تاریخ انتشار: نوامبر 6, 2022نویسنده: دسته بندی: کودک
درمان اسهال کودکان [درمان خانگی اسهال کودک]

 

اسهال کودکان عبارت است از مدفوع شل و آبکی که به طور مکرر اتفاق می افتد و حس نیاز به دفع را در بیمار ایجاد می کند.

که معمولا علائمی مثل دل درد و دلپیچه و افزایش یا کاهش دمای بدن  و حالت تهوع همراه است. برای پی بردن روشهای  درمان اسهال کودک باما همراه باشید.

البته شل بودن جزئی و یکبار مدفوع به تنهایی نشان دهنده اسهال نیست بلکه تکرر مدفوع شل و آبکی و یا طولانی شدن و تکرر مدفوعی هم که آبکی نبوده اما شل باشد اسهال محسوب میشود و می تواند هشدار دهنده باشد و به مرور تشدید گردد.

با توجه به اینکه دلیل شل بودن اسهال وجود مایعات و املاح و مواد غذایی جذب نشده ایست که می بایست توسط بدن جذب می شد، لذا مهمترین  ضرر اسهال کمبود مایعات مورد نیاز بدن است که این شرایط در صورت ادامه برای بدن مضر است، بخصوص در کودکان که بدنشان تحمل کمتری در مقابل کم آبی و سو تغذیه دارد.

علائم مشهود اسهال کودکان

علائم قابل رویت اسهال در کودکان شامل: سستی و بی حالی، خشک شدن چشمها، کاهش حجم ادرار و خشکی لب و دهان است.

اسهالی که ادامه دار است ولی کمتر از بیست روز روز طول بکشد را اسهال حاد گفته و اگر بیشتر از این زمان طول بکشد آن را اسهال مزمن می گویند.

هر چند اسهال یک نوع دفاع بدن است اما ممکن است باعث سوء تغذیه و مشکلات جدی در کودکان گردد.

لذا پس از اطمینان پیدا کردن و تشخیص درست  و به موقع اسهال در کودکان می بایست برای درمان صحیح چه بصورت خانگی و مصرف غذاها و پرهیزات لازم و چه بصورت دارویی و پزشکی  اقدام نمود.

علائم اسهال در کودکان

دلایل اسهال در کودکان چیست؟

این دلایل را در دوگروه میتوان نام برد، ورود ویروس ها و باکتریهای عامل اسهال به بدن و تغذیه نادرست و تحریک کننده

از دلایل ایجاد اسهال حاد است و عللی مثل بیماریهای مربوط به سیستم دستگاه گوارش از دلایل اسهال مزمن می باشد که شامل  مواردی مثل: اختلال در هضم لاکتولوز شیر در بدن کودک، سندروم روده تحریک پذیر، حساس بودن  شدید کودک به برخی غذاها و داروها و سوء جذب در تغذیه و التهاب روده می باشد.

درمان اسهال کودک

باید توجه نمود که درمان اسهال معمولی و حتی اسهال حاد، بصورت خانگی ممکن است اما برای درمان اسهال مزمن می بایست کودک را به پزشک اطفال و درمان دارویی و در صورت نیاز با مراجعه به بیمارستان به متخصص و پرستار کودک و خدمات پرستاری سپرد.

زیرا اگر اسهال به موقع درمان نگردد کودک دچار عوارض شدیدتری مثل اسهال خونی ، تب بلند مدت، استفراغ و اسهال شدید و غیر طبیعی می گردد.

متخصصین در بیمارستان یا موسسه پرستاری برای درمان دارویی اسهال مزمن از داروهایی مثل آنتی بیوتیک ها و سرم های وریدی استفاده می کنند و درصورت نیاز برای تشخیص دلیل اصلی اسهال آزمایشاتی را برای کودک توصیه می کند که با توجه به آن درمان راحت تر می گردد.

درمان خانگی اسهال کودکان

تامین آب از دست رفته بدن با تغذیه از شیر مادر در کوکان شیر خوار، و در کودکان بزرگتر استفاده  از  غذاهایی مثل کته و ماست، پوره سیب زمینی، هویج پخته شده، سوپ و کباب مرغ و همچنین لبنیاتی مثل ماست و پنیر، چغندر، تخم گشنیر خیس خورده، استفاده از دمنوش زنجبیل در فصول سرد، مقدار کمی سرکه سیب در آب،سوپ حاوی بلوبری، آب انار، آب پنیر، آب برنج، آب نارگیل،اضافه کردن جوز هندی به غذای کودک،آب هویج، شربت سکنجبین.

لازم به ذکر مجدد است که این خوددرمانی ها فقط برای اسهال معمولی و حاد توصیه می شود و در درمان اسهال مزمن کمک کننده به درمان هستند.

در هنگام ابتلای کودک به هر نوع اسهالی از تغذیه با مواد غذایی مثل شیرینی های مصنوعی و کارخانه ای غذاهای آماده، غذاهای کنسرو شده،  غذاهای سرخ کرده، سبوس دار وفیبر دار، شیر، چای، بستنی، قهوه، سایر نوشیدنی های کافئین دار،نوشیدنیها و آب میوه ها و نوشابه های کارخانه ای و گازدار و ادویه جات بخصوص ادویه جات تند اجتناب شود.

در پایان مواردی را برای پیشگیری از اسهال کودکان ذکر می کنیم: رعایت بهداشت و شستشوی مرتب دست و اسباب بازیهای کودک، زیرا میکروبهای مسبب اسهال، معمولا از این طریق به بدن کودک وارد می شوند پس با این کار میتوان تا حد زیادی از این اتفاق جلوگیری کرد.

استفاده از شیر مادر برای تغذیه کودک شیر خوار که خود بهترین دارو و بهترین عامل پیشگیری اسهال در این سن برای کودک است، و استفاده از مایعات ملایم مثل آب جوش سرد شده برای کودکان بزرگتر.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.