تاریخ انتشار: می 15, 2021نویسنده: دسته بندی: بیماری, سالمند, کودک, مقالات
کشیدگی عضله کشاله ران و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

کشیدگی عضله کشاله ران  Groin Strain نوعی آسیب به کشاله ران است – ناحیه ای از بدن که شکم به پا متصل می شود و عضلات داخلی ران به استخوان شرمگاه متصل می شوند.

علل کشیدگی عضله کشاله ران 

به طور معمول ، کشیدگی کشاله ران در عضلات قسمت فوقانی ران در نزدیکی استخوان شرمگاهی یا در جلوی ران ایجاد می شود. این آسیب دیدگی بیشتر در ورزشکاران و مردان مشاهده می شود. با این حال ، فعالیت های خاص می تواند خطر ابتلا به کشیدگی کشاله ران را برای هر کسی افزایش دهد.

کشیدگی کشاله ران می تواند در حین دویدن با سرعت زیاد یا هر نوع فعالیتی که به حرکت شدید پا نیاز دارد ، مانند پرش ، لگد زدن با پا یا تغییر جهت در هنگام دویدن ، ایجاد شود.

در امریکا درجات مختلف کشیدگی کشاله ران 10٪  ناشی از آسیب های هاکی و 5٪  ناشی از  آسیب های فوتبال را تشکیل می دهد. فیزیوتراپیست ها با کاهش درد و کمک به بیماران در بهبود قدرت عضلانی و حرکت پا و افزایش سرعت بهبودی ، کشیدگی کشاله ران را درمان می کنند.

 

کشیدگی عضله کشاله ران چیست؟

کشیدگی کشاله ران کشش بیش از حد یا آسیب پارگی عضلات ران داخلی یا جلوی ران است. کشیدگی کشاله ران  باعث می شود که راه رفتن ، بلند کردن زانو یا حرکت دادن پا  به خارج از بدن یا به داخل بدن  دشوار و دردناک  باشد . کشیدگی کشاله ران می تواند در اثر استفاده بیش از حد از عضلات یا انقباض ناگهانی عضلات آنها ایجاد شود. آسیب جدی  وقتی رخ می دهد که عضلات یا خیلی منقبض شده اند یا خیلی زیاد کشیده شده اند.

درجات مختلف کشیدگی عضله کشاله ران با توجه به میزان آسیب عضلانی که رخ می دهد شامل موارد زیر است:

 

درجه 1: کشش ملایم یا جزئی یا پارگی چند فیبر عضلانی.

در این حالت عضله لطیف و دردناک است اما قدرت طبیعی خود را حفظ می کند. استفاده از پا مختل نمی شود و راه رفتن طبیعی است.

درجه 2: کشش متوسط ​​یا پارگی درصد بیشتری از فیبرهای عضلانی.

احساس حساسیت و درد بیشتر ، از دست دادن قابل توجهی از قدرت عضله و گاهی کبودی وجود دارد. استفاده از پا به طور محسوسی مختل می شود و لنگیدن هنگام راه رفتن شایع است.

درجه 3: پارگی شدید فیبرهای عضلانی ، گاهی پارگی کامل عضله.

هنگام بروز آسیب ممکن است یک صدای پارگی شنیده یا احساس شود. کبودی واضح است و ممکن است گاهی اوقات  یک “فرورفتگی” در عضله در زیر پوست در محل پارگی دیده شود. استفاده از پا به شدت دشوار است و قرار دادن وزن بدن روی پا بسیار دردناک است.

چگونه یک متخصص طب فیزیکی می تواند به درمان کشیدگی عضله کشاله ران کمک کند؟

فیزیوتراپیست شما یک برنامه درمانی خاص برای سرعت بخشیدن به بهبودی شما طراحی می کند. این برنامه شامل تمرینات و معالجاتی است که می توانید در خانه انجام دهید . انجام منظم این تمیرینات به شما در بازگشت به سبک زندگی و فعالیت های عادی روزانه کمک خواهد کرد.

تشخیص کشیدگی عضله کشاله ران 

اقدامات لازم در 24 تا 48 ساعت اول آسیب :

 

بلافاصله پس از معاینه عضله توسط دکتر طب فیزیکی ممکن است اقدامات زیر توصیه گردد :

 

با اجتناب از پیاده روی یا هرگونه فعالیتی که باعث درد می شود ، به محل آسیب استراحت دهید. برای کاهش فشار بیشتر روی عضلات هنگام راه رفتن ،استفاده از عصا ممکن است تجویز شود.

هر 2 ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه بسته های یخ را به روی این قسمت بمالید.

منطقه را با یک باند الاستیک فشرده کنید.

برای سایر اقدامات درمانی مانند دارو یا آزمایش های تشخیصی ، با پزشک خود مشورت نمایید .

فیزیوتراپیست شما بر اساس شرایط جسمی و اهداف منحصر به فرد شما ، یک برنامه درمانی فردی را برای شما تجویز می کند.

 

 برنامه درمانی  کشیدگی عضله کشاله ران  ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

کاهش دادن درد.

فیزیوتراپیست شما می تواند از انواع مختلف درمان ها و فن آوری ها برای کنترل و کاهش درد شما استفاده کند ، از جمله یخ ، گرما ، سونوگرافی ، تحریک الکتریکی (TENS) ، ضربه زدن ، تمرینات و درمان عملی مانند ماساژ. این روش های درمانی می توانند نیاز به داروهای ضد درد از جمله داروهای مسکن را کاهش دهند.

 

بهبود حرکت

فیزیوتراپیست شما فعالیت ها و روش های درمانی خاصی را برای کمک به بازگرداندن حرکت طبیعی در پا و لگن انتخاب می کند. این حرکات ممکن است با حرکات “غیرفعال” که درمانگر برای شما انجام می دهد تا به آرامی مفصل پا و مفصل ران خود را حرکت دهد ، شروع شود و به سمت تمرینات و کشش های فعال که خودتان انجام می دهید پیشرفت کند.

عامل کشیدگی عضله کشاله ران 

 

بهبود قدرت

تمرینات خاصی در هر مرحله از بهبودی به نفع بهبود عضله خواهد بود. متخصص طب فیزیکی  تمرینات مناسب را برای بازیابی پیوسته قدرت و چابکی بیمار انتخاب نموده  و به او آموزش می دهد. این حرکات ممکن است شامل استفاده از وزنه های خاص ، نوارهای کششی ، وسایل وزنه برداری و تجهیزات ورزشی قلبی ، مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت باشد.

 

بازگشت ایمن به فعالیت ها

فیزیوتراپیست برای تصمیم گیری در مورد اهداف بهبودی فرد بیمار ، از جمله بازگشت به محل کار یا ورزش با او همکاری خواهد کرد و برنامه درمانی را برای کمک به او در رسیدن به اهداف به بی خطرترین ، سریعترین و موثرترین شکل ممکن طراحی می کند.

فیزیوتراپیست معمولا از طریق ماساژ تمرین های عملی را انجام می دهد و به بیمار تمرینات و فعالیت های بازآموزی را آموزش می دهد. درمانگر  همچنین ممکن است تکنیک ها و تمرین های خاص ورزشی را برای کمک به بیمار در رسیدن به اهداف خاص ورزشی به او اموزش دهد .

 

جلوگیری از مجروح شدن مجدد در آینده.

فیزیوتراپیست  می تواند یک برنامه تمرینی در منزل برای تقویت و کشش عضلات اطراف ران ، بالای ساق و شکم بیمار برای جلوگیری از آسیب دیدگی مجدد کشاله ران در آینده توصیه کند. این روشها ممکن است شامل تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری برای عضلات پا ، ران و هسته عضلات  باشد.

 

جراحی کشیدگی عضله کشاله ران :

 

در موارد کشیدگی کشاله ران به ندرت جراحی ضروری است ، اما اگر عضله کشاله ران کاملاً پاره شده باشد و نیاز به ترمیم جراحی داشته باشد ، فیزیوتراپیست به بیمار کمک می کند تا درد در ناحیه آسیب دیده را به حداقل برساند ، حرکت و قدرت را بازیابی کند و پس از عمل جراحی به سریع ترین حالت ممکن به شکل اوب برگردد.

پیشگیری از کشیدگی عضله کشاله ران 

 

آیا می توان از کشیدگی عضله کشاله ران پیشگیری کرد؟

توصیه های زیر می تواند به بیمار در پیشگیری از کشیدگی کشاله ران کمک کند:

شدت فعالیت یا ورزش را به تدریج ، نه ناگهانی ، افزایش دهید. از فشار بیش از حد سریع و  خیلی ناگهانی خودداری کنید.

همیشه قبل از شروع ورزش یا فعالیت بدنی سنگین خود را گرم کنید.

روزانه یک برنامه تمرینی قدرت و انعطاف پذیری مداوم را دنبال کنید تا شرایط بدنی متعادل خود را حفظ کنید ، و حتی در خارج از فصل ورزش و زمستان به انجام این حرکات ورزشی پایبند باشید.

عضلات داخلی ران و کشاله ران را تقویت کنید.

کفشی بپوشید که از وضعیت خوبی داشته و از تناسب خوبی برخوردار باشد.

از روشهای صحیح لیفتینگ استفاده کنید.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا درباره هر یک از توصیه های فوق بیشتر بیاموزید ، و آموزش های خاصی را برای دستیابی به آنها ارائه خواهد نمود

مرکز پرستاری پرستار اول  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.