تاریخ انتشار: سپتامبر 13, 2020نویسنده: دسته بندی: کودک
تشویق به مسواک زدن در کودکان از چه راه هایی امکان پذیر است؟

تشویق به مسواک زدن Encourage  Kids To Brush در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. آیا همواره از اینکه  کودک شما دندان هایش را درست مسواک میزند یا اینکه اصلا دندان هایش را مسواک میزند نگران هستید ؟
اگر به عنوان پدر یا مادر یا پرستار کودک با این چالش روبرو هستید ، پس بدانید که تنها نیستید. مشکل مسواک نزدن بچه ها یک مشکل عمومی برای اکثر والدین می باشد.
گزارشات اخیر نشان داده است که تقریبا نیمی از والدین مجبور هستند که کودکان را تا سن 11 سالگی مجبور نمایند که مسواک بزنند. 80٪ از آن کودکان در حین مسواک زدن احساس خشم و اندوه می نمایند.

تشویق به مسواک زدن کودک

از هر 10 پدر و مادر 1 نفر اظهار داشته است که از درگیری و چالش مداوم در مورد مسواک زدن کودک به قدری خسته است که در نهایت کاملاً تسلیم می شوند و دیگر در مورد مسواک زدن فرزندان خود دخالتی انجام نمی دهند.
لوس کردن ، التماس کردن و بررسی مسواک زدن یا طفره رفتن کودک، می تواند شما و کودکتان را وارد یک چالش خسته کننده نماید.
در عوض این 11 روش را امتحان کنید تا فرآیند مسواک زدن برای کودک شما فعالیتی دلپذیر و جذاب شود.

هنگام مسواک زدن با کودک برقصید :

بااین روش مسواک زدن حدود دو دقیقه کامل طول می کشد. برای اینکه زمان مسواک زدن با سرعت بیشتری سپری شود و مسواک زدن برای کودک شما سرگرم کننده باشد ، یک موسیقی پر جنب و جوش که مورد علاقه کودک شما باشد را پخش نمایید.

پخش این آهنگ های دو دقیقه ای برای کودک شما در هنگام مسواک زدن سرگرم کننده و شادی آور است. بسیاری از آنها سرعت بالایی دارند و هنگام مسواک زدن کودک را به هیجان می آورد.

گاهی پخش مداوم موزیک در داخل دستشویی ممکن است گاهی والدین را خسته نماید اما اگر این کار باعث تشویق به مسواک زدن بچه ها می شود و ارزش آن را دارد!

والدین و تشویق به مسواک زدن

همراه با کودک خود مسواک بزنید

بچه شما با نگاه کردن از شما کارهایتان را تقلید مینماید ! اگر کودک شما ببیند که شما دندانهای خود را مسواک می زنید ، احتمال دارد که کپی کرده و همان کار را انجام دهند.

اگر با هم مسواک بزنید می توانید بهترین روش های مسواک زدن را نیز به کودک خود نشان دهید. همه این رفتارها سبب ایجاد عادت های خوب مسواک زدن است.

بازی حدس بزن چه آهنگیه برای تشویق به مسواک زدن

روش موثر دیگر برای تشویق کودک به مسواک زدن دندان های خود استفاده از بازی حدس بزن چه آهنگیه است . می توانید در حین مسواک زدن با زمزمه ریتم یک آهنگ با دهان بسته از کودک خود بخواهید که حدس بزند شما در حال زمزمه چه آهنگی هستید.
پس از اینکه فرزند شما حدس زد که این کدام آهنگ است سپس نقش ها را عوض نمایید و به کودک اجازه دهید تا هنگام مسواک زدن آهنگی را زمزمه نماید و حالاوظیفه شماست که نام این آهنگ را حدس بزنید .
قبل از اینکه متوجه شوید ، دو دقیقه زمان لازم سپری می شود و می توانید مطمئن باشید که کودک شما حواسش به بازی است و همزمان به صورت کامل مسواک زده است.

شکل مسواک و تشویق به مسواک زدن

شکل مسواک جذاب و کودکانه باشد

مسواک های زیادی وجود دارد که شکل ظاهری آنها می تواند برای کودکان جذاب و گیرا باشد و کودک را به مسواک زدن ترغیب نماید.
خواه یک مسواک دستی ساده باشد که شخصیت های کارتونی تلویزیونی مورد کودک به روی آن باشد ، یا مسواکی که به مدت 2 دقیقه چراغ هایی دارد که روشن هستند و یا چشمک می زنند.
مسواک با ظاهر جذاب می تواند فرآیند مسواک زدن را سرگرم کننده تر نماید و کودک را کمتر خسته کند.

خمیر دندان مناسب کودک را انتخاب کنید

بعضی از کودکان از طعم نعنا متنفر هستند و وقتی آنها را تشویق کنید که با خمیر نعناع مسواک بزنند ، این کار باعث ناراحتی و آزار آنها می شود.

تعداد بسیار زیادی از طعم های مختلف خمیر دندان کودکان موجود است.این طعم ها ارزش امتحان کردن را دارند. مطمئن باشید که در این میان طعم یک خمیر دندان تجربه مسواک زدن را برای کودک دلپذیر تر می کند.

نقش والدین در تشویق به مسواک زدن
بگذارید کودک دندانهای بابا را مسواک بزند

کودکان کوچکتر بعضی اوقات دوست ندارند که به بزرگسالان اجازه دهند تا دندان هایشان را مسواک بزنند

این موضوع می تواند نگران کننده باشد ، زیرا تا سن خاصی که کودک توانایی درست مسواک زدن را ندارد لازم است والدین این کار را انجام دهند تا مطمئن شوند که بهداشت دهان و دندان کودک به خوبی رعایت می شود.

یکی از راه های حل این مسئله این است که میتوانید این این کار را به صورت بازی جالبی در بیاورید. به کودک بگویید من دندان های تو را مسواک می زنم و به تو هم اجازه می دهم که دندان های من را مسواک بزنی..

این یک روش عالی برای تشویق بچه ها است که از شما به عنوان مدل استفاده می کنند و این بدان معنی است که می توانید کمی مسواک زدن را برای آنها انجام دهید ، مطمئن شوید که تمام دندان های آنها تمیز شده است
همچنین کودک شما می تواند دندان های اسباب بازی های خود را “مسواک کند” و سپس دندانهای خود را مسواک بزند.

برچسب جایزه به دندانهای درخشان برای تشویق به مسواک زدن

از آنجایی که مسواک زدن برای کودک می تواند فرایند مشکلی باشد سعی کنید از یک جدول پاداش به عنوان یک انگیزه دهنده قوی برای عبور از این کار مشکل استفاده کنید.

بچه ها برای پاداش گرفتن یک برچسب براق تقریباً هر کاری می کنند. وقتی تعداد مشخصی از برچسب ها بدست آوردند می توانید جایزه نسبتا بزرگی به آنها بدهید .
می توانید با اینکار انگیزه مثبتی به آنها بدهید و بیش از پیش آنها را به مسواک زدن ترغیب نمایید.

کتاب و تشویق به مسواک زدن

کتاب ها برای تشویق به مسواک زدن کارآمدتر از امر و نهی والدین است

خواندن کتابهایی که در مورد اهمیت بهداشت دندان هستند می تواند بسیار بهتر از امر و نهی والدین تاثیر گذار باشد. اینکار برای تشویق کودکان برای مسواک زدن بسیار مناسب هستند.

 

مسواک زدن را به یک داستان حماسی تبدیل کنید

می توانید با ساختن داستان های حماسی پیام های موثر بهداشت دندان را به کودک خود انتقال دهید.

ممکن است داستان شما این گونه باشد که در داخل دهان کودک میکروب های شیطانی قرار دارند که مأموریت دارند سیاره لبخند کودک را نابود کنند.
تنها راه برای شکست دادن این ارتش میکروب ها نابود کردن آنها توسط مسواک زدن است.

به طور ناگهانی با شروع این داستان ها فرآیند مسواک زدن سرگرم کننده تر به نظر می رسد و این کار برای کودک مانند یک فعالیت هیجان انگیز خواهد بود.

تشویق به مسواک زدن با تخیل
از کمک پری دندان برای تشویق به مسواک زدن استفاده کنید

شما می توانید کمی خلاق باشید و از پری دندان برای تشویق کودک به مسواک زدن استفاده نمایید.
می توانید نامه کوچکی روی بالش کودک بگذارید و از دندانهای براق و سفید کودک تعریف و تمجید کنید . با اینکار کودک را برای ادامه این کار خوب تشویق می نمایید.

 

چرا مهم است که در چالش مسواک زدن کودک والدین پیروز شوند؟

در طی یک نظرسنجی در سال 2015 نشان داده شده است که نیمی از کودکان 8 ساله و یک سوم از کودکان 5 ساله ها به دلیل پوسیدگی دندان دچار به دندان پزشک مراجعه کرده اند و گاهی دندان های خود را از دست داده اند.

آموزش اهمیت بهداشت دهان و دندان و اطمینان از مسواک زدن صحیح کودک دو کار بسیار مهم برای جلوگیری از تجمع پلاک ها و حفره های دندانی است.

مطمئناً انجام فعالیت های فوق ارزش این را دارد که کودک شما دارای دندان های سالم و درخشان باشد و از لبخند زیبای خود لذت ببرد .

مرکز پرستاری پرستار اول با کادری با تجربه و ماهر در امر مراقبت از کودکان آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت خانواده های گرامی باشد. پرستاران ماهر این مرکز با آگاهی از روش های کارآمد برای پرورش و مراقبت از کودکان در  هر شرایطی در کنار والدین گرامی خواهند بود.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.