تاریخ انتشار: نوامبر 15, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
پاکسازی روده بزرگ با درمان های خانگی

با توجه به این که، دستگاه گوارش از اندام های اصلی بدن انسان محسوب می شود، پاکسازی روده بزرگ از اهمیت زیادی برخوردار است. خود روده نیز دارای اندام هایی می باشد که، یکی از اندام های اصلی دستگاه گوارش، روده نام دارد.

روده ها، مسولیت حذف و خارج کردن، مواد اضافی و سمی ناشی از غذا خوردن را بر عهده دارند.

هنگامی روده درگیر بیماری می شود که نتواند عمل خروج و پاکسازی مواد سمی را به خوبی انجام داده و اضافه هایی از آن درون روده باقی مانده باشد.

این مشکل اگر برطرف نشود، و مواد زائد و سمی درون معده، روی هم انباشته شوند، حتی ممکن است باعث مرگ انسان نیز شود و یا اینکه بیماری کاری کند که بیمار از انجام دادن فعالیت های روزانه خود ناتوان باشد، و اقدام به گرفتن پرستار بیملر از موسسه پرستاری کند.

بنابراین لازم است که به تخلیه این مواد از درون روده پرداخته، و اسباب تمیزی روده فراهم شود.

 

مزیت هایی که پاکسازی روده ها به همراه دارد

 

پاکسازی روده دارای مزیت های زیادی بوده که تاثیر فوق العاده ای بر بدن خواهد گذاشت؛ در زیر به برخی از این مزیت ها اشاره می شود:

  1. با تخلیه مواد زائد، حالت سبکی و کوچک شدن شکم با انسان دست خواهد داد.
  2. هنگامی که روده آلوده باشد، مواد معدنی و آب به خوبی جذب بدن نمی شوند؛ بنابراین دیگر مزیت مهم پاکسازی روده کمک به جذب بهتر مواد معدنی می باشد.
  3. با توجه به شایع شدن بواسیر، اختصاصا در زنان، تخلیه و پاکسازی روده به تشدید نشدن این بیماری کمک بزرگی می  کند.
  4. کاهش دادن گاز روده در زمان پاکسازی روده ها
  5. افرادی که از یبوست و یا اسهال رنج می برند،  پاکسازی روده ها در جهت رفع این دو مشکل به آن ها کمک می کند.
  6. خطر ناشی از بیماری شایع روده تحریک پذیر، با وجود پاکسازی رودها، به پایین ترین مقدار ممکن خواهد رسید.
  7. سرطان روده، از شایع ترین نوع سرطان ها می باشد، که می توان با پاکسازی و تخلیه روده ها، کار پیشگیری از این بیماری را با خوبی انجام داد.

روش های خانگی پاکسازی روده ها

علاوه بر روش های تهاجمی برای پاکسازی روده که توسط پزشکان در کلینک های مختلف انجام میگیرد، با تعدادی از روش های خانگی می توان به راحتی اقدام به خروج مواد اضافی از روده ها کرد و سلامت بدن خود را تضمین نمود. در این قسمت روش های تخلیه و پاکسازی روده ارائه خواهد شد:

 

۱-پاکسازی و تخلیه روده ها با استفاده از آب درمانی

آب عنصری مهم برای، عملکرد بهتر اندام های بدن بوده و تاثیر فوق العاده ای بر روده می گذارد، به طوری که اگر در روز ۲ الی ۳ لیتر آب مصرف شود باعث پاکسازی روزانه روده ها می شود.

ورود آب درون روده باعث شستن مواد سمی و اضافی  خواهد شد. این روش بدون هیچ هزینه ای باعث تمیز شدن روده ها خواهد شد، بنابراین خوردن روزانه ۱۰ الی ۱۲ لیوان آب را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

پاکسازی روده با آب درمانی

 

۲-مصرف فیبر زیاد، روشی برای کمک به تخلیه روده

فیبرها تاثیر زیادی بر مدفوی انسان می گذارند و باعث خروج و تخلیه مواد سمی و زائد روده ها از طریق مدفوع خواهند شد، خروج این مواد از طریق  مصرف فیبر، دردناک نبوده، زیرا از خواص فیبر نرم کردن مدفوع می باشد و به همین دلیل مواد زائد به راحتی از بدن خارج خواهند شد.

بهتر است مصرف فیبر را در برنامه روزانه خود قرار داده و حداقل ۴۰ گرم فیبر در طول شبانه روز مصرف کنید. میوه ها و انواع مختلف سبزی، دارای فیبر زیادی می باشد که در کنار غذا و یا بعد از غذا اقدام به خوردن این دو نوع مواد غذایی کرده، تا فیبر موجود در آن ها بتواند کار پاکسازی ناشی از مواد سمی برجای مانده از مواد غذایی را برطرف کند.

غلات سبوس دار، جوپرک، ذرت و غیره از دیگر مواد غذایی فیبر دار بوده که مصرف آن به تمیز شدن روده ها کمک می کند.

۳- مصرف ویتامین های مختلف برای خروج مواد زائد از رودها

خوردن ویتامین های مختلف، نظیر ویتامینD و ویتامین A می تواند به عملکرد روده ها کمک کرده و مانع از بروز بیماری هایی مختلف نظیر سرطان روده شود.

غددهای مختلف درون پوشش مخاطی، کمک به نرم شدن مدفوع از طریق مصرف این نوع ویتامین ها می کند؛ بنابراین، برای کمک به رودها در جهت رفع مشکلات ناشی از مواد زائد، باید، مواد غذایی حاوی این ویتامین ها مصرف شود.

سخن پایانی

در این مطلب با روش پاکسازی روده و درمان خانگی آن آشنا شدیم، با اشتراک این مطلب به دیگران آنها را از این موضوع مطلع سازید، همچنین می توانید برای درخواست اعزام پرستار از موسسه پرستاری پرستار اول اقدام کنید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.