تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
دلایلی که افراد جراحی بینی رینوپلاستی انجام می‌دهند

جراحی رینوپلاستی درون بینی یا خارج بینی انجام می‌گیرد. در سال‌های اخیر، این نوع جراحی در میان اکثر مردم رواج یافته است. افراد مختلف در هر سنی ممکن است جراحی بینی انجام دهند. این نوع جراحی به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد؛ گاهی دلیل جراحی بینی، وجود یک بیماری است و در برخی موارد نیز جراحی با هدف زیبایی انجام می‌شود. در این مقاله از موسسه پرستاری پرستار اول جراحی بینی رینوپلاستی را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دلایل شایع جراحی بینی در افراد

از شایع‌ترین بیماری‌هایی که در بینی به وجود آمده و اسباب جراحی این عضو را فراهم می‌کند، می‌توان به شکستگی‌های بینی، انحراف‌های بینی، لوزه و در برخی مواقع بیماری‌های تنفسی اشاره کرد.

همچنین اگر فرد در هنگام بیداری یا عموما در زمان خواب، با صداهایی خاص نفس بکشد، باید عمل جراحی انجام دهد تا مشکل تنفسی که بینی فرد را اذیت می‌کند، برطرف شود.

تاثیر جراحی بر ظاهر بینی شما

هنگامی که فرد درگیر بیماری‌های مختلف بوده و به پزشک مراجعه می‌کند، در زمان جراحی از پزشک می‌خواهد تا علاوه بر رفع مشکل یا بیماری، در ظاهر بینی او نیز دست برده و عمل زیبایی نیز انجام دهد.

پیشنهاد مقاله : جراحی بینی برای چه افرادی مناسب نیست؟

تاثیرات جراحی بر ظاهر بینی

افراد می‌خواهند پزشک در ظاهر بینی او دست برده، و آن زیبا کند.

به طور مثال هنگامی که فرد دچار بیماری‌های مادرزادی بوده یا مشکل لوزه و انحراف بینی دارد، از دکتر درخواست می‌کند که علاوه بر جراحی برای از بین بردن مشکل او، کارهای زیبایی نیز صورت گیرد. برخی از این نوع جراحی‌ها در کلینیک‌ها یا اتاق‌های مخصوص جراحی در بیمارستان‌ها به‌صورت سرپایی و با بی‌حسی انجام می‌شود.

روش جراحی بینی رینوپلاستیک

روش رینو پلاستیک، روشی برای جراحی بینی است که به صورت باز یا بسته انجام می‌شود. این جراحی به صورت باز، پری نیوپلاستی نام دارد که در بیرون و خارج از بینی صورت می‌گیرد. اکثر افراد روش بسته و حالت داخلی بینی را انتخاب می‌کنند و دلیل آن زخم‌هایی است که در روش باز بر روی بینی می‌ماند. البته نوع بیماری بینی یا نوع جراحی در انتخاب جراحی رینوپلاستی تاثیرگذار است.

نحوه جراحی بینی رینوپلاستیک

جراحی بینی رینوپلاستیک به چه صورتی انجام می‌گیرد.

برای جراحی بینی باید از متخصصان این رشته استفاده کنید و از تخصص پزشک خود مطمئن باشید، زیرا متاسفانه در این صنعت افراد بدون مهارت زیادی فعالیت دارند. شما می‌توانید با راهنمایی گرفتن از سایت‌های معتبر به بهترین متخصصان در این زمینه مراجعه کرده و کار عمل جراحی بینی را انجام دهید.

پیشنهاد مقاله: آناتومی بینی( ساختار بینی) به چه صورت است؟

مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی به مراقبت‌هایی نیاز دارید و باید نکات مختلفی را رعایت کنید. یکی از کارهای مراقبت از بیمار، شستشوی صحیح صورت است. مطابق روشی که پزشک متخصص شما توصیه کرده است، شستشوی صورت را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که هرگونه سهل انگاری، منجر به عفونت بینی می‌شود.

مراقبت دیگر این است که تا چند روز بعد از عمل جراحی، فرد باید سر خود را به گونه‌ای روی بالش قرار دهد که از بقیه اعضای بدن او بالاتر باشد. همچنین فرد باید از تکان دادن بیش از حد سر خود بپرهیزد.

سومین مراقبت اجباری بیمار بعد از عمل بینی، رعایت کردن رژیم غذایی است. فرد باید نمک و ادویه‌ها را از غذای خود حذف کند تا دچار عفونت‌های بینی نشود. بیمار باید تا زمانی که پزشک معالج تشخیص دهد، چسب روی بینی را حفظ کرده و از برداشتن آن خودداری کند.

بعد از جراحی بینی، فرد دچار هیچ مشکلی نخواهد شد. پس از یک جراحی خوب و بی دردسر، بیمار به نتیجه دلخواه خود می‌رسد. در برخی مواقع افراد پس از این عمل جراحی، اقدام به گرفتن پرستار در منزل برای خدمات پرستاری و مراقبت‌های بعد از جراحی می‌کنند.

چرا افراد جراحی بینی انجام می‌دهند؟

احتمالا این سوال مهم برای شما نیز پیش آمده است که افراد مختلف چرا جراحی رینوپلاستی را انتخاب می‌کنند؟ با وجود آن که رینوپلاستی به عنوان یک جراحی ممکن است نگرانی های خود را داشته باشد، اما گاهی اوقات عمل بینی کاملا ضروری است. همانطور که گفتیم این جراحی راهی برای درمان مشکلات بینی و ناراحتی‌های تنفسی خواهد بود. از سوی دیگر برخی افراد بینی بزرگ یا گوشتی دارند که از وجود آن ناراحت هستند. جراحی بینی، زیبایی را به این افراد هدیه داده و به ناراحتی آن‌ها پایان می‌دهد.

مزایای جراحی رینوپلاستی

باتوجه به اینکه هدف شما از انجام جراحی رینوپلاستی چیست، از مزایا مختلف آن بهره‌مند می‌شوید. به طور کلی می‌توان مزایا زیر را برای این جراحی معرفی کرد:

  • رفع نواقص ساختاری
  • برطرف کردن مشکلات تنفسی
  • بهبود جریان تنفس بینی
  • ایجاد زیبایی و تعادل
  • بالا بردن اعتماد به نفس

دقت داشته باشید که یک پزشک ماهر باید این عمل جراحی را انجام دهد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

پیشنهاد مقاله: چه کسانی نیاز به [لوله تغذیه بینی] معده پیدا می‌کنند؟

جراحی زیبایی بینی

درمورد جراحی‌های زیبایی که بر روی بینی انجام می‌شود، می‌توان به اشخاصی اشاره کرد که دارای بینی‌های بزرگ هستند. همچنین ممکن است دهانه بینی به طور شدید باز بوده یا در اثر شکستگی، استخوان‌ بینی خم شده‌ باشد. این شرایط تاثیر فوق العاده منفی بر اعتماد به نفس بیمار دارد. افراد با جراحی زیبایی که بر روی بینی انجام می‌دهند، ظاهر بینی را تغییر داده و به طوری زیباتر می‌کنند. این جراحی زیبایی می‌تواند به طور چشمگیری اعتماد به نفس فرد را بالا ببرد.

مراقبت از بیمار بعد از جراحی بینی

در این مطلب به معرفی جراحی بینی رینوپلاستی پرداختیم و علت این جراحی را به همراه روش‌های آن معرفی کردیم. همانطور که گفته شد، بعد از این عمل باید مراقبت‌های مختلفی را انجام داد. برخی افراد که تنها زندگی می‌کنند یا دیگر اعضای خانواده آن‌ها مشغله‌های زیادی دارند، برای سپری کردن دوره نقاهت بعد از عمل بینی می‌توانند از یک پرستار بیمار کمک بگیرند. موسسه پرستار اول آماده است تا پرستار بیمار را در صورت تمایل شما اعزام کند. این مرکز با پرستاران حرفه‌ای همکاری داشته و بهترین گزینه را به شما معرفی می‌کند.


سوالات متداول

 1. هدف از جراحی رینوپلاستی چیست؟

اصلی‌ترین هدف این جراحی رفع مشکلات تنفسی بیمار است که نفس کشیدن با بینی را به کار سختی تبدیل می‌کنند. برخی افراد نیز برای رفع مشکل خروپف در هنگام خواب، بینی خود را عمل می‌کنند. البته زیبایی بیشتر و نقص مشکلات ظاهری بینی را نیز می‌توان از اهداف جراحی رینوپلاستی معرفی کرد.

 2. مزایای جراحی بینی شامل چه مواردی است؟

از جمله مزایای عمل بینی می‌توان رفع نواقص ساختاری، برطرف کردن مشکلات تنفسی، بهبود جریان تنفس بینی، ایجاد زیبایی و بالا بردن اعتماد به نفس را نام برد.

 3. چه افرادی جراحی بینی را انجام می‌دهند؟

افرادی بینی خود را جراحی می‌کنند که به بیماری‌های تنفسی یا مشکلات بینی دچار هستند. همچنین کسانی که از ظاهر بینی خود رضایت ندارد، عمل رینوپلاستی زیبایی را انجام می‌دهند.

 4. در مراقبت‌های بعد از جراحی بینی چه نکاتی را باید مدنظر قرار داد؟

از جمله مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی می‌توان به شستشو صحیح صورت، نحوه صحیح قرار دادن صورت روی بالش، رژیم غذایی و زمان مناسب کندن چسب بینی اشاره کرد.

 5. جراحی بینی در کجا انجام می‌شود؟

جراحی بینی در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها انجام می‌شود. البته دقت داشته باشید که این جراحی تنها باید توسط پزشکان مطمئن و در مراکز معتبر انجام شود.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.