تاریخ انتشار: اکتبر 18, 2022نویسنده: دسته بندی: بیماری, سالمند
تغذیه سالمندان | بررسی مشکلات تغذیه سالمندان

دوران سالمندی وبیماری های آن دورانی است که در سنین بالا ممکن است همه ما را  درگیر کند. این دوران به موجب تغییرات فیزیولوژیک در طول زمان در اشخاص بروز می کند. سالمندی برای افراد مختلف ممکن است دورانی متفاوت باشد. دلیل این امر تغذیه سالمندان، سبک زندگی، سلامت فیزیکی و روانی و … است.

عموماً سالمندان در دوران کهولت سن فعالیت کمی دارند، در این دوران بیماری های مختلف و انواع درد را ممکن است تجربه کنیم. به موجب کاهش فعالیت های این دوران، میزان غذا خوردن و تغدیه در سالمندان ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر شود.

به موجب حساسیت و مشکلات بدن در کهولت سن، باید به تغذیه سالمندان توجه ویژه ای شود. به همین جهت تغذیه سالمندان همواره موضوعی است که متخصصان را به خود جذب می کند.

توجه به تغذیه در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از همین رو در این مطلب به بررسی نکات مهم در تغذیه سالمندان پرداخته ایم.

چرا باید به تغذیه سالمندان توجه ویژه ای داشته باشیم؟

سالمندان به موجب کاهش فعالیت های فیزیکی، طبعا انرژی کمتری نیز صرف می کنند. صرف انرژی کمتر در فعالیت های روزمره، سبب شده که تغذیه آن تحت تاثیر قرار گرفته و از میزان آن کم شود.

اما در این سنین باید به تغذیه مناسب و سالم توجه ویژه ای شود. چرا که عدم صرف تغذیه مناسب در دوران سالمندی، می تواند مشکلات تازه ای به وجود آورده و یا بیماری ها و مشکلات پیشین را بیشتر کند.

از جمله بیماری هایی که تغذیه روی آن ها تاثیر مستقیم دارد، می توان به فشار خون بالا، پوکی استخوان و دیابت اشاره داشت. توجه به تغذیه می توان از بروز این قبیل بیماری ها جلوگیری و یا در صورت بروز، علائم آن ها را بهبود ببخشد.

بررسی مشکلات تغذیه سالمندان و روش مقابله با آن ها

مشکلات مختلفی پیرامون تغذیه سالمندان ممکن است بروز پیدا کند. به همین جهت آشنایی با آن ها و بررسی راه های مقابله با آن در موضوع تغذیه این افراد کمک کننده است.

مشکلات تغذیه سالمندان

مشکل در جویدن غذا

یکی از مشکلاتی که تعداد زیادی از سالمندان را درگیر می کند، مشکل در جویدن غذا است. این مشکل ممکن است در اثر تخریب و یا از دست دادن دندان ها در این سن باشد. همچنین کاهش میزان بزاق دهان نیز می تواند موجب این مشکل در سالمندان شود.

برای مقابله با مشکل جویدن در غذا در سنین سالمندی، می توان غذاهایی که بافت نرم تری دارند را انتخاب کنید. از جمله این غذا ها می توان گندم، غلات و همچنین موز، هندوانه و طالبی اشاره داشت. در کنار این نیز باید مصرف شیر و ماهی فراموش نشود.

علاوه بر این که برای حل این مشکل می توان غذاهای نرم انتخاب کرد، تکه تکه کردن غذا قبل از مصرف نیز می تواند کمک کننده باشد.

برای بروز مشکلات پیرامون دندان نیز توصیه می شود همواره به دندان پزشکی مراجعه و مشکلات دندانی را بر طرف نمایید.

حس چشایی ضعیف در سالمندان

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند تغذیه سالمندان را تحت تاثیر قرار دهد، ضعف حس چشایی در آنان است. در واقع افزایش سن این موضوع را سبب می شود و به همین جهت ممکن است سالمند تمایل کمتری به صرف غذا داشته باشد.

برای مقابله با این مسئله نیز می توانید از ادویه های مناسب (که برای سالمندتان ممنوعیت ندارد) استفاده کنید. همچنین ترک دخانیات در سالمندان می تواند موجب بهبود حس چشایی آن ها گردد.

ضعف در سیستم گوارشی در سالمندان

سیستم گوارشی در سالمندان ممکن است مشکلات مختلفی را دچار شود. ضعف در سیستم گوارشی عموما به دلیل اسید معده و کم شدن بزاق دهان در سالمندان رخ می دهد.

برای مقابله با مشکلات پیرامون ضعف در این سیستم، غذاهای کوچکی برای سالمندان تهیه کنید و از آن ها همواره بخواهید به طور منظم غذا بجوند. جویدن مناسب غذا عمل هضم آن را بهبود می بخشد.

همچنین سالمندان باید از صرف غذاهای چرب تا حد امکان خودداری نمایید. همچنین همواره سالمندان باید از دراز کشیدن بعد از صرف غذا صرف نظر نمایند.

کم اشتهایی و سوهاضمه در سالمند

کم اشتهایی و سوهاضمه سالمند می تواند به علل مختلفی بروز کند. نارسایی معده، مشکلات روحی، عدم دندان های مناسب، می تواند از علل کم اشتهایی و سوهاضمه در این افراد باشد.

برای مقابله با این مشکل نیز باید همواره غذاهایی کوچک و غنی از مواد معدنی را برای سالمندان تدارک ببینید. مصرف برخی مواد غذایی نظیر، نان جو همراه با کره بادام زمینی، بستنی، ماست، پیاز، سرکه، ذرت و … می تواند در رفع سوهاضمه سالمندان کمک کننده باشند.

مراقب سالمند و همراه بیمار در بیمارستان

توصیه می شود در صورتی که خودتان نمی توانید بر روی تغذیه سالمندتان نظارت داشته باشید، از خدمات پرستاری سالمندان استفاده نمایید. با درخواست اعزام پرستار از موسسه پرستاری پرستار اول می توانید سلامت تغذیه سالمندتان را همواره مورد بررسی قرار داده و بهبود بخشید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.