تاریخ انتشار: نوامبر 15, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
عفونت ریه چیست؟ بررسی علائم عفونت ریه

هنگامی‌که باکتری‌ های مختلف، راه مجاری تنفسی را می بندند و باعث ایجاد التهاب در آن قسمت می‌ شوند؛ در این لحظه به صراحت می توان عنوان کرد که، ریه با عفونت درگیر شده‌ است.

عفونت ریه در قالب خلط و ترشحات دیگر ازطریق تنفس و یا سرفه از دهان خارج می‌ شود؛ البته، مقداری از عفونت همیشه درون ریه وجود دارد که، باید به پزشک مراجعه شده تا با استفاده از مصرف دارو عفونت موجود به کمترین مقدار خود برسد؛ و به‌طور کامل درمان شود.

ارگانیسم های گوناگونی درون ریه وجود داشته که می‌ توانند، بستر عفونت را مهیا نمایند. این ارگانیسم ها، دربرگیرنده باکتری ها، قارچ‌ها و ویروس ها هستند که هر کدام به نحوی دشمن ریه محسوب می شوند.

پیشنهاد مقاله : علائم بیماری سل، علل و روش‌های درمان آن

دلایل ایجاد عفونت ریه

باکتری‌ ها، انگل‌ ها و ویروس‌ ها هر کدام به نوعی دلیل ایجاد عفونت درون ریه می‌ باشند. این عوامل به‌ صورت عادی، درون ریه افراد سالم وجود نداشته، اما اگر افراد سالم در مجاورت فرد مبتلا به این باکتری‌ها و انگل‌ها قرار گیرند،

از طریق سرفه و پخش شدن این ویروس‌ها درون هوا، به ریه افراد سالم نیز سرایت کرده و باعث ایجاد عفونت درون ریه آن‌ها خواهد شد.

انگل‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها که به ارگانیسم ها معروفند، شامل انواع مختلفی می‌ باشند که، هر کدام از موارد به ارگانیسم‌ های کوچک و ارگانیسم‌های بزرگ تقسیم‌بندی می‌ شوند.

دلیل دیگر عفونت ریه می تواند محل قرار گیری افراد باشد، به طور مثال افرادی که در محیط های تنش زا و پر از آلودگی فعالیت می کنند دود حاصل از کارخانه ها و گازهای حاصل از ترکیبات مواد شیمیایی مختلف می تواند زمینه ساز عفونت ریه شود.

 

علائم عفونت ریه

علائم عفونت ریه

عفونت ریه دارای علائم گوناگونی می باشد که هر کدام از این علائم می تواند پیامد وجود عفونت های مختلف درون ریه و آلوده شدن ریه فرد به عفونت حاد و مزمن باشد. برخی این علائم به شرح زیر است:

  1. تنگی نفس شدید، می تواند  خبر از وجود عفونت در ریه انسان را دهد.
  2. احساس درد شدید درون فقسه سینه، به طوری که یک سنگینی بیش از حد  احساس می شود.
  3.  تب مکرر، هنگامی که فرد به طور مکرر درگیر تب می باشد،، دلیل تب موجود، وجود عفونت درون ریه است.
  4. سرفه، هنگامی که بیمار به طور مکرر درگیر سرفه است و بعد از مدتی رنگ خلط های سرفه او تغییر کرده و سبز یا زرد رنگ می شود می تواند نشان دهنده یک عفونت حاد درون ریه باشد. رنگ خلط سرفه می تواند مشخص کننده نوع عفونت و میزان عفونت موجود درون ریه باشد. به طور مثال  برخی از سرفه ها دارای رنگ سفید، شفاف، برخی زرد و سبز و در مواردی سرفه های خونی نیز مشاهده خواهد شد.

هر کدام از رنگ های مختلف سرفه می تواند گسترش عفونت درون ریه را نشان دهد

انواع عفونت ریه

عفونت ها درون ریه به یک شکل نیستند بلکه دارای انواع گوناگونی هستند که در زیر به برخی از این عفونت ها اشاره خواهد شد؛

عفونت ناشی از ذات ریه

عفونت های روی هم انباشته شده سبب ایجاد ذات ریه خواهد شد به طوری که عفونت مربوطه را می توان عفونت ذات ریه قلمداد کرد.

عفونت ناشی از برونشیت

زمانی که فرد مبتلا به آنفولانزا و دیگر بیماری های عفونی می شود بستر برای وجود عفونت  برونشیت و ویروس های آن فراهم می گردد. باکتری های مایکوپلاسما پنومونیه و باکتری های پنومونیه کلامیدیا و باکتری های بوردتلاپرتوسیس، جز عفونت های برونشیت محسوب می شوند. این عفونت ها هنگام ورود به ریه سبب ایجاد عفونت حاد برونشیت خواهد شد. در این موقع قدرت تنفس عادی از بیمار گرفته و بیمار ناتوان می گردد. در این شرایط اگر بیمار کودک و یا سالمند است باید از موسسه پرستاری پرستار اول اقدام به گرفتن پرستار کودک و پرستار سالمند جهت کمک و احیای فرد بیمار کرد.

عفونت ناشی از برونشیولیت

هنگامی که سیستم ایمنی فرد ضعیف شده است، مستعد درگیر عفونت های مختلفی نظیر برونشیولیت خواهد شد.

عفونت های قارچی

نوعی دیگر از عفونت ریه می باشد که به دلائل مختلف رخ می دهد، برخی از بیماری های خطرناک مانند سرطان و بیماری عفونی دیگر نظیر ایدز می تواند از علت ایجاد عفونت قارچی ریه باشد. عفونتی که سبب سرکوب سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.