تاریخ انتشار: آگوست 22, 2020نویسنده: دسته بندی: بیماری, عمومی
مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس چه ویژگی هایی دارد و چه نکاتی باید رعایت گردد

خواه مراقب بیمار ام اس MS ) Multiple sclerosis ) فردی از نزدیکان بیمار باشد یا یک پرستار که برای این کار استخدام شده باشد، تمام تغییراتی که در زندگی مراقب بیمار ام اس صورت می پذیرد، بخشی از تغییراتی است که مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS با خود به همراه دارد. این تغییرات برای پذیرفتن بخش بزرگتری در زندگی روزمره بیمار انجام می­شوند و هر چند کوچک هم که باشند، می توانند این دوره گذار را آسان تر کنند.

 

نکاتی برای پرستار بیمار مبتلا به ام اس MS

 به زندگی روزمره­ بیمار کمک کنید.

شاید لازم باشد برای بیمار وسیله حمل و نقل ترتیب دهید و کارهای بیرون از خانه­ بیمار مبتلا به ام اس MS را انجام دهید. انجام کارهای خانگی مانند تمیز کردن، آشپزی، خرید، شستن لباس­ها نیز ممکن است جزوی از مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS باشد.

بسته به علائم بیماری فرد، ممکن است پرستار مجبور شود در موارد ابتدایی مانند لباس پوشیدن، تغذیه، توالت رفتن و حمام کردن نیز به بیمار مبتلا به ام اس MS کمک کند.

در خانه تغییرات لازم را ایجاد کنید.

کمک به بیمار مبتلا به ام اس MS برای داشتن استقلال بیشتر برای هر دوی شما مفید است. شاید لازم باشد در راستای مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS  در زمینه تجهیزاتی مانند واکر یا ویلچر تحقیقاتی انجام دهید.

سطوح شیب دار، درهای عریض­تر و تجهیزات درون حمام به بیمار مبتلا به ام اس MS کمک می کند تا در محیط خانه احساس امنیت بیشتری کند و راحت تر در خانه حرکت کند. شاید لازم باشد از یک متخصص کاردرمانی یا طب فیزیکی برای پیشنهاد دادن  تغییرات خاصی در منزل کمک گرفته شود.

ایجاد یک سبک زندگی سالم.

ویکتوریا لوویت، دکترای روانشناسی عصبی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک می گوید: “بسیاری از مبتلایان به ام اس سعی در بهبود رژیم غذایی خود دارند. شما به عنوان یک پرستار سالمند، می توانید در این راه قدم بردارید و به آنها بپیوندید.”

لوویت پیشنهاد می کند در راستای مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS عادت هایی ایجاد کنید که سلامت بیمار شما را بهبود ببخشد، مانند آشپزی و سالم غذا خوردن، ورزش کردن و در صورت مشاهده تغییرات خلقی، از یک متخصص کمک بگیرید.

نظارت بر مراقبت پزشکی.

شاید لازم باشد که برای مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS ملاقات­های پزشکی را پیگیری کنید، به مطب پزشک بروید، بر مصرف داروهای بیمار نظارت کنید، در زمینه تزریقات کمک کنید و حواس­تان به عوارض جانبی داروها باشد.

خود را جزئی از تیم پزشکی بدانید. آنچه می توانید در مورد MS یاد بگیرید. از پزشک، از کتاب ها و سایر منابع برای یادگیری استفاده نمایید.

 

مراقبت از بیماران مبتلا به ام اس MSو بدن درد

 

انتظار مسائل غیر منتظره را در مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس داشته باشید.

آنچه شما به عنوان یک پرستار بیمار مبتلا به ام اس MS انجام می دهید ممکن است روز به روز تغییر کند.

لوویت می گوید: “بزرگترین مسئله در مورد MS، غیرقابل پیش بینی بودن آن است.” ممکن است روزی بیمار شما احساس خوبی داشته باشد و روز دیگر ممکن است خسته باشد.

یک پرستار که در حوزه مراقبت از بیماران مبتلا به ام اس فعالیت دارد، می گوید: “عدم اطمینان بزرگترین چالش است.” او می گوید، بیمار ها بعضی اوقات اوضاعشان خوب است و ناگهان به دلیل عوارض ناگهانی در بیمارستان بستری می شود. پرستار و بیمار باید بیاموزند که با شرایط کنار بیایند.

 

هنگام نیاز کمک بگیرید

بسیاری از مراقبین و متخصصان می گویند که کلیدِ انجام مناسب مراقبت از بیمارِ مبتلا به ام اس MS به عنوان یک پرستار این است که بدانید چه موقع از دیگران درخواست کمک کنید.

دوستان و خانواده: 

به دوستان و خانواده بگویید که شما به کمک آنها احتیاج دارید و از کمک آنها استقبال می کنید. به همسایگان  خود دسترسی پیدا کنید. زمینه ­ای که آنها می توانند به شما  کمک کنند را مشخص کنید. لیستی از شماره تلفن ها و کارهایی که می توانند انجام دهند را تهیه کنید.

پرستاری از بیمار مبتلا به ام اس MS

مراکز پرستاری.

در صورت نیاز به استراحت، می توانید به مراقبت از بیرون خانه برای بیمار خود متکی شوید. به عنوان مثال برای استفاده از پرستارشبانه روزی در منزل می توانید به مراکز معتبر در این خصوص مراجعه نمایید . مرکز پرستاری پرستار اول آماده ارئه خدمات به بیمارن محترم و خانواده های آن عزیزان به صورت شبانه روزی می باشد.

کمک در منزل.

اگر خودتان، از عضو  بیمار خانواده تان مراقبت می کنید در نظر داشته باشید که یک پرستار در منزل استخدام کنید. بعضی خانواد ها که با این مشکل روبرو هستند یک پرستار در طول هفته استخدام کرده است تا بتوانند به سر کار رفته  و یا  استراحت کنند. پرستار به شما در مدیریت نسخه های بیمار کمک می کند، با مطب پزشک صحبت می کند و زخم های بیمار که نیاز به مراقبت ویژه دارند را وارسی می کند.

اهمیت سلامت پرستار در مراحل مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس

وقتی مراقب یک بیمار ام اس هستید، مراقبت از خود نیز مهم است. هر روز ورزش کنید، خوب غذا بخورید و شب ها خوب بخوابید. برای معاینات منظم به پزشک مراجعه کنید.

همچنین مطمئن شوید که پس از انجام کارهای روزمره استراحت می کنید. به عنوان مثال  لازم است پرستار هر ماه با گروهی از مراقبین دیگر زمانی را صرف نموده و پیرامون مشکلات این کار صحبت و گفتگو نمایند.

این افراد به دلیل اینکه همه  در شرایط مشابهی قرار دارند قادرند  نگرانی های یکدیگر را واقعاً درک م. گاهی اوقات با من مشاوره در مورد مراقبت، مالیات و یا مسائل مربوط به سیاست های بهداشتی را به اشتراک می گذارند. اوقات دیگر، آنها به راحتی در مورد فیلم و ورزش صحبت می کنند.

لوویت می گوید گروه های حمایتی می توانند کمک بزرگی برای مراقبان بیماران ام اس MS باشند. شما از پشتوانه عاطفی و چشم­انداز تازه ای که در طول مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS نیاز است، بهره­مند خواهید شد.

پیشگیری و مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS

 

وقتی پرستار هستید، انتظار تغییرات پیش رو را داشته باشید. ممکن است شما یک به کارشناس انواع  داروهای ام.اس یا خدمتگزار انجام کارهای خانه تبدیل شوید. بسیاری می گویند ترفندِ موفقیت در مراقبت از بیمار مبتلا به ام اس MS، انعطاف پذیری و وفق دادن خود با هر موردی است که نقش جدید شما ممکن است طلب کند

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.