تاریخ انتشار: اکتبر 29, 2022نویسنده: دسته بندی: بیماری
8 عارضه بی خوابی بر سلامت بدن

بدن انسان برای بازیابی انرژی خود همانطور که به تغذیه  مناسب نیازمند است به خواب کافی بخصوص خواب به موقع شبانه و به مدت حدود7ساعت نیاز دارد.

امروزه با پیشرفت علم در جهان و کمتر شدن فعالیتهای فیزیکی و خسته کننده و در نتیجه وجود احساس کاذب عدم نیاز به خواب، و یا عوامل تحریک کننده ای مثل فضای مجازی که باعث بیدار ماندن های شبانه می گردد.

و یا فعالیت در مشاغلی مثل کار در بیمارستان یا موسسه پرستاری، افراد معمولا از خواب مناسب و مورد نیاز بدن فاصله گرفته، که این خود باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می شود.

تاثیرات بی خوابی بر بدن افراد

این بی خوابی ها زمانی زیانبار می شود که به عادت همه روزه تبدیل گردد. ما در این مقاله تاثیرات بی خوابی بر بدن را بررسی می کنیم:

 بی خوابی و ضعف سیستم ایمنی

بی خوابی باعث احساس خستگی و سستی در بدن، ابتلا به افسردگی، عدم تعادل در هرمونهای بدن، تحریک پذیری در برابر محرکهای محیطی و بد اخلاقی، ابتلای به بیماریهای متفاوت و در نتیجه ایجاد ضعف در سیستم ایمنی شخص می گردد.

بی خوابی و تاثیر آن بر یادگیری و آموزش پذیری

بی خوابی باعث اختلال در حافظه و مغز انسان و در نتیجه تاثیر منفی در یادگیری می گردد چونکه مغز انسان در خواب اطلاعات دریافتی در طول روز را بررسی و پردازش میکند و با عدم خواب کافی این فرصت را از مغز گرفته ایم و راندمان مغز روز به روز با تشدید بی خوابی و بد خوابی پایین تر می آید و با شب بیداری های پی در پی مغز دیگر فرصت باز سازی سلولها را ندارد.

جالب اینجاست که بی خوابی برای یادگیری و کسب اطلاعات در شب نتیجه معکوس دارد پس از مطالعه بی موقع در شب پرهیز کنید.

 بی خوابی و تغییر وزن

همانطور که گفتیم بی خوابی بر تمام بدن تاثیر می گذارد، که یکی از این تاثیرات، بالا یا پایین رفتن وزن و حتی پایین اوردن تاثیر نوع تغذیه و فعالیت های ورزشی بر بدن گردد، پس اگر به فکر تناسب اندام هستید هرگز خواب کافی را به عنوان یکی از عوامل رسیدن به آن فراموش نکنید.

 بی خوابی عامل ایجاد سردرد و سرگیجه

بله، بی خوابی به دلیل گرفتن فرصت استراحت از مغز میتواند باعث ایجاد سردرد گردد و شاید کمتر کسی به آن توجه کند. و ممکن است با عدم توجه به این نکته مهم سردرد های مزمن و طولانی به سراغتان بیاید، بی خوابی حتی می تواند موجب سرگیجه در فرد شود و ممکن است او را مجبور به مراجعه به پزشک و درمان کند.

بی خوابی و اختلالات جنسی در افراد

همانطور که میدانید سیستم جنسی افراد به طور محسوسی با سیستم عصبی و مغز انسان در ارتباط است پس با گرفتن خواب مناسب از مغز طبیعتا تاثیر آن را بر سیستم جنسی مشاهده خواهید کرد، در نتیجه میتوانید با خواب کافی تا حدودی برخی مشکلات  احتمالی جنسی را که میتواند در زندگی مشکل آفرین باشد را نیز رفع کنید.

بی خوابی و اختلالات جنسی در افراد

 بی خوابی و عدم تعادل و عملکرد درست عضلات

بی خوابی حتی میتواند تعادل در راه رفتن و انجام امور روزانه شما را مختل کند بطوری که باعث زمین خوردنتان شود، چونکه بین مغز و اعصاب و عضلات ارتباط وجود دارد که با بی خوابی هم عضلات و هم سیستم عصبی را دچار ضعف و اختلال و در نتیجه عدم هماهنگی میکنیم و نه تنها در راه رفتن بلکه مشکلات جدی را در هنگام فعالیت های ورزشی برای ما ایجاد می کند.

 بی خوابی و اضطراب

استرس و اضطراب یکی از اختلالات خیلی شایع  امروزی است که باعث بر هم زدن برنامه و کارهای روزانه و مشکلات فراوان روانی می گردد.

بی خوابی باعث اضطراب، و اضطراب هم موجب بی خوابیست، پس با عدم توجه به خواب کافی این ارتباط دوسویه تشدید میگردد و وضع را بدتر می کند. خواب کافی با تعادل بخشیدن به هورمون های ضد استرس باعث دفع جدی اضطراب و استرس ناشی از فعالیت روزمره میگردد.

 بی خوابی و عدم تمرکز

بدیهی است بدون داشتن تمرکز انسان قادر نیست هیچ کاری را به درستی انجام دهد، بخصوص در هنگام انجام فعالیت های مهم و در کارها و مشاغل حساس با نبود تمرکز راندمان ذهن به شدت کاهش می یابد و در نهایت، نیجه کارها بر عکس می گردد و باعث کاهش اعتماد به نفس انسان و ایجاد مشکلات فراوانی میگردد، منشاء تمرکز در ذهن و مغز انسان است و با خواب کافی و استراحت مغز، قطعا تمرکز شخص بالاتر رفته و موجب سلامت ذهن و جسم است.

در بالا به بررسی 8 عارضه و تاثیر بی خوابی در افراد پرداختیم. می توانید با بررسی ویدیو آموزشی اختلالات خواب با این اختلالات آشنایی کامل تری پیدا کنید.

سخن نهایی

در این مطلب با بررسی بی خوابی و عوارض گوناگونی که در افراد با مشاغل مختلف می گذارد آشنا شدیم. ممکن است در اثر بیخوابی بیمار شوید و نیاز به پرستار در منزل داشته باشید، و در این صورت می توانید از موسسه پرستاری پرستار اول درخواست اعزام پرستار داشته باشید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.