تاریخ انتشار: نوامبر 24, 2020نویسنده: دسته بندی: مقالات, بیماری, عمومی, کودک
آپاندیسیت در کودکان چه دلایلی دارد و روش های مراقبت از کودک مبتلا چگونه است

آپاندیسیت در کودکان Appendicitis in children  التهاب کیسه آپاندیس است ، کیسه ای به شکل انگشت که از روده بزرگ در سمت راست و پایین شکم  انسان بیرون زده است.

علل آپاندیسیت در کودکان
آپاندیسیت باعث درد در ناحیه پایین شکم می شود. با این حال ، در بیشتر افراد ، درد از ناف شروع می شود و سپس به سمت پایین حرکت می کند.
با بدتر شدن التهاب ، درد آپاندیسیت به طور معمول افزایش می یابد و در نهایت شدید می شود. اگرچه هرکسی می تواند به آپاندیسیت مبتلا شود ، اما بیشتر اوقات در افراد بین 10 تا 30 سال بروز می کند.

بنابر این آپاندیس اندام کوچکی است که به روده بزرگ در سمت راست پایین شکم متصل است و وقتی آلوده می شود ، به آن آپاندیسیت می گویند.
دچار شدن به آپاندیسیت یک وضعیت اضطراری است و مهم است که سریعا از مراقبت های پزشکی استفاده کنید.

علائم و نشانه های آپاندیسیت در کودکان چیست؟

اولین علائم آپاندیسیت اغلب تب خفیف و درد در اطراف ناف است. در ابتدا به نظر می رسد که این مشکل فقط یک معده درد باشد. اما با آپاندیسیت ، درد معمولاً بدتر می شود و به سمت راست و پایین شکم حرکت می کند.

اگر کودک شما شکم درد دارد ، مراقب این علائم آپاندیسیت باشید:

درد شدید ، عمدتا در اطراف ناف یا در قسمت پایین سمت راست شکم (درد ممکن است در ابتدا حالت رفت و برگشتی داشته باشد و سپس ثابت و شدید شود.
تب درجه پایین
از دست دادن اشتها
حالت تهوع (احساس بیماری) و استفراغ
اسهال (به خصوص مقدار کمی همراه با مخاط)
شکم متورم

اگر درد به شکم گسترش یابد ، ممکن است به معنی ترکیدن آپاندیس باشد. پزشکان این پارگی آپاندیسیت را جراحی می کنند و این عمل جراحی بسیار جدی است. تب شدید که به 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) می رسد نشانه دیگری از ترکیدن آپاندیس است.
اگر فکر می کنید فرزندتان به آپاندیسیت مبتلا است ، سریعاً با پزشک کودک تماس بگیرید. هر چه زودتر تشخیص داده شود ، درمان آن آسان تر خواهد بود.

چه مشکلاتی می تواندبخاطر  آپاندیسیت در کودکان اتفاق بیفتد؟

اگر یک زائده آلوده برداشته نشود ، احتمال ترکیدن آن حدود 48 تا 72 ساعت پس از شروع علائم وجود دارد. این مشکل می تواند باکتری ها را در داخل بدن پخش کند. عفونت ممکن است مجموعه بزرگی از چرک (آبسه) را تشکیل دهد و یا در سراسر شکم گسترش یابد.

شیوع آپاندیسیت در کودکان

چه کسی به آپاندیسیت مبتلا می شود؟

آپاندیسیت بیشتر در کودکان و نوجوانان بین 5 تا 20 سال دیده می شود. خوشبختانه بروز آن در نوزادان نادر است.

علت آپاندیسیت چیست؟

وقتی دریچه آپاندیس مسدود شود ، باکتریهای زیادی می توانند در ان رشد کرده و باعث ایجاد عفونت شوند. برخی از مواردی که ممکن است این ضمیمه در روده را مسدود کند عبارتند از:

مدفوع سخت و سنگ مانند (یبوست)
غدد لنفاوی متورم در روده ها
مشکلات انگلی و سایر عفونت ها
آپاندیسیت مسری نیست. بچه ها نمی توانند آن را از کسی که به آن مبتلا است ، بگیرند.

چگونه آپاندیسیت در کودکان تشخیص داده می شود؟

علائم آپاندیسیت می تواند مانند سایر مشکلات پزشکی (مانند سنگ کلیه ، ذات الریه یا عفونت دستگاه ادراری) باشد. بنابراین تشخیص آن برای پزشکان می تواند یک چالش باشد.
برای آگاهی از وجود آپاندیسیت در کودک ، پزشک شکم را از نظر علائم درد و حساسیت معاینه می کند. پزشک آزمایش خون و آزمایش ادرار را تجویز می کند. بعضی از کودکان همچنین با اشعه ایکس از شکم و قفسه سینه ، سونوگرافی یا اسکن CAT مورد معاینه قرار می گیرند.

آزمایشات و روشهای مورد استفاده برای تشخیص آپاندیسیت در کودکان شامل موارد زیر است:

معاینه فیزیکی برای ارزیابی درد .
آزمایش خون. این به پزشک شما اجازه می دهد تعداد گلبول های سفید خون بالا را بررسی کند ، که ممکن است عفونت را نشان دهد.
آزمایش ادرار
آزمایشات تصویربرداری
تیم پزشکی ممکن است به شما بگوید که به کودک خود هیچ نوع غذا یا نوشیدنی ندهید. این امر در شرایطی که کودک شما نیاز به جراحی داشته باشد مسئله ای با اهمیت است.

درمان آپاندیسیت در کودکان

چگونه آپاندیسیت درمان می شود؟

یک جراح برای بیرون آوردن آپاندیس آلوده اقدام خواهد نمود. به این عمل جراحی آپاندکتومی گفته می شود.  بیشتر اوقات ، جراحان از دستگاه کوچکی به نام لاپاراسکوپ استفاده می کنند تا از طریق یک برش کوچک روی شکم ، آپاندیس را بردارند.
کودکانی که این جراحی را انجام می دهند معمولاً یک روز در بیمارستان می مانند. تیم مراقبت ممکن است مایعات و آنتی بیوتیک های وریدی (IV) به کودک شما قبل و بعد از جراحی بدهد.

این کار به جلوگیری از مشکلاتی مانند عفونت های بعدی در کودک کمک می کند. ممکن است کودکان در صورت نیاز از داروی تسکین درد استفاده می کنند.
کودکی که دچار زخم آپاندیس شده است ممکن است بعد از عمل جراحی آپاندیس نیاز به مدت طولانی تری بستری شده در بیمارستان داشته باشد.
این استراحت به آنتی بیوتیک ها زمان می دهد تا باکتری های پخش شده در بدن را از بین ببرند

آیا می توان از آپاندیسیت در کودکان  پیشگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از آپاندیسیت وجود ندارد. اما هنگامی که بچه ها به سرعت مراقبت های پزشکی مناسب را دریافت می کنند ، پزشکان معمولاً علت آن را پیدا می کنند و بدون مشکل درمان را آغاز می نمایند

تشخیص آپاندیسیت در کودکان
آیا آپاندیسیت می تواند عوارض جدی ایجاد کند :

همانطور که می دانید بخشی از روده پاره شده است و این پارگی باعث گسترش عفونت در سراسر شکم کودک (پریتونیت) می شود.
در این شرایط احتمالً تهدیدکننده زندگی وجود دارد و این شرایط نیاز به جراحی فوری برای برداشتن آپاندیس و تمیز کردن حفره شکم کودک دارد.

. در بیشتر موارد ، یک جراح با قرار دادن یک لوله از طریق دیواره شکم کودک به داخل آبسه ، آبسه را تخلیه می کند. این لوله حدود دو هفته در جای خود باقی مانده است و به کودک آنتی بیوتیک می دهند تا عفونت را پاک کنند.

آیا آپاندیسیت در کودکان می تواند به خودی خود برطرف شود؟

آپاندیسیت مزمن می تواند علائم خفیف تری داشته باشد که به مدت طولانی ادامه داشته و از بین می رود و دوباره ظاهر می شود.
می تواند چندین هفته ، ماه یا سال تشخیص داده نشود. آپاندیسیت حاد علائم شدیدتری دارد که در عرض 24 تا 48 ساعت ناگهان ظاهر می شود. آپاندیسیت حاد نیاز به درمان فوری دارد.

مرکز پرستاری پرستار اول با کادری ماهر و متخصص در امر مراقبت و پرستاری از سالمند، کودک و بیمار د رمنزل  آمادگی دارد با به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. کافی است برای دریافت خدمات در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.