تاریخ انتشار: نوامبر 29, 2018نویسنده: دسته بندی: کودک, روانشناسی
5 راهکار برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها

مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها:  فرزندانمان با ارزشترین دارایی ما هستند. در طول مراحل بزرگ شدن کودکانمان، خطرهای زیادی آن ها را تهدید می کند که مراقبت از این تهدیدها به خصوص در دوران کودکی، به عهده خانواده و مراقب کودک می باشد. یکی از این تهدیدها، مراقبت از  کودکان در مقابل غریبه ها می باشد. در این مقاله 5 روش به پیشنهاد روانشناس کودک برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها پیشنهاد شده است.

مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها

راهکارهای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها چه می تواند باشد؟

 • به عنوان پدر و مادر و یا پرستار کودک کودکان خود را در مورد خطرهایی که در هر دوره از سنشان می تواند تهدید کند حرف بزنید. در مورد خطر هایی که از طرف افراد غریبه می تواند آنها را تهدید کند به زبانی که می توانند آن را درک کنند صحبت کنید. می توانید برای آن ها مثال هایی از افرادی که با این موارد مواجه شده اند را بیاورید و یک نوع ترس منطقی از افراد غریبه را برای کودکان سنین پایین خود ایجاد کنید. البته این ترس و حرف های شما نبایستی به هیچ عنوان سبب گردد که اعتماد به نفس کودکتان کاهش پیدا کند. و به شما توصیه می شود که چهارچوب این ترس فقط می بایستی در محدوده اعتماد نکردن به افراد غریبه باشد. این را می توان اولین راهکار مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها به حساب آورد.
 • به کودکان خود می توانید آموزش دهید یکی از مهم ترین این آموزش ها می تواند جرات نه گفتن به دیگران باشد. به کودکان خود یاد دهید تا در مقابل چیزهایی که دوست دارد و از طرف افراد غریبه به آن ها پیشنهاد می شود نه بگویند. معمولا مغرور بودن کودکان در مواجه با این موارد جوابگو بوده است.
 • برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها به کودکانتان یاد دهید که هیچ کس نمی تواند با زور چیزی را از آن ها بخواهد. به او گوشزد کنید که افراد غریبه در هر شخصیت و جایگاهی که باشند حتی اگر از اطرافیان؛ آشنایان و دوستانی که می شناسند نمی توانند کودکتان را به زور به انجام کاری وادار کنند.
 • به کودکانتان آموزش دهید که در مواجه با گم شدن و … خونسردی خود را حفظ کرده و به هرکسی اطمینان نکنند. به طور معمول خیلی از بچه هایی که در سنین کم گم شده و ربوده شده اند در مراکز شلوغ بوده و دلیل اصلی ربوده شدنشان هم، اعتماد به غریبه ها در حین ترس از گم شدنشان بوده است. پس به کودکان خود یادآوری کنید که در مواجه با چنین مواردی می توانند به پلیس یا حراست یا افراد فروشنده آن مکان مراجعه کنند. خونسردی در این زمان مهمترین مسئله است. طبیعی است کودکان سن پایین نمی توانند خونسردی خود را در هنگام گم شدن حفظ کنند پس به صورت آزمایشی چندین بار در محیط های امن به کودکتان این را آموزش دهید و تمرین کنید که در صورت گم شدن حتما به جاهای امن مراجعه کند.
 • برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها به کودکان خود یاد دهید در هنگام بیرون رفتن یا … از ترک کردن یا دور شدن از خانواده خودداری کنند. بخصوص برای کودکان در سنین پایین. لازم به ذکر است که طبیعی است که کودک می خواهد در هر محیطی با هم سن و سال های خود بازی کند یا دنبال چیزهای جدید رفته و آن ها را لمس کند ولی این را به کودکان خود گوشزد کنید که همه کارهایی که انجام می دهد باید در مقابل دید خانواده باشد.

مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها

نکات دیگر در خصپوص مراقبت از کودکان

 • همیشه نام و نام فامیلی کودک را به او آموزش دهید.
 • لازم و ضروری می باشد که اگر کودک در سنی قرار دارد که می توانید آدرس و شماره تلفن منزل و یا شماره همراه والدین و یا کسی که وظیفه پرستاری از کودک را بر عهده دارد از حفظ نماید به او آموزش دهید و بارها و بارها با او تمرین نمایید. البته ضروری است که برای در نظر گرفتن جوانب احتیاط در کاغذی نوشته و در کیف کودک و یا در جیب لباس هایش قرار دهید. و او را نیز در جریان این امر بگذارید.
 • لازم به توضیح و تذکر است که به هیچ عنوان برای این که کودکان خود را آگاه کنید نمی بایستی قصه های ترسناک و وحشتناک و یا داشتان هایی که خارج از درک و فهم کودک است به او بگویید. زیرا که اطمینان داشته باشید این موارد سبب می گردد که کودک احساس ترس بسیاری داشته باشد و در روحیه او تاثیر منفی بگذارد.
 • یکی از مهم ترین و حساس ترین موردی که باید به کودکان آموزش داده شود آموزش محافظت از بدن خود در مقابل غریبه ها می باشد. حتما می بایستی به صورت منطقی و حساب شده و همچنین با در نظر گرفتن سن کودک می بایستی به کودک بگویید که هیچ کس حتی افرادی را که می شناسد اجازه ندارد که بدن کودک را لمس کند و اگر شاهد این مورد شد حتما و حتما می بایستی با والدین خود این مورد را بیان نماید.
 • به هیچ عنوان اگر زمانی کودک شما مورد و یا مشکلی را با شما مطرح می کند حتی اگر آن مورد خیلی مهم نباشد به او نخندید. سعی کنید با طیب خاطر و با حوصله به حرف های او گوش کنید و حتی در صورت لزوم سوالاتی را از او بپرسید که خاطر جمع گردد شما به حرف های او گوش می کنید. این امر سبب می گردد که اگر زمانی کودک از سمت غریبه و یا حتی آشنایی مورد آزار و اذیت قرار بگیرد با خیال راحت بتواند این موضوع را با شما در میان بگذارد.
 • برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها؛ به عنوان پرستار بچه به او آموزش دهید که در زمان های بحرانی می توانند قوانین و مقررات را نقض کنند به عنوان مثال با صدای بلند جیغ بزنند و یا در صورت لزوم وسایل را بشکنند و … و فرار کنند.

مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها

وظیفه اصلی برای مراقبت از کودکان در مقابل غریبه ها بر عهده چه کسانی هست؟

وظیفه اصلی محافظت از کودکان در مقابل تهدید های جامعه در هر سنین به عهده خانواده بخصوص پدر و مادر می باشد. این را فقط باید در نظر گرفت که در حین آموزش به کودکان خود برای محافظت از غریبه ها و دیگر تهدیدهای جامعه، از آن ها یک بچه ترسو به بار نیاورید. همیشه آن ها را شجاع تلقی کرده و اعتماد به نفس آن ها را در مواجه با این تهدیدها دوچندان کنید و به آن ها یاد دهید که در هر سنی قرار داشته باشند حق انتخاب دارند و هیچ کس نمی تواند آن ها را به زور یا به قصد فریب دادن، مجبور به انجام کاری بکند.

موسسه پرستاری

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.