تاریخ انتشار: اکتبر 7, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
راهکارهایی کاربردی جهت کاهش اضطراب در سالمندان

با وارد شدن افراد به دوران سالمندی، مشکلات روحی و عاطفی از جمله اضطراب و استرس، افزایش پیدا می‌کنند. البته این موارد در خصوص تمامی سالمندان صدق نمی‌کنند، اما بیشترین فراوانی را این گروه سنی به خود اختصاص می‌دهد. خوشبختانه روش های کاهش اضطراب در سالمندان، کارآمد هستند و می‌توان با دنبال کردن این راهکارها، سطح استرس و اضطراب سالمندان را به حداقل رساند. در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری در منزل پرستار اول قصد داریم نگاهی به راهکارهای کاهش اضطراب در سالمندان بیندازیم؛ با ما همراه باشید.

راه‌هایی برای حس خوب در دوران سالمندی

برای آنکه سالمندان احساس بهتری در این دوره از زندگی خود داشته باشند، باید از راه‌های درمان اضطراب سالمندان کمک گرفت. این راهکارها، با کم کردن سطح استرس و نگرانی، کیفیت زندگی سالمند را بهبود بخشیده و به او این فرصت را می‌دهند تا حس به مراتب بهتری از روزمرگی خود داشته باشد. در واقع روش های کاهش اضطراب در سالمندان، باعث می‌شوند تا فردی که با وارد شدن به دوران سالخوردگی، رفته رفته مایوس شده و بیشترین چیزی که احساس می‌کند، ناامیدی و استرس است، رفته رفته دوباره شرایط زندگی بهتری را تجربه کرده و شادی روزافزونی پیدا کند.

سالمندان باید به این باور برسند که با پشت سر گذاشتن دوران کاری زندگی و شروع دوره سالمندی، هیچ چیز پایان نیافته و هنوز برای کارهای زیاد و البته جذاب، فرصت دارند.

اضطزاب.سالمندان

سالمندان باید به این باور برسند که با پشت سر گذاشتن دوران کاری زندگی، هیچ چیز پایان نیافته است.

برای سالمند مضطرب باید چه اقداماتی انجام داد؟

با دنبال کردن برخی دستورالعمل‌های موجود، می‌توان تا حدودی میزان استرس و اضطراب افراد سالمند را کاهش داد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین روش های کاهش اضطراب در سالمندان اشاره خواهیم داشت:

  1. برقرار کردن تعاملات اجتماعی به صورت منظم
  2. درگیر شدن در سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها
  3. ورزش و فعالیت‌های بدنی
  4. گوش دادن به موسیقی
  5. تکنیک‌های آرامش بخش
  6. دنبال کردن سبک زندگی سالم

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این فهرست می‌پردازیم.

1. برقرار کردن تعاملات اجتماعی به صورت منظم

یکی از موارد مهمی که می‌تواند به کاهش اضطراب در سالمندان کمک کند، وارد کردن آن‌ها به روابط و تعاملات اجتماعی است. از این روی تا جایی که امکان دارد سالمندان را تشویق کنید تا با شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، عضویت در باشگاه‌ها یا گروه‌ها، وقت گذراندن با دوستان و خانواده، یک زندگی اجتماعی فعال داشته باشند. این کارها کمک می‌کنند تا سالمند احساس بهتری داشته و خود را ارزشمند بیابد.

البته اهمیت زیادی دارد که فعالیت‌های اجتماعی مورد علاقه فرد سالمند را شناسایی کرده و او را بیشتر به سمت اجتماعات دلخواهش سوق دهید.

2. درگیر شدن در سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها

یکی از فاکتورهای اجتناب‌ناپذیر و مهمی که باعث می‌شود سطح استرس و اضطراب در دوران سالمندی بالا برود، بیکار شدن سالمند است. در مقابل آن سرگرم کردن سالمند، یک روش سودمند برای رفع اضطراب در فرد به نظر می‌رسد. با این حساب اگر بتوان سالمند را به اندازه بیشتری سرگرم کرد و به فعالیت‌های ممکن واداشت، اضطراب تا حدود قابل توجهی برطرف خواهد شد. به سالمندان کمک کنید تا فعالیت‌هایی که از آن‌ها لذت می‌برند را پیدا کنند؛ مثل باغبانی، نقاشی، مطالعه و موارد مشابه. درگیر شدن با سرگرمی‌ها و فعالیت‌های مختلف، توجه سالمند را از استرس منحرف کرده و حس موفقیت و لذت را برای او ایجاد خواهد کرد.

3. ورزش و فعالیت‌های بدنی

ورزش‌های ملایم مانند پیاده روی، یوگا یا شنا، برای سالمندان مناسب هستند. این فعالیت‌ها به ترشح اندورفین و کاهش سطح استرس، کمک خواهند کرد. البته اهمیت زیادی دارد که پیش از شروع هر برنامه ورزشی، حتما با پزشک مشورت کنید. ممکن است که هر یک از این ورزش‌ها برای سالمندان با شرایط خاص، مضر باشند یا نیاز باشد که تحت شرایط خاصی، دنبال شوند.

در مواردی دیگر ممکن است سالمند با شنا کردن آشنا نبوده یا در دوران سالخوردگی، توان کافی برای این کار را نداشته باشد، در این صورت شاید تنها قدم زدن در آب کم عمق استخر کافی باشد و برای رفع استرس و تنش سالمندی، اثربخش عمل کند.

4. گوش دادن به موسیقی

یکی دیگر از راهکارهای بسیار موثر برای کاهش سطح استرس سالمندان، گوش دادن به موزیک آرامش بخش است. البته به خاطر داشته باشید که اکثر سالمندان، سلیقه خاص خود را دارند و شاید یک موزیک جذاب و آرامش بخش برای آن‌ها، با چیزی که شما در نظر دارید، متفاوت باشد. اما به هر صورت گوش دادن به موزیک یک طریقه کاهش استرس در سالمندان است که اتفاقا اثربخشی فوق العاده‌ای دارد.

5. دنبال کردن سبک زندگی سالم

این فرمول برای همه افراد در هر سن و شرایطی که باشند، جواب می‌دهد: سبک زندگی سالم! هر کسی فارغ از سن و شرایطی که دارد، با دنبال کردن سبک زندگی سالم، روحیه بهتری داشته و میزان استرس و اضطراب کمتری را تجربه می‌کند. یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و اجتناب از مصرف بیش از حد کافئین، کمک خواهد کرد تا افراد وضعیت روحی بهتری داشته و استرس کمتری را متحمل شوند. به خاطر داشته باشید که کمبود خواب، یکی از اصلی‌ترین عوامل بهم ریختگی عاطفی و روحی بوده و به میزان اضطراب دامن می‌زند.

6. تکنیک‌های آرامش بخش

به جز گوش دادن به موزیک، تکنیک‌های آرامش بخش ساده دیگری نیز وجود دارند که بیشتر آن‌ها زمان کمی از فرد گرفته، اما تاثیرگذاری قابل توجهی به همراه دارند. به طور مثال تنفس عمیق، یک تکنیک عالی است که کمک می‌کند تا میزان استرس فرد سالمند در لحظه کاهش پیدا کرده و احساس به مراتب بهتری داشته باشد و برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توانید از یک پرستار سالمند باتجربه بهره بگیرید. سالمندان، روش‌های متفاوتی برای دریافت آرامش دارند و باید حتما روش مناسب برای آن‌ها شناخته شود. از این جهت اگر به دنبال کم کردن استرس این افراد هستید، حتما بهترین روش های کم کردن استرس سالمندان برای فرد مورد نظر خود را شناسایی کنید.

پیشنهاد مقاله: چه نکات مراقبتی باید برای سلامت سالمندان در نظر گرفته شود؟

آیا راهکارهای کنترل استرس برای تمام سالمندان یکسان است؟

در بالا به راهکارهایی برای کنترل استرس سالمند اشاره کردیم و دیدیم که چطور می‌توان با روش‌های مختلف و ساده، میزان اضطراب فرد سالخورده را کاهش داد. البته اگر می‌پرسید که چگونه استرس افراد مسن را کم کنیم؟

بهترین.روش.کاهش.استرس.سالمند

با وارد شدن افراد به دوران سالمندی، مشکلات روحی و عاطفی از جمله استرس، افزایش پیدا می‌کنند.

باید پیش از هر چیزی به شرایط خاص فرد سالمند و روحیات او توجه کنید. قطعا یک فرمول کلی و همیشگی، برای تمامی سالمندان، اثربخشی یکسانی ندارد. به طور مثال ممکن است یک فرد سالمند با گوش دادن به موزیک آرامش زیادی به دست بیاورد و در خصوص فردی دیگر، شرکت در فعالیت‌های گروهی کمک کننده باشد.

به رفع اضطراب افراد سالمند کمک کنید

در این مطلب بهترین روش های کاهش اضطراب در سالمندان را مرور کردیم و دیدیم که هر یک چطور می‌توانند میزان استرس افراد سالخورده را کاهش دهند. به جز مواردی که اینجا معرفی کردیم، شما چه عوامل دیگری را در شمار راهکارهای کاهش اضطراب در سالمندان قرار می‌دهید؟ حتما نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

بهترین راهکارهای کاهش اضطراب در سالمندان کدامند؟

یک روش سودمند برای رفع اضطراب در افراد سالمند، سرگرم کردن آن‌ها است که تاثیرگذاری بسیار عالی داشته و به کلی زندگی فرد سالخورده را دگرگون می‌کند.

چگونه استرس افراد مسن را کم کنیم؟

با دنبال کردن تکنیک‌های آرامش بخش و همینطور درگیر کردن سالمند در فعالیت‌های اجتماعی و گروهی، می‌توان سطح استرس را کم کرد.

علت اضطراب در افراد سالمند چیست؟

از دست دادن شغل و فعالیت کاری، دور افتادن از محیط‌های اجتماعی و فعالیت‌های همیشگی، از جمله دلایل بروز استرس و اضطراب در سالمندان هستند.

کدام سالمندان استرس و اضطراب بیشتری دارند؟

سالمندانی که با وارد شدن به دوره سالمندی، تغییرات زیادی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند، استرس و اضطراب بیشتری دارند.

آیا راهکارهای کنترل استرس برای تمام سالمندان یکسان است؟

قطعا یک فرمول کلی و همیشگی، برای تمامی سالمندان، اثربخشی یکسانی ندارد. به طور مثال ممکن است یک فرد سالمند با گوش دادن به موزیک آرامش زیادی به دست بیاورد و در خصوص فردی دیگر، شرکت در فعالیت‌های گروهی کمک کننده باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.