرگسالی هستید که لیاقت چنین رفتاری را دارد.

عوامل بی اختیاری ادرار سالمند را مشخص سازید:

قطعا تغییر کلماتی که برای بی اختیاری سالمند استفاده می کنید به تنهایی قادر به حل مشکلات سالمند نمی باشد.
حتی اگر بی اختیاری ادرار به صورت مقطعی و گهگاه اتفاق می افتد باز هم لازم است که سالمند با یک پزشک متخصص مشورت نماید.
ممکن است این مشکل به دلیل مشکلی ساده مانند عفونت ادراری (UTI) یا مثانه بیش از حد فعال (OAB) یا یک مسئله اساسی جدی تر مانند مشکلات پروستات در مردان یا افتادگی اندام های ذاخل لگن (POP) در زنان ایجاد شود.

پس از انجام آزمایش برای تعیین نوع بی اختیاری سالمند ، پزشک ممکن است با تجویز تمرینات کف لگن ، روشهای جراحی جزئی و حتی داروهایی که می تواند به کنترل بی اختیاری کمک نماید ، از بروز بی اختیاری در آینده جلوگیری نماید.
گاهی اوقات مشورت با یک متخصص ارولوژی نیز ایده خوبی است. اگر با علت ایجاد بی اختیاری مشخص گردد ممکن است دیگر نیازی به استفاده از پوشک سالمند و یا سایر ابزارهای کمکی نباشد.

تنوع پوشک سالمند

در مقابل انکار سالمند عکس العمل مناسبی داشته باشید:

اگر سالمند تصمیم گرفته است به صورت آگاهانه شرایط موجود را انکار نماید و با عدم پذیرش این واقعیت که نیاز به استفاده از یک پوشینه دارد خود را فریب دهد ، در این صورت بهتر است او را درک نمایید.
قطعاً پذیرش بی اختیاری برای سالمند بسیار دشوار است. با این حال ، اگر پرستار سالمند یا شخص ثالثی بتواند سالمند را متقاعد نماید که بوی ادرار خیلی شرم آورتر از این است که استفاده از پوشینه را به تعویق بیاندازد ممکن است او را راضی به استفاده از آن نماید .
به آنها قول دهید که برای پوشینه از یک محصول راحت ، با خاصیت جذب قوی و کم حجم استفاده خواهید نمود. در این شرایط سالمند می تواند عزت نفس خود را حفظ کند ، استقلال خود را گسترش دهد و وضعیت ظاهر خود را بهبود بخشد.

از پزشک یا دوستان معتمد سالمند کمک بخواهید

درست مانند بسیاری دیگر از مشکلات سالمندان ، ممکن است مشکل بی اختیاری ادرار در سالمندان توسط یک عضو غیر خانواده ، مانند یک دوست معتمد یا یک پزشک ، حل شود. چرا؟
عموما سالمندان تمایل دارند پیشنهادات خانواده خود را چندان مورد قبول قرار ندهند ، به ویژه هنگامی که از این صحبت ها از طرف افراد جوان تر خانواده بیان شده باشد.
سالمندانی که روزی خود مسئول پوشک نمودن کودکان بوده اند در پذیرش این مطلب که حالا باید خود از یک پوشینه برای جلوگیری از دفع بی اختیار ادرار استفاده کنند ناتوان هستند.
شاید بحث و گفتگو  در مورد پوشک سالمند با یک پزشک نسبتا مسن یا دوستی که با همان چالش ها سر و کار دارد کمتر خجالت آور باشد.

تشویق سالمند به استفاده از پوشک

دلایلی که سالمندان از استفاده از پوشینه سالمندان خودداری می کنند:

دلایل زیادی وجود دارد که یک فرد سالمند در مقابل استفاده از پوشینه مقاومت به عمل می آورد:

کاهش حس بینایی و بویایی سالمند :

حواس سالمند با افزایش سن به طور طبیعی ضعیف می شود و می تواند منجر به عدم آگاهی سالمندان از میزان بدبو بودن و آلودگی لباس و اثاثیه آنها شود. لازم است در کمال آرامش و ادب در مورد این موضوعات با سالمند صحبت نموده و آنها را از این شرایط آگاه سازید.

افسردگی

اگر سالمند نسبت به بوی بدن یا ظاهر خود احساس خجالت و نگرانی نمی کند ، پس ممکن است مسئله اساسی تری در میان باشد. متأسفانه ، از دست دادن علاقه به مراقبت های شخصی ، معاشرت با دیگران و سایر فعالیت های خصوصی یا اجتماعی می تواند از علائم افسردگی باشد.

لازم است سالمند در معاینات دوره ای در مورد وجود علایم افسردگی توسط یک پزشک ماهر بررسی و معاینه شود .درمان افسردگی به سالمند کمک میکند تا احساس بهتری داشته باشند و آنها را تحریک میکند تا دوباره به مراقبت های شخصی خود بپردازند ، که به نوبه خود می تواند باعث افزایش عزت نفس آنها شود و آنها را ترغیب به فعالیت و معاشرت با دیگران نماید.

فواید پوشک سالمند

بروز زوال عقل :

اگر هیچ یک از موارد فوق سبب بروز بی اختیاری و عدم استفده از پوشک سالمند  نباشد ممکن است مرحله بعدی غربالگری زوال عقل باشد.
در صورتی که سالمند دچار زوال عقل گردد ممکن است دیگر قادر به تصمیم گیری صحیح نباشند ، مانند پوشیدن پوشینه سالمندان ، تغییر یا تعویض لباس یا پیروی از رژیم دارویی ضروری .
تشخیص به موقع زوال عقل می تواندتا حد زیادی جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته و پرستار سالمند را برای انجام یک برنامه ریزی دقیق و مراقبت کافی از سالمند آماده نماید.

استفاده از خدمات مراکز مراقبتی معتبر و پرستاران با تجربه:

گاهی اطرافیان و اعضای خانواده سالمند علیرغم رعایت تمام تکنیکهای فوق باز هم قادر به متقاعد نمود سالمند به استفاده از پوشینه نمی باشند و لازم است این کار توسط یک فرد ماهر و باتجربه انجام پذیرد .
بهترین گزینه در این شرایط استفاده از پرستار سالمند با تجربه ای است که سابقه درخشانی در خدمت رسانی به سالمندان داشته باشد.

مرکز پرستاری پرستار اول با داشتن کادری با تجربه و توانمند در خصوص خدمت رسانی به سالمند ، کودک و بیمار آماده ارائه خدمات شبانه روزی به سالمندان گرامی می باشد. کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید و در اسرع وقت از خدمات پرستاران باتجربه این مرکز بهره مند گردید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.