تاریخ انتشار: اکتبر 31, 2020نویسنده: دسته بندی: کودک, بیماری, مقالات
از زردی شیر مادر چه میدانید و روش های مراقبت و درمان نوزاد مبتلا به این نوع زردی چیست

زردی شیر مادر Breastfeeding jaundice  نوعی زردی است که در آن کودک به دلیل تغذیه از شیر مادر دچار علایم بیماری زردی می گردد.

دلیل زردی شیر مادر

پس از تولد نوزاد ، معمولاً  نوزاد تحت مراقبت های بهداشتی بسیار دقیقی قرار می گیرد.  یكی از شرایطی كه  مورد بررسی دقیق پرستار کودک قرار خواهد گرفت موضوع زردی  نوزاد  است.  وجود زردی در بیشتر نوزادان طبیعی است. با این حال ، اگر زردی از حد طبیعی خارج شود ، لازم است اقداماتی برای کنترل  آن انجام  شود.

گاهی زردی در نوزادانی دیده می شود که از شیر مادر تغذیه می کنند و ممکن است کمی بیشتر در این شرایط ادامه یابد.

 

زردی نوزاد تازه متولد شده چیست؟

 

زردی بیماری است که در نوزادان تازه متولد شده در طی 2-3 روز پس از تولد ممکن است رخ دهد. زردی  معمولا به همراه زردی پوست یا زرد شدن سفیدی چشم همراه است.

بروز زردی معمولا به دلیل افزایش سطح بیلی روبین در خون نوزاد تازه متولد شده است. زردی به طور معمول ابتدا در چهره نوزاد ظاهر می شود و سپس به سمت پایین بدن به سمت قفسه سینه ، شکم ، بازوها و پاها حرکت می کند.

 

زردی به  واضح ترین شکل  در نور طبیعی دیده می شود و تشخیص آن در نوزادانی که پوست تیره دارند دشوارتر است. در صورت مشکوک شدن به زردی ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آزمایش خون را برای اندازه گیری میزان بیلی روبین در خون انجام می دهد.

 

علت زردی شیر مادر چیست؟

 

زردی فیزیولوژیک شایع ترین و طبیعی ترین نوع زردی در نوزادان است. در هفته اول زندگی می تواند تا 60٪ از نوزادان  را کامل را تحت تأثیر قرار دهد و به دلیل افزایش سطح بیلی روبین ایجاد می شود.

بیلی روبین ماده ای است که در اثر تجزیه طبیعی گلبول های قرمز ایجاد می شود. توسط کبد پردازش و برداشته می شود. وقتی کبد کودک برای حذف بیلی روبین از جریان خون  عملکرد کافی نداشته باشد ، زردی ایجاد می شود.

تشخیص زردی شیر مادر

هنگامی که کودک شروع به رشد کردن نمود  و مقدار گلبول های قرمز خون کاهش یافت ،  میزان زردی فروکش می کند و هیچ اثر پایداری بر روی کودک نخواهد داشت. این اتفاق معمولاً حدود 1-2 هفته پس از تولد رخ می دهد

 

علائم زردی شیر مادر چیست؟

علائم زردی شیر مادر اغلب پس از هفته اول زندگی ایجاد می شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تغییر رنگ زرد پوست و سفیدی چشم
  • خستگی
  • بی حالی
  • افزایش ضعیف وزن
  • گریه بلند

 

تفاوت زردی معمولی و زردی شیر مادر:

 

زردی شیر مادر زردی است که پس از فروپاشی زردی فیزیولوژیک ادامه می یابد. این نوع زردی  ممکن است در نوزادان سالم  که با شیر مادر تغذیه می شوند نیز دیده می شود.

دلیل مشخصی برای این نوع زردی وجود ندارد ، اگرچه حدس و گمان ها وجود دارد که ممکن است به ماده ای در شیر مادر مرتبط باشد که از تجزیه بیلی روبین جلوگیری می کند. زردی شیر مادر ممکن است زمینه ارثی و خانوادگی داشته باشد.

 

این فرم زردی به این معنی نیست که مشکلی در شیر مادر وجود دارد و نباید به این دلیل شیردهی را متوقف کرد. اکثر نوزادانی که با زردی ناشی از شیر مادر مواجه هستند (فقط 0.5٪ تا 2.4٪ از تمام نوزادان) ممکن است در حدود 14 روزگی شاهد افزایش مجدد سطح بیلی روبین باشند.

 

سطح بیلی روبین در نهایت کاهش می یابد. زردی ناشی از شیر مادر می تواند 3-12 هفته پس از تولد طول  بکشد ، اما تا زمانی که کودک خوب تغذیه می کند و سطح بیلی روبین کنترل می شود ، به ندرت منجر به عوارض جدی می شود.

نکته مهم این است که لازم است بین زردی شیر مادر  و زردی ناشی از مصرف ناکافی شیر تفاوت قائل شد.

تغذیه و زردی شیر مادر

تغذیه و زردی :

 

زردی  معمولی  هنگامی شدت می یابد که کودک شیر کافی دریافت نکند و با زردی ناشی از شیر مادر متفاوت است .

مقادیر کافی شیر مادر باعث افزایش حرکات روده کودک می شود که به ترشح بیلی روبین کمک می کند. زردی شیردهی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که نوزاد تازه شروع به کار در شیردهی نکرده ، ضامن نامناسبی داشته باشد یا با سایر موارد جایگزین که در شیردهی تداخل دارند ، همراه باشد.

زردی شیردهی اغلب با افزایش تغذیه و کمک به مشاور شیردهی برای اطمینان از مصرف مقادیر کافی کودک ، خود را برطرف می کند.

 

درمان  زردی  چیست؟

 

اگر سطح بیلی روبین زیر 20 میلی گرم باشد ، درمان های زیر اغلب برای زردی  معمولی  و زردی  ناشی از شیردهی استفاده می شود:

تغذیه را به 8-12 بار در روز افزایش دهید. بهترین راه برای کاهش سطح بیلی روبین  و  کمک به از بین بردن سطح آن در بدن ادامه شیر دهی است . افزایش تغذیه منجر به افزایش حرکات روده می شود که بیلی روبین را دفع می کند.

با یک متخصص تغذیه نوزاد مشورت کنید تا مطمئن شوید که نوزاد به روش درستی در حال تغذیه از شیر مادر است . روش نامناسب شیر دهی  می تواند مستقیماً بر میزان شیر دریافتی کودک تأثیر بگذارد.

اگر مادر به هر دلیلی دارای شیر کمی است باید در مورد روش های مناسب افزایش شیر دهی با پزشک مشورت نماید و در این میان از روش های کمک شیردهی نیز استفاده نماید.

همچنین لازم است مادر  از شیر دوش دستی یا  برقی استفاده کند تا تولید شیر در بدن مادر ادامه پیدا کند . استفاده از شیر مادر  یا مخلوطی از شیر مادر و شیر خشک بهترین راه تغذیه نوزاد مبتلا به زردی است.

 

بندرت قطع شیردهی یک درمان موثر برای  درمان زردی ناشی از شیر مادر است.

 

با این حال اگر میزان بیلی روبین کودک به 20 میلی گرم یا بیشتر برسد ، ممکن است از توصیه برای قطع شیردهی به مدت 24 ساعت همراه با نوردرمانی استفاده شود.

اینکار معمولاً می تواند سطح بیلی روبین را به طرز چشمگیری کاهش دهد. پس از 24 ساعت،  مادر می تواند شیردهی را از سر بگیرد.

استفاده از شیر کمکی  براي تغذیه نوزاد  و استفاده از  شیردوش برای تخلیه شیر مادر در اين مدت 24 ساعته بهترين راه براي جلوگيري از بروز مشكلات در شيردهي است.

معالجه زردی شیر مادر

 

ممکن است برای درمان نوزاد  فتوتراپی توصیه  شود (معمولاً فقط در صورتی که سطح بیلی روبین به بیش از 15-20 میلی گرم برسد) ، با پزشک اطفال در مورد استفاده از پتوهای فیبر نوری صحبت کنید.

این لوازم را می توان به خانه برد و باعث می شود  شیردهی  مادر بدون وقفه ادامه یابد. افزایش تغذیه و استفاده از چراغ های بیلی روبین باید به طور موثر سطح بیلی روبین را کاهش دهد.

اگر نوزادی نارس است یا شرایط سلامتی دیگری دارد ، نیاز است که درمان توسط پرستار کودک شخصی انجام شود.

 

روش های  که  برای کاهش زردی  توصیه نمی شود:

 

  • استفاده از آب قند – در حقیقت ، اینکار می تواند با تداخل در مصرف شیر مادر ، زردی را بدتر کند. همچنین می تواند باعث بالا رفتن سطح بیلی روبین شود.
  • قطع شیردهی – اینکار ممکن است باعث شود که زردی بدتر شود و می تواند تلاش مادر را برای تأمین بهترین تغذیه ممکن به فرزندش خراب کند. تغذیه مکرر و کارآمد شیر مادر بهترین راه برای کاهش هر نوع زردی است.

موسسه پرستاری پرستار اول با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مراقبت و پرستای  در منزل به همشهریان گرامی است. قابل ذکر است که کلیه خدمات به سالمندان ، کودکان و بیماران در این مرکز به صورت شبانه ارائه میگردد .

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.