تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
چه چیزی باعث دست درد می شود؟

انسانها دارای دست های پیچیده هستند، که  ۲۷ استخوان ظریف در دست انسان موجود میباشند، انسان به وسیله ماهیچه و مفاصل دست می تواند حرکات ظریف و قوی را انجام دهد.

اما دست ها نیز مانند سایر اعضای بدن دچار آسیب می شوند، در پی بروز هر نوع آسیب و بیماری در دست انسان، دست درد تجربه می شود که  دلایل متفاوتی دارد.

برای درمان و پیشگیری از درد دست میتوان از خدمات پرستار بیمار بهره مند شد، مخصوصاً افراد سالمندی که توانایی خود را در انجام امور از دست داده اند می تواند با استخدام پرستار سالمند در منزل بهترین خدمات را دریافت کنند.

چه چیزی باعث دست درد در افراد می شود؟

دست ها متشکل از قسمت های متفاوتی هستند، که دست درد می تواند به علت ایجاد مشکل در هر یک از ساختار های اسکلتی پیچیده دست به وجود بیاید. مثل

اعصاب، استخوان ها، بافت های همبند، تاندون ها و مفاصل.

برخی از دلایل درد دست امکان دارد بر اثر ابتلا به بیماری‌های مزمن، تورم، پیچ خوردگی، شکستگی، آسیب عصبی و آسیب ناشی از حرکات تکراری باشد.

لازم به ذکر است که اکثر دلایل دست درد قابل درمان می باشد، با توجه به علت درد به وجود آمده در دست دارو، تمرین و تغییر در سبک زندگی تاثیر گذار است.

در ادامه مطالب چند مورد از عواملی که موجب دست درد می شود، ذکر شده است:

آرتروز دست ها

از مهمترین دلایل درد دست میتوان به آرتروز یا تورم مفاصل اشاره کرد، به طور معمول آرتروز در هر قسمت از بدن بروز می کند اما در دست و مچ رایج تر است.

آرتروز دست ها

نقرس در دست ها

یکی دیگر از اشکال آرتروز که  به میزان زیادی دردناک است  توانایی درگیر کردن تمام افراد را دارد نقرس است. بیمارانی که به نقرس مبتلا می شوند، دچار حمله های ناگهانی و درد شدید در مفصل خود می گردند، این بیماری به طور معمول بر روی مفاصل انتهای انگشت بزرگ تاثیر گذار است، اما توانایی ایجاد در هر قسمت از پا زانو و دست و مچ را دارد. افرادی که در دست هایشان درد تجربه می‌کنند با حمله های شدید، حساسیت، درد سوزش و قرمزی مواجه می شوند.

لوپوس دست

یکی دیگر از عوامل به وجود آورده آورنده درد در دست می باشد، که جز بیماری های خود ایمنی محسوب می شود. در پی این بیماری سیستم ایمنی بدن به سلولهای سالم حمله ور شده و موجب آسیب رسیدن به این بافت ها می گردد، اولین علائم لوپوس درد و سفتی مفاصل می باشد، با شدت یافتن لوپوس در تمام اعضای بدن التهاب به وجود آمده، که موجب کلفت شدن غشای نازک اطراف مفاصل می گردد و در پی آن درد و تورم در دست ها به وجود می آید.

سندرم رینود

این عارضه باعث می‌شود هنگامی که افراد در معرض استرس و هوای سرد قرار بگیرند، دچار بی حسی در بعضی از اعضای بدن خود مخصوص انگشتان دست شوند.

هنگام قرارگیری در هوای  سرد به طور معمول بدن جهت حفظ گرما، حرکت خون در پوست دست را کند کرده که این امر به وسیله باریک شدن رگ های خون انجام می گردد، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، بدن آنها  سرما یا استرس به شدت واکنش نشان می دهد، که رگ های خونی موجود در دست خیلی سریع باریک می گردند.

 انگشت ماشه آیی

انگشت ماشه ای عارضه ایی بسیار دردناک می باشد که زمان رخ دادن انگشت دست در یک حالت خمیده ثابت می ماند، در پی حرکت انگشت ها تاندون ها در غشای تاندون سرخورده اما به علت ملتهب شدن توانایی سر خوردن ندارد و ثابت می ماند .

روش های مراقبت از دست افراد

دست درد می تواند یک عارضه بسیار دردناک و غیر قابل تحمل برای افراد در تمام گروه های سنی باشد، بنابراین کسانی که به این عارضه مبتلا می شوند.

می توانند برای نگهداری و تسریع روند بیماری خود از خدمات پرستار در منزل بهره‌مند شوند، مجموعه پرستاری، پرستار اول با دارا بودن سابقه چندین ساله در زمینه خدمت رسانی به مردم آماده اعزام پرستار به منزل شخصی افراد می باشد.

موسسه پرستاری پرستار اول با هدف خدمت رسانی به مردم پرستار بیمار، پرستار کودک و پرستار سالمند را با مقرون به صرفه ترین قیمت آماده به کار گرفته است و تمام افراد جامعه می‌توانند از این خدمات بهره مند شوند.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.