تاریخ انتشار: اکتبر 15, 2018نویسنده: دسته بندی: کودک
توصیه هایی برای مادران شاغل

توصیه هایی برای مادر شاغل

برای مادر شاغل؛ این که همزمان بتوانند امور مربوط به بیرون از منزل و کودک خود و همچنین امور مربوط به بیرون از منزل را مدیریت کنند؛ بسیار سخت می باشد. اما شما می توانید به عنوان مادر و یا حتی پرستار کودک؛ با کمی دقت و برنامه ریزی و همچنین همیاری اعضای خانواده؛ وظایف خود را مدیریت کنید.

مادر شاغل

مادر شاغل: به شما توصیه می شود که همیاری اعضای خانواده را از درخواست کمک به یک وظیفه در قبل سایر اعضای خانواده تبدیل کنید. از آن ها بخواهید که امور مربوط به منزل را با همدیگر تقسیم کنید. و خواهش نمایید که در انجام وظایف محوله خود مسءولیت به خرج دهد. مثلا یک سری از این کارها مانند جمع و جور کردن البسه ها؛ جمع کردن اسباب بازیها و ریخت و پاش های بقیه کودکان را می توانند بقیه ی اعضای خانواده نیز انجام دهند. حتی کودک ۳ ساله نیز می تواند در این امور شما را یاری کند. وقتی اعضای خانواده از بیرون به منزل برمی گردند یادآوری کنید که لباس های خود را در جای خود قرار دهند و از ریخت و پاش اجتناب کنند. مراقب کودک بودن به معنی این نیست که شما بیست و چهار ساعته امور مربوط به کودک را انجام دهید.

مادر شاغل: به کودکان و بقیه اعضای خانواده یادآوری کنید که لباس های کثیف را در سبد مخصوص قرار دهند و همچنین اگر لباسشان تمیز است آن را در کمد خود قرار دهند.

حتما به کودکان و اعضای خانواده نحوه مرتب کردن تخت خواب خود را اموزش دهید. اینکه چگونه جای خود را برای خوابیدن اماده کنند و چگونه باید آن را مرتب کنند.

اگر کودک و بقیه اعضای خانواده نتوانستند به درستی کار را انجام دهند؛ به هیچ عنوان آنها را سرزنش نکنید بلکه آنها را راهنمایی کنید تا نحوه انجام دادن درست کار را بیاموزند.

مادر شاغل

Mom working from home

مادر شاغل: کارهای منزل را توضیح دهید:

از اعضای خانواده به عنوان مادر شاغل بخواهید که در درست کردن غذا به شما کمک کنند. از کودکان و فرزندان خود درخواست کنید که در چیدن میز و بردن ظروف همیاری داشته باشند. نوشیدنی ها و سالاد و ظروف نشکستنی را به انها بدهید تا سفره غذا را آماده کنند. سپس از آنها بخواهید تا در جمع کردن سفره غذا و همچنین در قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی شما را یاری دهند.دفراموش نکنید که نظارت شما مهم است و همچنین تشکر و تشویق شما برای کودکان و حتی همسرتان بسیار نقش مشوق را دارد.

به عنوان مادر شاغل از همسر خود بخواهید تا در موقع مناسب آشغال ها را هر شب بیرون ببرد و همچنین نحوه استفاده از ماشین لباسشویی را به کودکان و همسر خود آموزش دهید. این که چگونه لباس ها را داخل ماشین قرار دهند و چگونه از ماشین لباسشویی در بیاورند.

به آنها یادآوری کنید که چقدر از اینکه در امور منزل به شما کمک می کنند خوشحال و خرسند هستید. تشکر کردن از آن ها را فراموش نکنید.

مادر شاغل: برنامه ریزی برای صبح

اگر مادر شاغل هستید به شما توصیه می شود که از شب قبل برنامه های صبح خود را مشخص کنید. پرستاری از کودک را برنامه ریزی کنید.  اگر لازم است که برای کودک خود ناهار تهیه کنید؛ به شما توصیه می شود که از شب قبل این کار را انجام دهید. تکالیف مدرسه او را چک کنید؛ کتاب هایی که باید در مدرسه همراهش باشد و هم چنین آماده بودن لباس هایش برای فردا را.

اگر برای برنامه های فردا می بایستی یادداشتی بگذارید؛ از شب قبل یادداشت های خود را آماده کنید. یادداشت هایی مانند اینکه دندون هات رو مسواک بزن؛ رخت خوابت رو مرتب کن؛ رخت خوابت را مرتب کن و … .

برنامه ریزی خود را با کمک اعضای خانواده انجام دهید. البته به محض این که از بیرون وارد شدند این کار را انجام ندهید. به بقیه ی اعضای خانواده خود امکان استراحت و تنها ماندن در اتاق را بدهید. این هم به شما و هم اعضای خانواده شما امکان آرام شدن و ساکن بودن را می دهد.

مادر شاغل

مادر شاغل: برای خودت و کارهای شخصی خودت زمان بگذار

اصولا مادرها و به خصوص مادر شاغل عادت دارند که خود و کارهای شخصی خود را در انتهای لیست قرار دهند. ولیکن مدیرت کردن خانه؛ اعضای خانواده و همچنین کارهای بیرون از منزل به انرژی و روحیه ی بالای شما احتیاج دارد. لذا تا حد امکان برای خود و علاقه های خود زمان بگذارید. این کار به شما انرژی می بخشد.

به باشگاه بروید؛ به موزه بروید؛ برای پیاده روی زمان بگذارید: دوست خود را برای قهوه دعوت کنید. یک شب را در هفته برای همسر خود وقت بگذارید. سعی کنید بچه ها را به پرستار کودک بسپارید و یا از یکی از اعضای خانواده خواهش کنید که برای چند ساعت مواظب کودک باشد. درست است که شما مادر هستید ولی قبل از اینکه مادر باشید همسر هستید. سعی کنید که برنامه ی منظمی برای تنها بودن با همسر خود داشته باشید.

برنامه ای که با همسر خو می گذارید حتما نباید برنامه خاصی باشد. شما می توانید با هم به یک پیاده روی ساده بروید و یا حتی برای گرفتن یک کتاب به کتاب فروشی بروید.

موسسه پرستاری پرستار اول ؛ ارایه دهنده خدمات روانشناسی و مراقبتی به صورت تخصصی می تواند در کنار شما و خانواده ی شما باشد.

موسسه پرستاری پرستار اول

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.