تاریخ انتشار: سپتامبر 13, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
روش‌های نگهداری از معلولین + ویژگی‌های پرستار فرد معلول

مراقبت از افراد دارای معلولیت یک مسئولیت مهم و ضروری است که نیاز به همدلی، دلسوزی و دانش تخصصی دارد. با تمرکز بر نیازها، توانایی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها و انجام مراقبت حرفه‌ای، می‌توانیم محیطی را ایجاد کنیم که کیفیت زندگی آن‌ها افزایش پیدا کند. ویژگی پرستار معلولین، در واقع به همین وظایف خاص و مسئولیت‌ها مربوط می‌شود. در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول روش های پرستاری از معلولین را بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

مراقبت و نگهداری از معلولین در منزل

روش های پرستاری از معلولین، با نیازهای این افراد مرتبط بوده و باید با ظرافت و دقت کافی دنبال شوند. در اینجا نگاهی به راه های پرستاری از معلولین خواهیم داشت:

 1. رویکرد شخص محور
 2. دسترسی و فناوری کمکی
 3. حمایت عاطفی و ذهنی
 4. آموزش و توسعه مهارت

در ادامه توضیح کامل‌تری‌ از فهرست مطلب نگهداری از معلولین ذکر شده است.

1. رویکرد شخص محور

رویکرد شخص محور در ارائه مراقبت از معلولان یک اصل اساسی است. این شامل شناخت و احترام به فردیت، استقلال و منزلت هر فرد است. با مشارکت دادن آن‌ها در فرآیند تصمیم‌گیری و پذیرفتن اولویت‌هایشان، آن‌ها را قادر می‌سازیم تا فعالانه در فرایند کلی پرستاری مشارکت کنند که این امر حس مالکیت و استقلال فرد معلول را تقویت خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله: خدمات اعزام پرستار

2. دسترسی و فناوری کمکی

ایجاد دسترسی راحت و تسهیل شده در محیط منزل برای معلولان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در شمار وظایف پرستاری قرار می‌گیرد. این شامل دسترسی فیزیکی مانند رمپ، آسانسور و فضاهای زندگی اصلاح شده و همچنین دسترسی دیجیتال از طریق وب سایت‌ها، برنامه‌ها و فناوری‌های کمکی است.

پرستاری.از.بیمار.معلول

رویکرد شخص محور در ارائه مراقبت از معلولان یک اصل اساسی است.

همینطور وسایل کمکی مانند سمعک، صفحه‌خوان‌ها، کمک‌های حرکتی و تجهیزات تطبیقی می‌توانند ارتباطات، تحرک و استقلال کلی این افراد را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

3. حمایت عاطفی و ذهنی

مراقبت از معلولان نه تنها نیازهای جسمی آن‌ها را در برمی‌گیرد، بلکه رفاه عاطفی و روانی افراد را نیز شامل می‌شود. ایجاد یک محیط امن و حمایتی که ارتباط باز، گوش دادن فعال و همدلی را تشویق می‌کند، بسیار مهم است. تشویق آن‌ها به ابراز احساسات و ارتباط با گروه‌های حمایتی، می‌تواند به رفع نیازهای عاطفی آن‌ها و ارتقای سلامت روانی کمک کند.

4. آموزش و توسعه مهارت

ترویج یادگیری همیشگی و توسعه مهارت برای افراد دارای معلولیت ضروری است. فراهم کردن دسترسی به آموزش فراگیر، آموزش حرفه‌ای و ایجاد فرصت‌های شغلی به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را توسعه داده، عزت نفس خود را افزایش دهند و شانس خود را برای داشتن زندگی مستقل و رضایت بخش افزایش دهند. تطبیق رویکردهای آموزشی با سبک‌ها و قابلیت‌های یادگیری منحصربه‌فرد هر شخص معلول، راه را برای رشد و توسعه شخصی هموار می‌کند.

پیشنهاد مقاله: پرستاری از بیماران قطع نخاع

نکات مهم در مراقبت از معلولین

پرستاری و مراقبت از یک فرد معلول در منزل، تجربه‌ای معنادار است و با هر شکل دیگری از پرستاری، تفاوت دارد. این شامل ارائه مراقبت دلسوزانه است و پرستار بیمار باید با فرد معلول و حتی اعضای خانواده او، پیوند قوی برقرار کند. ایجاد حس اعتماد و تفاهم، کمک خواهد کرد تا طریقه نگهداری از معلولین ساده‌تر شده و پرستار بتواند وظایف خود را به شکلی بهتر ایفا کند.

به این ترتیب پرستار می‌تواند خود را با نیازهای منحصر به فرد بیمار تطابق داده و از سلامت جسمی و عاطفی او نیز اطمینان خاطر حاصل کند. یک پرستار معلول باید به صورت روزانه، طیف وسیعی از وظایف، از دقت به زمان داروها و نظارت بر علائم حیاتی گرفته تا کمک به تحرک و فعالیت‌های روزانه را به انجام برساند.

 

همین طور کمک به بهداشت

وظایف پرستار معلول در منزل

یک پرستار معلول باید به صورت روزانه، طیف وسیعی از وظایف را به انجام برساند.

شخصی یا تهیه وعده‌های غذایی مفید در شمار وظایف پرستاری از فرد معلول قرار می‌گیرد. در نهایت پرستاری از یک فرد معلول در منزل، باید به سمتی برود که تغییرات مثبتی در زندگی فرد ایجاد شده و بتواند مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را بهبود بخشد.

وظایف پرستار معلول کدامند؟

خصوصیت پرستار معلولین در بالا بردن سطح کیفیت زندگی بیمار معلول، تاثیر بسیار زیادی دارد. وظایف پرستار معلول را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • ارائه مراقبت و حمایت دلسوزانه
 • درک نیازها و چالش‌های خاص هر فرد معلول
 • اجرای برنامه‌های مراقبت فرد محور
 • ارتباط موثر با بیمار و خانواده او
 • یادگیری مداوم و ارتقاء مهارت‌های پرستاری
 • همکاری با یک تیم چند رشته‌ای از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی
 • ارتقای استقلال و به حداکثر رساندن کیفیت زندگی فرد معلول
 • دنبال کردن داروها و زمان استفاده از آن‌ها
 • تضمین محیط فیزیکی ایمن و در دسترس برای بیمار
 • نظارت و مدیریت هرگونه شرایط یا عوارض سلامتی موجود
 • نگهداری سوابق پزشکی دقیق
 • حمایت از حقوق و نیازهای فرد معلول
 • ارائه مراقبت و پشتیبانی 24 ساعته در صورت نیاز
 • حمایت از بیمار با انجام تمرینات فیزیوتراپی و توانبخشی

پیشنهاد مقاله: مراقبت از بیمار سکته مغزی چگونه است؟

راه های مراقبت از معلولین

در این مطلب راه های مراقبت از معلولین را دنبال کردیم و دیدیم که طریقه مراقبت از معلولین چیست. با اتخاذ یک رویکرد شخص محور، فراهم کردن دسترسی، ارائه حمایت عاطفی، تسهیل آموزش و توسعه مهارت‌ها و حمایت، می‌توان شرایط زندگی فرد معمول را به مراتب بهتر پیش برد.

البته، به یاد داشته باشید که برای مراقبت از معلولین باید از پرستارانی که مهارت لازم را داشته و نکات پرستاری از افراد معلول را می‌دانند، کمک بگیرید. به این منظور، به سراغ پرستاران موسسه پرستار اول بروید. پرستاران این موسسه آموزش دیده هستند و مهارت لازم برای مراقبت و بهبود کیفیت زندگی فرد معلول را دارند.


سوالات متداول

وظایف پرستار معلولین چیست؟

برقراری ارتباط موثر و مثبت با فرد معلول و رسیدگی به امور جسمی و روانی او، از جمله وظایفی است که یک پرستار باید در نظر داشته باشد.

مهم‌ترین ویژگی پرستار معلولین کدام است؟

صبر و حوصله و درک و دانش نسبت به وضعیت معلولیت فرد، از جمله ویژگی‌هایی هستند که پرستار معلول باید داشته باشد.

طریقه نگهداری از معلولین چگونه است؟

برای نگهداری از معلولین، باید محیط زندگی فرد ایمن بوده و امکانات حرکتی و مراقبتی، در سطح بالا ایجاد شوند.

چالش‌های مراقبت و نگهداری از معلولین در منزل کدامند؟

مشکلات حرکتی، بهداشت شخصی، تعاملات روحی و دیگر مشکلات مشابه، از جمله چالش‌هایی هستند که در مراقبت از معلولین تجربه می‌کنیم.

آیا مراکز معتری برای نگهداری از بیمار معلول وجود دارد؟

بله مراکز نگهداری از بیمار معلول وجود دارد و  می‌توانید برای پرستاری از این عزیزان پرستار معلول در منزل نیز استخدام کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.