تاریخ انتشار: نوامبر 20, 2017نویسنده: دسته بندی: کودک, روانشناسی
راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی

بیشتر کودکان قبل از شروع رانندگی به خواب می روند. گاهی پرستار کودک با خردسالانی روبه رو می گردد که شادیشان بیشتر از 5 دقیقه پایدار نمی ماند و کار پرستاری و مراقبت از کودک را سخت می نماید. یکی از دلایل این مشکل می تواند آزادی حرکتی کودک قبل از سوار شدن به ماشین باشد که به دلیل استفاده از کمربند ایمنی از دست می دهد. در ادامه به بررسی راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی می پردازیم.

صدای گریه کودک در حین رانندگی توسط مراقب و پرستار کودک می تواند بسیار چالش برانگیز بوده؛ به خصوص که اگر پرستاری و مراقبت از کودک در آن لحظه برای پرستار سخت و دشوار باشد.

راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی

بعضی از والدین و پرستاران، کودک را از صندلی خود بلند کرده که این کار می تواند بسیار خطرناک باشد. نکته قابل ذکر و با اهمیت این است که سلامت خودتان و مراقبت از کودکانتان را به خاطر بسپارید. زمان مواجه شدن با گریه و بی قراری کودک برخی از والدین و پرستاران کودک تصمیمات بسیار خطرناک و مشکل آفرینی را اتخاذ می کنند. این تصمیم می تواند جان افراد داخل ماشین را با خطر روبه رو سازد. پرستار کودک در صورتی که با بی قراری و گریه کودک مواجه گردید باید از والدین درخواست کرده که ماشین را کنار بزنند تا بتواند کودک را آرام کند و یا در صورتی که در حال رانندگی هستید به رانندگی خود ادامه دهید. به هیچ عنوان نباید هر دو کار را با هم انجام دهید.

پرستاری از کودک و رانندگی با هم غیر قابل قبول می باشد. برای حل مشکلات شما می توانید یکی از راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی در زیر را انتخاب نمائید. در صورت حل نشدن مشکل، راهکار بعدی را انتخاب کنید. در نهایت مناسب ترین روش را برای مراقبت از کودک حین رانندگی را به دست خواهید آورد.

راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی

از سلامتی کودک خود در زمان رانندگی اطمینان حاصل کنید.اگر واکنش کودک به صندلی مخصوص در ماشین برای اولین بار اتفاق می افتد در حالی که قبلا به راحتی در آن می نشسته و همچنین در زمان پرستاری از کودک در خانه نیز به تازگی متوجه سر و صدای غیر معمول کودک شده، توصیه می شود که حتما با پزشک مشورت نمایید.

 

صندلی ماشین را با خود به خانه برده و به کودک خود اجازه دهید که روی آن نشسته و با آن بازی نماید. در صورت آشنایی و بازی کودک با صندلی در خانه، آن را به ماشین منتقل کنید. بنابراین کودک شما آن را بهتر قبول خواهد کرد. به پرستار کودک خود بگویید تا جعبه ای از اسباب بازی های مورد علاقه کودکتان را جهت استفاده در ماشین آماده کند. در صورت جذاب بودن اسباب بازی ها در ماشین به سرگرم شدن کودک شما کمک خواهد شد.

آویزان کردن اسباب بازی: از پرستار کودک خود بخواهید پشت صندلی که کودک در آن می نشیند اسباب بازی های زیبا و کوچک قرار دهد به صورتی که کودک بتواند از دور آنها را ببیند و در دست بگیرید. توجه داشته باشید که برای پرستاری از کودک از اسباب بازی هایی با جنس نرم استفاده کنید تا کودک در توقف سریع خودرو دچار حادثه نگردد.

حفاظ مخصوص در ماشین تهیه کنید. پرستاری از به وسیله ی پلاستیک های مخصوص بیشتر امکان پذیر می باشد. با پیچاندن آن دور صندلی کودک یک محفظه امن تهیه کنید تا که کودک بتواند با اسباب بازی هایش درون آن بازی کرده و سرگرم شود. اطمینان حاصل کنید که چیزی از درون این محفظه حین رانندگی خارج نخواهد شد.

راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی

از پرستار کودک خود بخواهید تا یک پوستر دید مخصوص و جذابی را مقابل دیدگان کودک قرار دهد. رنگ بندی این پوسترها معمولا می تواند سیاه و سفید و قرمز باشد. بعضی از این پوسترها این امکان را به شما خواهد داد که برای پرستاری از کودک از عکس های متنوع و جذاب استفاده نمایید.
آهنگ ها و موزیک های  مختلفی را در ماشین خود به امتحان بگذارید. برخی از کودکان از آهنگ های مخصوص خود استقبال کرده و برخی دیگر با پخش شدن آهنگ های  شما احساس آرامش می کنند.

می توانید از نویز سفید استفاده نمایید. این بدان معنی می باشد که از سی دی هایی که حاوی صدای طبیعت هستند استفاده کرده و یا اینکه شما می توانید صدای سشوار و جاروبرقی را ضبط کرده در ماشین خود پخش نمایید(این بدان دلیل است که کودک شما زمانی که در رحم مادر قرار دارد صدایی شبیه به آنان را می شنود.)

پرستار کودک و یا خودتان کنار کودک بنشینید تا او سرگرم گردد. با انجام این گونه کارها قادر هستید الگوهای جدید در ذهن کودک بسازید  تا مراقبت از کودک ساده تر گردد. شما یا پرستار کودک شما می تواند از یک وسیله آرام بخش استفاده کند. زمانی که کودک شما چیزی را می جود یا می مکد خوشحال می شود. در حین این کار حتما اطمینان حاصل کنید که به دلیل مراقبت از کودک آن چیز بزرگ نبوده و خطری را متوجه کودک ننماید.

آیینه آویزان نمایید. با این کار کودک می تواند شما را  در آیینه ببیند و شما هم او را می بینید و حس مراقبت از او را احساس می کنید. وقتی کودک شما در صندلی نشسته است ولیکن قادر نیست شما را ببیند ممکن است تصور نماید که شما حضور ندارید. وجود آیینه و دیدن صورت شما هر لحظه که او بخواهد می تواند به کودک احساس امنیت بدهد.

راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی

یک سایه بان روی پنجره تعبیه نمایید. نصب سایه بان از دیگر راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی می باشد.

اطمینان حاصل کنید که سایز کودک شما با صندلی مطابقت داشته باشد. اگر حرکت پاهای کودک محدود شود و یا کمربند ایمنی به بدن کودک چسبیده باشد و باعث آزار او گردد در این صورت ممکن است کودک نسبت به نشستن در صندلی خود مقاومت نماید.

پنجره را باز بگذارید. اجازه دهید تا کودک شما هوای تازه استنشاق کند. هوای تازه می تواند برای کودک آرام بخش و تسهیل کننده بوده و کار مراقبت برای پرستار کودک را نیز تسهیل نماید.

امیدواریم این مقاله راهکارها برای مراقبت از کودک حین رانندگی برای شما خوانندگان عزیز مفید واقع شده باشد.

موسسه پرستاری پرستار اول

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.