تاریخ انتشار: اکتبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
علائم بارداری چیست؟ علائم اولیه + تاثیرات آن

بارداری، یکی از موهبت های زیبای جهان ما است. بسیاری افرادی که در انتظار بارداری هستند، همواره علائم اولیه آن را بررسی می کنند.

اما از طرف دیگر برخی افراد آمادگی بچه دار شدن را ندارند. به همین جهت می خواهند از بارداری و باردار نبودن مطلع شوند.

به طور کلی بارداری در اوایل چندان علائمی ندارد.

در واقع پریود در روز های اول بارداری نیز تغییر نمی کند. البته این فقط علائم ظاهری است، چرا که هنگام بارداری در درون بدن زن تغییرات زیادی در حال رخ دادن است.

در زمان بارور شدن تخمک زن چه اتفاقاتی می افتد؟

برای بارداری، نیاز است که تخمک زن بارور شود. لقاح هنگامی رخ خواهد داد که تخمک از تخمدان زن جدا شده و اسپرم اگر به آن برسد، بارور می شود. این باروری، در حدود چهارده روز بعد از آغاز قاعدگی انجام می شود.

لانه گزینی تخمک ها نیز بر اساس مطالعات صورت گرفته، ۶ الی ۷ روز بعد از لقاح آغاز خواهد شد.

بررسی علائم در دوره های زمانی مختلف بارداری

علائم بارداری در زنان

علائمی که برای بارداری وجود دارد در روزهای اول، هفته های اول و تغییراتی که در حالات مختلف خانم ها بوجود می آید را به شرح زیر بررسی کرده ایم:

علائم بارداری در روز های اول چگونه نمایان می شوند؟

زوج هایی که برای بارداری تلاش می کنند، عموما اطلاع از موفقیت آمیز بودن آن برایشان اهمیت زیادی دارد. به همین جهت همواره در تلاش برای جستجو در بین علائم اولیه بارداری هستند.

علائم بارداری، از هفته اول پس از آخرین زمان قاعدگی نمایان می شوند.

از جمله علائم اولیه بارداری در روز های اول آن، درد در لگن، گرفتگی نسبتا کم و همچنین لکه بینی می باشد. علائم مذکور ممکن است یک الی چند روز باقی بمانند.

ویدیو بررسی علائم بارداری در زنان

علائم اولیه بارداری در هفته های اول

علائم اولیه بارداری ممکن است برای هر شخص متفاوت و در زمان متغیری نمایان شود. به طور کلی این علائم تا چند هفته بعد از بارداری مشخص می شوند. از جمله علائم اولیه بارداری در هفته های اول، ایجاد تاخیر در پریود، حساس شدن بافت سینه و ورم کردن پستان، حالت تهوع و استفراغ، لکه بینی و یا خونریزی، ادرار مکرر، خستگی، ویار داشتن، گرفتگی عضلات و تغییرات در خلق و خو می باشد.

بررسی دمای بدن پس از برخاستن از خواب نیز می تواند علائم بارداری را مشخص نماید. چرا که دمای بدن زمان بعد از تخمک گذاری بیشتر شده و تا پریود بعدی در همان سطوح خواهد ماند.

پیشنهاد مقاله : پرستار زن باردار در منزل

ایجاد تاخیر در پریود

یکی از علائم بارداری، ایجاد تاخیر در پریود بانوان است. اگر اقدام برای بارداری کرده اید و پریودتان یک هفته با تاخیر مواجه شده است، توصیه می شود که با بیبی چک حاملگی را بررسی نمایید. همچنین راه حل مناسب تر برای بررسی این مسئله نیز انجام آزمایش خون می باشد.

حساس شدن بافت سینه و ورم کردن پستان

از دیگر علائم اولیه بارداری، حساس شدن بافت سینه و ورم پستان می باشد. این علامت، یکی از علامت های اصلی بارداری است. در علائم اولیه بارداری، بافت سینه حساس می شود و پستان ها ورم پیدا می کنند. تغییراتی که روی پستان ها صورت می گیرد می تواند موارد مختلفی را شامل شود. بزرگ شدن پستان، ظاهر شدن رگ و عوض شدن رنگ، ترشح در پستان و همچنین برجستگی تیره دور نوک پستان، می تواند همراه با بارداری بروز کند.

حالت تهوع و استفراغ

این علامت بارداری، در افراد مختلف متفاوت بروز پیدا می کند. حالت تهوع در بارداری می تواند با اسفراغ و یا بدون آن صورت گیرد.

لکه بینی و یا خونریزی در بارداری

این دو علامت، از جمله علائمی هستند که ممکن است رخ دهند و ممکن است در برخی خانم ها هنگام بارداری بروز نکند.

ادرار مکرر

نیاز به ادرار به صورت مکرر، از جمله علائم اولیه بارداری است. این علامت از محدود هفته 6 ام حاملگی نمایان می شود.

خستگی در اثر حاملگی

حاملگی می تواند خستگی شدیدی را به همراه داشته باشد. این علامت در سه ماه ابتدایی بارداری زن شیوع بیشتری داشته و در ماه های پایانی نیز احتمالا بروز پیدا می کند.

ویار داشتن در حاملگی

ویار داشتن یکی از اصطلاحاتی است که در حاملگی به گوش می خورد. به طور کلی، ویار به هوس های غذایی، احساس تنفر از غذاهای مختلف گفته می شود. حساس شدن به بو ها نیز از جمله ویژگی های ویار می باشد.

بروز تغییرات خلقی در اثر حاملگی

حاملگی می تواند موجب بروز تغییرات خلقی شود. لازم به ذکر است که تغییرات خلقی ای که در اثر حاملگی رخ می دهد ممکن است شدت متفاوتی در افراد مختلف داشته بادش. برای غلبه به این علامت بارداری، توصیه می شود در شرایط احساسی سعی کنید شخصیت ثابتی را بروز نمایید.

پرستاری از خانم های باردار

هنگام بارداری، انجام فعالیت های مختلف برای خانم ها می تواند سخت تر شود. به همین جهت خانم های بادار می توانند درخواست اعزام پرستار نمایند. پرستار اول، موسسه پرستاری معتبری است که با پرستاران مجرب همکاری دارد. درخواست پرستار در منزل را می توانید از این موسسه ثبت نمایید.

 

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.