تاریخ انتشار: اکتبر 7, 2018نویسنده: دسته بندی: سالمند
پوکی استخوان در سالمندان و راهکارهای پیشگیری

پوکی استخوان در سالمندان

پوکی استخوان در سالمندان از مهم ترین و جدی ترین مشکلاتی می باشد که فرد با آن روبه روست. پوکی استخوان در سالمندان به بیماری اطلاق می شود که در آن تراکم استخوان کاهش می یابد و همچنین کیفیت ریز ساختار استخوان نیز به شدت از بین می رود. عوامل فوق منجر به افزایش خطر شکستگی در سالمند می شود. میزان فوت بر اثر شکستگی استخوان به خصوص استخوان لگن در سال اول بعد از شکستگی؛ در افراد سالمند به ۲۰٪ می رسد  و بیش از نیمی از افراد در باقی مانده عمر خود دچار ناتوانی می شوند. پرستار سالمندی که شما قصد همکاری با او را دارید باید شیوه های نوین پرستاری از سالمند را بداند.

پوکی استخوان در سالمندان

پیشنهاد مقاله : نقش فیزیوتراپی سالمندان در منزل

پوکی استخوان در سالمندان

پوکی استخوان در سالمندان خود عوارض متعددی را ایجاد می کند که شخص سالمند را ممکن است دچار مشکلات جدی نماید.  داشتن اطلاعات و دانش لازم در خصوص پوکی استخوان در سالمندان؛  به خصوص در افرادی که به عنوان پرستار سالمند مشغول به کار هستند می تواند در بسیاری از موارد حیاتی باشد. پوکی استخوان مخصوص دوران سالمندی نیست. بلکه عوارض آن  به دوران سالمندی می رسد. پوکی استخوان در سنین جوانی شروع می شود و شخص چون نشانه های خاصی ندارد؛ به آن توجه نمی شود و زمانی متوجه آن می شود که به دلیل عارضه ای مانند شکستگی به پزشک مراجع می کنند. در واقع  پوکی استخوان را می توان بیماری خاموش نامید.

پوکی استخوان از بیماری های بسیار خطرناک به خصوص در دوران سالمندی می باشد. زیرا که میزان مرگ و میر در آن به اندازه میزان مرگ و میر در سرطان سینه زنان است. درمان موفقیت آمیزی برای پوکی استخوان وجود ندارد. در ۹۰٪ موارد سالمند مجبور است که با عوارض ناشی از شکستگی و پوکی استخوان درگیر باشد.

پوکی استخوان در سالمندان

پوکی استخوان در سالمندان: عوامل ایجاد کننده پوکی استخوان چیست؟

شایع ترین علل ایجاد کننده پوکی استخوان در سالمندان عامل سن می باشد. هر چه سن افزایش پیدا می کند درصد بیشتری از افراد دچار پوکی استخوان می گردند. بر طبق پژوهش هایی که انجام شده است ۹۰٪ سالمندان بالای ۶۰٪ به پوکی استخوان مبتلا هستند.

دومین عامل افرادی هستند که به سن یاءسگی می رسند. به خصوص افرادی که قبل از ۴۵ سالگی یاءسه شده اند بیشتر دچار پوکی استخوان می شوند.

سومین عاملی مهم در پوکی استخوان در سالمندان افرادی هستند که دارو زیاد مصرف می کنند. داروهایی مانند لیتیوم؛ کورتون؛ فنوباربیتال؛ داروهای ضد صرع؛ سبب پوکی استخوان در سالمندان می گردد.

چهارمین عامل که سبب پوکی استخوان در سالمندان می شود؛ خانم هایی هستند که تعداد زیادی زایمان داشته اند و فاصله زایمان آنها کمتر از سه سال می باشد.

پنجمین عامل مهم دیگر در پوکی استخوان در سالمندان؛ مصرف سیگار می باشد. مصرف سیگار سبب می شود که میزان جذب کلسیم کاهش یابد. در دوران سالمندی؛ نیاز سالمندان به مصرف کلسیم روزانه ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ میلی گرم می باشد. تا استخوان ها استحکام لازم را داشته باشند.

ششمین عامل سوابق خانوادگی می باشد؛ افرادی که مادر آنها مبتلا به پوکی استخوان بوده است خود نیز با درصد بیشتری به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

هفتمین عامل در پوکی استخوان در سالمندان؛ بیماری ها می باشد. بیماری هایی مانند تیرویید؛ اختلالات گوارشی؛ میزان پایین کلسیم و ویتامین د می تواند سبب گردد فرد دچار پوکی استخوان در سالمندی گردد.

اگر شما قصد استخدام پرستار سالمند در منزل را دارید که مراقب سالمند شما باشد حتما باید پرستار سالمند را استخدام کنید که به میزان کافی از رژیم غذایی مخصوص دوران سالمندی آگاه باشد. پرستار سالمند شما باید بداند که ۳۰٪ سالمندان دچار سقوط می شوند و از این تعداد ۲۵٪ دچار شکستگی می گردد و دوباره از این تعداد ۲۵٪ آنها دچار مرگ و میر می شوند.

باید بدانید که اگر شما جزء افرادی هستید که رژیم های تغذیه ای غیر دارویی با میزان کلسیم دریافتی بالا و همچنین میزان ویتامین د بالا دارند؛ احتمال اینکه در سالمندی دچار پوکی استخوان گردند کاهش می یابد.

پوکی استخوان در سالمندان

همچنین باید دقت داشته باشید که درصد افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند در کشور ما بسیار بالاتر از مانگین جهانی می باشد به این دلیل که در اروپا میزان مصرف کلسیم ۲۵۰میلی لیتر می باشد این در حالی است که میزان مصرف در ایران ۹۰ میلی لیتر می باشد.

اگر شما تصمیم به استخدام پرستار سالمند در منزل در تهران دارید؛ می توانید با یک تماس با کارشناسان موسسه پرستاری پرستار اول ؛ بهترین و مجرب ترین پرستار سالمند را در منزل خود. در کنار سالمند خود داشته باشید.

موسسه پرستاری پرستار اول

 

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.