تاریخ انتشار: نوامبر 30, 2020نویسنده: دسته بندی: کودک, بیماری, عمومی, مقالات
فعالیت های سرگرم کننده کودکان در دوران شیوع کرونا و قرنطینه در منزل

فعالیت های سرگرم کننده کودکان activities to entertain children   در دوران قرنطینه برای سالم نگه داشتن  جسم و روح والدین و کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه
با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان ، ثابت شده است که گذراندن مدت زمان طولانی اعضای خانواده در خانه برای والدین و کودکان به شدت استرس آور است.

در حالی که مشغول انجام کارهای خانه و مشغول نگه داشتن فرزندان و آموزش آنها هستید ،با استفاده از لیستی عالی از فعالیت های سرگرم کننده در دوران قرنطینه برای سالم نگه داشتن والدین و کودکان می توانید اوقات شادتری در خانواده خلق نمایید.

1. موسیقی و آواز خوانی

اگر شما ساز موسیقی می نوازید یا صدای خوبی دارید و آواز می خوانید ، اکنون زمان خوبی برای کشف علاقه کودکان شما به موسیقی است. اگر آواز نمی خوانید ، آواز خواندن با صدای آهسته با یا بدون میکروفون می تواند 20 تا 30 دقیقه کودکان را سرگرم کند.

و می تواند شما را از نشستن مقابل لپ تاپ  اندکی دور نگه دارد . می توانید از سی دی های اموزشی موسیقی یا آواز استفاده نمایید و از این کار لذت ببرید!

 

2. به عکسهای قدیمی نگاه کنید

آلبوم های عکس قدیمی را بیرون بکشید و به کشف خاطرات قدیمی بروید. عکس های کودکی و عکسهای مختلف تولد اعضای خانواده و جشن و تعطیلات را به همراه اعضای خانواده نگاه کنید . کودکان بسیار علاقه مندند که بدانند زندگی والدین شان در دوران کودکی چگونه بوده است.

آنها همچنین از دیدن عکسهای پدربزرگ و مادربزرگ ، خاله ها و عموها و مکانهایی که به آنها سفر کرده اید لذت می برند.
خندیدن به عکس های قدیمی ، لباس های آن دوران و مدل مو و تجدید خاطرات و لذت بردن از خاطرات زمان گذشته بسیار سرگرم کننده است.

هنر و سرگرم نمودن کودک در قرنطینه
3. کتابخوانی جزو فعالیت های سرگرم کننده کودکان

خواندن مهارتی است که تصویر جهان را به روی کودکان می گشاید. این موضوع مهارتی است که نیاز به تمرین مداوم دارد.  در این مدت دور از مدرسه ، کودکان را با برخی از کتاب های مورد علاقه قدیمی خود و کشف برخی عناوین جدید آشنا کنید.

برای کودکان کتاب های عالی وجود دارد که سبب تحریک ذهن جوان کنجکاو است که می توانید از آنها برای پرکردن اوقات فراغت کودکان استفاده نمایید.

 

4. از مهارت نوشتن استفاده نمایید.

بهتر است این سوال را از خود بپرسید که “چگونه نوشتن کتاب یا یک مقاله یا یک داستان کوتاه را می توان شروع کنید؟” پاسخ ساده است: “اینکار درست مثل این است که با کسی مکالمه داشته باشید و برای او قصه بگویید یا واقعه ای از زندگی خود را بگویید.”

اگر فرزندان شما با روش نوشتن به سبک روزنامه نگاری آشنا نیستند ، زمان مناسبی است که آنها را با این تمرین نوشتن فوق العاده آشنا کنید.
مجلات الگویی که استفاده می کنید لازم نیست که رسمی و تخصصی باشند.

هر دفتر کوچکی جای خوبی برای شروع است. در Google برای “برخی از ایده ها و مزایای مفید” در مورد نوشتن به سبک های مختلف جستجو کنید. د رحقیقت سرشار از منابع شگفت انگیز است که شامل برگه های قابل چاپ و کاربرگ برای کمک به جوانان در زمینه نوشتن پروژه های ساده است.

بیرون رفتن کودک در قرنطینه

5. بیرون رفتن را امتحان کنید

حتی اگر در خانه قرنطینه شده ایم ، شما می توانید فعالیت هایی را در خارج از خانه خود برنامه ریزی کنید و به فرزندان خود نشان دهید که چگونه قبل از اینترنت و رسانه های اجتماعی خود را سرگرم می کردیم.برای پیاده روی در محله خود یا مسیرهای محلیو اطراف شهر بیرون بروید و به دنبال پرندگان و سایر حیوانات وحشی بگردید.

به جستجوی گونه های پرندگان در منطقه خود بپردازید و سپس تعداد زیادی از آنها را مشاهده کنید. این می تواند بهانه مناسبی برای دور کردن کودکان از فضای مجازی یا تماشای تلویزیون باشد.

 

6. فعالیت های سرگرم کننده کودکان و استفاده از هنر و صنایع دستی

هنرها و صنایع دستی برای ارتقا خلاقیت و یادگیری مهارت های جدید بسیار مناسب است. سایت های متعددی به صورت آنلاین برای پروژه های هنر و صنایع دستی وجود دارد.  کلاسهای هنری موجود در فضای مجازی مانند YouTube عالی و مناسب سن هستند. چند مورد را انتخاب و شروع کنید.

این یک روش عالی برای گذراندن وقت با هم و ارتقا خلاقیت کودکان است. استفاده از معماها نیز راهی عالی برای گذراندن وقت است که به بهبود فعالیت های ذهنی اعضای خانواده کمک می نماید.

 

7. کمک به انجام تکالیف مدرسه :

کارهای مدرسه و تکالیف کودک را پیگیری نمایید و از بهترین روشهایی که می توان توسط آنها به آموزش راه دور کودک کمک نمود استفاده نمایید. درست مانند محیط کلاس شرایطی را بوجود آورید که کودک با تمرکز زیاد به انجام تکالیف بپردازد . بهتر است یک فضای کاری مجهز به صندلی ، چراغ ، نگهدارنده مداد ، مداد رنگی و … ایجاد کنید.

 

8. کنترل زمان در مقابل تلویزیون و فضای مجازی

صرف زمان را در مقابل تلویزیون ، بازی های ویدیویی ، رایانه ها و دستگاه های نوع iPad کنترل کنید. زمان فرزندان خود به روشی برنامه ریزی نمایید که کودکان بتوانند به اندازه معین در دستگاه های مورد علاقه خود وقت صرف کنند.

برای ایجاد تعادل بیشتر در فضای آنلاین ، محدودیت هایی را تعیین کنید. و بعضی اوقات باید به عنوان والدین تلفن خود را کنار بگذارید . صرف وقت بیشتر با فرزندان خود در این دوره قرنطینه دلگرم کننده است و به کودکان اجازه می دهد تا پیوندهای عمیق تری با والدین برقرار نمایند.

آشپزی و سرگرم کردن کودکان

9. آشپزی  جزو بهترین فعالیت های سرگرم کننده کودکان

ماندن در خانه زمان بسیار خوبی برای آموزش آشپزی به کودکان است. بنابراین ، کتابهای آشپزی خود را گردگیری کنید ، چند دستور العمل ساده انتخاب کنید و اجازه دهید جادوی آشپزی آغاز شود.

فرزندان شما با مواد تشکیل دهنده آشنا می شوند و از طریق اندازه گیری کمی با مقدار لازم مواد و کیفیت آنها آشنا می شوند.
وعده های غذایی خود را با هم برنامه ریزی کنید و به آنها اجازه دهید برخی از کارهای ساده مانند افزودن مواد ، چرب کردن ظرف یا سفره آرایی را انجام دهند.

گذراندن وقت باهم کنار میز شام و صحبت کردن درمورد وقایع روزها ، بحث درباره وضعیت قرنطینه و برنامه ریزی برای روزهای بعد به والدین کمک می کند تا با روش های جدید با کودکان رتباط برقرار نمایند و در مورد چگونگی تفکر بچه های خود نیز چیزهای جدید بیاموزید!

 

10. آرام باشید

دوران قرنطینه زمان خاصی برای همه ما است. آرام باشید ، در جریان تغییرات و اخبار مریوط به کرونا باشید و به فرزندان خود بیاموزید که چرا لازم است فاصله گیری اجتماعی را ادامه داده و در خانه بمانیم.

برای آنها تأکید کنید که چقدر رعایت عادتهای بهداشتی مهم هستند و چرا اکثر کارهایی که ما انجام می دادیم محدود شده اند .در فرزندانتان این اطمینان را بوجود اورید که به زودی این شرایط تغییر می نماید و اوضاع بزودی تغییر مینماید و به حالت عادی برمی گردد.

نه تنها در دوران قرنطینه ، سعی کنید هر روز را با یک روتین منظم و مشخص و با کیفیت بگذرانید. امیدواریم که این فعالیت ها در دوران قرنطینه به شما و کودکانتان کمک کند که این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید و به عنوان یک خانواده، قوی تر از قبل دور هم جمع شوید.

موسسه پرستاری پرستار اول با کادری ماهر و متخصص در زمینه پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.