تاریخ انتشار: اکتبر 14, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, کودک
مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و تکنیک هایی که والدین و پرستار کودک باید بدانند

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده newborn-baby-care شامل تکنیک هایی  کاربردی است که از چالش های این دوره می کاهد. برای کسانی که برای اولین بار صاحب فرزند می شوند چند ماه اول می تواند بسیار آشفته و خسته کننده باشد. توصیه های ضد و نقیض فراوانی راجع به نگهداری از کودکتان خواهید شنید.

تصمیم گیری راجع به اینکه از کدام توصیه پیروی کنید گیج کننده است. مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خسته کننده و چالش برانگیز است اما یکی از جالب ترین و لذت بخش ترین تجربه های زندگی نیز است.

 

مراقبت از نوزاد در منزل

نکاتی برای مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

هنگامی که شما صاحب اولین فرزند می شوید نگهداری از نوزاد تازه متولد شده بسیار چالش برانگیز است. بنابراین در اینجا نکاتی که به شما کمک می کند تا از نوازدتان نگهداری کنید ذکر می شود:

 

مراقبت از نوزاد با تغذیه مناسب

تغذیه به موقع  نوزاد بسیار مهم است. نوزاد تازه متولد شده باید هر دو تا سه ساعت یکبار تغذیه شود،  این به این معنی ست که در هر 24 ساعت هشت تا 12 بار باید به او شیر داد. در شش ماه اول فقط باید از شیر مادر تغذیه کند. شیر مادر حاوی مواد مغذی و آنتی بادی های ضروری برای بقا و رشد نوزاد است. حداقل ده دقیقه به کودک شیر دهید. سینه را نزدیک لب های کودک نگهدارید تا آن را بگیرد و شروع به مکیدن کند.

اگر سینه را به درستی در دهان گرفته باشد، مادر هیچ دردی در نوک پستان احساس نخواهد کرد. هنگامیکه مکیدن نوازد تمام می شود مادر باید در سینه ها احساس پری نکند. این نشان می دهد که نوزاد به میزان کافی شیر خورده است. زمانیکه امکان تغذیه با شیر مادر وجود ندارد نوزاد را با شیرخشکی که دکتر تجویز کرده است تغذیه کنید. نوزاد در هر وعده باید 60 تا 90 میلی لیتر شیرخشک دریافت کند.

 

آروغ زدن

هنگامیکه کودک تغذیه شد باید آروغ بزند. نوزادان هنگام غذا خوردن هوا را می بلعند که باعث اینجاد گاز و قولنج (کولیک) در شکم آنها می شود. آروغ زدن باعث دفع این هوای اضافی شده و به هضم غذا کمک کرده و از استفراغ و قولنج معده جلوگیری می کند. نوزاد را به آرامی با یک دست روی سینه خود نگهدارید. چانه نوزاد باید روی شانه شما قرار بگیرد. با دست دیگر خود بسیار آرام به پشت او بزنید تا آروغ بزند.

روش های مراقبت از نوزاد

 

چگونه نوزاد خود را نگهدارید

حمایت از سر و گردن نوزاد هنگام بلند کردن و بغل کردن او بسیار مهم است. دلیل آن این است که ماهیچه های گردن نوزاد هنوز به اندازه کافی برای نگهداشتن سر قوی نیستند. ستون فقرات نیز هنوز در حال رشد و تقویت است. بعد از سه ماهگی ست که گردن قادر به حمایت از سر خواهد بود. پس هنگام مراقبت از نوزاد خود به حمایت از سر و گردن او توجه کنید.

 

مراقبت از بند ناف

یکی از نکات مهم نگهداری نوزاد در ماه اول تولد، مراقبت از بند ناف است. در نوزادان سالم 2تا6 ساعت بعد از تولد، او را با آب ولرم حمام کنید. ناحیه ناف را تمیز و خشک نگهدارید. پوشک نوزاد را تا زیر ناف جمع کنید تا بند ناف امکان خشک شدن داشته باشد.

قبل از دست زدن به ناحیه اطراف ناف، دستان خود را ضدعفونی کنید. برای تمیز کردن از یک پارچه مرطوب استفاده کنید و سپس با یک پارچه تمیز و جاذب خشک کنید. مراقب نشانه های عفونت در اطراف بند ناف باشید. اگر قرمزی، ورم، ترشحات بودار یا چرک و یا خونریزی در ناحیه ناف وجود دارد نوزاد خود را به متخصص کودکان نشان دهید.

 

پوشک کردن

تعویض مداوم پوشک یکی از جنبه های مهم نگهداری از نوزاد بعد از تولد است. اگر نوزاد شما به میزان کافی شیر مادر یا شیر خشک دریافت کند، بین شش تا هشت بار در روز پوشک خود را خیس خواهد کرد و دستگاه گوارش او نیز کار خواهد کرد. به محض اینکه احساس می کنید پوشک او پر است آن را عوض کنید. ممکن است مجبور باشید ده بار در روز پوشک او را تعویض کنید.

برای تعویض پوشک، به یک ملحفه برای زیر نوزاد، دستمال مرطوب لطیف، پودر نوزاد یا کرم سوختگی و پوشک نو نیاز دارید. برای جلوگیری از عفونت ادراری، بدن نوزادان دختر خود را از جلو به عقب تمیز کنید و بگذارید کودک شما هر روز چند ساعت بدون پوشک باشد.

مراقبت از نوزاد در حمام

  مراقبت از نوزاد در هنگام حمام کردن

حمام کردن نوزادان تازه متولد شده بسیار حساس است. در نوزادان تازه متولد شده سالم که وزن آنها بیشتر از دو و نیم کیلوگرم است استحمام معمولا دو تا شش ساعت بعد تولد انجام می شود. اگرچه در برخی شرایط خاص مانند زمستان میتوان استحمام را به تعویق انداخت.

در نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند حمام کردن باید بعد از افتادن بند ناف انجام شود. بعد از خشک شدن و افتادن بند ناف نوزاد خود را دو تا سه بار در هفته حمام کنید. قبل از اینکه نوزاد خود را به حمام ببرید از اینکه تمام وسایل لازم برای حمام کردن و عوض کردن نوزاد فراهم است اطمینان حاصل کنید. حمام قبل از زمان خواب به نوزادان کمک می کند که بهتر بخوابند.

وان کودک، آب ولرم، صابون یا شامپوی نوزاد، لیف نوزاد، حوله نرم، لوسیون یا کرم، پوشک و لباس های تمیز نوازد وسایلی هستند که شما نیاز دارید. از همسر یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که به شما کمک کند که در زمانیکه یکی سر و گردن نوزاد را بالای آب نگهمیدارد دیگری کودک را حمام کند. از صابون کم استفاده کنید. دستگاه تناسلی، پشت سر، مو، گردن، صورت و هر مخاط خشک شده که اطراف بینی جمع شده است را با لیف بشویید.

بدن نوزاد را با آب ولرم بشویید. هنگامیکه این کار تمام شد بدن نوزاد را با حوله نرم خشک کرده و از لوسیون برای مرطوب کردن استفاده کنید سپس پوشک و لباس نوزاد را بپوشانید.

 

ماساژ دادن

ماساژ دادن یه راه بسیار خوب برای پیوند با نوزاد است. ماساژ دادن همچنین به راحت خوابیدن، بهتر شدن گردش خون و هضم بهتر غذا کمک می کند. میزان کمی از روغن یا لوسین کودک روی دست خود بریزید. سپس به آرامی روی بدن نوزاد بمالید. در چشمان کودک خود نگاه کنید و هنگام ماساژ دادن با او صحبت کنید. قبل از حمام کردن زمان خوبی برای ماساژ دادن نوزاد است.

مراقبت از نوزاد در خواب

مراقبت از نوزاد در خواب 

نوازدان تازه متولد شده در دو ماه اول، حدود 16 ساعت در روز میخوابند. آنها معمولا حدود دو تا چهار ساعت می خوابند و اگر گرسنه باشند یا جای خود را خیس کرده باشند بیدار می شوند. از آنجاییکه هر نوزاد باید هر سه ساعت یکبار شیر بخورد، ممکن است لازم باشد او را بیدار کرده و به او شیر بدهید.

اگر نوزاد شما از الگوی ایده آل خواب نوزادان پیروی نمیکند نگران نباشید. هر نوزادی متفاوت است و الگوی خواب متفاوتی دارد. به خاطر داشته باشید که هنگام خواب، حالت سر نوزاد را تغییر دهید زیرا به جلوگیری از صاف شدن قسمت هایی از سر کمک می کند.

کودک شما باید به پشت بخوابد تا از خفگی جلوگیری شود. مادر هنگامیکه فرزندش در خواب است بهتر است بخوابد. او همچنین می تواند از این زمان برای استحمام و یا خوردن یک وعده غذایی با آرامش استفاده کند.

 

ناخن گرفتن

ناخن های نوزاد تازه متولد شده بسیار سریع رشد می کند. نوزاد ممکن است با حرکات دست، صورت و یا بدن خود را بخراشد. پس گرفتن ناخن نوزاد بسیار لازم است. از آنجاییکه ناخن های نوزاد بسیار نرم است باید از ناخنگیر نوزادان استفاده کنید.

سعی کنید ناخن نوزاد را هنگامیکه او خواب است به آرامی بگیرید. ناخن نوزاد را از ته نگیرید زیرا ناخن های آنها بسیار لطیف است و ممکن است برای او دردناک باشد. لبه های ناخن را کوتاه نکنید زیرا باعث رشد بد فرم ناخن می شود.

والدینی که نوزادان تازه متولد شده دارند باید از خانواده و دوستان خود کمک بگیرند تا بتوانند استراحت کنند و از خودشان نیز مراقبت کنند.

مرکز پرستاری پرستار اول با کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مراقبتی به سالمندان ، کودکان و بیماران به صورت شبانه روزی می باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.