تاریخ انتشار: آگوست 23, 2021نویسنده: دسته بندی: بیماری, مقالات
10 هشدار مهم در مورد سلامتی که ناخن ها به ما می دهند

داشتن ناخن های قوی و سالم  Nails  می تواند نشانه سلامت عمومی در بدن باشند و همچنین مشاهده علائم خاصی روی ناخن ها نیز می تواند علامت هشدار برای مشکلاتی در سلامتی فرد باشد .

 

همانطور که چشم ها می توانند پنجره ای برای درک وضعیت روحی انسان باشند ،  ناخن ها  نیز می توانند ساخصی مهم برای  شناسایی وضعیت سلامتی فرد باشد .

این مقاله در مورد علایمی که بر روی ناخن ها ظاهر می شوند و نباید نادیده گرفته شوند پرداخته است .

 ناخن های زرد

 

مشکل: ناخن های زرد

متخصصان بر این باورند مشاهده این ناخن ها  می تواند به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق بیفتد.اما گاهی اوقات به دلیل لاک ناخن یا کاشت ناخن اکریلیک نیز رخ می دهد.

اگر به صورت معمول از ناخن های  مصنوعی استفاه می نمایید یا به ناخن های خود لاک می زنید احتمالا با این مشکل روبرو می شوید .

برای بهتر شدن وضعیت ناخن ها بهتر است سعی کنید مدتی  کاشت ناخن را ترک نمایید و به ناخن ها فرصت بازیابی و استراحت بدهید.

یکی دیگر از علل احتمالی ناخن های زرد سیگار کشیدن است ، که می تواند ناخن ها را لکه دار کرده و رنگ مایل به زرد به آنها بدهد.

 

مشکل: ناخن های خشک ، ترک خورده یا شکننده

 

این مسئله یک مشکل نسبتا شایع است و دلایل احتمالی دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد .  متخصصان اظهار می کنند ناخن های نرم و شکننده می توانند از خشکی روی صفحه ناخن ایجاد شوند.

این مشکل می تواند ناشی از شنا ، استفاده بیش از حد از پاک کننده لاک ناخن ، شستشوی مکرر ظرف بدون دستکش یا فقط زندگی در محیطی با رطوبت کم باشد.

 ناخن های بیمار

 

سایر علل احتمالی نیز شامل قرار گیری در معرض مواد شیمیایی (مانند مواردی که اغلب در معرض محصولات تمیز کننده هستید) یا افزایش سن  است.

با این حال ، اگر ناخن های شکننده یک مشکل مداوم و همیشگی برای فرد باشد بهتر است با پزشک در این مورد صحبت نماید . گاهی اوقات کم کاری تیروئید (شرایطی که تیروئید خیلی کند کار می کند) باعث این عارضه جانبی نیز می شود.

 

برای تسکین ناخن های ترک خورده ، سعی کنید آنها را با لوسیون مرطوب کننده بمالید. ناخن ها مانند پوست  جاذب هستند و لوسیون می تواند در آینده از خشک شدن آنها جلوگیری کند.

بهتر است برای مرطوب نمودن ناخن ها از محصولاتی استفاده نمایید که حاوی اسید هیالورونیک  و گلیسیرین باشند . همچنین می توانید ویتامین بیوتین را نیز امتحان کنید ،که یک مکمل غذایی بدون نسخه است و  باعث رشد سالم ناخن می شود.

 

مشکل: ناخن های خمیده

ناخنهای خمیده زمانی رخ میدهد که انتهای ناخن ها  متورم می شود و ناخن خمیده و گرد می شود – گاهی می تواند نشانه بیماری کبد یا کلیه باشد.” اگر این مشکل را دارید ، با پزشک مشورت نمایید .

 

مشکل: لکه های سفید

بسیاری از مردم معتقدند که لکه های سفید روی ناخن ها نشان دهنده کمبود کلسیم است ، اما به طور معمول اینطور نیست. بر طبق نظر کارشناسان معمولاً این لکه های سفید خیلی مهم نیستند.

آنها اغلب نتیجه ضربه های جزئی هستند ، مانند این که انگشت خود را به چیزی فشار دهید و به طور کلی به کلسیم مربوط نمی شود.

 ناخن های برجسته افقی

مشکل: برجستگی های افقی

متخصصان بر این باورند که گاهی برآمدگی های عرضی (پهلو به پهلو) روی ناخن ها ظاهر می شود . این به طور معمول نتیجه ضربه مستقیم به ناخن یا بیماری جدی تر است .

در این صورت این علامت را روی بیش از یک ناخن در یک زمان مشاهده خواهید کرد. این موضوع به این دلیل است که وقتی بدن برای مبارزه با بیماری بیش از حد کار می کند ، انرژی خود را برای موارد مهم ذخیره می کند. و به تعبیری بدن به معنای واقعی کلمه می گوید:  من کارهای بهتری نسبت به ایجاد ناخن دارم “و رشد آنها را متوقف می کند.

 

یکی دیگر از علل احتمالی برجستگی های پهلو به پهلو یا خطوط افقی در سراسر صفحه ناخن نیز می تواند ناشی از واکنش دارویی باشد ، به عنوان مثال اگر بیمار اخیراً شیمی درمانی کرده باشد ممکن است این علامت را روی ناخن خود مشاهده نماید .

 

مشکل: برجستگی های عمودی

این مشکل معمولاً نشانه طبیعی پیری است. درست مانند چین و چروک صورت ، با افزایش سن خطوطی روی ناخن ایجاد می شود.

جویدن ناخن یک عادت شایع است ، اما اگر بیش از حد باشد-مثلاً گاز گرفتن مداوم یا گرفتن پوست اطراف ناخن ها-می تواند نشانه ای از اختلال وسواس فکری-عملی باشد.

بر طبق نظر کارشناسان گاهی اوقات داروهای روانپزشکی برای درمان ناخن جویدن ناشی از OCD مورد نیاز است. ترکیبی با طعم تلخ که روی ناخن ها جلا داده شود نیز می تواند مفید باشد.

 ناخن ها با برجستگی عمودی

مشکل: ناخن “قاشقی”

ناخن “قاشقی” اشاره به ناخن بسیار نازکی دارد که شکل مقعر داشته است. این مشکل معمولاً نشانه کم خونی و فقر آهن است. می توان آن را با مکمل های آهن درمان کرد. ناخن های بسیار رنگ پریده نیز می تواند نشانه کم خونی فقر آهن باشد.

 

مشکل: سوراخ شدن

متخصصان می گویند که اگر ناخن ها پوشیده از گودال یا فرورفتگی باشد لازم است دراین مورد با پزشک مشورت نمایید ، زیرا این می تواند نشانه ای از ابتلا به پسوریازیس باشد.

 ناخن ها با رگه سیاه

مشکل : رگه سیاه

اگر ناخن ها دچار تغییررنگ شده باشند و  رنگ سیاهی مانند (مانند رگه های سیاه) روی ناخن را گرفته باشد یا محل رشد ناخن دردناک باشد  ،لازم است  فوراً به پزشک  مراجعه گردد .

علامت ملانوم روی ناخن جدی است و گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد خطوط سیاه یا نوارهایی روی ناخن شود. بنابراین اگر می بینید این تغییرات روی ناخن شما اتفاق می افتد ، مراجعه به پزشک مهم است.

اگرچه ملانوم عموماً در جمعیتهای اسپانیایی ، آسیایی و سیاهپوست کمتر شایع است ، اما این بیماران ممکن است در صورت وجود بیماری ، خطوط تیره را بیشتر  روی ناخن خود ببینند و این امر باعث می شود که مراجعه به پزشک اهمیت بیشتری پیدا کند.

شرکت پرستاری پرستار اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.