تاریخ انتشار: اکتبر 25, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
آستیگماتیسم چیست؟ تشخیص و راه های درمان آن

درحال‌حاضر اختلالات مختلفی وجود دارد که به بینایی مربوط می‌شود که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به آستیگماتیسم اشاره کرد. این مشکل یک نقص شایع در افراد به حساب می‌آید و می‌تواند تا حد بسیار زیادی روی بینایی آن‌ها تاثیر گذاشته و باعث ناخوشایندی این افراد شود.

البته در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا این مشکل بینایی و راه‌های درمان بسیار زیادی داشته باشد. امروزه به‌صورت هرساله افراد زیادی برای مشکل آستیگماتیسم به چشم ‌پزشک مراجعه کرده و به‌د نبال بهترین راه برای درمان آن هستند.در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد آستیگماتیسم تشخیص و راه‌های درمان آن توضیحات کامل و جامعی را به شما ارائه دهیم.

این مشکل هنگامی رخ می‌دهد که قسمت جلویی قرنیه یا عدسی دچار انحنا باشد. به‌ بیان ‌دیگر به ‌جای داشتن منحنی یک توپ گرد و سطح آن به شکل تخم‌مرغ در می آید.

وجود این انحنا باعث مشکلاتی نظیر تاری دید در تمام مواقع خواهد شد.ما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر تاری دیدی به دلیل این مشکل نیستمی ‌توان گفت که این مشکل و دشوار معمولا در بدو تولد در افراد به وجود می‌آید و ممکن است که با اختلالات دیگری نزدیک دوربینی یا نزدیک‌ بینی همراه باشد.

در اکثر مواقع این مشکل در افراد خیلی دیر تشخیص داده خواهد شد. به‌ همین خاطر ما در ادامه علائم و روش‌های تشخیص و این مشکل بینایی را به شما معرفی کرد و تا بتوانید هرچه سریع‌تر جهت درمان اقدام کنید.

آستیگماتیسم چشم چیست؟

آستیگماتیسم چشم

همان‌طور که در ابتدا مطلب به موضوع اشاره کردیم، آستیگماتیسم یک نقص در انحنای عدسی و یا قرنیه می‌باشد و باعث شده تا افراد مبتلا به این بیماری دچار تاری دید شدید شوند. معمولاً عدسی و قرنیه در تمامی جهت‌ها منحنی و یا صاف هستند.

این‌ موضوع کمک کرده تا پرتوهای نور بر روی شبکه به شکل متمرکز دربیایند.  درصورتی‌که قرنیه یا عدسی دچار و دارای منحنی نامنظم می‌باشد پرتوهای نور به شکل خمیده در چشم متمرکز خواهند شد و در چنین حالتی که مشکل آستیگماتیسم در افراد وجود دارد.

بزرگسالان معمولاً زمانی ‌که به این اختلال بینایی دچار هستند، متوجه خواهند شد که بینایی آن‌ها در حالت مناسبی قرار ندارد. اما کودکانی که دارای نشانه‌های آستیگماتیسم هستند، ممکن است که آگاهی لازم را در این خصوص نداشته باشد.

در نهایت تاری دید و آن‌ها افزایش پیدا کرده و نحوه درمان نیز سخت‌تر خواهد شد. همچنین این ‌موضوع می‌تواند برای درس ‌خواندن و پیشرفت کودک نیز مؤثر واقع شده و آن را تحت‌الشعاع قرار دهد. به ‌همین دلیل نیز پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان کودکان خود را به شکل مداوم به معاینه چشم برده تا در صورت وجود این اختلال بینایی هرچه سریع‌تر متوجه آن شوید.

نشانه‌های تشخیص آستیگماتیسم

خوشبختانه برای تشخیص اختلال آستیگماتیسم راه‌های مختلفی وجود دارد و می‌توان با توجه به یکسری از نشانه‌ها متوجه شد که افراد به این مشکل دچار هستند یا خیر! از جمله نشانه‌های اصلی این اختلال بینایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تاری دید
  • تحریف دید
  • خستگی شدید چشم و
  • شب‌ کوری
  • سوزش چشم‌ها و چشمک زدن برای واضح‌تر دیدن
  • سردردهای شدید

چنانچه شما به‌ صورت مداوم و در مدت ‌زمان طولانی به هر یک از این نشانه‌ها دچار شدید، باید حتما برای حاصل کردن اطمینان از سلامت چشم نظیر چشم و پزشک متخصص بروید تا در صورت نیاز روند درمان برای حل مشکل آسمی آستیگماتیسم آغاز شود.

 بررسی دلایل آستیگماتیسم

به‌ طور کلی چشم ساختاری منحنی دارد که نور را روی شبکیه خم خواهد کرد تا تصاویر را بسازد. همان‌طور که تا این بخش  مطلب به این  مورد اشاره کردیم، آستیگماتیسم به دلیل وجود انحنای نامنظمی در قرنیه یا عدسی است.

درصورتی‌که هر یک از این موارد به ‌صورت یک‌لایه یکنواخت خمیده نباشند. پرتوهای نور ب ه‌درستی در آن‌ها منعکس نمی‌شود.

آستیگمات جزو اختلالات بسیار شایع بوده که در افراد وجود دارد. حتی پزشکان نمی‌دانند که دلیل وجود انحنا در قرنیه و یا عدسی چیست. اما وجود این مشکل در افراد تا حد بسیار زیادی به ژنتیک مربوط می‌شود. همچنین این مشکل ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 نزدیک ‌بینی چشم

هنگامی رخ خواهد داد که قرنیه بیشتر از حد معمول دارای انحراف باشد و یا کره چشم دارای اندازه بزرگ باشد. که در چنین حالتی به‌ج ای تمرکز درست روی شبکیه نور در جلوی شبکیه متمرکز خواهد شد و باعث می‌شود تا اجسام از دور تار دیده شوند.

 دور بینی

این اختلال بیماری هنگامی رخ می‌دهد که قرنیه  از حد عادی کوچک‌تر باشد. زمانی‌که چشم در این حالت قرار بگیرد، نور در پشت شبکیه چشم متمرکز خواهند شد و افراد اجسام نزدیک تر  را تار می بینند.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین استخدام پرستار بیمار از موسسه پرستاری می توانید به مجموعه ما اعتماد کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.