تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
معرفی ساختار چشم و اختلالات مربوط به بینایی افراد

به طور کلی می توان اجزای چشم را به شرح زیر بیان کرد:

  1. صلبیه
  2. مشیمیه
  3. عنبیه
  4. شبکیه
  5. زلالیه
  6. زجاجیه

چشم از ۶ جز که در بالا گفته شد تشکیل شده که هر کدام از این اجزا خود نیز دارای اجزای دیگری است.

پیشنهاد مقاله : مراقبت از چشم ها – ۴ راهکار عملی برای مراقبت از چشم ها

اختلال چشمی

برای هر شخص، چشم  یکی از مهم‌ترین اعضای بدن او محسوب می شود؛ و اگر عمیقا به این موضوع فکر کنید، درواقع همین‌طور می باشد. در واقع شخصی که نابینا یا کم‌ بینا باشد شرایط زندگی برای او نسبت به یک فرد عادی سخت تر می گذرد.

تا جایی که برای کمک به افراد دیگری نیازمند است و ممکن است از یک موسسه پرستاری، اعزام پرستار صورت گیرد.  به‌طورکلی هر فردی ممکن است در طول عمر خود دچار بیماری‌ های چشمی شود این نوع بیماری‌ ها می‌توانند جدی و یا سطحی باشد که بیماری‌های سطحی نیازی به درمان و عمل جراحی و غیر ندارند و این نوع بیماری‌ها در سنین کم، خود به‌ خود رفع می گردند.

اختلالات بینایی

چشم یکی از مهم‌ترین اعضا در بدن افراد محسوب می‌شود.

 

ولی برای، برخی از بیماری های چشمی باید به متخصص مراجعه کرد و مشکل بینایی خود را در زیر نظر متخصصین این نوع بیماری برطرف کرد. شاید در بعضی از بیماری‌های چشمی نیاز به عمل جراحی نباشد با عینک و یا داروهایی که استفاده می‌کنند مشکل چشمی هر شخص برطرف شود.

 اختلال نزدیک بینی در افراد

نزدیک بینی، شایع ترین  اختلال چشمی بوده که افراد مختلفی به آن دچار می شوند. در این اختلال، افراد  بیمار  اجسام  نزدیک را می‌توانند به‌ وضوح ببینند ولی اجسام و اشیای دور را نمی‌توانند به‌خوبی تشخیص دهند.

علت نزدیک بینی بزرگ‌ تر بودن کره‌ی چشم در حالت عادی می‌باشد. و مداردی که باعث به وجود آمدن این اختلال در افراد می شود، کار زیاد با موبایل، کامپیوتر ،خیاطی، گل‌دوزی بافتنی و ظریف‌کاری های این‌گونه می‌باشد که برای درمان می‌توان از لیزر، عمل جراحی، عینک و تجویزهای دیگر در این مورد  استفاده کرد.

اختلال دوربینی در افراد

دوربینی نوع شایع اختلال چشمی می‌باشد که این نوع بیماری را متخصصان با عینک یا عمل جراحی و لیزر برطرف می‌کند و دیگر فرد راحت و بدون دردسر بینایی خود را به‌طور کامل به دست می آورد اما به مراقبت از بیمار بیشتری نیاز دارد.

پیشنهاد مقاله : مهمترین نکات برای بهبود سلامتی چشم کدام است؟

اختلال آستیگمات در افراد

آستیگمات اختلال شایعی چشم است که در بیشتر افراد و در تمامی سنین کودکان و بزرگسالان، این نوع اختلال قابل مشاهده است، این نوع اختلال را می توان مانند اختلال های دیگر چشمی با لنز و عینک و یا با عمل‌های جراحی دیگر معالجه کرد.

علائم این اختلال آستیگمات، تار دیدن و حالت گرد و خاک بودن جلوی چشم می‌باشد.

اختلال سوزش چشم

این نوع بیماری با خارش چشم، سرخی چشم، خستگی چشم از پلک زدن دچار همراه است. دلیل این اختلال می تواند عفونت چشمی باشد، در عفونت چشم شخص تب و یا درد چشم شدید داشته در بیشتر مواقع سوزش چشم از بی‌خوابی و خستگی چشم است.

سوزش چشم

این نوع بیماری با خارش چشم و خستگی چشم از پلک زدن همراه است.

اختلال آب مروارید چشم

آب مروارید نوعی دیگر از بیماری‌های چشمی می‌باشد که مربوط به کدر شدن عدسی چشم می‌شود، این نوع بیماری‌ها اغلب با عمل جراحی برطرف می‌شوند.

این نوع بیماری در برخی اوقات، از کودکی همراه انسان است و در بعضی مواقع در سنین بالا این اتفاق برای چشم می‌افتد، بنابراین، اختلتل آب مروارید را باید حتماً از طریق متخصصین چشم پیگیری کرد و تحت درمان قرار گرفت.

علائم اختلال آب مروارید چشم

علایم این بیماری تار شدن دید بوده که بیشتر در شب‌ها به وجود می آید و یا سرخی یا ریزش آب از چشم می‌باشد.

اختلال شبکیه چشم افراد

اختلال شبکیه چشم هم جزوه بیماری‌های چشمی می‌باشد که در بیشتر بیماران به‌صورت مادرزادی وجود داشته به طوری که شخص بیمار از بدو تولد این نوع اختلال را همراه دارد و به‌ مرور زمان و در سن نوجوانی خود را نشان می‌دهد.

در این نوع اختلال شبکه‌ ی چشم درگیر می باشد، و تا به الان هیچ راه درمانی برای  اختلال شبکیه وجود ندارد، اما شاید به‌ مرور زمان و با پیشرفت علم پیوند شبکیه چشم انجام گیرد.

پیشنهاد مقاله : ورزش برای درشت شدن چشم

اختلال آب سیاه

اختلال آب سیاه، اکثراً در سنین بالا رخ می دهد و بر اثر بالا رفتن فشارچشم، افراد دچارچنین مشکلی می‌شوند که باید فشار عصبی را در این اختلال کنترل کرد.

نتیجه گیری

می‌توان گفت که اختلال های چشمی بسیار حساسی هستند و اگر چشم شما دچار مشکل شد و با علائمی نظیر سوزش، خارش، ورم کم دیدن و ندیدن، تار دیدن و غیره مواجه شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید تا هیچ‌وقت برای درمان دیر نشود.


سوالات متداول

 1) آیا چشم از  اجزای مختلفی تشکیل شده است؟

بله، صلبیه، مشیمیه، عنبیه و شبکیه اجزای دیگری نیز تشکیل شده است.

2) بیماری چشمی به چند دسته تشکیل می‌شوند؟

بیماری‌ های چشمی می‌توانند جدی و یا سطحی باشد که بیماری‌های سطحی نیازی به درمان و عمل جراحی ندارند و این نوع بیماری‌ها در سنین کم، خود به‌ خود رفع می گردند.

3) اختلال نزدیک بینی در افراد به چه صورتی است؟

نزدیک بینی، شایع ترین  اختلال چشمی بوده که افراد مختلفی به آن دچار می شوند. در این اختلال، افراد  بیمار  اجسام  نزدیک را می‌توانند به‌ وضوح ببینند ولی اجسام و اشیای دور را نمی‌توانند به‌خوبی تشخیص دهند.

4) بیماری آب مروارید چشم چیست؟

آب مروارید نوعی دیگر از بیماری‌های چشمی است که مربوط به کدر شدن عدسی چشم می‌شود، این نوع بیماری‌ها اغلب با عمل جراحی برطرف می‌شوند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.