تاریخ انتشار: جولای 22, 2023نویسنده: دسته بندی: سالمند
آشنایی با شغل پرستار سالمند 24 ساعته در منزل

در دنیای پر از مشغله امروز، مراقبت از عزیزان سالمند کاری سخت و دشوار است. این مشغله‌های زیاد ممکن است باعث شود شما نتوانید به‌خوبی از سالمندان خود مراقبت کنید؛ پس کمک‌گرفتن از دیگران می‌تواند راه‌حل خوبی باشد. خواهر، برادر یا دوستان هم احتمالاً مانند شما مشغله زیادی دارند؛ پس یک پرستار سالمند شبانه روز در منزل بهترین کمک است.

با افزایش تعداد سالمندان، ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی تخصصی برای این عزیزان روزبه‌روز در حال پیشرفت است. پرستاری سالمندان به‌عنوان پرستاری مراقبت از سالمندان یا پرستاری پیری هم شناخته می‌شود.

کمک‌گرفتن از یک پرستار برای مراقبت از سالمند در شبانه روز می‌تواند تا حد زیادی رفاه و کیفیت زندگی عزیزان مسن شما را افزایش دهد؛ اما نکته مهم در این‌ بین، انتخاب درست یک فرد قابل ‌اعتماد است. اگر به دنبال یک پرستار سالمند شبانه روز در منزل هستید و در مورد معیارهای انتخاب او، اطلاعات دقیقی ندارید در ادامه این مقاله از پرستار اول با ما همراه باشید.

مراقب سالمند

با افزایش تعداد سالمندان، ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی تخصصی، روزبه‌روز در حال پیشرفت است.

پیشنهاد مقاله: اهمیت پرستار سالمند در منزل چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین پرستار تمام‌وقت سالمند چه چیزهایی است؟

برای تعیین ویژگی‌های بهترین پرستار 24 ساعته سالمندان، ابتدا باید تعیین کنید که عزیز سالمند شما تنها به مراقبت‌های اولیه نیاز دارد یا نگهداری از او شامل مراقبت‌های پزشکی هم می‌شود.

مراقبت‌های اولیه شامل کمک‌کردن در حرکت، غذاخوردن، استحمام، لباس پوشیدن و انجام کارهای فردی است. سالمندانی که بیماری‌هایی مثل آلزایمر، آرتروز، سرطان، درد مزمن، افسردگی، اختلال در حرکت، بی‌اختیاری، مشکلات تغذیه‌ای و پوکی‌استخوان دارند به مراقبت‌های پزشکی هم نیاز دارند.

ملاک‌های انتخاب پرستار شبانه روزی برای سالمند (مراقبت‌های اولیه)

اگر سالمند شما تنها نیاز به مراقبت‌های اولیه دارد، نگهدار سالمند 24 ساعته در منزل که انتخاب می‌کنید بهتر است ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • داشتن قدرت بدنی لازم برای کمک به بیمار در انجام امور مختلف
 • آگاهی از روند پیری و مشکلات این دوره
 • مهارت‌های ارتباطی کلامی و غیرکلامی برای تعامل با بیمار
 • نگرش مثبت برای امید دادن به بیمار و سپری‌کردن شرایط سخت
 • شناخت داروها و تعیین زمان مصرف آن‌ها
 • سازگاری و انعطاف‌پذیری بالا برای درک شرایط فرد مسن
 • صبر زیاد
 • همدلی و شفقت

ملاک‌های انتخاب پرستار سالمند شبانه روز در منزل برای مراقبت‌های پزشکی

در صورتی‌که سالمند شما نیاز به مراقبت‌های پزشکی هم داشته باشد باید از یک نگهدار سالمند 24 ساعته در منزل با تخصص بیشتر کمک بگیرید. این فرد علاوه بر مهارت داشتن در مراقبت‌های اولیه باید بتواند شرایط پزشکی خاص را درک و آن‌ها را رفع کند؛ به همین دلیل باید ملاک‌های زیر را داشته باشد:

پیشنهاد مقاله: قیمت پرستار سالمند در منزل چگونه محاسبه میشود؟

 • ارزیابی علائم حیاتی
 • تجویز داروها و انجام تزریقات
 • آموزش اعضای خانواده در مورد شرایط خاص فرد مسن
 • مدیریت تحرک و صبر در استفاده از واکر و ویلچر
 • توانایی تشخیص علائم بیماری زوال عقل
 • کمک به پزشک برای معاینه و تشخیص مشکلات فرد
 • توانایی انجام احیای قلبی و انجام کمک‌های اولیه

کدام ویژگی‌های اخلاقی و مهارتی پرستار خوب 24 ساعته برای سالمند مهم است؟

در بین تمام ملاک‌های انتخاب پرستار سالمند شبانه روز در منزل که تا اینجا بیان کردیم، مهارت‌های ارتباطی، سازگاری و انعطاف‌پذیری، صبور بودن، همدلی و شفقت مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی و مهارتی یک پرستار سالمند هستند. این ملاک‌ها به‌خصوص در مورد سالمندان حساس، مبتلا به آلزایمر، دارای مشکلات حرکتی یا افرادی که اخلاق‌های خاص دارند، بسیار مهم است.

برقراری ارتباط با سالمندان به صبر زیادی نیاز دارد. ازدست‌دادن شنوایی، زوال شناختی و سایر مسائل مربوط به پیری می‌تواند ارتباط مؤثر با فرد را با چالش روبرو کند. با توجه ‌به این چالش، پرستار سالمند شبانه روز در منزل با داشتن مهارت در ارتباط غیرکلامی و شناخت زبان بدن سالمندان می‌تواند از عزیز شما بهتر مراقبت کند.

قبل از انتخاب پرستار سالمند 24 ساعته باید چه‌کار کنیم و چه اطلاعاتی داشته باشیم؟

 استخدام پرستار سالمند

برای استخدام پرستار سالمند شبانه روز در منزل از دوستان و آشنایان پرس‌وجو کنید یا از پرسنل بیمارستان بخواهید تا یک فرد مطمئن را به شما معرفی کنند

نگهدار سالمند در 24 ساعت شبانه روز باید صبر زیادی داشته باشد؛ چون کار سختی را انتخاب کرده است. همان‌طور که گفتیم، این پرستار باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشد. وجود این ویژگی‌ها در یک فرد، تنها با خواندن رزومه یا تأیید معرف، قابل‌اثبات نیستند؛ پس برای انتخاب بهترین فرد برای مراقبت شبانه روزی از سالمند حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 • با افراد متقاضی مصاحبه حضوری داشته باشید: حتماً قبل از امضای قرارداد با پرستار سالمند، مصاحبه‌ای تنظیم کنید تا بیشتر با او آشنا شوید. در طول مصاحبه، موقعیت‌های سختی که ممکن است برای سالمند پیش آید را مثال بزنید و از او بخواهید تا عکس‌العمل خود را توضیح دهد.
 • سابقه پرستاری از سالمند در 24 ساعت افراد انتخاب شده را بررسی کنید: اگر فرد را دوستان و آشنایان به شما معرفی کرده‌اند حتماً سابقه پرستاری او را بررسی کنید. خجالت نکشید و از خانواده‌هایی که فرد قبلاً برای آن‌ها کارکرده پرس‌وجو کنید تا از مهارت و قابل‌اعتماد بودن او مطمئن شوید.
 • حتماً یک قرارداد کامل با جزئیات مختلف تنظیم کنید: برای شروع کار نگهداری شبانه روزی از سالمند خود یک قرارداد کامل تهیه و تنظیم کنید. در صورت نیاز برای این کار از شرکت‌های خدمات پرستاری یا یک وکیل کمک بگیرید.
 • در ابتدا بر کار پرستار نظارت کنید: سعی کنید در شروع کار پرستار، همه کارهای او مخصوصاً نحوه برخورد او با سالمند را زیر نظر بگیرید. این کار خیال شما را از بابت داشتن رفتار درست و حرفه‌ای راحت می‌کند.

پیشنهاد مقاله: مشخصه پرستار سالمند | نهگداری از سالمند

سخن پایانی

ممکن است شما برای استخدام پرستار سالمند شبانه روز در منزل از دوستان و آشنایان پرس‌وجو کنید یا از پرسنل بیمارستان بخواهید تا یک فرد مطمئن را به شما معرفی کنند. شما این روش را مطمئن می‌دانید؛ اما کمک‌گرفتن از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرستاری پرستار اول سالمند، یک راه مطمئن و راحت‌تر برای این چالش شماست.

پرستاران این شرکت‌ها همگی آموزش‌دیده و حرفه‌ای هستند. این پرستاران در انجام وظایف خود متعهد هستند و در صورت نارضایتی شما از فرد معرفی شده، شرکت می‌تواند در زمان کوتاهی فرد دیگری را به شما معرفی کند. در صورت مرخصی پرستار، یک فرد دیگر سریعاً جایگزین او می‌شود و عزیز شما تنها نخواهد ماند.


سوالات متداول

نکات مهم انتخاب بهترین مراقبت شبانه روزی از سالمند چیست؟

با افراد متقاضی مصاحبه حضوری داشته باشید، سابقه پرستاری از سالمند در 24 ساعت افراد انتخاب شده را بررسی کنید، حتماً یک قرارداد کامل با جزئیات مختلف تنظیم کنید، در ابتدا بر کار پرستار نظارت کنید.

ویژگی‌های اخلاقی و مهارتی پرستار خوب 24 ساعته برای سالمند چیست؟

مهارت‌های ارتباطی، سازگاری و انعطاف‌پذیری، صبور بودن، همدلی و شفقت مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی و مهارتی یک پرستار سالمند هستند. این ملاک‌ها به‌خصوص در مورد سالمندان حساس، مبتلا به آلزایمر، دارای مشکلات حرکتی یا افرادی که اخلاق‌های خاص دارند، بسیار مهم است.

ملاک‌های انتخاب پرستار سالمند شبانه روز در منزل چیست؟

ارزیابی علائم حیاتی، تجویز داروها و انجام تزریقات، آموزش اعضای خانواده در مورد شرایط خاص فرد مسن، مدیریت تحرک و صبر در استفاده از واکر و ویلچر، توانایی تشخیص علائم بیماری زوال عقل، کمک به پزشک برای معاینه و تشخیص مشکلات فرد، توانایی انجام احیای قلبی و انجام کمک‌های اولیه

مهم‌ترین ویژگی‌های پرستار تمام‌وقت سالمند چه چیزهایی است؟

مراقبت‌های اولیه شامل کمک‌کردن در حرکت، غذاخوردن، استحمام، لباس پوشیدن و انجام کارهای فردی است. سالمندانی که بیماری‌هایی مثل آلزایمر، آرتروز، سرطان، درد مزمن، افسردگی، اختلال در حرکت، بی‌اختیاری، مشکلات تغذیه‌ای و پوکی‌استخوان دارند به مراقبت‌های پزشکی هم نیاز دارند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.