تاریخ انتشار: آگوست 31, 2020نویسنده: دسته بندی: سالمند, بیماری, مقالات
کاهش وزن در سالمندان: چگونه در شصت سالگی و بعد از آن وزن خود را کاهش دهیم؟

کاهش وزن در سالمندان Lose Weight in elderly از اهمیت زیادی در بهبود وضعیت سلامت سالمند برخوردار است.

آیا با ورود به سن میانسالی متوجه بروز تغییراتی در وزن و افزایش آن شده اید؟  اگر بدن شما تغییر کرده است شما در تجربه این تغییر تنها نیستید.

مشاهده تغییرات در وزن و ایجاد اختلال در  تناسب اندام با افزایش سن معمولی است. اما دلیلی وجود ندارد که با این عدم تناسب کنار آماده و به آن عادت کنید. می توانید یاد بگیرید که چگونه در دهه 50 و بعد از آن وزن خود را کم کنید:

بهترین روش کاهش وزن در سالمندان

 

برای  کاهش وزن در سالمندان می توان از فعالیت های بدنی هدفمند ، رژیم غذایی سالم و روش های پزشکی پیشرفته استفاده نموده تا وزن خود را متناسب نگه دارید.

در حالی که شما لزوما نمی توانید تمام تغییراتی را که با افزایش سن همراه است را متوقف یا معکوس کنید ، کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای رسیدن به وزن سالم در سنین میانسالی از آنها استفاده نمایید.

 

سایز های خود را بدانید

پزشک ممکن است BMI شما را محاسبه کند و پس از آن شما می توانید در خانه  با این مقیاس وضعیت افزایش وزن خود را بسنجید ، اما اعداد دیگری نیز وجود دارد که  اطلاع از آنها می تواند بر روی ظاهر شما تأثیر بگذارد

 

اهمیت اندازه دور کمر در کاهش وزن در سالمندان:

دور کمر شما ممکن است با افزایش سن بزرگتر شود ، حتی اگر وزن شما افزایش پیدا نکرده باشد.

محققان بیان میدارند که تغییرات هورمونی لزوماً باعث افزایش وزن نمی شوند ، اما می توانند نحوه توزیع و تقسیم وزن در قسمت های مختلف بدن را تغییر دهند.

بر طبق نظر کارشناسان “زنان  با افزایش سن مستعد افزایش وزن در میانه تنه هستند ، و مردان – به ویژه آنهایی كه به ورزشگاه نمی روند و کمربند خود را پایین تر از شکم می بندند مستعد هستند که  شکم بزرگتری داشته باشند

 

درصد چربی بدن:

ترکیب بدن شما با پیرتر شدن احتمالاً تغییر می کند. پایین آمدن سطح تستوسترون در آقایان و خانم ها با افزایش سن باعث کاهش توده عضلانی می شود. بنابراین حتی اگر وزن شما ثابت بماند ، ممکن است به دلیل اینکه حجم عضله خود را از دست داده اید و چربی جذب کرده اید ، احساس چاقی خواهید کرد.

 

روش های کاهش وزن در سالمندان

اهمیت سابقه خانوادگی در کاهش وزن در سالمندان :

محققان معتقدند که لازم است که سابقه سلامتی خانواده خود را از طریق  آزمایش ژنتیکی ارزیابی نمایید. . این آزمایشات به بیماران کمک می نماید تا بیماری های خاص تأثیرگذار بر ظاهر و سلامت جسم خانوادگی که ممکن است  در سن بالا بروز نماید را در فرد پیش بینی نموده و برای آنها درمان های مناسبی در نظر گرفته شود.

براین اساس اگر می دانید که سابقه ابتلا به دیابت در خانواده شما وجود دارد ،” پس میتوانید از پزشک خود بخواهید که برای این بیماری غربالگری و آزمایشات لازم را انجام دهد.

 

در بررسی وضعیت سلامتی خود ماهر باشید:

هنگامی که از سابقه سلامتی خود مطلع شدید ، با پزشک خود در ارتباط باشید تا توصیه های مناسب برای بهبود وضعیت سلامت و ظاهر خود را دریافت کنید.

به عنوان مثال ، اگر متوجه شدید که سابقه خانوادگی فشار خون دارید ، با بررسی اینکه چگونه تغییر در شیوه زندگی به شما کمک می کند که در آینده از مصرف دارو جلوگیری کنید اقدام نمایید.

در بسیاری از موارد ، حفظ وزن متعادل می تواند احتمال بیماری ها را کاهش داده یا از آنها جلوگیری کند. درک مزایای ویژه وزن متناسب می تواند انگیزه ای برای کاهش وزن باشد.

 

رژیم غذایی خود را مدیریت کنید

ممکن است  برای کاهش وزن در سالمندان نیازی به یک رژیم مشکل و فشرده وجود نداشته باشد. به گفته محققان ، یک سالمند می تواند به سادگی با موارد اساسی تغذیه ای شروع نماید. لازم است مصرف شیرینی را متوقف کنید و از مصرف غذاهای با شاخص گلیسمی بالا خودداری کنید.

تحقیقات از این نظریه پشتیبانی می کند. مطالعه منتشر شده در مجله آکادمی تغذیه و رژیم غذایی نشان داد که زنان دارای یائسگی دارای اضافه وزن و چاقی که دسر کمتر و غذای سرخ شده کمتری می خورند و نوشیدنی های شیرین شده با قند کمتری می نوشند ، می توانند وزن خود را کاهش دهند و از افزایش وزن جلوگیری کنند.

پروتئین و کاهش وزن سالمندان

پروتئین کافی بخورید

تحقیقات کارشناسان مزایای خوردن مقدار مناسب پروتئین را تایید نموده است. خوردن پروتئین نه تنها به شما کمک می کند که احساس  سیری طولانی تری را  تجربه نمایید ، بلکه به ساخت و ترمیم بافت های بدن نیز کمک می کند.

روند مصرف پروتئین سبب مصرف کالری بیشتری می شود و به کاهش وزن در سالمندان کمک می نماید. مصرف مقدار  1.2 تا 1.4 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن  برای سالمندان سودمند خواهد بود.

 

سطح فعالیت خود را افزایش دهید

اگر با افزایش سن انجام کارهای روزمره مانند حمل مواد غذایی ، بیل زدن یا چمن زنی را متوقف کرده اید  این موضوع احتمالاً به این معنی است که هر روز کالری کمتری می سوزانید. اگرچه هورمون ها در پیشبرد روند پیری نقش دارند ، اما شیوه زندگی نیز به همان اندازه دارای نقش مهمی است.

شما می توانید بدون ورزش با افزایش فعالیت غیر ورزشی روزانه خود ، کالری بیشتری بسوزانید. کارهای ساده و فعالیتهای روزانه بدن شما را تقویت می کند و به متابولیسم  و کاهش وزن در سالمند کمک می کند.

 

کاهش وزن در سالمندان و ارزیابی سبک زندگی

با نزدیک شدن یا رسیدن به بازنشستگی ، آیا علاقه های شما به فعالیت های تفریحی تری کمتر شده است؟ آیا وقت بیشتری را به خواندن ، غذا خوردن در رستوران ها ، یا پختن وعده های غذایی برای مهمانی و دورهی اختصاص می دهید ؟ این تغییرات می تواند باعث افزایش وزن شود.

برای کاهش وزن لزوماً لازم نیست سرگرمی های خود را کنار بگذارید. اما ممکن است بخواهید تغییرات ساده ای انجام دهید تا تعادل انرژی خود را بدست آورید. به عنوان مثال ، اگر دوست دارید سفر کنید ، به جای سفر دریایی با محوریت غذا ، یک تعطیلات فعال را انتخاب کنید. اگر دوست دارید آشپزی کنید ، در یک کلاس آشپزی سالم سرمایه گذاری کنید.

 

با دوستان فعال خود در ارتباط باشید

مطمئن نیستید که به برنامه ورزشی یا غذایی خود پایبند بمانید؟ پس با دوستانی ارتباط برقرار کنید که آنها می توانند در این شرایط لزوم پایبندی شما به اهداف تان را به شما گوشزد نماید .

حمایت اجتماعی و دوستانه یکی از بهترین دلایل  پایبندی به یک برنامه ورزشی و کاهش وزن در سالمندان است.

با دوستان جدید در ورزشگاه ملاقات کنید ، با جامعه در کلیسا ارتباط برقرار کنید یا چند همسایه را برای تمرین یا تبادل دستورالعمل غذاهای سالم  پیدا کنید.

فواید کاهش وزن سالمندان

تمرینات ورزشی  متعادل و کاهش وزن در سالمندان

لازم است سالمند  به طور روزانه  تمرینات ورزشی انجام دهند. با افزایش سن ، یک برنامه تمرینی متعادل اهمیت بیشتری پیدا می کند. یک برنامه متنوع  و متعادل می تواند تغییرات هورمونی و بدنی را که با افزایش سن اتفاق می افتد جبران کند. اطمینان حاصل کنید که برنامه  ورزشی شما شامل این موارد است.

  • تمرینات قدرتی
  • تمرینات هوازی
  • تمرینات انعطاف پذیری و نرمش
  • تمرینات مقاومتی

محققان توصیه می نماید که بیش از سه تغییر در هر ماه  را در زندگی خود اعمال نکنید. زیرا تغییرات زیاد و شدید باعث ایجاد ناراحتی و مشکلات جسمی و روحی در سالمندان می شود. همچنین یادآوری این مسئله به سالمندان که روند پیری در همه افراد یکسان نیست و هر کس براساس وضعیت جسمی خود این دوره را با شرایط خاصی طی می کنند . لازم است با درنظر گرفتن این موضوع با بدن خود مهربان باشید و فعال بمانید تا بدن خود را قوی و متعادل نگه دارید.

مرکز پرستاری پرستار اول با کادری ماهر و متخصص آماده حضور در کنار سالمندان  و حدمت رسانی به آن عزیزان در هر ساعت شبانه روز می باشد.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.