تاریخ انتشار: اکتبر 22, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی, مقالات
بیماری اگزما چیست؟

آیا می دانید که بیماری اگزما چیست؟ مشکلات پوستی، دغدغه بسیاری از افراد است. برخی از مشکلات پوستی، علاوه بر تاثیر در ظاهر پوست، خارش پوست را نیز به همراه دارد. به همین جهت است که این مشکلات پوستی، صرفا اختلال در ظاهر فرد ایجاد نمی کنند. بلکه می توانند مشکلات دیگری نیز به همراه داشته باشند.

یکی از انواع بیماری های پوستی، اگزما است. بیماری اگزما پوست نقاط مختلف را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. در بیماری اگزما، پوست خارش، قرمزی، پوسته ریزی و التهاب را تجربه می کند.

علت بروز بیماری اگزما، ناشناخته است. ولی در کسانی که آلرژی دارند، اگزما بیشتر از سایر افراد رخ می دهد. همچنین ژنتیک نیز می تواند عاملی در بروز اگزما باشد. به همین جهت است که گاها این بیماری در اعضای مختلف یک خانواده بروز پیدا می کند.

شروع بیماری اگزما، همراه با تاول و قرمزی پوست است. درون این تاول ها مایعی قرمز و روشن می باشد. این محل تعداد باکتری ها را افزایش می دهد. با ترکیدن تاول اگزما، مایعی که درون آن قرار گرفته بود، جاری می گردد.

اگزما انواع مختلفی دارد. در نوع مزمن آن، برجستگی تاول اگزما کوچک تر بوده و همچنین پوست اگزما ضخامت بیشتری دارد.

از جمله علائم اصلی اگزما خارش پوست است. خارش پوست در زمان بروز اگزما تقریبا در تمام مواقع رخ می دهد.

لازم به ذکر است که اگزما بیماری واگیرداری نیست و از این جهت بابت انتقال آن به دیگران نیاز به نگرانی نیست.

درمان اگزما با انجام برخی مراقبت ها و مصرف دارو های مناسب آن صورت می گیرد.

معرفی انواع مختلف اگزما

اگزما، انواع مختلفی دارد. این بیماری در نقاط مختلف بدن بروز پیدا می کند. برخی از انواع مختلف اگزما در مقایسه با سایر انواع آن شیوع بیشتری دارد.

در ادامه به معرفی 4 نوع اگزمای پوستی شایع می پردازیم.

معرفی انواع بیماری اگزما

معرفی اگزما پوستی آتوپیک

شروع این نوع اگزما، عموما با قرمز شدن پوست همراه با بروز ضایعه می باشد. این ضایعه ها خارش دار هستند. در این نوع اگزما، پوست نقاطی نظیر بخش داخلی آرنج ها، پشت زانو و همچنین پوست جلوی گردن کشیده می گردد.

علیرغم این کشیدگی، اگر این نقاط را بخارانید، ممکن است مایعات درون ضایعات جاری شده و همچنین پوسته ریزی صورت گیرد.

در اگزما پوستی اتوپیک، مصرف دارو های سبک می تواند موجب احساس بهبودی در فرد مبتلا شود. اما این بهبودی موقت بوده و این نوع اگزما مجددا بروز پیدا می کند.

معرفی اگزما تماسی

اگزما تماسی، نوع دیگر انواع اگزما است. این نوع از بیماری اگزما در مواجعه پوست با ماده های تحریک کننده آن رخ می دهد. همچنین ماده هایی که منجر به واکنش های حساسیتی می گردند نیز ممکن است پوست را منجر به اگزما تماسی کنند.

اگزما تماسی ضایعاتی به وجود می آورد که در این ضایعات خارش و یا سوزش احساس خواهد شد. همچنین امکان تبدیل این ضایعات به تاول نیز وجود دارد.

معرفی اگزما پوستی سبورئیک

یکی دیگر از انواع شایع اگزما، اگزما پوستی سبورئیک می باشد. این نوع اگزما لکه های پوستی فلس داری به وجود می آورد. قرمزی پوست و همچنین شوره سر علامت های دیگر این نوع اگزما می باشد.

این نوع اگزما عموما در بخش های چرب بدن بروز می کند. از جمله این بخش ها می توان به صورت، بخش بالایی ققسه سینه و همچنین کمر اشاره کرد. اگزما سبورئیک، در بلند مدت نیز بروز می دهد. زمانی که فرد به اگزما سبورئیک بلند مدت دچار می شوند، دوره های بهبود و همچنین عود دوباره را تجربه می کند.

معرفی درماتیت سوزش آور

درماتیت سوزش آور می تواند در اثر شستشوی بیش از اندازه بروز پیدا کند. همچنین قرارگیری در معرض ماده های سمی نیز علت دیگر بروز این عارضه می باشد.

عوامل موثر در ابتلای افراد به اگزمای پوستی

اگزما بیماری پوستی مزمنی است. اما خوشبختانه می توان آن را کنترل نمود. برای کنترل عارضه اگزما باید مواردی که موجب بروز این عارضه در فرد می شود را شناسایی کرد.

یکی از موارد مهمی که موجب بروز اگزما در درصد زیادی از افراد مبتلا به آن می شود، حساسیت های غذایی است. در واقع برخی غذاها به برخی افراد نمی سازند و با مصرف آن فرد دچار اگزما می شود.

از جمله مواد غذایی که می تواند موجب بروز اگزما در برخی افراد شود عبارتند از: آجیل ها، انواع غذاهای دریای، شیر گاو، سویا، تخم مرغ و گندم.

خشکی پوست نیز یکی از مواردی است که می تواند موجب بروز اگزما شود. خشکی پوست می تواند در اثر شسشتوی بیش از اندازه با آب گرم به وجود آید.

دیگر مواردی که می تواند موجب بروز اگزما شود عبارتند از استرس های عاطفی و احساس، ماده های تحریک کننده، مواد حساسیت زا در هوا، تعریق، هوای بسیار سرد یا بسیار گرم، هورمون های بدن، عفونت و استعمال دخانیات.

سخن پایانی

در صورتی که به علت بروز بیماری های مختلف نیاز به پرستار دارید، می توانید درخواست خدمات پرستاری و پرستار بیمار را از موسسه پرستار اول ثبت نمایید.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها