تاریخ انتشار: اکتبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: سالمند
نیازهای سالمندان | بررسی 7 نیاز مورد توجه در سالمندان

نیازهای سالمندان را به رسمیت بشماریم؛ انسان ها از بدو تولد تا دوران سالمندی نیازهای متفاوتی دارند که باید آن نیازها به رسمیت شناخته شده و مرتفع گردند. در این مقاله نیازهای سالمندان را مورد بررسی قرار میدهیم و این که باید این نیازها را به رسمیت بشناسیم.

نیاز افراد در دوران مختلف زندگی

در دوران نوزادی نیاز به توجه بیشتری از اطرافیان خود داریم؛ این توان را نداریم که به تنهایی خودمان نیازهای شخصی خود را مرتفع کنیم. در دوران کودکی دوست داریم بازی کنیم؛ در دوران نوجوانی احساس سرکشی داریم و فکر می کنیم والدین و اطرافیانمان ما را نمیتوانند درک کنند.

در دوران جوانی و بزرگسالی نیز نیاز به استقلال بیشتر داریم ؛ دوران میانسالی هم ما بین جوانی و سالمندی است و  کم کم دلمان میخواهد خود را از کار بازنشسته کنیم؛ با بالاتر رفتن سن و سال و رسیدن به دوران سالمندی و احساس ناتوانی ناشی از سپری کردن دوران سالمندی، همانند دوران نوزادی و کودکی نیاز به توجه و مراقبت بیشتری داریم.

چه نیاز هایی را در سالمندان باید مورد توجه قرار دهیم؟

نیاز به مراقبت جسمی بیشتر

یکی از نیازهای سالمندان که به مرور زمان و بر اثر بالاتر رفتن سن در آن ها پدید می آید، نیاز به مراقبت جسمانی بیشتر با بالاتر رفتن سن و نزدیک تر شدن به دوران سالمندی است. در دوران سالمندی و به اقتضای سن، ناتوانی جسمانی در این دوران بیشتر میشود و سالمندان به کسی احتیاج دارند که بتواند آن ها را در کارهای روزمره مثل خرید مایحتاج روزانه، پختن غذا و نظافت منزل، دادن دارو در سر موعد و… کمک کند.

همچنین سالمندان ممکن است دچار ضعف جسمانی بیشتری شوند و نیاز به مراقبت های ویژه پزشکی پیدا کنند و حتی نیاز باشد برای مراقبت بیشتر از آن ها بخواهیم که از موسسه پرستاری، پرستار سالمند برای او استخدام کنیم؛ مخصوصا اگر مشغله کاری روزمره زیادی داشته باشیم.

کمک به سالمند در انجام کارهای شخصی

سالمندان بسته به میزان ناتوانی جسمانی که در آن ها پدید می آید ممکن است که برای رفع برخی نیازهای روزمره شخصی خود مثل نظافت و استحمام نیاز به کمک داشته باشند و به تنهایی نتوانند از پس رفع نیازهای جسمانی خود برآیند.

نیاز به داشتن تحرک

بروز ناتوانی جسمی در سالمندان به این معنی نیست که آن ها نیازی به تحرک نداشته باشند؛ بلکه لازم است تا شرایطی را فراهم آورد که فرد سالمند با سهولت بیشتری بتواند حرک و فعالیت خود را نیز داشته باشد؛ برای رفع این دسته از نیازهای سالمندان میتوانیم برای آن ها عصا، واکر و یا در صورت ضعف و ناتوانی جسمی بیشتر برای آن ها ویلچر تهیه کنیم.

تغذیه در دوران سالمندی

تغذیه در دوران سالمندی

تغذیه در دوران سالمندی

یکی از نیازهای سالمندان، نیاز به داشتن تغذیه سالم  است تا قوای جسمانی شان بیشتر شود و بهتر بتوانند به کارهای روزمره شان رسیدگی کنند و در واقع، یکی دیگر از مهم ترین نیازهای سالمندان که باید آن را به رسمیت بشناسیم این است که برای عضو سالمند خانواده تغذیه سالم و مناسب تهیه کنیم.

حمل و نقل سالمند برای چکاپ پزشکی

بنا به شرایط جسمانی که سالمند دارد نیازمند آن است که هر چند وقت یکبار به منظور انجام چکاپ نزد پزشک برود و برای این کار باید به طور منظم رفت و آمد کنند که انجام این کار برای سالمندان سخت است و آن ها نیاز به شخصی دارند که آن ها را جابه جا کنند؛ زیرا سالمندان بنا به شرایط جسمانی که دارند نمیتوانند به تنهایی خودشان رانندگی کنند و یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند؛ بنابراین نیاز به شخصی دارند که بتواند این نیاز آن ها را برطرف کند.

نیاز به هم صحبت

علاوه بر نیاز به مراقبت جسمانی، سالمندان در این دوره نیاز به توجه عاطفی بیشتری دارند؛ یکی از نیازهای عاطفی سالمندان، نیاز به هم صحبت است؛ زیرا انسان در دوران سالمندی احساس تنهایی بیشتری به او دست می دهد و نیاز بیشتری به یک هم صحبت دارد که با او حرف بزند، درد و دل کند و بخواهد تجربه هایی که در طول عمر خود به دست آورده را با شما به اشتراک بگذارد.

نیاز به استقلال

فرقی نمی کند که چند سالتان باشد؛ انسان ها به خصوص از دوران نوجوانی به بعد احساس نیاز بیشتری به داشتن استقلال دارند و این که دوست دارند کنترل زندگی شان را در دست داشته باشند. یکی از نیازهای سالمندان نیز نیاز به داشتن استقلال است.

آن ها دوست ندارند که به خاطر ناتوانی ناشی از  دوران پیری و سالمندی، فرد دیگری کنترل زندگی آن ها را به طور کامل در دست بگیرد؛ انجام کارهای ساده ای مثل باغبانی میتواند برای آن ها خیلی خوب باشد و روحیه شان را بهتر کند.

افسردگی در دوان سالمندی

سالمندان پس از بازنشستگی به دلیل آن که دیگر از مشغله کاری فارغ شده اند و کاری برای انجام دادن ندارند ممکن است دچار افسردگی شوند؛ بنابراین یکی از نیازهای سالمندان این است که او را تنها نگذارید و شرایطی برای او فراهم کنید که بتواند با هم سن و سالان خود معاشرت داشته باشد و بخشی از نیاز عاطفی خود را برطرف کند.

سخن آخر

در این مقاله دریافتید که افراد مسن نیز نیازهای مخصوص خود را دارند و لازم است است که نیازهای سالمندان را به رسمیت بشناسیم وبرای آن ها وقت بیشتری صرف کنیم. همچنین برای استخدام پرستار سالمند و پرستار در منزل برای نگه داری سالمند و رفع نیازهای سالمندان میتوانید با موسسه پرستاری پرستار اول در ارتباط باشید و در زمینه خدمات پرستاری مورد نیاز مشاوره رایگان دریافت کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.