تاریخ انتشار: اکتبر 21, 2018نویسنده: دسته بندی: کودک
استانداردهایی که پرستار کودک باید داشته باشد؟

استانداردهای پرستار کودک چه باید باشد که شما به عنوان پدر و مادری که خواهان استخدام پرستار کودک هستید بتوانید از انتخاب و تصمیم خود اطمینان حاصل کنید. بسیاری از والدین و خانواده ها در خصوص این که پرستار کودک انتخاب کنند و یا کودک خود را به مهد کودک بسپارند؛ دچار تردید هستند. در این میان والدین کودک وقتی مردد می شوند که اطلاعاتی در خصوص استانداردهای پرستار کودک؛ باید داشته باشد؛ ندارند. به همین دلیل لازم دانستیم که دراین مقاله نسبت به استانداردهای پرستار کودک باید داشته باشد توضیحات مختصری داده شود تا شما را با مقوله مراقب کودک آشنا کند.

استانداردهای پرستار کودک

استانداردهای پرستار کودک

در این میان یکی از مهم ترین و اصلی ترین استاندارهایی که پرستار کودک باید داشته باشد این است که به زبان مادری کودک مسلط باشد. در این جا لازم به ذکر است که اگر شما در کشوری مانند ایران که زبان مادری افراد ممکن است با زبان ملی متفاوت باشد؛ زندگی می کنید می بایستی پرستاری که انتخاب می کنید به زبان مادری کودک شما مسلط باشد. و پیشنهاد می شود که بر اساس تحقیقات روانشناسان و متخصصین تعلیم و تربیت یادگیری زبان مادری در کودک به رشد هوشی و پیشرفت رشد شناختی کمک می کند.

پرستار کودک باید فردی باشد که بتواند با کودکان به راحتی و به زبان مادری کودک ارتباط بگیرد و به کودک در یادگیری زبان مادری کمک کند. پرستار کودک در منزل به هیچ عنوان نباید دارای لکنت باشد و یا اینکه مشکلات گفتاری داشته باشد زیرا که بر روند رشد تکلمی کودک تاثیر مخربی خواهد گذاشت.

دومین ویژگی پرستار بچه باید این باشد که کودکان را دوست داشته باشد و بتواند با آنها ارتباط عاطفی مناسبی برقرار کند. خوشرو و مهربان باشد و با طیب خاطر با کودکان برخورد داشته باشد. همچنین صبور باشد. زیرا که لازمه نگهداری از کودکان صبور بودن پرستار می باشد. به هیچ عنوان پرستاری که مشکلات روحی دارد و یا دچار افسردگی و اضطراب می باشد را به عنوان مراقب کودتان در نظر نگیرید. زیرا که این گونه مشکلات به شدت در روحیه کودک شما تاثیر می گذارد و کودک شما را نیز دچار اضطراب و افسردگی می کند.

از سومین استانداردهای پرستار کودک خوب؛ برقراری ارتباط مناسب هم با کودک و هم با اطرافیان کودک می باشد. در نظر داشته باشید که هر چقدر هم مراقب کودک شما با کودک بتواند ارتباط مناسبی بگیرد در حالی که به اطرافیان و به خصوص خواهر و برادرها و یا والدین کودک دچار تنش باشد؛ نمی تواند در نگهداری از کودک موفق باشد. داشتن ارتباط سالم و موثر از مهمترین استانداردهای پرستار کودک می باشد.

از دیگر استاندارهای پرستار کودک می توان به مسولیت پذیری پرستار کودک اشاره کرد. زیرا که پدر و مادر باید بتوانند با طیب خاطر هر روز کودک خود را به پرستار کودک بسپارند و بدانند که وی فردی مسول می باشد و با کمال میل می تواند وظایفی که به او سپرده شده است را انجام دهد. در واقع پرستار کودک خود نیز باید در زمینه وظایفش در قبال کودک حساس باشد.

بیماری های دوران سالمندی

استاندارهای پرستار کودک؛ تجربه و تحصیلات

به شما پیشنهاد می شود که با پرستارانی کار کنید که حداقل تحصیلات لازم در خصوص مراقبت از کودک را داشته باشند. رشته ای مرتبطی به مانند؛ روانشناسی؛ علوم تربتی: کودکیاری؛ مربی مهد و … و یا حداقل دوره ها و کارگاه های مرتبط با پرستاری از کودک را گذرانده باشد.

اگر در زمینه تجربه پرستار کودک سوال داشته باشید؛ به شما پیشنهاد داده می شود که اقدام به استخدام پرستار کودک نمایید که حداقل دو سال در زمینه مراقبت از کودک صاحب تجربه باشد. بهتر است که مراقب کودک شما به خصوص اگر در سنین نوزادی باشد؛ خود صاحب فرزند شده باشد. به عبارت ساده تر تجربه مادر بودن را داشته باشد. زیرا کسی که تجربه کافی در زمینه مراقبت از کودک را نداشته باشد نمی تواند فردی امین برای سپردن کودک شما به او باشد.

استانداردهای پرستار کودک

از دیگر استانداردهای پرستار کودک  این است که پرستار کودک شما باید فردی مطالعه گر باشد. یعنی علاقه به مطالب جدید در حوزه کودک داشته باشد. او نباید فردی ساکن باشد. بلکه باید با روش های جدید تربیتی آشنا باشد. فردی پویا و خلاق بودن از الزامات پرستار کودک خوب بودن می باشد.

پرستار کودک می بایستی نسبت به انتقادات؛ با دید باز گاه کند. اگر در ارتباط با کودک دچار شکست می شود بتواند از انها درس بگیرد و مقدمات یک ارتباط جدید را فراهم کند. نه اینکه از کوره در برود و یا تسلیم شود.

می توان  تمیز بودن و ظاهر مرتب داشتن را از دیگر استانداردهای پرستار کودک برشمرد. پرستار کودک باید شخصی نظیف و تمیز باشد. اصولا کودکان علاقه ای به برقراری ارتباط با افراد شلخته و کثیف ندارند. آنها ترجیح می دهند که پرستار آنها فردی تمیز و شاد باشد . لباس های متنوع و رنگی را ترجیح می دهند. به زیبایی ظاهر اهمیت می دهند. به همین دلیل نیز به شما توصیه می شود در انتخاب پرستار کودک  به این مورد دقت نظر داشته باشید.

پرستار کودک باید بداند که کودک از نظر جسمی و همچنین روحی در هر برهه ای از زمان به چه چیزهایی نیاز دارد. به همین جهت به شما توصیه می شود که از پرستاران تحصیل کرده استفاده نمایید.

برای فردی که کار پرستاری از کودک را انتخاب کرده است ضروری می باشد که کمک های اولیه در خصوص کودکان را بداند. پرستار کودک باید مداخله اولیه ؛ زمانی که کودک با خطر مواجه شده است و در منزل کسی نیست بداند. همچنین ضروری است که شماره تماس های ضروری را نیز بلد باشد تا در مواقع احتیاج بتواند تماس بگیرد.

استانداردهای پرستار کودک

تلاش برای افزایش قدرت خلاقیت کودکان و تفکر واگرا از دیگر استانداردهای پرستار کودک می باشد. پرستار کودک نباید کودک را محدود کند. باید همواره به قدرت تخیل او پر و بال دهد. باید سعی کن که کودک را با طرح مسایل مختلف به چالش بطلبد و همچنین برای سوال های کودک؛ جواب های مناسبی در خور سن کودک داشته باشد.

کودکان بیش از صحبت و توصیه از رفتار می آموزند به همین دلیل توصیه می شود که پرستار کودک مواظب رفتار و گفتار خود در مقابل کودک باشد زیرا که کودکان به صورت مستقیم از رفتار مراقب کودک الگو برداری می کنند.

دوره طلای آموزش کودکان از بدو تولد شروع می شود و تا سن ۶ سالگی ادامه پیدا می کند به همین جهت باید شما بتوانید از این سنین بهترین استفاده را به نفع کودکان انجام دهید.

 

موسسه پرستاری پرستار اول

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.