تاریخ انتشار: جولای 31, 2023نویسنده: دسته بندی: بیماری
مراقبت از بیماران شیمی درمانی در منزل

مراقبت از بیماران شیمی درمانی در منزل یکی از مراحل بسیار مهم درمانی در بیماران مبتلا به سرطان، شیمی درمانی است. به خاطر ضعف شدید سیستم ایمنی بدن، بیمار در این مرحله بسیار آسیب پذیر بوده و باید مراقبت‌های ویژه‌ای از او به عمل بیاید. اصولا تمام افراد جامعه نمی‌توانند از یک بیمار که در حال انجام شیمی درمانی می‌باشد، پرستاری کنند. علم و تجربه‌ پرستار می‌تواند روند درمان بیماری را تا به اندازه‌‌ زیادی جلو بیندازد. به همین دلیل است که خانواده‌ها برای مراقبت از بیماران شیمی درمانی یک پرستار با تجربه را استخدام می‌کنند. ما در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول قصد داریم تا در مورد نحوه‌ مراقبت از بیماران شیمی درمانی در منزل صحبت کنیم. اگر شما هم مسئولیت پرستاری از یک بیمار شیمی درمانی را بر عهده دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مراقبت از بیماران شیمی درمانی

همان طور که می‌دانید بیمارانی که درگیر بیماری سخت سرطان هستند، در اغلب موارد باید شیمی درمانی کنند. در دوران شیمی درمانی فرد از نظر جسمی بسیار ضعیف شده و نیاز به مراقبت بیشتری دارد. از طرفی دیگر بیمار از نظر روحی هم بسیار ضعیف می‌شود و شما باید بتوانید که حال روحی بیمارتان را بهبود ببخشید. در این دوران اگر بیمار ناامید شود، بیماری خیلی سریع‌تر پیشرفت کرده و بیمار خیلی زود از درمان خسته می‌شود. به همین دلیل است که می‌گوییم مراقبت از بیماران شیمی درمانی باید توسط یک پرستار با تجربه و حرفه‌ای انجام شود. پرستاری که تحربه‌ پرستاری از مبتلایان به شیمی درمانی را داشته باشد، خیلی راحت‌تر می‌تواند بیمار شما را از نظر جسمی و روحی به حالت نرمال برساند. شما برای پرستاری از بیماران شیمی درمانی حتما باید از یک پرستار با تجربه و دلسوز استفاده کنید. چون کوچک‌ترین اشتباه برای بیمار بسیار خطرناک بوده و ممکن است صدمات جبران ناپذیری به بیمار بزند. برای همین پزشکان و متخصصان علم پزشکی توصیه می‌کنند که برای نگهداری از بیمار شیمی درمانی در منزل حتما از یک پرستار متخصص استفاده کنید‌.

پیشنهاد مقاله: عوارض شیمی درمانی – حالت تهوع بعد از شیمی درمانی

وظایف پرستار شیمی درمانی

مراقبت از بیماران شیمی درمانی به خاطر شرایطی که دارند، بسیار سخت است. چون همان طور که گفتیم بیمار هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی نیاز به مراقبت و توجه دارد. در چنین شرایطی پرستار باید بسیار با تجربه باشد تا بتواند به بهترین شکل از بیمار شیمی درمانی شما مراقبت کند. نگهداری از بیمار شیمی درمانی در منزل مستلزم رعایت نکات مختلفی می‌باشد. ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم نکات مراقبت از بیماران شیمی درمانی را مورد بررسی قرار دهیم.

برخی از مهم‌ترین نکات پرستاری از بیماران شیمی درمانی در منزل عبارتند از:

  • کاهش استرس
  • جلوگیری از عفونت دهانی
  • عدم استفاده از دخانیات
  • کنترل رژیم غذایی
  • انتقال بیمار به بیمارستان

کاهش استرس

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند حال بیمار شما را بدتر کند، ایجاد استرس و تنش است. بیمار شیمی درمانی نباید دچار استرس و تنش‌های عصبی شود. شخصی که وظیفه پرستاری از بیماران شیمی درمانی را بر عهده دارد، باید بیمار را از استرس و تنش‌ها دور کند و فضا را برای ایجاد آرامش او آماده نگهدارد..

کاهش استرس در شیمی درمانی

یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند حال بیمار شما را بدتر کند، ایجاد استرس و تنش است.

جلوگیری از عفونت دهانی

پرستار بیمار شیمی درمانی باید مراقب باشد تا بیمار به هیچ عنوان دچار عفونت دهانی نشود. برای این کار باید بیمار را ترغیب کند تا از مسواک استفاده کند. همچنین تا سه روز بعد از شیمی درمانی بهتر است که بیمار در کنار مسواک از دهانشویه و آب نمک هم استفاده کند.

عدم استفاده از دخانیات

یکی از مواردی که می‌تواند حال بیمار را وخیم‌تر کند، استفاده از دخانیات است. شخصی که وظیفه مراقبت از این بیماران را بر عهده دارد، باید مراقب باشد که بیمار به هیچ عنوان از دخانیات استفاده نکند. همچنین پرستار باید مراقب باشد تا بیمار به هیچ عنوان در معرض دود دخانیات قرار نگیرد.

کنترل رژیم غذایی

یکی از مهم‌ترین نکات مراقبت از بیماران شیمی درمانی توجه به نوع تغذیه آن‌ها است. در طول دوران شیمی درمانی، بیمار باید تغذیه بسیار سالمی داشته باشد. عدم استفاده از غذاهای چرب و سرخ کرده، همچنین استفاده نکردن از غذاها و خوراکی‌های قندی در این دوران بسیار مهم است. در این دوران بیمار باید بیشتر از مواد سالمی مانند سبزیجات میوه‌جات استفاده کند. تغذیه مناسب می‌تواند روند درمانی بیمار را سرعت بیشتری ببخشد.

پیشنهاد مقاله: سرطان مری و هر آنچه برای درمان آن باید بدانید

انتقال بیمار به بیمارستان

یکی دیگر از وظایف پرستاران بیماران شیمی درمانی این است که در مواقع لزوم بیمار را به بیمارستان منتقل کنند. اگر بیمار علائمی مانند سرفه شدید، خلط خونی، سوزش ادرار، حالت تهوع، سر درد شدید، تب، تنگی نفس و … را دارد، باید پرستار در کمترین زمان ممکن بیمار را به بیمارستان منتقل کند.

این نکات برخی از مهمترین نکات مراقبت از بیماران شیمی درمانی بود که پرستاران بیماران شیمی درمانی در منزل باید آن‌ها را رعایت کنند.

مزایای استخدام پرستار برای بیماران شیمی درمانی

همانطور که گفتیم در بسیاری از موارد خانواده‌ها علم، تخصص ،تجربه پرستاری از بیماران شیمی درمانی را ندارند. به همین دلیل است که برای نگهداری از بیماران شیمی درمانی در منزل توصیه می‌شود که یک پرستار با تجربه استخدام کنید. یکی از مهمترین مزایای مراقبت از بیماران شیمی درمانی توسط یک پرستار این است که پرستاران علاوه بر اینکه علم پزشکی نگهداری از بیماران را دارند، انواع داروها و علائم بیماری‌ها را نیز به خوبی می‌شناسند. همچنین به خاطر این که از بیماران مشابه پرستاری کرده‌اند، می‌توانند حال بیمار شما را از نظر روحی و جسمی بهتر کنند. پس بهتر است برای مراقبت از بیماران شیمی درمانی در منزل از یک پرستار با تجربه کمک بگیریم تا بیمار در کمترین زمان ممکن به بهبودی کامل برسد.

استخدام پرستار برای بیماران شیمی درمانی

برای بیماران شیمی درمانی استخدام پرستار از مزایای ویژه‌ای برخوردار است.

چرا اعزام پرستار شیمی درمانی در منزل از پرستار اول؟

امروزه موسسات زیادی هستند که اقدام به ارائه خدمات پرستاری در منزل می‌کنند که یکی از این موسسات موسسه پرستار اول است. موسسه پرستار اول با سال‌ها تجربه در ارائه خدمات پرستاری در منزل، تمام تلاش خود را برای انتخاب و همکاری با بهترین و با تجربه‌ترین پرستاران می‌کند. حساسیت‌های این موسسه در استخدام پرستاران بسیار بالا می‌باشد. به همین دلیل است که شما می‌توانید با خیالی راحت اقدام به استخدام پرستار از موسسه پرستار اول کنید. شما با استخدام پرستار از این موسسه می‌توانید روند درمان بیمار خودرو سریع‌تر کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان شما می‌توانید با کارشناسان پرستار اول در ارتباط باشید.

پیشنهاد مقاله: فواید چای سبز و زنجبیل در سلامت بدن

کلام پایانی

در این مقاله از پرستار اول، نحوه پرستاری از مبتلایان به شیمی درمانی شیمی درمانی در منزل که مهم‌ترین دغدغه خانواده این عزیزان است، مورد بررسی قرار دادیم. گفتیم حفظ آرامش، کلید اصلی در درمان این بیماران است. علاوه بر این مهم‌ترین نکاتی که برای مراقبت از بیمار مبتلا به سرطان را که باید بدانید، برای شما بیان کردیم. امیدواریم با خواندن این مقاله توانسته باشیم نقش خود را برای کمک در پرستاری و مراقبت از این بیماران ایفا کرده باشیم.


سوالات متداول

مراقبت از بیماران شیمی درمانی چگونه است؟

مراقبت از بیماران شیمی درمانی باید توسط یک پرستار با تجربه و حرفه‌ای انجام شود. پرستاری که تحربه‌ پرستاری از مبتلایان به شیمی درمانی را داشته باشد، خیلی راحت‌تر می‌تواند بیمار شما را از نظر جسمی و روحی به حالت نرمال برساند.

وظایف پرستار شیمی درمانی چیست؟

نگهداری از بیمار شیمی درمانی در منزل مستلزم رعایت نکات مختلفی می‌باشد مانند، کاهش استرس، جلوگیری از عفونت دهانی، عدم استفاده از دخانیات، کنترل رژیم غذایی، انتقال بیمار به بیمارستان

کنترل رژیم غذایی برای کنترل بیماری سیمی درمانی به چه معنا است؟

در طول دوران شیمی درمانی، بیمار باید تغذیه بسیار سالمی داشته باشد. عدم استفاده از غذاهای چرب و سرخ کرده، همچنین استفاده نکردن از غذاها و خوراکی‌های قندی در این دوران بسیار مهم است.

مزایای استخدام پرستار برای بیماران شیمی درمانی چیست؟

یکی از مهمترین مزایای مراقبت از بیماران شیمی درمانی توسط یک پرستار این است که پرستاران علاوه بر اینکه علم پزشکی نگهداری از بیماران را دارند، انواع داروها و علائم بیماری‌ها را نیز به خوبی می‌شناسند و با برقراری ارتباط موثر با فرد بیمار از استرس او می‌کاهند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.