تاریخ انتشار: جولای 22, 2023نویسنده: دسته بندی: عمومی
پرستار زن باردار در منزل

به جرات می‌توان بارداری را یکی از تجربه‌های شیرین بانوان بدانیم. با این حال باید در دوران بارداری مراقبت‌های لازم برای سلامت مادر و جنین درنظر گرفته شود. چرا که هر گونه غفلت سبب بروز اتفاقات جبران ناپذیری می‌شود. از همین رو برخی از مادران باردار برای اینکه دوران بارداری خوب و مطمئنی داشته باشند، نسبت به استخدام پرستار اقدام می‌کنند.

نگهداری مادر باردار در منزل توسط پرستار با تجربه می‌تواند یک گزینه مناسب برای بانوان باردار باشد. در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری پرستار اول سعی داریم تا اطلاعات مرتبط با پرستاری از مادر باردار را خدمت شما ارائه دهیم. از این رو در ادامه مطلب همراه ما باشید.

علائم و نشانه‌ های بارداری

قبل از هر چیزی بهتر است با علائم و نشانه‌های بارداری آشنا شوید. می‌ توان اولین و مهم‌ترین نشانه بارداری را عقب افتادن قاعدگی بدانیم. این اتفاق درست ۱۵ روز بعد از تخمک‌گذاری صورت می‌گیرد. از دیگر نشانه‌های بارداری می‌توانیم به خونریزی لانه گزینی یا گرفتگی عضلات اشاره کنیم. خون‌ریزی لایه گزینی می‌تواند ۵ الی ۶ روز بعد از بارور ی تخمک توسط اسپرم نمایان شود. این علائم جزء علائم اولیه بارداری هستند. با این حال علائم اولیه دیگری مانند حساسیت سینه، خستگی، ترشحات واژن نیز وجود دارد.

پیشنهاد مقاله: استخدام پرستار کودک؛ این مطلب را بخوانید

نشانه‌های دیگری که در ارتباط با بارداری هستند، در مدت زمان یک تا سه ماهگی مادر باردار نمایان می‌شوند. این علائم شامل حساسیت به بو، ویار و داشتن حالت تهوع، تکرر ادرار، بیزاری از غذا، یبوست، نفس تنگی و بالا بودن دمای کلی بدن هستند. داشتن این علائم می‌تواند نشانه بارداری باشد با این حال بهتر است برای اطمینان از بارداری آزمایش‌های لازم داده شود. با توجه به علائم گفته شده و شرایط پیچیده خانم‌ها در زمان بارداری، می‌توانیم از اهمیت مراقبت از خانم‌های باردار در منزل آگاه شویم.

نکات ضروری مراقبت در دوران بارداری

مراقبت‌های دوران بارداری را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل تضمین‌کننده سلامت مادر و جنین دانست. در صورتی که مراقبت‌های دوران بارداری از مادر باردار به درستی انجام شود، مادر می‌تواند یک دوران بارداری و همچنین زایمان راحت را سپری کند. از آنجایی که در سه ماه اول بارداری، جنین در حال رشد و نمو است این دوران یکی از مهم‌ترین زمان‌های بارداری است. همچنین سه ماه اخر بارداری بسیار مهم است از این رو مادر باردار باید به طور منظم چکاپ‌های هفتگی انجام دهد.

مراقبت در دوران بارداری

مراقبت‌های یک مادر باردار شامل چه مواردی می‌شود.

در دوران بارداری انجام معاینات لازم برای زن باردار بسیار ضروری است. در جلسات ابتدایی معاینه زن باردار تست‌هایی مثل اندازه‌گیری قد، وزن، فشار خون، تنفس و ضربان قلب، تست‌های مربوط به سینه، معاینه لگنی، تست‌های بیماری‌های مقاربتی و… انجام می‌شود. همچنین برای مادر باردار نکات مهمی در در مراقبت دوران حاملگی در منزل وجود دارد. این نکات شامل داشتن تغذیه خوب، ورزش مناسب و مراقبت‌های بارداری-جنسی است.

چه مادران بارداری به پرستار در منزل نیاز دارند؟

پرستاری از مادر باردار می‌تواند کمک خوبی برای سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری باشد. با این حال برای برخی از مادران و یا در زمان‌های خاصی از دوران بارداری داشتن پرستار بسیار واجب است. همانطور که در بخش‌های قبلی نیز گفتیم در سه ماه اول و آخر دوران بارداری داشتن پرستار می‌تواند کمک بزرگی برای مادران باردار محسوب شود. همچنین برای مادرانی که وضعیت‌های حادی از نظر جسمی دارند، استخدام یک پرستار باتجربه می‌تواند در کمک به خانم باردار مؤثر باشد.

پیشنهاد مقاله: ۱۰پیشنهاد برای استخدام پرستار کودک

باید‌ها و نباید‌های دوران بارداری در پرستاری از مادر

یکی از ملاک‌های مهم برای نگهداری از کودک یا زن حامله در منزل، این است که باید با باید‌ها و نباید‌های دوران بارداری و بعد از آن آشنا باشد. به عبارتی باید بداند که چگونه مراقبت‌های دوران بارداری را انجام دهد. یک پرستار که وظیفه‌ی نگهداری مادر باردار در منزل را دارد، باید بداند که زن باردار باید چه رژیم غذایی را رعایت کند.

باید‌ها و نباید‌های دوران بارداری در پرستاری از مادر

پرستاری از مادر باردار می‌تواند کمک فراوانی به خانم‌ها در طول دوران بارداری آن‌ها کند.

برای مثال باید از پختن غذا‌های نیم پز یا نپخته خودداری کند. همچنین نباید اجازه حمل بار‌های سنگین را به مادر باردار بدهد، چرا که این عمل می‌تواند باعث زایمان زودرس، سقط جنین و فتق شود. از دیگر موارد مهمی که در پرستاری از مادر باید به آن توجه داشت می‌توان به پیشگیری از اتفاق‌ها و علائم خطرناک و توجه به جزئیات و تغیر بدن مادر نیز اشاره کرد. پس می‌توانیم اینگونه نتیجه بگیریم که پرستار زن باردار باید علم کافی و تجربه لازم را در پرستاری از زن باردار داشته باشد.

پیشنهاد مقاله: نکات مهم در استخدام (پرستار شبانه روزی سالمند)

مزایای استخدام پرستار برای مادر باردار

همانطور که در بالا اشاره کردیم، استخدام پرستار خانم باردار در منزل یک تصمیم درست برای داشتن دوران بارداری خوب و راحت است. از مهم‌ترین مزایای استخدام پرستار زن حامله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– سلامت مادر و جنین

– کاهش احتمال کمبود وزن جنین در هنگام زایمان

– کاهش خطرات احتمالی برای جنین در طول باراداری

– توجه به رژیم غذایی زن باردار

–  توجه به مسائل جسمی و خلقی زن باردار و کاهش آن‌ها

– افزایش روحیه ‌امید در زن باردار

سخن نهایی

پرستاری از مادر باردار می‌تواند کمک فراوانی به خانم‌ها در طول دوران بارداری آن‌ها کند. با این حال بهتر است در استخدام پرستار برای نگهداری مادر باردار در منزل دقت کنید. چرا که در صورت با تجربه نبودن پرستار خانم باردار در منزل امکان ایجاد اشتباهات جبران ناپذیر وجود دارد.


سوالات متداول

مزایای استخدام پرستار برای مادر باردار چیست؟

سلامت مادر و جنین، کاهش احتمال کمبود وزن جنین در هنگام زایمان، کاهش خطرات احتمالی برای جنین در طول باراداری، توجه به رژیم غذایی زن باردار،  توجه به مسائل جسمی و خلقی زن باردار و کاهش آن‌ها، افزایش روحیه ‌امید در زن باردار

چه مادران بارداری به پرستار در منزل نیاز دارند؟

پرستاری از مادر باردار می‌تواند کمک خوبی برای سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری باشد. با این حال برای برخی از مادران و یا در زمان‌های خاصی از دوران بارداری داشتن پرستار بسیار واجب است.

نکته ضروری مراقبت در دوران بارداری چیست؟

مراقبت‌های دوران بارداری را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل تضمین‌کننده سلامت مادر و جنین دانست. در صورتی که مراقبت‌های دوران بارداری از مادر باردار به درستی انجام شود، مادر می‌تواند یک دوران بارداری و همچنین زایمان راحت را سپری کند.

علائم و نشانه‌ های بارداری چیست؟

قبل از هر چیزی بهتر است با علائم و نشانه‌های بارداری آشنا شوید. می‌ توان اولین و مهم‌ترین نشانه بارداری را عقب افتادن قاعدگی بدانیم.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.