تاریخ انتشار: ژانویه 7, 2021نویسنده: دسته بندی: مقالات, کودک
روشهای نه گفتن به فرزند بدون استفاده از کلمه نه

نه گفتن به فرزند saying no to children  بدون استفاده از کلمه نه یکی از مهمترین روشهای فرزندپروری است . به يكي از آن روزهاي خسته كننده اي كه گاهي اوقات داريد فكر كنيد. يكي از آن روزهايي كه هيچ چيز درست پيش نمي رود. ليست كارهاي شما به جاي كوتاهتر شدن طولاتي تر مي شود و هر كسي را كه ملاقات مي كنيد به نظر مي رسد برنامه ريزي شده كه شما را ديوانه كند.

روشهای جایگزین نه گفتن به فرزند

 

تنها چيزي كه شمار را از ديوانگي حفظ مي كند و حواستان را از ترافيكي كه در راه خانه در آن گير افتاده ايد پرت مي كند، فكر كردن در مورد بستني مورد علاقه شماست كه در فريزر انتظار شما را مي كشد.

وقتي به خانه رسيديد مستقيم به سمت فريزر مي رويد در حالي كه مي خواهيد آن قاشق حلال همه مشكلات را در دهان خود بگذاريد همسرتان وارد مي شود و فرياد مي زند  نه  فكر مي كني چيكار داري مي كني ؟ اكنون نمي تواني بستني بخوري  تقريبا وقت شام است بستني را برگردان سر جايش

واكنشي كه شما نشان خواهيد داد شايد

 1. از همسرتان قدرداني كنيد به خاطر اهميتي كه براي شما قايل است
 2. جنگ و دعواي تمام عياري را به راه مي اندازيد

ما به عنوان والدين چنان درگير تربيت صحيح فرزندان خود هستيم كه فراموش مي كنيم با فرزندان خود درست رفتار كنيم  ما فراموش مي كنيم كه آنها افراد كوچكي هستند كه در روز خود ٬ فراز و نشيبهايي را پشت سر مي گذارند ٬ احساساتي دارند و درست مثل ما نااميد و خسته مي شوند و ما با آنها به روشي صحبت مي كنيم كه هرگز نمي پذيريم كه همسر ٬رييس يا دوستان ما با ما اينگونه صحبت كنند .

به عنوان والدين خوب آيا نبايد به دنبال روش بهتري براي نه گفتن به فرزند باشيم ؟

اينجا روشهاي مختلف براي نه گفتن به فرزند ذكر شده ٬ روشهايي كه فرزند شما حتي متوجه نمي شوند كه شما به او نه گفته ايد .

براي شرح درست اين روشها از يك داستان ساده استفاده خواهیم كرد. مثلا وقت شام است و فرزندمان مي خواهد قبل از شام شكلات بخورد و لازم است كه ما نه بگويم .

چگونه نه گفتن به فرزند

 • موافقت :

باشه عزيزم به محض اينكه شام خودت را تمام كردي مي تواني شكلات بخوري ٬ شما در اصل به خوردن شكلات قبل از شام نه گفته ايد اما صورت ماجرا تغيير كرده است. هرچند بايد به شما هشدار بدهیم اين روش ممكن است هميشه كار ساز نباشد.

اگرکودک در مقابل شما ايستاد و لجوجانه اصرار به انجام كار خودش داشت و يا با گريه و زاري درخواست کرد که “مامان لطفا من شكلات مي خوام” در اين زمان بايد سراغ گزينه هاي ديگر برويد .

 

 • به او حق انتخاب دهيد :

بهتر است برای نه گفتن به فرزند ، به او بگویید “اگر قبل از شام شكلات بخوري اشتهايت از بين خواهد رفت اما به نظر مي رسد كه خيلي دوست داري شكلات بخوري …خوب …دوتا انتخاب داري

 

1) الان شكلات بخوري

2) بعد از شام شكلات بخوري  انتخاب كن”

 

 • يگ گزينه جايگزين پيشنهاد دهيد:

به او بگویید ” تو امروز صبح شكلات خوردی ، چطوره به جاي شكلات مقداري توت بخوري”

 

البته گرينه اي كه شما پيشنهاد مي دهيد بهتر است كه از نظر كودكتان قابل مقايسه با گزينه اي كه رد كرده ايد باشد . به عنوان مثال بهتر است به کودک پیشنهاد خوراکیهای سالمی مثل هویج یا توت را بدهید.  توت يا هويج بهتر است از اينكه هيچ اسنكي دريافت نكند

 

 • برای نه گفتن به فرزند ، حواسش را پرت كنيد :

برای انجام این کار بگویید ” نگاه كن گربه برگشته ….خيلي وقت بود پيدايش نبود …فكر مي كني تا حالا كجا بود ….اسمش چي بود ؟”

اين بازي را ادامه دهيد تا شكلات را فراموش كند .احتمالا اين ساده ترين ترفندي است كه در كتابها ذكر شده ٬اما تاريخ انقضايي نيز دارد

قوانین نه گفتن به فرزند

برای کودکان بزرگتر ممکن است این روش چندان موثر نباشد اما اگر در حال رانندگي هستید مي توانید از اين روش براي جلب توجه او به چيزهاي جالب در حاشيه خيابان استفاده كنید. اما در خانه كه عوامل حواس پرتي چندان جذاب نيستند اين روش كمي سخت است .

 

 • از شخصيتهاي كارتوني يا داستاني مورد علاقه فرزندتان كمك بگيريد :

مثلا  اگر شنگول و منگول و حبه انگور مي خواستند قبل از شام شكلات بخورند آيا مادرشان اجازه مي داد؟ …..در ببيشتر موارد به نوعي پذيرش قوانين از طرف مثلا فلان شخصيت كارتوني يا داستاني براي كودك شما آسانتر است تا اينكه از طرف مادر خودش باشد .

 

 • برای نه گفتن به فرزند ،از افراد نزديك مورد علاقه کودک استفاده کنید:

به عنوان مثال به او بگویید “فكر نكنم بتونیم قبل از شام شكلات بخوريم . مي دوني چيه …دفعه بعد كه به ديدن دكتر(نام پزشک کودکتان) رفتيم يادم بنداز كه از او در اين مورد سوال كنم ” بسته به شرایط مي توانیم از شخصیتهای مورد علاقه فرزندتان استفاده کنید

 • اگر نمي توانيد شكستشان دهيد به آنها بپيونديد :

با این جمله نشان دهید که شما هم طرف او هستید “مي دانم من هم مقداري شكلات مي خواهم اي كاش قانوني در مورد نخوردن شكلات قبل از شام وجود نداشت در اين موقع هر دوي ما چهره غمگين مي گيريم و بعد در مورد ظالمانه بودن اين قانون از هم دلجويي مي كنيم و بعد موضوع فراموش مي شود” .

شرایط نه گفتن به فرزند

 • شكلات را به او بدهيد اما اجازه ندهيد كه آن را بخورد :

به عنوان مثال به او بگویید “بسيار خوب توي اين ظرف 4 عدد شكلات است من اين ظرف را درست جايي مي گذارم كه بتواني آن را ببيني ، به محض اينكه شام شما تمام شد بگو تا شكلات را به شما بدهم “.

 

 • از منطق کودک برای نه گفتن به فرزند کمک بگیرید :

به او بگویید “تو مي داني وقتي قبل از شام شكلات بخوري چه اتفاقي مي افتد. شكلات اشتهاي تو را از بين خواهد برد و نمي تواني شام بخوري. وقتي شام نخوري به انداره دختر عمويت بزرگ نمي شوي “.

 

 • تظاهركنيد كه در كتابها به دنبال راه حل هستيد :

با جمله “عزيزم من نمي دانم مي توانيم قبل از شام شكلات بخوريم يا نه …بيا در كتابها دنبال اين موضوع بگرديم “.

از آنجاييكه آنها هنوز سواد خواندن ندارند شما مي توانيد از هر كتابي ( ديكشنري ٬ خاطرات و ….) براي استخراج و تنظيم قانون مورد نظر خود استفاده كنيد .اينكه يك قانون از داخل كتاب بيايد خيلي ارزش بيشتري دارد تا اينكه مامان و بابا آن را بگويند .

 

 • به او مسوليت بدهيد :

بهتر است بگویید “من شنيدم كه حنا (عروسك دخترم ) شكلات مي خواهد مي تواني براي او توضيح دهي كه چرا نمي تواند قبل از شام شكلات بخورد” .

 

 • از تابلو استفاده كنيد :

انجام این ايده ساده است.کافی است  دو تابلو درست كنيد که روی یکی نوشته شده ( خوب است ) و روی  تابلو ديگر نوشته شده ( خوب نيست ).

ترجيحا به عنوان يك كاردستي  كودك خود را در ساخت اين تابلو مشاركت دهيد . هر وقت كه كار مناسبي انجام نمي دهد با نشان دادن تابلو خوب نیست به  او نشان مي دهيد كه كار او درست نيست . تابلوها را در مكاني بگذاريد كه كودك هم بتواند از آنها استفاده كند مثلا مواقعي كه از او مي خواهيد كاري انجام دهد مي تواند با استفاده از تابلو نظر خود را اعلام كند . تنها راه موفق بودن اين روش استفاده دوطرفه است .

راههای نه گفتن به فرزند

تمرين نه گفتن به فرزند براي والدين:

بهتر است والدین زمان اندکی را  به انجام این تمرين ساده اختصاص دهند. يك  دوره زماني كوتاه كه با فرزندان خود سپري كرده ايد را به ياد بياوريد.

مثلا امروز صبح قبل از فرستادن آنها به مدرسه يا شب گذشته قبل از خواباندن آنها ،چندبار به آنها نه گفته ايد . يكي از مواردي را كه نه گفته ايد انتخاب كنيد و فكر كنيد به جاي اينكه مستقيم نه بگوييد بهتر بود از چه روشهاي جايگزيني استفاده می کردید

مرکز پرستاری پرستار اول با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده در عرصه پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد .

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.