تاریخ انتشار: نوامبر 26, 2022نویسنده: دسته بندی: عمومی
باریم انما و عکس رنگی روده چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان بیشتر بیماری های داخلی پزشک برای تسریع در روند درمان ابتدا با استفاده از عکسبرداری های مختلف باید از وجود احتمالی بعضی از  التهابات و ناهنجاریهای اعضای داخلی بدن اطلاعاتی به دست آورد.

باید بیماران قبل از انجام این عکسبرداری ها اطلاعاتی در زمینه نحوه عکسبرداری، عوارضی که ممکن است برای بیمار داشته باشد را دریافت کند.از آنجایی که این عکسبرداری ها با اشعه های ایکس همراه بوده و ممکن است برای برخی از بیماران محدودیت های ایجاد کنند،

معمولاً سالمندان به دلیل بیماری های گوارشی که در دوران پیری به آن مبتلا می‌شوند، بیشتر از سایر افراد نیاز به این نوع عکسبرداری پیدا می‌کنند.

پرستار سالمند با اطلاعاتی که از  نوع مصرف داروهایی که سالمندان استفاده می کنند در اختیار دارد، پزشک معالج سالمند را آگاه می کند.

هنگامی که سالمند برای معالجه نزد پزشک میرود بعد از توضیحات ابتدایی پزشک برای تشخیص بهتر بیمار سالمند را به مراکز عکس برداری ارجاع می‌دهد در این مراکز ابتدا بعد از کسب شرح حال بیمار با توضیحات لازم او  را آماده عکس برداری میکند.

باریم انما و عکس رنگی روده

آزمایش باریم

این نوع آزمایش تنها برای تشخیص بیماری های گوارشی استفاده می‌شود، دراین نوع عکس برداری برای اینکه درون روده یا هر یک از اجزای دستگاه گوارش بهتر و واضح‌تر برای پزشکی نمایان شود.

ابتدا بیمار در صورت مصرف هرگونه دارو پزشک را مطلع می سازد؛ زیرا ممکن است پزشک بیمار را از مصرف برخی از داروهای خاص تا چند روز قبل از انجام آزمایش باریم منع کند، و با تجویز قرص یا شربت مسهل جهت خالی کردن روده به دفع بهتر بیمارکمک نماید.

پزشک برای اینکه تصویر بزرگتر از داخل روده داشته باشد، باید روده خالی از هرگونه مواد باشد.

البته بیمار باید روز قبل از عکس برداری، همچنین ازمصرف غذاهای پرحجم و سنگین بپرهیزد و برای رفع گرسنگی از مایعات بدون چربی یا بدون شکر استفاده کند، تا روده ها خالی و آماده عکس برداری شوند.

به هنگام مراجعه جهت آزمایش متخصص از بیمار می خواهد تا به کمک پرستار بیمار لباس خود را عوض و لباس استریل بپوشد و همچنین از بیمار می خواهد که هرگونه فلز به همراه دارد، از خود جدا کرده و بعد از آن از بیمار باید به پهلو روی تخت قرار بگیرد؛ سپس با استفاده از اشعه ایکس می تواند ببیند که بیمار تا چه اندازه روده های او خالی و آماده تست است.

بعد از اطمینان کامل از نبود هیچ گونه موادی در روده ها با وارد کردن لوله لطیف و نرم از راه مقعد وارد رکتوم و در نهایت وارد کلون می شود سپس این لوله باریم را تخلیه میکند.

این مواد هنگامی که وارد کلون می شود تصویر واضح از درون روده نشان می دهد، ولی هیچگونه جذبی از این مواد درون بدن صورت نمی گیرد و هنگام خارج کردن لوله مقادیر زیادی از آن خارج می شود و باقیمانده باریم به مرور دفع می گردد.

ولی هنگامی که پزشک تنقیه باریم را انجام می دهد، هوا از طریق بالونی که در نوک لوله قرار دارد، وارد روده می کنند تا تصویری چند بعدی نشان داده شود.

برای پر شدن همه نقاط روده از باریوم بهتر از روی میز چرخ بزنید تا محلول باریوم به  همه جا برسد

روش باریوم انما در مواردی که بیمار از اسهال های شدید و طولانی مدت، یبوست های طولانی مدت، کاهش وزن ناگهانی و دردهای شکمی نزد پزشک مراجعه می‌کند.

پزشک برای اطمینان از بود یا نبود پولیپ های روده یا التهابات روده بیمار را برای به مراکز عکسبرداری جهت انجام باریم انما ارجاع می دهد، تا بتواند تشخیص دقیق و فوری داشته باشد پس از انجام باریو انما ممکن است بیمار دچار عوارض کوتاه مدت شود که در صورت تداوم این عوارض حتماً به پزشک مراجعه کند.

باریم انما روده

عوارض ناشی از باریم آنما در افراد

به طور کلی می توان عنوان کرد که هر چیزی در کنار مزیت هایی که دارد، قطعا یک سری عوارض نیز خواهد داشت. احتمال دارد که بیمار بعد از انجام باریم آنما، در اطراف کلون، دچار التهاب گردد و یا این که نسبت به باریم آنما از واکنش های آلرژیک نشان دهد.

گاهی نیز ممکن است بر اثر این نوع آزمایش در دیواره کلون شکافی عمیق به وجود آید. از دیگر عوارض این نوع آزمایش می تواند انسداد دستگاه گوارش باشد.

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در مورد خدمات پرستاری؛ دارید کارشناسان ما به‌ صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.